Straszdziernik 2015 - Danteveli - 26 września 2015

Straszdziernik 2015

Zbliża się moja ulubiona pora roku.  Za oknem brzydko i zimno, więc siedzenie przed TV/ komputerem jest usprawiedliwione. Październikową tradycją stało się oglądanie wszelkiej maści straszaków, horrorów i innych dziwadeł. Oryginalne zasady zabawy to obejrzenie 31 filmów grozy w przeciągu 31 dni miesiąca poprzedzającego  Wszystkich Świętych.

Cała zabawa to dość prosta rzecz oryginalnie polegająca na wspólnym oglądaniu filmów.  Oczywiście wraz z biegiem lat rozrzuciło moją grupę po całym świecie i tradycja trochę podupadła. Niestety ale wspólne oglądanie filmów na jakichś tam chatach i innych bajerach jest problematyczne gdy zainteresowani znajdują się w kompletnie innych strefach czasowych.  Z tych czy innych powodów całość skończyła się na moich seansach solo (reszta ludu ma lepsze rzeczy do roboty). Zabawa w "Straszdziernik" przypadła mi jednak do gustu i postanowiłem dalej bawić się w oglądanie  horrorków.

W teorii do spełnienia kryteriów wystarczy obejrzeć 31 filmów grozy w przeciągu 31 dni Października.  Staram się aby to był minimum jeden film dziennie.  W poprzednich latach starałem się skupiać głównie na filmach które zwróciły moją uwagę tytułem lub okładką. W ten sposób obejrzałem większość rzeczy którymi byłem zainteresowany. Staram się żeby w repertuarze były filmy, których wcześniej nie widziałem lub takie o których już prawdopodobnie zapomniałem.

Dodatkowym wyzwaniem jakie sobie postawiłem jest napisanie kilku zdań o obejrzanym filmie.  Nie musi to mieć formy typowej recenzji czy opisu wrażeń z obejrzanego filmidła.  Powinno mnie to jednak zmusić do skupienia uwagi na ty co oglądam i wymusić na mnie systematyczność.  Dodatkowo w przyszłości będę wiedział jakie filmy już widziałem i co o nich sądziłem.

Jeśli ktoś ma jakieś propozycje filmów, które warto zobaczyć to proszę o podrzucenie komentarzy tutaj lub napisanie do mnie na fb  (facebook.com/tomek.piotrowski.94 )czy tam twitterze (@danteveli).  W trakcie miesiąca staram się oglądać mieszankę filmów z różnych krajów, która zawiera zarówno klasyki jak i crapy i nowości. Dlatego też wszystkie pomysły na interesujące filmiki zostaną przyjęte.  Przed oglądaniem postaram się podrzucić listę filmów  tak aby osoby zainteresowane mogły obejrzeć te produkcje i  podzielić się swoimi opiniami na ich temat.

Początek listy wygląda następująco:

1. Unholy Women aka  Kowai Onna  (コワイ女) Japonia, 2006  www.imdb.com/title/tt0959314/

Jest to japoński straszak który poświęca swą uwagę kobietom. Całość to trzy historyjki o różnych klimatach. Film widziałem w 2006 roku i do dnia dzisiejszego pamiętam, że jest tam dziwaczna opowiastka o koebiecie w worku.

2. Książę ciemności  (Prince of Darkness) USA, 1987  http://www.imdb.com/title/tt0093777/

John Carpenter stworzył wiele genialnych filmów. Nie pamiętam czy Książe ciemności jest jednym z nich.  Całość jest podobno o dziwnym artfakcie ze starożytnej światyni. Cacuszko to ma sprowadzić na gatunek ludzki zagłędę. Wydaje mi się że jako dziecko widziałem ten film.

3. Tomie Japonia,  1999 http://www.imdb.com/title/tt0240119/

Japoński horror bazujacy na mandze mistrza gatunku - Junji Ito. Amnezja i dziwaczna dziewczyna, która niesutannie sie odradza.  Czytałem pierwszy tom mangi i od lat próbuję zebrać się na obejrzenie te produkcj.

4. Ukryty Wymiar (Event Horizon) USA, 1997 http://www.imdb.com/title/tt0119081/

Horror w kosmosie. Paul W.S Anderson podobno chciał stworzyć Lśnienie odgrywające się na stacji kosmicznej. Prawdopodobnie widziałem to kiedyś w telewizji.

Reszta nie ma jeszcze ustalonej kolejności  ale prawdopodobnie będę oglądał rzeczy z tego zbioru http://letterboxd.com/danteveli/list/straszdziernik-shocktober-2015

Chętnie przyjmę wszystkie propozycje filmów, które warto obejrzeć. Liczę że w ten sposób uda mi się trafić na jakieś perełki. W taki właśnie sposób poznałem kilka z moich ulubionych filmów.

Danteveli
26 września 2015 - 12:39