Spaceteam - gra mobilna polegająca na krzyczeniu - Yoren - 4 listopada 2015

Spaceteam - gra mobilna polegająca na krzyczeniu

Lubisz wciskać przyciski i krzyczeć na swoich przyjaciół? Lubisz aktywować Kosmiczne Sub-protonowe Dopalacze Czasoprzestrzenne? Jeśli twoja odpowiedź to tak, lub nie, to możesz mieć to coś czego potrzeba w Spaceteam!

Idea gry jest prosta. W załodze od 2 do 8 graczy każdy z uczestników zostaje przydzielony do panelu, który powierzchownie odzwierciedla skomplikowaną naturę pilotowania statku kosmicznego. Natkniemy się więc na przeróżne pokrętła, przyciski i przełączniki, które odpowiadają za obsługę urządzeń o nazwach bardziej lub mniej stosownych.

Zadaniem drużyny jest wykonywanie wyświetlanych poleceń czasowych na tyle szybko i sprawnie by uciec z pola rażenia eksplodującej gwiazdy, który stale rośnie w trakcie rozgrywki. Pomyślne wykonanie polecenia oddali statek od niszczycielskiej siły gwiazdy, natomiast wykonanie całej ich serii zaowocuje włączeniem hipernapędu i ukończeniem sektora (fali). Podróż przez niezbadaną przestrzeń kosmiczną obejmuje pokonywanie coraz to trudniejszych fal, które charakteryzują się coraz to mniejszą ilością czasu na wykonanie poleceń oraz większą częstotliwością przeszkód i zagrożeń takich jak asteroidy, czarne dziury czy awarie systemowe statku.

Jednakże, największym problemem komplikującym plan ucieczki jest to, iż pomyśle spełnienie warunków samego polecenia nie zawsze będzie możliwe w zakresie naszego panelu, ponieważ guzik, czy też pokrętło, którego szukamy może znajdować się w rękach innego członka załogi. Dzięki temu zabiegowi znajdziemy się w sytuacji, gdzie każdy poprzez chęć bycia słyszanym, będzie sugestywnie wyższym głosem „prosił” resztę załogi o wykonanie polecenia z racji braku odpowiedniego przycisku. W końcu nikt z drużyny nie chciałby aby ich statek wybuchł poprzez źle ustawione rezerwowe sondy śródrdzeniowe czy też niezaparzoną herbatę.

Owszem, zgadza się. Niezaparzoną herbatę. W trakcie rozgrywki napotkamy się na nazwy urządzeń, które będą poważnie skomplikowane a inne zaś, będą tylko brzmiały poważnie. W puli poleceń znajdują się również sytuacje codzienne oraz nawiązania do popkultury takie jak „Użyj Mocy” czy „Nakarm Chomika” co daje efekt nieliniowego humoru. Liczba możliwych nazw urządzeń i poleceń losowanych z zasobu słów jest na tyle duża, że o powtarzalność jest tutaj naprawdę trudno.

Przykładowe panele widziane podczas rozgrywki

Podczas rozgrywki krzyki nie są oczywiście wymagane. Często podczas sesji gry w Spaceteam wraz z grupą znajomych stosowałem strategie, które uwzględniały używanie skróconych nazw czy też zapoznawanie się z panelami współgraczy chwilę przed rozpoczęciem sektora. Strategie funkcjonowały wyłącznie przez krótką chwilę albowiem w przypływie dużej liczby poleceń, niebezpieczeństw i małej ilości czasu, bardziej skłanialiśmy się do krzyków, paniki oraz ewentualnego zamieszania.

Gra jest dostępna za darmo na systemy Android i iOS. Rozgrywka może odbywać się zarówno poprzez sieć Wi-Fi jak i Bluetooth. Istnieje również możliwość gry międzyplatformowej, jednakże wyłącznie za pośrednictwem sieci Wi-Fi.

Spaceteam jest z pewnością produkcją godną polecenia. Zdecydowanie sprawdzi się dobrze jako gra imprezowa czy też miłe zajęcia w przypływie nudy. I choć gra jest darmowa każdemu przyjdzie zapłacić za nią małą cenę – lekko nadwyrężone struny głosowe z domieszką chaosu.

Yoren
4 listopada 2015 - 18:15