Atelier Mysterious Trilogy Deluxe Pack - Danteveli - 4 maja 2021

Atelier Mysterious Trilogy Deluxe Pack

Cykl Atelier to jedna z drobnych przyjemności pośród gier wideo. Słodkie i pogodne tytuły są zawsze mile widziane przeze mnie. Z ochotą odpalam każdą nową część tej ciągnącej się serii. Jednak od jakiegoś czasu Koei Tecmo zdecydowało się nie tylko wydawać nowe odsłony serii, ale także odświeżać starsze części i wydawać je trójkami. Tak też stało się właśnie z trylogią Mysterious, której część pierwsza debiutowała zaledwie 5 lat temu. Czy mówimy więc o skoku na kasę? Czy Atelier Mysterious Trilogy Deluxe Pack oferuje nam coś ciekawego?

Atelier Mysterious Trilogy Deluxe Pack to „odświeżona” i dopakowana wersja trzech odsłon cyklu wydanych kilka lat wcześniej. Są to Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book, Atelier Firis: The Alchemist and the Mysterious Journey, które debiutują na Nintendo Switch i Atelier Lydie & Suelle: The Alchemists and the Mysterious Paintings.Mamy więc dosyć nietypową sytuację, gdzie PlayStation 4 i PC otrzymuje pakiet trzech gier wydanych nie tak bardzo dawno w trochę lepszej wersji.

Sam cykl Atelier to taka pogodna wersja gier RPG, gdzie naszym celem nie jest ratowanie świata, lecz zostanie alchemikiem i pomoc przyjaciołom. Dlatego rozgrywka wygląda tutaj odrobinę inaczej niż w typowych tytułach JRPG a zbieranie surowców i tworzenie przedmiotów jest ważnym składnikiem gry.

O każdym z tytułów pisałem już trochę wcześniej, więc teraz skupię się tylko na ogólnych elementach i nowinkach wprowadzonych do zabawy w wersji Deluxe.

Trzy łączące się ze sobą elementy gameplayu to turowe starcia system alchemii i budowanie więzi z naszym otoczeniem. Kiedy opuszczamy nasze miasteczko, zostaje nam zaprezentowana mapa świata z całą gamą lokacji odkrywanych w miarę postępów w grze. To tam wybieramy się po kolejne składniki do naszych mikstur, ale także, by wykonywać zadania poboczne i specjalne zlecenia. Miejsca, do których trafimy to różnego rodzaju farmy, ruiny, lasy, gdzie będziemy napotykać na przeciwników. Pojedynki odbywają się w bardzo standardowym systemie turowym. Mamy dostęp do ataku, obrony i specjalnych umiejętności. Starcia nie są niczym specjalnym, ale sprawdzają się w miarę dobrze. Deluxe dodaje bardzo przydatną opcję przyśpieszenia walk, dzięki czemu nie ciągną się one zbytnio.

Poza walkami mamy także cały system alchemii. Opiera się on znacznym stopniu o odkrywanie kolejnych przepisów. Robimy to w dość interesujący sposób. Przechodzimy do swojego kociołka i zaczynamy proces tworzenia. Używamy przedmiotów określonych kategorii i układamy je odpowiednio, tak by stworzyć jakąś nową miksturę czy przedmiot. Użyte składniki wpływają na jakość wytworzonej rzeczy.

Trzecią i moim zdaniem najbardziej interesującą częścią gry jest ta o życiu w malutkim mieście. Jesteśmy w miejscu, gdzie wszyscy się dobrze znają i budujemy relacje z naszymi sąsiadami. Ten aspekt socjalny w znacznym stopniu opera się na scenkach pozwalających na poznanie nam bliżej innych postaci. Możemy na przykład napotkać jedną z naszych koleżanek podczas gdy opiekuje się ona sierotami. Pozwoli to nam trochę lepiej poznać jej charakter. Nie są to jakieś mega sekwencje, ale dobrze budują urok tego przyjaznego świata, gdzie nawet potwory wyglądają jak pluszaki.

Do każdej z gier dorzucono sporo wcześniej wydanego DLC dającego postaciom nowe stroje, muzykę czy questy. Sophie dostała także nowy strój i wydarzenia przedstawiające jej rozwój pomiędzy przygodami. Firis oferuje nam nowych przeciwników i cztery pojazdy do poruszania się po świecie gry. Lydie & Suelle otrzymują całkiem nową sekcję bazującą na spin-offie serii, gdzie bohaterką jest Nelke. Mamy więc całkiem fajny ukłon w stronę tytułu, który był celebracją całej serii Atelier. Do tego jeszcze wszystkie trzy tytuły dostały cyfrowe artbooki.

Do gier dorzucono także całkiem rozbudowany tryb photo. Może jestem w tyle za czasami, ale najwyraźniej ludzie lubią korzystać z opcji tego typu. Ja do nich nie należę i zwykły przycisk do robienia screenshotów mi wystarczy. No ale jeśli ktoś chce się bawić w ustawianie postaci i pozowanie to będzie taka możliwość.

Atelier Mysterious Trilogy Deluxe Pack to gratka dla największych fanów serii. Każdy z tytułów dostał dopieszczony i wzbogacony dzięki fajnym dodatkom i drobnym usprawnieniom. Nie są to rzeczy rewolucyjne, ale osoby, które zakochały się w przygodach bohaterek będą zadowolone z nowych questów i rozdziałów. Jest to też solidny punkt wejścia do cyklu o alchemii. Wersje Deluxe oferują sporo dobrego za całkiem rozsądne pieniądze.

Danteveli
4 maja 2021 - 15:56