Atelier Marie Remake: The Alchemist of Salburg w wersji Preview - Danteveli - 10 maja 2023

Atelier Marie Remake: The Alchemist of Salburg w wersji Preview

Ostatnio na moją skrzynkę mailową wpadł ciekawy email. Oferta niczym od szejka z jakiegoś państwa, którego nie jestem w stanie znaleźć na mapę. W tym wypadku okazją było zagranie w fajną grę na kilka miesięcy przed jej premierą. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu nie była to ściema i zgodziłem się przetestować daną grę. W ten właśnie sposób miałem okazję sprawdzić wersję preview Atelier Marie Remake: The Alchemist of Salburg.

Cykl Atelier należy do tych gier, które sobie bardzo cenię dlatego informacja, ze pierwsza odsłona serii pojawi się na zachodzie w zremasterowanej wersji, niezwykle mnie ucieszyła. Atelier Marie Remake: The Alchemist of Salburg to okazja zapoznania się z tym jak mniej więcej wyglądały początki jednej z najprzyjemniejszych serii RPG, w jakie miałem okazję zagrać.

Atelier Marie Remake: The Alchemist of Salburg to remake gry wydanej w 1997 roku na PlayStation w Japonii. Tytuł został dobrze przyjęty i zapoczątkował olbrzymią serię, która jest znana i lubiana na całym świecie. Remake to okazja by Koei Tecmo i Gust mogli powrócić do początków gatunku, który nazwali Leisure Adventure RPG.

Jeśli ktoś nie do końca wie, o co chodzi w tym terminie, to mamy do czynienia z taką spokojniejszą wersją formuły japońskich gier role playing. Sam cykl Atelier to taka pogodna wersja gier RPG, gdzie naszym celem nie jest ratowanie świata, lecz zostanie alchemikiem i pomoc przyjaciołom. Dlatego rozgrywka wygląda tutaj odrobinę inaczej niż w typowych tytułach JRPG a zbieranie surowców i tworzenie przedmiotów jest ważnym składnikiem gry.

Trzy łączące się ze sobą elementy gameplayu to turowe starcia system alchemii i budowanie więzi z naszym otoczeniem. Kiedy opuszczamy nasze miasteczko, zostaje nam zaprezentowana mapa świata z całą gamą lokacji odkrywanych w miarę postępów w grze. To tam wybieramy się po kolejne składniki do naszych mikstur, ale także, by wykonywać zadania poboczne i specjalne zlecenia. Miejsca, do których trafimy to różnego rodzaju farmy, ruiny, lasy, gdzie będziemy napotykać na przeciwników. Pojedynki odbywają się w bardzo standardowym systemie turowym. Mamy dostęp do ataku, obrony i specjalnych umiejętności. Starcia nie są niczym specjalnym, ale sprawdzają się w miarę dobrze. Deluxe dodaje bardzo przydatną opcję przyśpieszenia walk, dzięki czemu nie ciągną się one zbytnio.

Poza walkami mamy także cały system alchemii. Opiera się on znacznym stopniu o odkrywanie kolejnych przepisów. Robimy to w dość interesujący sposób. Przechodzimy do swojego kociołka i zaczynamy proces tworzenia. Używamy przedmiotów określonych kategorii i układamy je odpowiednio, tak by stworzyć jakąś nową miksturę czy przedmiot. Użyte składniki wpływają na jakość wytworzonej rzeczy.

Atelier Marie Remake: The Alchemist of Salburg to nowa wersja najstarszej gry z serii, wiec pokuszono o dorzucenie kilku dodatkowych opcji. Po pierwsze na początku zabawy wybieramy czy interesuje nas rozgrywka w starym stylu, gdzie mamy limit czasu na przejście gry, czy wolimi bardziej współczesny wariant unlimited, gdzie nic nas nie goni i możemy do wszystkiego podchodzić na spokojnie.

Dodatkowo mamy też więcej interakcji z przyjaciółmi alchemiczki i więcej wydarzeń, tak by gra była jeszcze przyjemniejsza i ciekawsza. Dodano także nową funkcję nazwaną Professor Ingrid's Task, gdzie mamy wskazówki jak pchać rozgrywkę do przodu. Jest to całkiem przydatne rozwiązanie, bo sporo rzeczy i sielankowy styl rozgrywki sprawia, że można trochę pogubić się w tym, co jest do wykonania.

Podczas rozgrywki napotkałem się na pewne problemy techniczne. Zwłaszcza grając za pomocą Steam Deck, ale do premiery gry jeszcze trochę czasu i nie były to jakieś krytyczne problemy, więc jestem pewny, ze twórcy polatają Atelier Marie Remake: The Alchemist of Salburg. Zwłaszcza że nie przypominam sobie sytuacji by któraś z odsłon Atelier był skopana i w okropnym stanie technicznym na premierę.

Oprawa graficzna Atelier Marie Remake: The Alchemist of Salburg wypada dobrze. Gra łączy w sobie bardzo ładny design postaci widziany podczas scenek przerwynikowych w stylu gier visual novel wraz z estetyką chibi w trakcie rozgrywki. To swego rodzaju nawiązanie do tego jak tytuł wyglądał w oryginalnej wersji na PSX. Teraz oczywiście wszystko wizualnie jest znacznie ładniejsze i gra prezentuje się bardzo przyjemnie dla oka.


Nie byłem nigdy zmartwiony o to jak wypadnie Atelier Marie Remake: The Alchemist of Salburg. Jak dotąd ten cykl mnie nigdy nie zawiódł, więc nie spodziewałem się niczego złego. Wersja Preview gry tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że czeka mnie przyjemna, sielankowa przygoda w dobrym stylu.
Atelier Marie Remake: The Alchemist of Salburg swoją premierę będzie mieć już 13 lipca tego roku. Gra ukaże się na komputerach osobistych, konsolach PlayStation i Nintendo Switch. Warto mieć ten tytuł na oku.

Danteveli
10 maja 2023 - 17:41