Przyjacielskie rozgrywki tom 2-3 - Froszti - 23 maja 2024

Przyjacielskie rozgrywki tom 2-3

Powiadają, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Sytuacja kryzysowa jest więc momentem, w którym każdy może się przekonać czy ma wokół siebie kogoś naprawdę mu bliskiego. Tak właśnie jest w przypadku grupki nastolatków wplątanych w niebezpieczną grę, których losy mamy okazję śledzić w mandze Przyjacielskie rozgrywki.

W mrocznej atmosferze niedokończonych spraw i wiszących nad bohaterami pytań rozpoczyna się drugi tom serii. Grupa uwikłana w niebezpieczną grę musi stawić czoła kolejnym wyzwaniom, testującym granice ich przyjaźni, zaufania i wytrzymałości psychicznej. Każda nowa rozgrywka to bowiem próba niszczenia ich relacji, która jeszcze niedawno wydała się trwała.

Z każdą kolejną przeczytaną stroną fabuła nabiera więc tempa, a czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń niczym uczestnik gry. Autor nieźle podsyca napięcie, stopniowo ujawniając kolejne karty z przeszłości nastolatków. Spora część odkrytych sekretów potrafi być szokująca i wiele zmienia w odbiorze danej postaci.

Manga to nie tylko trzymająca w napięciu historia, ale również studium psychologiczne bohaterów. Twórca stara się analizować i prezentować czytelnikowi ich motywacje czy lęki wewnętrzne. Obok tego obserwujemy, jak bohaterowie stają przed dylematami moralnymi, kwestionują swoje wartości i często pozwalają, aby ich decyzjami kierowały silne emocje. Stres odkrywa również ich nieznane oblicze, które często było skrywane przed resztą grupy.

Do pozytywnych cech mangi należy również zaliczyć jej oprawę graficzną. Kreska Yuki Sato jest dynamiczna i ekspresyjna. Dzięki temu dobrze współgra z fabułą i tym samym buduje klimat grozy i tajemnicy.


Kiedy gra dobiegnie końca, już nic nigdy nie będzie takie jak kiedyś. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego każdy z bohaterów, którzy coraz mocniej zanurzają się w odmętach tajemnic i wzajemnych podejrzeń.

W tomie trzecim mamy okazję obserwować jak Yuuichi próbuje na najróżniejsze sposoby zdemaskować zdrajcę. Niestety nie jest to łatwe i starania nastolatka są wielce nieskuteczne. Jedyne rozwiązanie to poprosić o pomoc resztę grupy. Nie ma on jednak pewności, komu może do końca zaufać. Na dodatek odkrywane są nowe rewelacje i niespodzianki z przeszłości postaci, co jeszcze bardziej wzbudza we wszystkich podejrzliwość. Sytuacja staje się więc coraz bardziej napięta, a gra nabiera coraz to brutalniejszego i szalonego charakteru, prowadząc historię w trudnym do przewidzenia kierunku. Granica między przyjaźnią a zdradą, zaufaniem a podejrzeniem staje się więc coraz bardziej rozmyta.

Mogłoby się wydawać, że ciągłe powielanie tych samych fabularnych schematów z kolejnymi rozdziałami będzie dla czytelnika nudne. Nic jednak bardziej mylnego. Autorowi udaje się bowiem ze swojego pomysłu wycisnąć wszystkie możliwe soki, budując atmosferę suspensu, która mocno angażuje uwagę czytelnika.

Kolejny raz świetnie prezentują się także rysunki, które są idealnym dopełnieniem treści. Sato podsyca napięcie, emanuje emocjami, jednocześnie dodając do tego wszystkiego odrobinę sugestywnej grozy.

Przyjacielskie rozgrywki tom 2-3 to więc ciekawa manga, na którą zdecydowanie powinni zwrócić uwagę miłośnicy thrillerów psychologicznych i historii o przetrwaniu (nawet kosztem innych).


Mangę do recenzji dostarczyło wydawnictwo Waneko

Froszti
23 maja 2024 - 14:03