Granie w gry FPS polepsza zdolność podejmowania decyzji w prawdziwym życiu. - Soulcatcher - 18 września 2010

Granie w gry FPS polepsza zdolność podejmowania decyzji w prawdziwym życiu.

Jak zapewne przekonaliście się już sami, do każdej nawet najdziwniejszej tezy można znaleźć odpowiednie dowody naukowe. Nie wiem czy w tym wypadku teoria jest naciągana ale do mnie to nawet przemawia. Badacze z amerykańskiego University of Rochester spróbowali udowodnić tezę że granie w szczególny rodzaj gier jakim są FPSy polepsza zdolność do szybkiego podejmowania decyzji dzięki ulepszonej umiejętności szybkiego i wydajnego  gromadzenia i analizy elementów składających się na problem.

Czyli mówiąc po ludzku. Jeżeli w codziennym życiu mamy do rozwiązania jakiś problem, np. jak ułożyć sobie plan dnia, zanim podejmiemy decyzję musimy zastanowić się co mamy do zrobienia, jaki czas zajmą nam poszczególne czynności, jakie mamy umówione spotkania i jak to wszystko połączyć z dojazdami, posiłkami i chwilą relaksu.

Jak wiemy szybkie tempo gier FPS, szczególnie tych sieciowych gdzie gramy z żywymi ludźmi zmusza nas cały czas do analizy wielu elementów składowych jak rozmieszczenie przeciwników, cele jakie mamy osiągnąć, rozmieszczenie członków naszego teamu, rozkład terenu, typ używanego ekwipunku itd.

Badania jakie zostały przeprowadzone w tym zakresie obejmowały grupę młodych ludzi którzy bez wcześniejszego doświadczenia w tego typu grach grali podczas testu w Call of Duty i Unreal Tournament, oraz grupę ludzi którzy grali w "gry spokojne" np. Sims 2.

Następnie obydwie grupy zostały poddane serii rozbudowanych testów które miały za zadanie ocenić na ile rozgrywka miała wpływ na ich mózgi.

Wyniki zgodnie z przewidywaniami potwierdziły że gracze z grupy FPS o 25% lepiej i trafniej byli w stanie podejmować decyzje będące efektem kontrolnego testu.

Co ciekawe, pozytywny efekt uzyskano głównie w szybkich grach FPS i nie zauważono większych zmian przy innych gatunkach gier.

Główną zaletą gier FPS ma być praktycznie niepowtarzalność sytuacji w jakiej się znajdujemy co zmusza nasz mózg do opracowywania sposobów lepszego i wydajniejszego radzenia sobie z zadaniami.

Miła dla graczy jest ta teoria, nie przeceniał bym jednak zbytnio wyników badań, gdyż w prawdziwym życiu poza szybkością analizy faktów, musimy na ogół wspierać się wiedzą i doświadczeniem, które ciężko jest zdobyć siedząc całe życie przed FPSami.

Co do ogólnej teorii że gracze są sprytniejsi, inteligentniejsi, posiadają lepszy refleks i lepszą orientacje w sytuacji ... zgadzam się całkowicie. Gracze górą :).

Soulcatcher
18 września 2010 - 20:18