Sid Meier's Civilization V - strategia prawie doskonała - Soulcatcher - 7 listopada 2010

Sid Meier's Civilization V - strategia prawie doskonała

Soulcatcher ocenia: Sid Meier's Civilization V
95

Cywilizacja w wersji na PC była zawsze grą bardzo dobrą i jako jedna z niewielu serii, w każdej kolejnej odsłonie wydaje się coraz lepsza. Była by grą doskonałą gdyby nie fakt że nie wszyscy lubią przestawiać pionki po planszy i zastanawiać się nad zawiłościami zależności pomiędzy ekonomią, dyplomacją, technologią i wojną.

Pomimo zmian jakie zaszły w kolejnych wersjach Cywilizacji, osoba która widziała wcześniej którąkolwiek z Cywilizacji odnajdzie się w grze bardzo łatwo. Grafika jest ładna i dopracowana, interface gry został przygotowany starannie i czytelnie. Jeżeli ktoś będzie miał mimo tego problem gra posiada bardzo obszerną i dokładną instrukcję.

Dla tych co nie grali

Civilization V jest kolejnym wcieleniem doskonałej gry planszowej i świetnym przykładem sytuacji gdy gra planszowa przeniesiona na komputer zyskuje niesamowitą głębię. Ogólny cel gry to stworzenie od podstaw imperium i doprowadzenia go do zwycięstwa na drodze wojny, dyplomacji, nauki lub kultury nad konkurencyjnymi imperiami sterowanymi przez komputery.

W grze jest duża dowolność konfigurowania własnej rozgrywki, wielkości mapy, czasu gry, stopnia trudności i warunków zwycięstwa.

Budujemy miasta, rozwijamy je, łączymy szlakami handlowymi, kierujemy rozwojem cywilizacji, bronimy granic, wydobywamy surowce.

Dla tych co grali

Piąta część Cywilizacji zachowując większość dobrych rzeczy z poprzedniczek, ustala nowe zasady dotyczące zwycięstwa, rezerwuje możliwość ustawienie wyłącznie jednej jednostki wojskowej na jednym polu (bardzo mi się to podoba) zmienia i poprawia kilka ciekawych aspektów rozgrywki. Ogólnie jak dla mnie zmiany bardzo na plus a dalej wiem że gram w Cywilizacje

Gra starcza na wieki

Grać można tygodniami, a jak się znudzi są (i będzie ich coraz więcej) modyfikacje tworzone przez dużą rzeszę fanów. W poprzedniej cywilizacji modyfikacje gry były wręcz genialne, teraz zapewne również tak będzie gdyż engine do tworzenia dodatków jest lepszy i bardziej przystępny.

Dlaczego 95 a nie 100

Pomimo faktu że uważam Cywilizację V za prawdopodobnie najlepszą grę strategiczną w stylu budowa imperium, ekonomia, wojna, technologia i dyplomacja zdaję sobie sprawę z faktu że gra może być nudna dla ludzi nie przepadającymi za tego typu grami.

Zdecydowanie polecam miłośnikom rozbudowanych gier strategicznych.  

Soulcatcher
7 listopada 2010 - 19:53