Sid Meier's Civilization V - strategia prawie doskonała - Soulcatcher - 7 listopada 2010

Sid Meier's Civilization V - strategia prawie doskonała

Soulcatcher ocenia: Sid Meier's Civilization V
95

Cywilizacja w wersji na PC była zawsze grą bardzo dobrą i jako jedna z niewielu serii, w każdej kolejnej odsłonie wydaje się coraz lepsza. Była by grą doskonałą gdyby nie fakt że nie wszyscy lubią przestawiać pionki po planszy i zastanawiać się nad zawiłościami zależności pomiędzy ekonomią, dyplomacją, technologią i wojną.

Pomimo zmian jakie zaszły w kolejnych wersjach Cywilizacji, osoba która widziała wcześniej którąkolwiek z Cywilizacji odnajdzie się w grze bardzo łatwo. Grafika jest ładna i dopracowana, interface gry został przygotowany starannie i czytelnie. Jeżeli ktoś będzie miał mimo tego problem gra posiada bardzo obszerną i dokładną instrukcję.

Dla tych co nie grali

Civilization V jest kolejnym wcieleniem doskonałej gry planszowej i świetnym przykładem sytuacji gdy gra planszowa przeniesiona na komputer zyskuje niesamowitą głębię. Ogólny cel gry to stworzenie od podstaw imperium i doprowadzenia go do zwycięstwa na drodze wojny, dyplomacji, nauki lub kultury nad konkurencyjnymi imperiami sterowanymi przez komputery.

W grze jest duża dowolność konfigurowania własnej rozgrywki, wielkości mapy, czasu gry, stopnia trudności i warunków zwycięstwa.

Budujemy miasta, rozwijamy je, łączymy szlakami handlowymi, kierujemy rozwojem cywilizacji, bronimy granic, wydobywamy surowce.

Dla tych co grali

Piąta część Cywilizacji zachowując większość dobrych rzeczy z poprzedniczek, ustala nowe zasady dotyczące zwycięstwa, rezerwuje możliwość ustawienie wyłącznie jednej jednostki wojskowej na jednym polu (bardzo mi się to podoba) zmienia i poprawia kilka ciekawych aspektów rozgrywki. Ogólnie jak dla mnie zmiany bardzo na plus a dalej wiem że gram w Cywilizacje

Gra starcza na wieki

Grać można tygodniami, a jak się znudzi są (i będzie ich coraz więcej) modyfikacje tworzone przez dużą rzeszę fanów. W poprzedniej cywilizacji modyfikacje gry były wręcz genialne, teraz zapewne również tak będzie gdyż engine do tworzenia dodatków jest lepszy i bardziej przystępny.

Dlaczego 95 a nie 100

Pomimo faktu że uważam Cywilizację V za prawdopodobnie najlepszą grę strategiczną w stylu budowa imperium, ekonomia, wojna, technologia i dyplomacja zdaję sobie sprawę z faktu że gra może być nudna dla ludzi nie przepadającymi za tego typu grami.

Zdecydowanie polecam miłośnikom rozbudowanych gier strategicznych.  

Soulcatcher
7 listopada 2010 - 19:53

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
07.11.2010 20:44
Scott P.
Scott P.
99
Generał

zdaję sobie sprawę z faktu że gra może być nudna dla ludzi nie przepadającymi za tego typu grami.
Nie rozumiem tego stwierdzenia. Żeby obniżać ocenę gry tylko, dlatego że koś (a nie ty, czyli recenzent) może nie przepadać za tego typu grami. Można uwzględnić w recenzji, że jest to gra nie dla każdego, ale to nie powinno wpływać na ostateczną ocenę. To tak jakbym powiedział, że "Mroczny Rycerz" to dobry film a nie świetny tylko, dlatego że ktoś może nie lubić Batmana.

07.11.2010 21:11
shooter190
odpowiedz
shooter190
53
Pretorianin

Civilization V jeszcze nie grałem ale jak będę miał dostatecznie dużo kasy i brak wiedzy jak je wykorzystać to kupię tą grę.Uwielbiam gry strategiczne, lecz nie rodem z planszówek tylko raczej z rozgrywanej na całej mapie świata podzielonej na prowincje.Polecam gry Paradoxu Hearts of Iron II,III oraz Europe Universalis III.Dla mnie EUIII anspiruje do miana jednej z najtrudniejszych gier dziesięciolecia, potrafi być upierdliwa ale radość dokopania ruskom Rzeczpospolitą jest ogromna.Czas w EUIII to od początku XVw.(jeżeli dokupimy dodatek in nomine, normalnie od upadku Konstantynopola)do początku Rewolucji Francuskiej(chyba że dokupimy dodatek Napoelon's Ambition to do 1821r.).Do gry istnieją 3 dodatki w tym jeden jest w drodze(nie pamiętam nazwy, lecz z pewnością jest o wojnach domowych w Japonii).Polecam tą grę z najczystszym sumieniem, jednak muszę przy tym powiedzieć jedno:do każdej gry strategicznej paradoxu miejcie cierpliwość i poświęćcie troszkę więcej czasu a będzie to sowicie nagrodzone.

PS.Zgadzam się z moim przedmówcą

07.11.2010 21:16
yakuz
odpowiedz
yakuz
111
YUM YUM

95%, wreszcie jakas recka na gameplyau z ktora sie zgadzam w 100%. :)

ps. na gameplayu nie bedzie zmian systemu ocen na 1-10?

07.11.2010 21:21
Soulcatcher
odpowiedz
Soulcatcher
227
ESO

Scott P. ---> nie ograniczam gier w które gram wyłącznie do gier strategicznych. O ile w grach strategicznych Civ5 zdecydowanie moim zdaniem dominuje to przyrównując ją do najlepszych gier nie strategicznych, było by niesprawiedliwie gdybym powiedział że CiV5 jest najlepszą grą w którą grałem. Jest jeszcze kilka gier niestrategicznych które dają mi więcej zabawy niż Civ5

shooter190 ---> gry Paradoksu są rozbudowane, trudne i skomplikowane. Grałem w wiele z nich i jeżeli mia je porównać z Civ5 to jest ona od nich o wiele bardziej grywalna i daje więcej przyjemności, nie muszę się czuć jak w pracy. No a gry mają dawać rozrywkę i zabawę.

07.11.2010 21:21
Soulcatcher
odpowiedz
Soulcatcher
227
ESO

yakuz --->

95% = 9.5

07.11.2010 21:44
Harry M
odpowiedz
Harry M
142
Master czaszka

MUSZĘ TO MIEĆ!!

08.11.2010 00:54
odpowiedz
zanonimizowany726463
9
Centurion

Gram już prawie dwie dekady, a mimo to, nigdy nie dotknąłem nawet pudełka ze strategią, nie wspominając już o graniu w nią... Nie wiem jak to w ogóle możliwe. Ale jest to jedyny gatunek gier, z którym nigdy nie miałem w ogóle styczności.

Ostatnio jestem zarobiony i właśnie planuje sie zaopatrzyć w jakąś strategię. I tu mam właśnie pytanie, czy Civilization V to dobra pozycja żeby zacząć przygodę z tym gatunkiem. Czy może powinienem zacząć od czegoś innego?

08.11.2010 08:31
Soulcatcher
odpowiedz
Soulcatcher
227
ESO

Tak, ustawisz sobie na początku mała mapę i niski poziom trudności a gra sama cię poprowadzi. Dla początkujących jest dużo podpowiedzi i doradcy. Jak będzie za łatwo to przeskoczysz o oczko wyżej. Gra się doskonale smakuje od małej prostej i krótkiej rozgrywki po wielka monumentalna rozgrywke.

08.11.2010 10:30
odpowiedz
zanonimizowany380842
107
Legend

No zgadzam się. Niestety do poprawki jest AI i jak to poprawią to będzie chyba gra doskonała. No przydałyby się oczywiście Religie.

08.11.2010 11:08
li_s
odpowiedz
li_s
20
Konsul

Gra bije 4 pod każdym względem :)

08.11.2010 11:47
odpowiedz
zanonimizowany726463
9
Centurion

Dzięki za odp @Soulcatcher.

09.11.2010 14:06
odpowiedz
zanonimizowany690620
27
Centurion

Gra jest świetna, pierwszy raz gram w Civa i bawię się świetnie. Zasługuje na 10/10.
PS. Kiedy można się spodziewać poradnika? Będzie w ogóle?

03.12.2010 13:38
👍
odpowiedz
zanonimizowany809
160
Legend

Zastanawiam się nad tym aspektem "jedna jednostka na jednym polu". Zamierzam zamówić w najbliższym czasie CIV5, ale zaniepokoiło mnie to zdanie. Kiedyś, można było jakąś lokację naprawdę załadować siłami zbrojnymi np miasto, albo jakiś kluczowe wąskie gardło lądowe. Cholernie mi się to podobało. Ciekawe jak to teraz wygląda...

03.12.2010 15:14
Soulcatcher
odpowiedz
Soulcatcher
227
ESO

Vader ---> teraz jest łatwiej zablokować gdyż jednostki w większości "nie przenikają się". Możesz zbudować linie frontu. Schować oddziały atakujące na odległość za linią np. piechoty. Atakować jeden cel możesz nadal wieloma jednostkami tyle że z różnych pól, możesz otoczyć miasto tak że będzie otoczone na prawdę. Ogólnie jest o niebo lepiej.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze