Ramoleska - kiedyś E3 to były targi! - yasiu - 7 czerwca 2011

Ramoleska - kiedyś E3 to były targi!

Kiedy w 1997 roku zaczynałem swoją przygodę z pisaniem o grach prym wiodły targi ECTS odbywające się w Londynie. Stosunkowo blisko, niedrogo no i dużo tam się działo. Jednak targi E3 które powstały w 1995 roku szybko przejęły palmę pierwszeństwa. Pamiętam jak dziś, kiedy w redakcji podjęto decyzję, że dwuosobowa ekipa weźmie w nich udział. Dwa miesiące zbierania złota po domach, chomikowania suszonego mięsa, kiszonej kapusty i chleba w puszkach. Wszak wyprawa za wielkie morze to nie przelewki, trzeba nie tylko dotrzeć na miejsce, ale pozostać przy życiu i wrócić. Na szczęście się udało.

To zawsze była największa atrakcja, wszystkich targów.

Okazało się, że nie trzeba było czekać naście tygodni na powrót dwóch dzielnych wysłanników. Przecież rejs niekoniecznie oznacza wyprawę statkiem. Zostaliśmy więc w redakcji z kilogramami kiszonej kapusty a po zakończonych targach trafiły do nas walizki – dosłownie – z materiałami z targów. W tamtych czasach Internet raczkował, więc wszystkie – znów dosłownie – informacje prasowe dostarczano na papierze i płytach CD. Każdy powrót z targów oznaczał dopłatę za nadbagaż, bo szkoda było cokolwiek zostawić za sobą.

Takie to były czasy, na E3 działo się wszystko co najważniejsze w branży. Ogłaszano premiery, zaskakiwano, olśniewano. Dziś te targi chyba tylko z rozpędu i ze względu na ilość uczestników są uznawane za największe i najważniejsze w branży. Śledząc wiadomości przekazywane przez wysłanników GOLa (z innych źródeł też) nie zostałem niczym zaskoczony, ani jedna informacja nie spowodowała wpisu na blipie z tagiem #wow, generalnie dla kogoś kto nie jara się zbytnio trailerami, gameplayami oglądanymi przez Internet, nie pojawiło się nic ciekawego.

A przepraszam, dwie rzeczy. Jedna, jeszcze przed rozpoczęciem targów to ogłoszenie Wiedźmina 2 na X360. Spodziewano się informacji o wydaniu konsolowym, ale CDPR zaskoczył wyborem jednej platformy. Druga miała miejsce dziś. Wyczekiwana przez wielu konferencja Nintendo i pokazanie nowego sprzętu w końcu mnie zainteresowało. Nie dlatego, że czekam na coś od wielkiego N, spodobała mi się reakcja społeczności. Jeden z poczytnych redaktorów napisał na swoim mikroblogu, że boi się cokolwiek pisać i konferencji N bo nie wie, czy to nową konsolę ogłoszono czy nowy kontroler do Wii. Niemniej, nawet tu nie było niespodzianki, bo tajemnicą poliszynela było, że N ogłosi nowy sprzęt na E3.

Sprawca niemałego zamieszania - prosto od Nintendo.

Niestety, impreza taka jak E3 być może nadal jest największą, ale na ważności traci wiele. Duże firmy mają swoje eventy. Europejskie targi w Kolonii przyciągają zarówno wystawców jak i odwiedzających i na nich ogłasza się równie wiele nowości. Do tego Internet i wszechobecne przecieki, teasery, teasery trailerów do teaserów i podobne akcje sprawiają, że o grach które nam się pokazuje na E3 wiemy całkiem sporo i pokazy nie wnoszą wiele nowej wiedzy. To, co kiedyś było wyczekiwanym wydarzeniem, po którym człowiek wiedział, co czeka go przez kolejny rok, stało się kolejną okazją do pokazania w zasadzie tych samych rzeczy.

Może to brzmieć jak narzekania starego zgorzkniałego dziada, ale z tego co wiem, daleko mi do tego stanu. Przecież patrząc z drugiej strony, E3 to świetna okazja, żeby w ciągu paru dni zobaczyć w jednym miejscu to, co najważniejsze w branży. Nie wszystko, ale większość. Dla ludzi którzy śledzą z wypiekami na twarzy każdy okruch informacji na temat nadchodzących tytułów, to jest doskonała okazja żeby poukładać sobie to, co już się wie i ewentualnie dołożyć coś nowego. Innym niewątpliwym plusem takiej imprezy jest możliwość spotkania w jednym miejscu wielu twórców gier. Zwykli zwiedzający może  i nie mają do nich dostępu, ale ekipy robocze takie jak wysłana przez GOLa ma szansę zamienić parę słów z ludźmi którzy czasem zdradzą nieco więcej niż mówi się podczas oficjalnych pokazów. No i fajnie, ale czy to nie za mało?

No bo tak szczerze, zaskoczyło Was coś na tegorocznych targach do tej pory?

yasiu
7 czerwca 2011 - 20:41

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
07.06.2011 20:59
AntaresHellscream
AntaresHellscream
44
Pretorianin

gameplay.pl

Eh, ECTS to magiczne marzenie z dzieciństwa i oglądanie kolejnych żywych wcieleń Lary Croft na łamach Secret Service. Nigdy na targach nie byłem, ale wyczuwam to o czym piszesz. W tym przypadku to raczej objaw, a nie przyczyna - ot cały rynek gier wideo się zmienia. Codziennie jesteśmy bombardowani setkami newsów, stąd targi nie robią aż takiego wrażenia. Mimo wszystko, marzę by kiedyś tam pojechać - choć raz, by się przekonać jak to jest i poczuć na żywo ten dreszczyk emocji. Ale do tego jeszcze mi chyba dość daleko :)

07.06.2011 21:07
yasiu
odpowiedz
yasiu
189
Legend

A oczywiście, ja też bym pojechał. Gambleriada to pikuś w porównaniu do takiej imprezy. Mam nadzieję, że kiedyś, czy jako uczestnik, czy jako trybik machiny pisząco relacjonującej mi się uda. Zresztą, o to pierwsze teraz nietrudno kiedy wszyscy wielcy poważnie traktują targi w Kolonii :)

07.06.2011 21:09
odpowiedz
zanonimizowany425253
89
Generał

Narzekania na E3 są co roku i co roku na te konferencje są kolejki, a po za tym E3 to również zwiedzanie i granie

http://blog.eu.playstation.com/2011/06/07/e3-2011-live-join-us-at-the-playstation-booth/

07.06.2011 21:10
yasiu
odpowiedz
yasiu
189
Legend

Ja nie narzekam na E3 - to świetna impreza, ale nie ma tego czegoś, co było magiczne X lat temu. Nic dziwnego, świat się zmienia i nie ma co płakać tylko trzeba się dostosować :)

07.06.2011 21:15
odpowiedz
zanonimizowany425253
89
Generał

Może dla ludzi którzy tam jechali to i klimat był lepszy ale ja na wieści z E3 czekałem miesiąc czasu, aż wyjdą pisma z wrażeniami i z zapowiedziami nowych gier z imprezy, nie za bardzo mi się to podobało, po miesiącu czasu jakoś chłodno do tych gier podchodziłem, a teraz choć trochę mogę w tym uczestniczyć od początku.

07.06.2011 21:33
AntaresHellscream
odpowiedz
AntaresHellscream
44
Pretorianin

gameplay.pl

@yasiu - jeszcze ciekawiej byłoby być trybikiem maszyny dewelopersko-kreatorskiej :D Ale relacjonująco-komentująco-dziennikarską bym się zadowolił ;)

07.06.2011 23:09
Devilyn
👍
odpowiedz
Devilyn
167
Organised Chaos

Tak, zaskoczyło! Gorky 21!!!

Nie przypuszczałem ze kiedykolwiek doczekam się pełnoprawnej kontynuacji jednej z moich gier dzieciństwa ;P

08.06.2011 09:11
yasiu
odpowiedz
yasiu
189
Legend

O, w końcu ktoś odpowiedział na pytanie :) Prawda to, Gorky fajnie będzie zobaczyć, pytanie czy utrzyma się ten klimat.

08.06.2011 17:25
Devilyn
odpowiedz
Devilyn
167
Organised Chaos

Też trochę się obawiam czy będzie trzymał poziom szczególnie że byli pracownicy Metropolis nie mają z ta produkcją nic wspólnego (więc o "polskim duchu"i z G17 pewnie możemy zapomnieć...). Ale tajnych laboratoriów, nieudanych eksperymentów i świata po apokalipsie nigdy za mało ;)

08.06.2011 20:48
odpowiedz
zanonimizowany185877
68
Legend

Zastanawiające, że poziom jakości targów jest odwrotnie proporcjonalny do poziomu zainteresowania społeczeństwa grami.

09.06.2011 02:55
odpowiedz
Dzikouak
26
Generał

@mineral - Dlaczego zastanawiające? Większe zainteresowanie grami oznacza zwiększony popyt na informacje. Jak to na wolnym rynku bywa, zwiększenie popytu pociąga za sobą zwiększenie podaży, stąd więcej magazynów, portali oraz wiadomości o grach. A przy tak duzej dostępności informacji targi tracą swoją wyjątkowość (w końcu niektóre prezentacje i spotkania, w których wcześniej uczestniczyli wyłącznie goście targowi, dzisiaj mogą być oglądane na bieżąco w sieci przez wszystkich graczy). To samo dotyczy trailerów, których wcześniej nie było jak pokazać gdzie indziej, a dziś mozna obejrzeć je w sieci. Moim zdaniem to bardzo dobry objaw.

10.06.2011 14:35
👍
odpowiedz
zanonimizowany737870
70
Legend

Uała Japońskie niunie

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze