Bo w filmie najważniejsze jest zakończenie - promilus - 29 maja 2012

Bo w filmie najważniejsze jest zakończenie

W ostatnim odcinku „Rodziny Soprano” umiera Christopher. „Milczenie Owiec” kończy zaskakujący zwrot akcji – okazuje się, że połowa filmu to był sen psychopaty… Co najbardziej wkurza w recenzjach i komentarzach pod filmami? Nie trolling, nie spam, a spoilery. Spoilery nieoznaczone.

Oczywiście obydwa zakończenia są zmyślone (a może nie?). Chciałem was obudzić w ten upalny dzień. Nic tak nie budzi jak złość. „No nie, muszę powiedzieć temu człowiekowi z Internetu co o nim  myślę! „. Udało się? Żyjecie? Jeśli czytacie ten tekst nocą i macie wyjebane na upał, to teraz musicie być nabuzowani jak Najman przed walką z Małyszem. Wasza wina (Towarzyszu). Normalni ludzie czytają blogi w pracy i na lekcjach w szkole.

Żeby nie zgubić wątku to trzeba go odnaleźć (P. Coelho). Ostatnimi czasu zdiagnozowałem u siebie pewną przypadłość, która – sądząc po komentarzach w Internecie – jest większą plagą niż prokrastynacja. Gdy oglądam film, to przez większość seansu rozkminiam jak się zakończy. O ile nie dotyczy to większość komedii (bo niektóre potrafiły zaskoczyć), to oglądając pierwszy z brzegu thriller uruchamiam szare komórki w poszukiwaniu łącza ze scenarzystą. I tak myślę przez cały film. Ta panna to ma duże cycki – ona zginie jako pierwsza. A ten murzyn – jak to murzyn - przeżyje do końca, albo zginie jako jeden z ostatnich. Kto w tym filmie zabija?!

Tożsamość / Identity

Choroba, którą roboczo nazwę spoilerofobią pojawiła się po całej serii filmów z gatunku (a może gromady lub podgromady?) mind fuck. Dla tych, którzy jeszcze nie posiedli tajemnej wiedzy o tym czym jest mind fuck wyjaśniam – są to filmy, po których wasza szczęka wbija się w podłogę. Wbija się z powodu zakończenia, które odwraca wszystko do góry nogami. Dobry bohater okazuje się złym, tak w ogóle to cały film był snem dziesięciolatka, a ten dziesięciolatek to był duch, który myślał że jest człowiekiem. Zapewne każdy kinoman dobrze pamięta swojego pierwszego mind fucka. Mnie rozdziewiczył film stosunkowo młody: „Tożsamość”. Dopiero po nim zobaczyłem starsze produkcje, które zaskakiwały jak hiszpańska inkwizycja. Zatem „Tożsamość”, głownie przez pewien sentyment i wspomnienie szczęki na podłodze, uważam za film wybitny (!). Nie śmiać się. Oglądam thriller, który, jak nauczyło doświadczenie zakończy wygrana dobra ze złem lub odwrotnie i to wszystko. Nie przywykłem do zakończeń, które zmuszają do przemyślenia i próby zrozumienia tego co przed chwilą zobaczyłem. Przede mną był „Donnie Darko”, „Memento” i wiele innych mind fucków, które wgniatają w fotel jak Porsche 911. Dwuletnie, garażowane.

Memento

Spoilerofobia w ostatnim stadium ma to do siebie, że chory zaczyna tak wielką wagę przykładać do zakończenia, że wszystko co dzieje się przedtem jest małoistotne. Jeszcze do tego nie dotarłem, ale zawyżanie (bo dobre zakończenie) i zaniżanie (to ma być zakończenie?!)  ocen nawet o 2 punkty w skali filmwebu weszło mi w krew. Przyznaję się teraz do tego niczym alkoholik na pierwszym spotkaniu AA. Jestem spoilerofobem. Choroba nieuleczalna. Wielkie wytwórnie żyją w zmowie i zakończenia mind fuckowe są coraz częstszym zjawiskiem. Walić to, że nie maja sensu („Turysta”).

Na nowo uczę się, by pamiętać o tym, że przed zakończeniem też bywa zajebiście. Pomimo tego, że nie ma bunkrów. Choroba daje o sobie znać i z bólem przyznaję, że ciekawym  zakończeniem pół amatorski film może zyskać moje uznanie i znaczek jakości. Wyobraźcie sobie świat bez spoilerów. Wszyscy rozmawiają ze sobą o fabule filmów, zdradzają zakończenie. I wyobraźcie sobie teraz, że nie ma z tego powodu strzelanin i terroryzmu. Niemożliwe. Jak wiele tracimy z filmu po poznaniu jego zakończenia? Ja boję się spoilerów. Po przypadkowym wpadnięciu na opis końcówki czasem zupełnie mija mi ochota na zobaczenie filmu.

promilus
29 maja 2012 - 19:31

Komentarze Czytelników (25)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
29.05.2012 22:01
odpowiedz
Kherlon
63
Senator

[5] Zdanie to poznałem niestety i się teraz do obejrzenia nie mogę zabrać. ;/

@down zmyśliłeś, powiedz, że to zmyśliłeś.

29.05.2012 22:04
odpowiedz
koobon
82
Legend

Zakończenie "Tożsamości" może i jest zaskakujące, ale przy okazji tak debilne, że zepsuło mi całą przyjemność z seansu. Choć, faktycznie, "Turysta" bije je na łeb.

[3]
Nie wiem jakim cudem nie widziałeś Milczenia Owiec, ale wciąż możesz to nadrobić, bo zdanie o śnie psychopaty jest podpuchą. Niczego takiego w tym filmie nie ma.
Zabijał ojciec głównej bohaterki.

[4]
A to arcydzieło to...?

[6]
Nie mów, że też nie widziałeś "Milczenia..."?
Ludzie, to klasyka klasyki. Thriller, który zdefiniował cały gatunek.

29.05.2012 22:09
promilus1
odpowiedz
promilus1
94
Człowiek z Księżyca

Teraz rozumiem czemu oceniłeś arcydzieło kina na 3/10. Nie było twista na końcu :/

Kaligule oceniłem tak nisko, bo to pornos, wyróżniający się na tle pozostałych świetną grą McDowella.

Zakończenie "Tożsamości" może i jest zaskakujące, ale przy okazji tak debilne, że zepsuło mi całą przyjemność z seansu.

A ja się nim jarałem, bo

spoiler start

Scenarzyści przez cały film fajnie bawią się z widzem. Wydaje się, że ci ludzie w sądzie czekają na więźnia, który wraz z policjantem-przebierańcem zatrzymał się w hotelu. A to tylko taka zmyła. Gdy giną pierwsi ludzie, można uznać, że zabija człowiek. Potem giną ciała. Duchy? Wyraziłem się też nieprecyzyjnie. Film spodobał mi się z powodu twista, gdy widzimy łysego w kaftanie, a nie już faktyczne zakończenie, gdy okazuje się, że zabijał dzieciak.

spoiler stop

29.05.2012 22:27
PatriciusG.
odpowiedz
PatriciusG.
61
BASS

Mnie Twój spoiler/niespoiler na początku skłonił do refleksji.

Jeśli mówisz, że ktoś umiera na końcu filmu a potem mówisz "żartowałem", to w tym momencie wiadomo, że jednak tak nie jest, gdyż są to antonimy komplementarne (chyba, że istnieje opcja zombie).

Pan autor jest chyba jest dobrym przykładem.

spoiler start

Nie wiem bo Soprano nie oglądałem, ale podejrzewam, że nie ryzykowałby pisania prawdy w pierwszym akapicie - nawet jeśli potem miałby to zatuszować stwierdzeniem Może mówię prawdę, może nie...

spoiler stop

Tak czy srak - rzuć jakimś fajnym tytułem typu Gra, Fight Club, Memento czy Tożsamość. Coś z tym świetnym zwrotem akcji.

O! Zacny link - dziękuję.

29.05.2012 22:38
promilus1
odpowiedz
promilus1
94
Człowiek z Księżyca

Zabójczy numer, Wyspa tajemnic, Dogville, Trzynaste piętro, Oldboy... to pierwsze jakie przychodzą mi do głowy. Tutaj masz fajną listę http://www.classreal.com/

29.05.2012 22:56
k42a_
odpowiedz
k42a_
89
so it goes

Mindfucki są bardzo fajne, ale do pewnego momentu.
Ja, podobnie jak ty, pierwsze twista zaliczyłem podczas seansu Tożsamości - owszem, za pierwszym razem wgniata w fotel, jednak umówmy się, że był to jeden z najbardziej banalnych filmowych mindfucków.
Podobny zabieg został zastosowany w np. Fight Clubie (najpierw obejrzałem film, potem wziąłem się za książkę, także zasiadałem do oglądania kompletnie nie będąc wtajemniczonym w fabułę) czy Wyspie Tajemnic (z tym, że ta produkcja była naprawdę banalna i dało ją się rozszyfrować po 30 minutach) i w tym przypadku nie zrobiło to na mnie takie wrażenia jak przy Tożsamości, nawet więcej - znudzony czekałem na zakończenie, bo od pewnego momentu jasnym było to czego to zmierza. Ogólnie te wszystkie twisty typu schizofrenia i różne inne choroby psychiczne stały się za bardzo oklepane.
Co innego taki Szósty zmysł czy nawet Zabójczy numer - opad szczeny w tym przypadku gwarantowany.
Szczerze mówiąc dawno nie widziałem filmu, którego zakończenie faktycznie zwaliłoby mnie z nóg...

29.05.2012 23:10
odpowiedz
zanonimizowany166638
152
Legend

I po co te durne zabawy?

spoiler start

Christopher umiera 4 odcinki przed końcem, a z głośników leci Comfortably Numb.

spoiler stop

29.05.2012 23:20
promilus1
odpowiedz
promilus1
94
Człowiek z Księżyca

k42a_---> Dla mnie wzorem oryginalnego mind fucka jest Memento. Ciekawy pomysł, trudny do podrobienia, jedyny taki film. Produkcji z zakończeniem, że to był sen lub choroba psychiczna jest i będzie jeszcze więcej. Ale i tak lubię je oglądać. Nie hurtowo i najlepiej bez wiedzy, że oglądam mind fucka;)

29.05.2012 23:23
odpowiedz
koobon
82
Legend

"czy Wyspie Tajemnic (z tym, że ta produkcja była naprawdę banalna i dało ją się rozszyfrować po 30 minutach)"
Tyle, że akurat w tym filmie nie "twist" w zakończeniu jest fajny, ale jego dwuznaczność. Tak naprawdę nie wiemy, czy wyjaśnieniem jest to co twierdzą lekarze, czy bohater. Ta dowolność interpretacji, tudzież otwarte zakończenie, jest ważniejsze od tego czy zostaniemy zaskoczeni.
Już nie wspominając o tym, że "Wyspa..." w przeciwieństwie do większości filmów robionych tylko po to by mieć pretekst do "mindfucka", broni się zarówno opowiadaną historią, świetną reżyserią i doskonałym aktorstwem.

29.05.2012 23:24
Mac94
odpowiedz
Mac94
87
Inner Peace

Nie tak dawno był na GOL'u temat, o filmach z twistami. Oglądnąłem ich dzięki tamtemu wątkowi całkiem sporo i lista na dany moment wygląda tak:

The Number 23
Memento
Exam
The Machinist (must watch!)
Shutters Island
Seven
Szósty Zmysł
Fight Club
The Usual Suspects
The Prestige
The Game
The Others (akurat tego filmu nie widziałem bo mi mama powiedziała zakończenie..xP)
Unbreakable
Minority Report
Identity
Remember Me

Mimo, że sam znalazłem te filmy na różnych forach, i widziałem, że jest twist, to gówno mi to pomogło w zauważeniu bardzo subtelnych znaków podczas niektórych z nich, którego dają znać o mindfuck'u na końcu.

Mam jeszcze na dysku chyba z 3 tego typu filmiki. Chyba już nie długo wszystkie będę znał. Fuck.

29.05.2012 23:28
wysiak
odpowiedz
wysiak
95
tafata tofka

koobon --> Dowolnosc interpretacji i otwarte zakonczenie w Shutter Island?? Gdzie, jak, kiedy? Przeciez jasne jest na koncu,

spoiler start

ze sam bohater przyjal tlumaczenie lekarzy, ale wolal umrzec, niz zyc z takim ciezarem na sumieniu.

spoiler stop

Toz to prawie jak 'otwarte zakonczenie' Inception.
Ale co do samej oceny filmu oczywiscie sie zgadzam, swietny.

29.05.2012 23:31
Mac94
odpowiedz
Mac94
87
Inner Peace

wysiak

IMO koobon ma podobnie zdanie do mego:

spoiler start

Lekarze go wrabiali. Oglądałem film w kinie. W sali były oprócz mnie max z 4 osoby. Nie mogłem od tak po prostu zaakceptować, że bohater którego tak polubiłem był po prostu psycholem. Fuck no. Więc jestem zdania, że lekarze go wrabiali i tyle :P

spoiler stop

30.05.2012 01:55
maciek16180
odpowiedz
maciek16180
54
Konsul

Tak jeszcze dodam, że film, który mnie chyba najbardziej zaskoczył to "Inni". Genialne budowanie napięcia i zakończenie, jakiego nigdy bym się nie spodziewał. Kto widział, wie o czym mówię. A co do Milczenia... Nie jestem zapalonym kinomanem, a nikt mi tego filmu nie pokazał, więc po prostu go nie widziałem, no i co? Oglądałem inne rzeczy.

30.05.2012 02:04
Coy2K
odpowiedz
Coy2K
110
Veteran

nie trzeba byc zapalonym kinomanem... nikt nawet tego filmu nie musiał Ci pokazywać.
Są po prostu pewne tytuły, o których się słyszy. Z thrillerów jest to Milczenie owiec, z przygodówek Indiana Jones.

Mnie też o tych filmach nikt nie mówił, ale nie obejrzeć ich po tylu latach zwłaszcza że cyklicznie puszczane są w tv (Milczenie Owiec emitowane było w tvn7 o ile się nie mylę, raptem kilka dni temu) to dla kogoś kto lubi dobre filmy spore zaniedbanie

30.05.2012 09:01
odpowiedz
koobon
82
Legend

wysiak -->
No oczywiście, takie wyjaśnienie jest oczywiste i uprawnione, ale mnie seans zostawił z przyjemnie-nieprzyjemnym uczuciem w trzewiach, że jednak ja i bohater jesteśmy robieni w bambuko. To wielka zasługa reżysera i, przede wszystkim, świetnej kreacji Di Caprio.
Ale może ja jestem niepoprawnym romantykiem.

[18]
To nic. To tylko film. Problem w tym, że ten tytuł, jak pisałem wyżej, zdefiniował cały gatunek i tak naprawdę sporo się traci nie znając go. Nie tylko dlatego, że to świetny film, ale również z powodu wpływu jaki miał na innych filmowców.
A przy okazji, w "Milczeniu..." nie ma żadnego twistu ani mindfucka. Tak naprawdę nawet poszukiwanie mordercy nie jest clou tego tytułu.

30.05.2012 09:59
Sanchin
odpowiedz
Sanchin
188
Orchid Samurai

Na mnie Shutter Island nie wywarł aż takiego wrażenia, ponieważ czytałem wcześniej książkę (polski tytuł chyba Wyspa Tajemnic, dlatego początkowo nazwa Shutter Island nic mi nie mówiła - dopiero z "akcji" w trailerze wywnioskowałem, że to to samo). Książka wydaje mi się być zdecydowanie bardziej zagmatwana niż film.

30.05.2012 10:06
NewGravedigger
odpowiedz
NewGravedigger
133
spokooj grabarza

Tak naprawdę nawet poszukiwanie mordercy nie jest clou tego tytułu.

no dokładnie, pomijając już też fakt, że sam film wcale taki genialny nie jest

30.05.2012 10:55
maciek16180
odpowiedz
maciek16180
54
Konsul

No to fajnie, postaram się obejrzeć w najbliższym czasie :)

30.05.2012 18:38
Yoghurt
odpowiedz
Yoghurt
73
Legend
Image

Badum Tsh ->

30.05.2012 18:50
j.a.c.k
odpowiedz
j.a.c.k
56
u wot m8

jeden z moich ulubionych filmów http://www.filmweb.pl/Gra

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze