News dnia (13.09): Jak oceniane są polskie gry? - Mureet - 13 września 2012

News dnia (13.09): Jak oceniane są polskie gry?

News dnia to cykl opisujący najciekawsze wydarzenie dnia ze świata gier wideo okraszony moim subiektywnym komentarzem. Codziennie od poniedziałku do piątku. 

Dzisiaj na stronie http://polskigamedev.biz/metascore/ możemy zobaczyć jak polskie gry są oceniane w serwisie metacritic. Sytuacja wygląda całkiem nieźle. Zaledwie 13 gier jest poniżej 50 (kolor czerwony), reszta plasuje się między 51, a 94 na czele z Anomaly: Warzone Earth na iOS. 

Na rozpisce widać dobrze jak głęboko są zakorzenione komputery PC na polskim rynku. Pomimo, że od kilkunastu lat konsole stały się wręcz dominującymi platformami do grania to my wciąż chcemy grać przy dobrych, sprawdzonych blaszakach. Dopiero kontynuacje gier zdecydowano robić się również na konsolę Microsoftu i/lub Sony (Wiedźmin 2, Two Worlds 2, Call of Juazer: The Cartel), lecz exclusive'ów wciąż brak. Miejmy nadzieję, że w najbliższej przyszłości deweloperzy nas czymś zaskoczą.

Jednak zastanawiam się czy Polacy nie za późno wzięli się za ekspansję konsol. W końcu obecna generacja powoli się kończy, kosztem następnej, która wtargnie na rynek z przytupem, oferując zupełnie nowe doznania (a przynajmniej mam taką nadzieję). Z drugiej strony nawet tak stare sprzęty jak PS2 wciąż mają swoich wiernych fanów, którzy do dzisiaj kupują gry.Oby wszystko skończyło się po myśli naszych rodzimych twórców.

Gra, która zdobyła sympatię graczy na każdej platformie.

Równie dobrze, a nawet lepiej, Polacy radzą sobie na rynku gier mobilnych (w zestawieniu uwzględniono wyłącznie system iOS), gdzie średnia nie spada poniżej 63. Łatwo zauważyć, że najlepiej radzi sobie tutaj studio Chillingo, które zdobyło swoją popularność głównie dzięki fantastycznemu Anomaly: Wazrone Earth, a swoją dobrą formę potwierdziło wydając niedawno na iOS-a Puzzle Craft. Miejmy nadzieję, że wkrótce pozostałe studia, również w swoim portfolio będą mogły pochwalić się produkcjami, o których słyszał niemal każdy gracz. W końcu coraz częściej czytamy o ciekawych grach tworzonych przez pojedynczych programistów, którzy ochoczo biorę się za coraz większe i ambitniejsze projekty.

Teraz pozostaje nam czekać na kolejne fantastyczne produkcje od polskich twórców, które już szykują się za rogiem przyszłego roku.

Mureet
13 września 2012 - 17:51