Ciekawostki i sekrety serii SW: KotOR cz. 2 - MaKaB - 29 lutego 2016

Ciekawostki i sekrety serii SW: KotOR, cz. 2

Fragment okładki Star Wars: Knights of the Old Republic Collection.

Jakiś czas temu w tym wpisie przedstawiłem kilka ciekawostek dotyczących serii Knights of the Old Republic. Tekst poruszył tylko nieliczne sekrety, zatem ponownie zbadałem tajniki Mocy, aby dostarczyć Wam kolejnych interesujących informacji, o których mogliście nie słyszeć. Tekst zawiera spoilery.


Geneza maski Revana

Marka Knights of the Old Republic doczekała się dobrej serii komiksowej (dostępna również w polskim wydaniu). Historia krąży wokół losów nowych postaci, ale pojawia się także kilka osób znanych z gier. Jak wspomniano w komentarzu do poprzedniego wpisu, jednym z ciekawszych nawiązań do pierwszego KotORa jest pokazanie, czemu Revan nosi słynną maskę. W trakcie wojny z Mandalorianami protagonista przybywa na zniszczoną planetę Cathar, szukając śladów dokonanego tutaj ludobójstwa. Podczas pobytu Revan oraz inni Jedi doznają wizji przeszłych zdarzeń.

Kadr z nr 42 komiksowej serii. Skan z: http://starwars.wikia.com/wiki/File:RevanIsBorn-KotOR42.jpg

Jak się okazuje, najeźdźcy w trakcie walki zepchnęli pokonanych mieszkańców do wody. Tuż przed egzekucją wojowniczka noszącą sławną maskę próbowała powstrzymać rozlew krwi, czyn ten przypłaciła swym życiem. Będąc pod wrażeniem postawy nieznanej z imienia Mandolarianki, Revan zakłada swój znak rozpoznawczy.


Czy Sunry był winny?

Dość rozbudowany wątek sądowo-śledczy na planecie Manaan potrafi nastręczyć graczom wielu trudności. W queście gracz musi obronić przyjaciela Joleego Bindo przed skazaniem na śmierć. Jego ostateczny los zależy od decyzji gracza, ale wielu osobom nie udaje się poznać prawdy. Czy Sunry rzeczywiście zabił kobietę - Sith? Czy taki stary człowiek mógłby to uczynić? Aby poznać prawdę, gracz musi włamać się do głównego komputera w ambasadzie Republiki, w którym znajdzie nagranie ze zdarzenia. Po jego uruchomieniu dowiadujemy się, że Sunry rzeczywiście zamordował kobietę (poniżej nagranie dodawane przez pewien mod; w oryginale otrzymujemy jedynie zapis tekstowy). Przyparty do mury weteran przyzna się bohaterowi do popełnienia czynu i ujawni swą motywację.


Nim Bastila stała się Bastilą

W latach dziewięćdziesiątych wydawana była seria komiksowa Tales of the Jedi, która stanowiła jedną z podstawowych inspiracji dla BioWare’u przy tworzeniu swego dzieła (inną sprawą jest, że materiał źródłowy został potraktowany dość swobodnie). W ramach serii przedstawiono chociażby przejście Exara Kuna na ciemną stronę mocy. Tales of the Jedi wprowadziło również dużo innych znanych fanom postaci, w tym rodzinę Sunriderów. To właśnie Jedi Vima Sunrider (córka Nomi) miała być pierwotnie bohaterem, którym ostatecznie stała się Bastila.

Vima Sunrider w trakcie treningu.
Grafika Tommy'ego Lee Edwardsa z Jedi vs. Sith: The Essential Guide to the Force. Skan z: http://starwars.wikia.com/wiki/File:Ulic_vima.jpg

Jak wieść niesie, zmiana była spowodowana problemami związanymi z prawami do znaku towarowego (ponoć producenta samochodów). W efekcie BioWare stworzył nową postać, a nazwisko Sunrider prawie w ogóle nie pojawia się w późniejszych produktach gwiezdnowojennych.

Najbardziej zawstydzający moment w grze?

Na  Taris gracz może wziąć udział w walkach na arenie pojedynkowej. Pierwszym i banalnie prostym przeciwnikiem jest Ślepy Duncan. Trudno zresztą spodziewać się wyzwania po osobie, która przegrała 54 pojedynki pod rząd. Pewna osoba postanowiła sprawdzić, co się stanie, gdy jakimś sposobem damy się pokonać Duncanowi.


Bendak Starkiller

Na Taris istnieje także możliwość stoczenia walki z Mandaloraninem Bendakiem Starkillerem. Nie jest to przypadkowe nazwisko. We wczesnych wersjach scenariusza Nowej Nadziei główny bohater miał się nazywać Luke Starkiller. George Lucas uznał jednak, że brzmi ono zbyt agresywnie i zmienił je na znane wszystkim Skywalker.


Krótki czas produkcji KotORa 2 - co było przyczyną?

Większość osób zainteresowanych tematem wie, że Obsidian otrzymał mało czasu na przygotowanie sequela (nieco ponad rok), co poskutkowało wręcz mitycznymi niewykorzystanymi materiałami. Powszechnie podaje się, że to LucasArts naciskał na przyśpieszenie premiery. Dodatkowe światło na sprawę rzuca wywiad przeprowadzony z dyrektorem Obsidianu Feargusem Urquhartem. Z jego słów wynika, że na początku 2004 r. współpraca układała się dobrze, a włodarze LucasArts zachęceni efektami dotychczasowych prac zadeklarowali wydanie gry w 2005 r., tak aby produkt był możliwie dopracowany. Niestety Obsidian nie zadbał o formalne potwierdzenie późniejszej daty premiery. Jakiś czas później LucasArts postanowił, że druga część serii musi jednak zostać wydana do końca 2004 r. Dalszego ciągu możecie się domyślić. Nie sposób zweryfikować twierdzenia Urquharta, ale jedno pozostaje pewne: w korporacyjnym biznesie lepiej mieć wszystko na papierze.

Planeta droidów M4-78

W okolicach 30. sekundy zwiastuna drugiego KotORa z 2004 r. da się zauważyć protagonistę stojącego na platformie tzw. planety droidów M4-78 stanowiącej kolejny przykład niedokończonych pomysłów.

Od czego są jednak zdolni moderzy, którzy stworzyli M4-78 Enhancement Project Mod (mod jest dostępny również w Steam Workshop). Projekt stanowi ambitną próbę odzyskania, a raczej stworzenia tej planety według ogólnego zamysłu Obsidianu. Ambitną, gdyż wiele elementów nie istniało, co zmusiło moderów do twórczej pracy m.in. nagrania dialogów, dorobienia niektórych lokacji. Sam mod w moim odczuciu jest jedynie porządny, odebrałem go jak sceny usunięte z filmu, które owszem są ciekawe, ale w większości odstają od ogólnego poziomu. Historia ma swoje momenty (np. sekcję z HK-47 czy świetnie wyreżyserowaną cut-scenkę pod koniec gry), ale potrafi znużyć przez nadmiar questów kurierskich. Mimo tego polecam zainstalować M4-78 Enhancement Project Mod wszystkim osobom, które mają ochotę na coś nowego w temacie.


Stacja Cytadela zniszczona

Walka w obronie Telos IV stanowi jeden z dramatyczniejszych momentów w drugiej części, ale i w tym przypadku można znaleźć niewykorzystane materiały oraz pomysły. Na pewnym etapie produkcji Obsidian zastanawiał się nad wyborami, w wyniku których mogłoby dojść do zniszczenia stacji Cytadela orbitującej nad planetą. Ostatecznie pomysł nie został wykorzystany w grze, ale zachowały się poniższe cut-scenki.


Mandalore aka Canderous Ordo

W The Sith Lords do drużyny przyłącza się dawny towarzysz Revana Canderous Ordo. Słynny Mandalorianin w trakcie gry nie pokazuje jednak swej twarzy. Wydaje się, że do pewnego momentu Obsidian rozważał inny wariant, w plikach odnaleziono bowiem taką oto ciekawostkę:

Zdjęcie z: http://starwars.wikia.com/wiki/File:Mandalorenohelmet.jpg

 
Jak widać, seria dostarcza nie tylko dobrej rozrywki, ale zawiera również mnóstwo ciekawostek oraz tajemnic. Nie wiem jak Wy, ale właśnie nabrałem ochoty na ponowne przejście Knights of the Old Republic.

MaKaB
29 lutego 2016 - 19:19