Kobieta bez pępka - promilus - 20 sierpnia 2011

Kobieta bez pępka

Fotograf i grafik to zawody, którym coraz bliżej do chirurgii plastycznej. Po sfotografowaniu modelki, jej zdjęcie poddawane jest zabiegom, które nierzadko daleko wykraczają poza retusz zdjęcia. Po co?

Zgadnij, kto to

Był taki czas, gdy nie było programów graficznych, a nawet nie było komputerów (true story!). Po ziemi chodziły tak samo piękne kobiety jak dzisiaj i, tak jak dzisiaj, celebrytki trafiały na rozkładówki „Playboya”. Graficzna chirurgia plastyczna polegała wtedy na poleceniach „wciągnij brzuch!”, i „wyprostuj się!”. Tamte czasy różniły się od tych dzisiejszych tym, że można było w gazecie zobaczyć nagą aktorkę, dokładnie taką samą, jaką widział ją jej siódmy mąż. Te kobiety, które dzisiaj decydują się na rozbieraną sesję często nie mają wiele wspólnego z oryginałem – głowa mniej więcej ta sama, co by znanej postaci nie pomylić z losową modelką, sylwetka już jakby inna. Nagle „dobrze zbudowana” panna na chwilę zamienia się w anorektyczkę, pomimo czterdziestu lat, cudownie znikają zmarszczki, cycki stają dęba, a cała świeci się jak psu jajca. Zupełnie nie rozumiem wszystkich tych aktorek, które pomimo zapłaty idącej już w miliony, wzbraniają się przed rozbieraną sesją. Przecież na zdjęciach to nie będą one, a jakiś wytwór grafików! Nago pokażą się jedynie fotografowi. Za taka kasę – warto

Czerstwy kawał mi się przypomniał:
 - Pójdziesz ze mną do łóżka za milion dolarów?
- Jasne!
- A oddasz mi się za 100zł?
- No co Pan? Nie jestem dziwką!
- To, że nią jesteś to już ustaliliśmy, teraz negocjujemy cenę

Jak już opanowaliście śmiech, to jedziemy dalej.

Nie piszę tylko o rozbieranych sesjach, bo i w tych „ubranych” sporo się zmienia. Minusem również takiej graficznej chirurgii plastycznej jest zakłamywanie rzeczywistości. To już jest poważne, bo dziewczyny będą chciały wyglądać jak aktorka z okładki, a do chorobliwego głodzenia się droga niedaleka. Problem ostatnio dostrzegł także - chociaż z innych pobudek - brytyjski urząd ds. reklamy. Zakazał rozpowszechniania reklam z przesadnie wyretuszowaną, 44-letnią Julią Roberts, uzasadniając, że wygląda zbyt młodo. Brawo. Na ich cześć wypiję dzisiaj herbatę z mlekiem.

Zakazana reklama

Kobiety nie zawsze zgadzają się na graficzną chirurgię, tak jak nie wszystkie ustawiają się w kolejce do prawdziwego chirurga. Kate Winslet, która w nie jednym filmie się rozebrała i nie jedną pozycję odegrała, w niczym nie przypomina typowej „okładkowej” modelki. Gdy magazyn GQ wyszczuplił ją na okładce o jakieś 124kg, ta pozwała wydawcę. Keira Knightley raz została poddana graficznej operacji powiększenia piersi o dwa rozmiary. Efekt do zobaczenia na plakatach „Króla Artura”. Wybaczam, bo 4 lata później aktorka na podobny zabieg, przy okazji promocji „Księżnej”, już się nie zgodziła.

Odchudzona Kate. Po co?

U nas jakby odwrotnie. Ania Mucha została poddana graficznej aborcji! Ciężarna aktorka na okładce „Gali” pokazała się bez brzucha, pomimo kilkumiesięcznej ciąży. Nie tylko w Polsce bardzo popularne jest pokazywanie się nie tyle bez brzucha, co bez pępka. To jest jakaś choroba grafików, bo to już zdarzało się wielokrotnie. Pępkofobia? U nas przykładem może być Edyta Herbuś. Szczupły i gładki brzuch, brak pępka.

Wpadki wpadkami – te bywają jeszcze bardziej katastrofalne, czasem gdzieś ręka zostanie, czasem ktoś ma trzy nogi. Ale nie o tu tutaj chodzi. Tu chodzi o zasady! Nie wiem, jeszcze jakie zasady, ale zawsze chciałem coś takiego napisać. Może o to, żeby retusz zdjęć był retuszem, a nie odbierał pracę chirurgom plastycznym.

promilus
20 sierpnia 2011 - 20:46

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
20.08.2011 21:07
hedasw
hedasw
106
Generał

tvgry.plRedakcja

Polecam już leciwy ale nadal aktualny dokument Killing Us Softly. Tematem jest reklama, chociaż wątek retuszowania też się przewija. Osobiście podkrecone wizualnie panie i panowie mnie odpychaja.

20.08.2011 21:14
odpowiedz
zanonimizowany472379
49
Senator

Ciekawy artykuł. Ale mi problem obojętny. Nie kupuję magazynów z modelkami, reklamy średnio mnie interesują, więc nie zwracam uwagi na wyretuszowane gwiazdy :> .

20.08.2011 21:38
odpowiedz
zanonimizowany315478
93
Legend

Nago pokarzą się jedynie fotografowi.

Popraw bo aż bije po oczach :P

20.08.2011 21:42
promilus1
😊
odpowiedz
promilus1
94
Człowiek z Księżyca

yyy, bo tu mi chodziło o ukaranie, tylko zdanie nie takie... no dobra - pełna kompromitacja;p Poprawione.

20.08.2011 22:12
kwiść
odpowiedz
kwiść
117
Generał

GRYOnline.plRedakcja

Jak nie było komputerów, to też retuszowali zdjęcia, ale pędzelkiem i farbkami ;)

20.08.2011 22:33
odpowiedz
Qza
21
Pretorianin

Na pierwszym zdjęciu jest Pamela Anderson :D Poznałem po piersiach

20.08.2011 22:37
odpowiedz
Ymirr
35
Centurion

Nie wiem czy nazwać to retuszem, ale już w XIX wieku robili fotomontaże zamieniając głowy, tworząc jedno zdjęcie z obiektów z kilku innych albo wymazując całe postaci.

20.08.2011 22:52
przeszczep21
😃
odpowiedz
przeszczep21
22
Pretorianin

Dawniej retuszowane fotografie miały prawdziwą moc ;) np. ta http://fotopolska.eu/19645,z,67924,1,foto.html

20.08.2011 23:00
promilus1
👍
odpowiedz
promilus1
94
Człowiek z Księżyca

Qza, wygrałeś:)

20.08.2011 23:07
Stalin_SAN
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software
Image

Nie wiem czy nazwać to retuszem, ale już w XIX wieku robili fotomontaże zamieniając głowy, tworząc jedno zdjęcie z obiektów z kilku innych albo wymazując całe postaci.

No pewnie że tak, choćby to "antyczne" zdjęcie jest fotomontażem --->

21.08.2011 00:07
odpowiedz
zanonimizowany38189
107
Senator

Retusz cyfrowy nie wzial sie z nikad. :)
3/4 tego co w photoshopie mozesz zrobic w zwyklej ciemni na kliszy. Problem w tym, ze kiedys pieknym byla naturalnosc, takze ciala. Obecny kult idealnosci i perfekcji tworzy szkaradne potworki. Wyglad dziewczyn np. Playboya z 40 lat wstecz nie swiadczy o braku narzedzi, ktore oczywiscie byly - tylko o innej mentalnosci.

Patrzac na dzisiejsze "piekne" "modelki" mam w wiekszosci odruch wymiotny, bo z kobiety to tam juz niewiele zostalo. Zreszta z lalusiowatymi mezczyznami jest tak samo, ale akurat to mnie mniej interesuje. :P

21.08.2011 00:10
odpowiedz
zanonimizowany641653
43
Generał

Iście niewiarygodne jest to, do czego zdolna jest posunąć gwiazda, czy męska, kobieca, aby pokazać się w tabloidzie. Przytoczony przykład Anny Muchy mnie przeraża - taka aborcja. Do banerów reklamowych z modelkami trzeba podchodzić z dozą rezerwy.

21.08.2011 01:30
odpowiedz
Qza
21
Pretorianin

,,Są cycki, jest główna" jak to mówią :[

21.08.2011 11:14
odpowiedz
keeveek
75
Konsul

Zdjęcia były retuszowane praktycznie tak długo jak istnieje fotografia, autorze. Tylko wtedy używało się do tego zupełnie innych technik (na przykład łączenia elementów dwóch zdjęć). W ten sposób Stalin wymazywał ze zdjęć ludzi, których zabił :P

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze