PS+ na Vitę. Czy to ma sens? - Mureet - 14 listopada 2012

PS+ na Vitę. Czy to ma sens?

Już 21 listopada na Vitę rusza długo oczekiwana aktualizacja, wprowadzająca możliwość wykupienia subskrypcji PS+. Wiele osób dziwiło, że na najnowszej konsoli nie ma abonamentu, tak więc po miesiącach oczekiwań Sony wyszło na przeciw oczekiwaniom graczy i na na starcie plusowcy dostaną m.in. 2 hity: Uncharted: Złota Otchłań i Gravity Rush (mowa o EU, US ma bogatszą ofertę).

Niestety nie wszystkie gry dostępne będą na rynku europejskim w ramach PS+. Np. o Wipeout 2048 możemy zapomnieć.

Faktycznie robi wrażenie, tym bardziej, że dodamy inne, mniejsze gry i sporo zniżek. Tylko po chwili zastanowienia nabrało mnie sporo wątpliwości.
PS Vita jest nową konsolą, która dopiero kolekcjonuje swoją swoją bibliotekę. Każda większa produkcja jest dla niej na wagę złota. Nie ma co ukrywać, że póki co, jest po prostu mało gier. Wynika to na pewno w jakimś stopniu z braku większego zainteresowania deweloperami third party, na co same Sony się skarżyło. Dlatego na palcach jednej ręki można policzyć produkcje, których każdy posiadacz najnowszej konsoli mieć musi.
Stąd też moje obawy. Skoro Vita ma tak małą bibliotekę czy jest naprawdę sens tworzyć na nią takie subskrypcje? Przez pierwsze miesiące może faktycznie PS+ będzie posiadać ciekawą zawartością, ale co później? Gry, które będą zachęcać graczy do wykupienia abonamentu zaczną się kończyć, więc Sony będzie wrzucać "zapchaj dziury". W takim wypadku już niedaleko do sytuacji z PS3, gdzie właściwie nie było większego sensu kupowania abonamentu. Na szczęście "czarnulka" ma ogromną bibliotekę, którą zdołała się wybronić. Teraz wręcz aż żal nie skorzystać z oferty, gdyż możemy nabyć takie hity jak Crysis 2, Machinarium, Just Casue 2 i wiele inych. Jednak Vita to nie PS3 i tu nie ma aż tylu tytułów do rozdysponowania.

Ktoś mógłby powiedzieć, że na Vitę też wyszły takie słynne serie jak Little Big Planet, Killzone czy ostatnio Assassin's Creed i Need for Speed, które mogłyby pojawić się w ramach PS+. Trzeba jednak pamiętać, że są to stosunkowo nowe produkcje, na których Sony musi jeszcze zarobić. Nie może wrzucać ich od razu do PS+, gdyż zwyczajnie na nich nie zarobi. W końcu premierowa gra oscyluje w okolicach 150-200zł, gdzie 3-miesięczny abonament wart jest niecałe 60. Różnicę widać gołym okiem.
Sony uległo presji graczy, co widać. Jednak nie zawsze trzeba spełniać takie oczekiwania, gdyż te często nie zważają na konsekwencje. Nie chce mówić, że PS+ na Vitę to zły pomysł, wręcz przeciwnie, lecz uważam, że taki ruch powinno się wykonać w momencie, gdy kieszonsolka zdobędzie adekwatną listę produkcji w stosunku do ofert subskrypcji. Wtedy będzie miało to sens. Teraz Vita wystrzela się z i tak niewielu tytułów, a później zostaną już tylko "ochłapy".

Mureet
14 listopada 2012 - 09:29

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
15.11.2012 09:07
Brucevsky
Brucevsky
115
Playing with writing

gameplay.pl

Jak dla mnie to całkiem rozsądne i zrozumiałe zachowanie japońskiego giganta. W ten sposób chce on zachęcić nowe osoby do nabycia konsoli, które do tej pory odstraszała właśnie niewielka liczba gier i ich wysoka cena. Dzięki temu liczy, że zwiększy się baza użytkowników, co przekona do tworzenia hitów zewnętrzne studia. W tym momencie koncern podjął chyba jedyną słuszną decyzję, aby wyjść z tego niesprzyjającego zamkniętego koła.

15.11.2012 10:09
odpowiedz
Lutz
173
Legend

vita nie ma sensu, wiec trudno zeby ps+ na nia mial sens. chociaz szczerze mowiac moze przedluz jej smiertelne podrygi

15.11.2012 11:02
odpowiedz
Haszon
86
Generał

Ale caly PS Plus nie ma senu, bo przeciez te gry tylko wypozyczasz. Jak przestaniesz placic abonament, to gry znikna. Plusem jest to, ze jak masz PS3 i PSPlus, to w przypadku Vity korzystasz za darmo.

15.11.2012 11:46
odpowiedz
ozoq
59
Generał

Post miałem ochotę zacząć siarczystym przekleństwem, z trudem się jednak powstrzymam.

"Sony uległo presji graczy, co widać. Jednak nie zawsze trzeba spełniać takie oczekiwania, gdyż te często nie zważają na konsekwencje." - i dalsza część akapitu.
Niesłychane, że autor wpisu już wie jak się potoczą losy Vity i PS Plus na nią. Odkrył to nawet przed premierą nowej usługi.
Sony dosłownie w tym momencie rozdaje gry. 16,5zł/miesięcznie (lub mniej jeśli ktoś wykupił usługę, gdy była po 150 pare złotych) za 2 gry na PS3 i 1 lub dwie gry na PS Vitę to darmo. DARMO. Dwa piwa w barze tyle kosztują. A i tak znajdzie się ktoś komu jest źle. Że niby z troski co będzie później. W dupach się poprzewracało. Nawet gdyby rzeczywiście w następnych miesiącach miały wychodzić mniejsze gry to inwestycja zwraca się nam już UWAGA po pierwszym miesiącu. Zafoliowane Uncharted i Gravity Rush nie kupi się w sklepie za 200zł. Nad czym tu się rozwodzić? Widzieliście podobne okazje u konkurencji? U Microsoftu? U Nintendo? Ciekawe...
Akcja ta niewątpliwie ma na celu powiększenie bazy użytkowników Vity i pewnie Sony tylko będzie tracić na tym abonamencie lub wychodzić na zero. Jest to jednak świetny ruch. Życzę, by to posunięcie zwielokrotniło klientów Sony. Szkoda tylko, że GOL już drugi dzień odkąd wiadomo o ofercie PS Plus na Vitę milczy.

@Haszon
A po ograniu tytułu zawsze wracasz do niego po roku? Większość chyba jednak przechodzi raz, drugi i odinstalowuje.

15.11.2012 17:35
Brucevsky
odpowiedz
Brucevsky
115
Playing with writing

gameplay.pl

Haszon - jak przestaniesz płacić to stracisz możliwość gry, ale wystarczy znowu przedłużyć i ją odzyskasz. Gry wcale nie znikają, gdy np. zrobisz sobie miesiąc lub pół roku przerwy.

16.11.2012 14:45
Mureet
odpowiedz
Mureet
21
Chorąży

@Brucevsky
Niestety rozczaruję Cię. Ostatnio kontaktowałem się z Sony i dowiedziałem się, że w momencie, gdy nastąpi przerwa w ciągłości subskrypcji tracisz dostęp do wszystkich gier pobranych za darmo w ramach PS+. Chyba, że dana gra wciąż jest w ofercie, wtedy będziesz mógł ją ponownie pobrać po odnowieniu abonamentu.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze