Multitasking czyli co można robić w trakcie grania - Mureet - 15 stycznia 2013

Multitasking czyli co można robić w trakcie grania

Gracze mają jedną szczególną cechę, która odróżnia ich od zwykłych śmiertelników -wielozadaniowość. Najbardziej tą umiejętność szlifują fani strategii, gdyż to oni muszą jednocześnie kontrolować wiele jednostek, stawiać budynki i obserwować minimapę.
A co z pozostałymi graczami? Czy to znaczy, że wcale nie potrafią wykonywać paru czynności jednocześnie? Oczywiście, że nie. Każdy z nas wyrobił sobie multitasking, dzięki któremu jest w stanie grać i ... no właśnie, co?

Jeść i pić
To chyba nasz instynkt, bowiem nie znam osoby z pośród graczy, która nie potrafiła by grać i jeść jednocześnie. Przegryzanie kanapki czy popijanie wody jest na tyle trywialną rzeczą, że nie sprawia to absolutnie żadnego problemu. Trochę gorzej jest z obiadem, gdyż można się poparzyć, ale nie jest to nic niemożliwego. Prawdziwy hardcorowy gracz z tym sobie poradzi. Najgorzej jednak jest z gorącym napojem. Picie herbaty zajmuje stanowczo zbyt dużo czasu. Nietrudno w tym wypadku o śmierć czy wypadek (ten wirtualny), co jest przecież absolutnie niedopuszczalne. W końcu żadna inna czynność nie powinna kolidować z naszą rozgrywką.

Rozmawiać
Mam tu na myśli 2 możliwości. Pierwsza to, gdy rodzic wejdzie do pokoju na niezapowiedzianą pogawędkę. Problem polega na tym, że stosunkowo często muszę odwrócić wzrok od monitora, aby mama nie czuła się zlekceważona. Jest to balansowanie na krawędzi życia naszego bohatera. Nieraz zdarzało mi się, że poświęciłem zbyt dużo uwagi rozmowie, w wyniku czego słyszałem krytyczne głosy (delikatnie mówiąc) w moją stronę. Natomiast, gdy byłem zbyt wciągnięty rozgrywką, rozmówca wychodził obrażony, gdyż poczuł się zlekceważony. Dopiero po wielu latach treningu doszedłem do perfekcji tak, aby mój bohater dzielnie kontynuował swój żywot oraz rodzic poczuł satysfakcję z rozmowy. To naprawdę nie jest proste.

Druga sytuacja jest w momencie, gdy ktoś do mnie dzwoni, szczególnie dziewczyna. Rozmowa nie kończy się po 2-3min. O nie, co to, to nie. Taki monolog, tfu, dialog potrafi trwać nawet godzinę, a grać przecież trzeba. W tym wypadku musimy wykazać się wręcz nadludzkim podziałem uwagi, gdyż w każdej chwili może paść pytanie "Co sądzisz o tym, Kochanie?".

Pisać
Rozmawianie z kimś na gg czy facebook'u bywa dosyć problematyczne. Trzeba umiejętnie wyłapać moment chwilowego zastoju w rozgrywce, aby móc użyć magicznej kombinacji Alt + Tab. Następnie czym prędzej odpisać na stos wiadomości i ponownie wrócić do gry.
Niestety w tej kwestii mój multitasking zawodzi. Zazwyczaj kończy się tym, że znajomi, z którymi gram karzą mi się zdecydować na jedno. Oczywiście instynkt gracza nakazuje mi wybrać... oba i dalej szlifować swoje wielozadaniowe umiejętności.

Grać
Czasem okazuje się, że jedna gra to za mało. Wtedy trzeba posiłkować się drugą, choć tym razem nieco mniejszą, zazwyczaj na telefonie. Takie produkcje mają ten plus, że nie angażują nas za bardzo w rozgrywkę i z czystym sumieniem możemy "tapnąć" sobie ekran i wystrzelić kolejnego ptaka. Nie udało się, gdyż za bardzo się pospieszyliśmy? Nie ma problemu, możesz powtórzyć w każdej chwili. To komfort, którego nie zapewniają nam duże produkcje.

Googlować
Bardzo często zdarza mi się, że czegoś nie rozumiem, coś jest niejasne, szukam przejścia czy wskazówek. W takim wypadku, nierozłączny kompan wujek Google służy pomocą. Najczęściej szukam jakiejś wiki, gdyż posiada najwięcej informacji o konkretnej grze. Jednak w takim wypadku muszę sobie często rozbić to na parę podejść, gdyż jedno trwa stanowczo za długo.
P.S. Jak gram ze znajomymi zawsze śmieszy mnie tekst "Ja to sprawdzę, a Ty mnie osłaniaj". Nie do końca wiem czemu mi to poprawia humor, ale z pewnością to robi.

Jak widać multitasking umożliwia nam szereg możliwości i rzeczy do zrobienia. Od jedzenia przez rozmawianie i pisanie, a na googlowaniu kończąc. Jednak jestem przekonany, że to tylko ułamek tego, co można robić przed ekranem monitora. Dlatego do Was pytanie - co Wy potraficie robić podczas grania?


Mureet
15 stycznia 2013 - 11:09

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
15.01.2013 12:27
👍
zanonimizowany579358
105
Senator

A co jeśli rozmawiamy z kimś w grze i realu? :P To dopiero hardcor :D Najczęściej kończy się tym, że nie wiemy o co za bardzo chodziło w obu rozmowach.
Czego to już się nie robiło grając jednocześnie ;D Ech....

15.01.2013 12:30
odpowiedz
Kąsacz
17
Pretorianin

"Pierwsza to, gdy rodzic wejdzie do pokoju na niezapowiedzianą pogawędkę."

nie ma to jak życiowe problemy nastolatków :) rodzic to pikuś w porównaniu z laską, która koniecznie chce teraz coś zrobić pomimo, że dopiero zacząłeś grę... i foch w takim przypadku jest dużo bardziej szkodliwy - SEX to podstawa :)

Pisanie w komunikatorych jest raczej prostym zadaniem, wystarczy tylko przyzwyczaić rozmówców, że jak grasz odpisujesz nie od razu a po chwili (np. jak zginiesz podczas meczu w LoL'a, w BF3 w ogóle się nie przejmuję - kitram się gdzieś i spokojnie odpisuje :))

15.01.2013 12:39
odpowiedz
zanonimizowany437617
120
Legend

Myślę że zależy to jeszcze od gatunku gry w jaką w danej chwili gramy, mnie osobiście jest ciężko się skoncentrować na dwóch lub więcej rzeczach gdy gram w np. szybką i dynamiczną grę typu FPS, oczywiście mogę pić, jeść coś niewielkiego, ale z rozmową bywa już gorzej, z rozmową z dwoma osobami oczywiście. Sprawa miewa się inaczej gdy można przycupnąć w grach niewymagających szybkiego refleksu, przygodowe itp.

15.01.2013 13:40
SpecShadow
odpowiedz
SpecShadow
79
Silence of the LAMs

[2]
dobrze że mam wyrozumiałą kobietę która wie, że poza nią jest jeszcze cały świat więc nie wiem co to foch.

Multitasking? Zdarza mi się odpalać przeglądarkę przy niektórych grach, szczególnie tych wolniejszych (turowe, cRPGi etc). A to jakiś nowy artykuł a to nowe video na YT.

15.01.2013 13:57
Gonsiur
odpowiedz
Gonsiur
138
HUEHUEHUE

Sam sie sobie dziwie jak wczesniej moglem korzystac z kompa bez 2 monitorow :). Jak gram w cos po sieci, to na 2 ekranie zawsze leci jakis serial, ew. odpalona jakas indie gierka pokroju ftl, czy tam komunikator.

15.01.2013 14:29
nagytow
odpowiedz
nagytow
146
Firestarter

Jak wyzej. Na jednym monitorze gra (full screen windowed), na drugim przegladarka + komunikator + film/serial + cos zwiazanego z praca. Nigdy nie gram i nie rozmawiam na zywo czy przez telefon, zawsze przerywam gre.

16.01.2013 16:29
Harry M
odpowiedz
Harry M
141
Master czaszka

Ja sobie odpalam twitcha (i oglądam Wonzia) i jakaś gierkę w oknie (najlepiej The Binding of Issac lub Terraria, ale raz grałem w Saints Row 3 w oknie ;D)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze