Mogę śmiało powiedzieć, że Luzaki i kujony to jeden z moich najukochańszych seriali. Mogłabym do niego wracać, oglądać fragmentami, albo napawać się samą czołówką. Dlaczego zatem jakiś niedobry ktoś postanowił go skasować i zakończyć losy bohaterów na jednym sezonie?
Luzaki i kujony (Freaks and Geeks) to serial amerykański przełomu lat 1999-2000. Akcja serialu rozgrywa się w latach 80-tych. Spotykamy Lindsay Weir (Linda Cardellini), ułożoną dziewczynę, w której domu panują zasady i porządek. Lindsay, jak każda nastolatka, stara się odnaleźć samą siebie. Do tej pory grzeczna i ułożona, próbuje zaprzyjaźnić się z tak zwanymi luzakami, czyli z towarzystwem nie stroniącym od dobrej zabawy, muzyki i… łamania zasad narzucanych przez dorosłych. Nowymi przyjaciółmi staną się: niepokorny Daniel Desario, w którego postać wcielił się młodziutki James Franco, jego dziewczyna Kim – Busy Philipps, niespełniony perkusista Nick – Jason Segel oraz sarkastyczny i uparty Ken – Seth Rogen. Po drugiej stronie mamy może nie tyle kujonów (dylemat polskiego tłumaczenia), co geeków, zafascynowanych komiksami, fantastyką i wszelakiej maści konwentami. Wśród tych sympatycznych chłopaczków jest młodszy brat Lindsay – Sam (John Francis Daley) oraz jego dwóch kumpli Neal i Bill.
Można powiedzieć, że fabuła serialu, tak jak mnóstwa innych produkcji, kręci się wokół życia szkolnego oraz czasu wolnego bohaterów. Jesteśmy świadkami rodzących się sympatii, miłości, pierwszych buntów. Nick marzy o byciu perkusistą, wbrew woli ojca, który widzi jego przyszłość w wojsku. Sam marzy o uroczej dziewczynie, która zdaje się być bardziej zainteresowana sportowcami. Lindsay bardzo podoba się Daniel, który tkwi w burzliwym związku z arogancką Kim. Neal, Bill i Sam starają się zrobić wszystko, by zacząć być widocznymi dla dziewczyn. Wyjątkowy w tym serialu jest klimat. Mimo że to lata 80-te, szkoła w Michigan bardzo kojarzyła mi się z moją. Zaś dylematy grzecznej i ułożonej Lindsay mocno przypominały moje. Na jednej szali zasady, reguły, chęć nie zawiedzenia rodziców, z drugiej natomiast przygoda, ciekawość i niezwykły pociąg do uroczych łobuzów, jakim niewątpliwie jest Daniel Desario.
Twórcą serialu jest znany miłośnikom nowej fali "dorosłych komedii" Judd Apatow, który razem z Paulem Feigiem wzbogacił scenariusz o historie z czasów szkolnych członków ekipy. Apatow do tej pory wyraża swój żal, że jego serial został skasowany zbyt wcześnie. W jednym z wywiadów powiedział: jego kariera to trwały akt zemsty na tych, którzy podjęli decyzję o zakończeniu serialu. Obsadzając w swych filmach Franco, Rogena, Segela i innych udowadnia, że wszyscy się mylili co do początkujących wówczas aktorów. W 2000 roku serial miał „słabą” oglądalność – taką, o której dzisiaj marzą twórcy każdej produkcji. Oficjalnie wyemitowano tylko 12 odcinków, z 18 nakręconych. Mimo tego serial został doceniony przez widzów, zdobywając wysokie miejsca w rankingach na najlepsze seriale. W 2008 roku dzięki AOL TV Luzaki i kujony zyskały miano Best School Show of All Time. W innym rankingu serial znalazł się na pierwszym miejscu w kategorii produkcji “zbyt wcześnie skasowanych”.
Serial nigdy nie został wyemitowany w Polsce. Udostępniony jest na YouTube w języku angielskim, można też zamówić pakiet DVD lub wynieść się do USA i obejrzeć go na Netflix. Jeśli chcecie cofnąć się w czasie, poczuć się nieco nostalgicznie i spędzić 18 odcinków z całkiem fajną paczką, zachęcam serdecznie! Są lepsi niż ekipa z Beverly Hills!