Luzaki i kujony – serial niedoceniony - Klaudyna - 30 lipca 2014

Luzaki i kujony – serial niedoceniony

Mogę śmiało powiedzieć, że Luzaki i kujony to jeden z moich najukochańszych seriali. Mogłabym do niego wracać, oglądać fragmentami, albo napawać się samą czołówką. Dlaczego zatem jakiś niedobry ktoś postanowił go skasować i zakończyć losy bohaterów na jednym sezonie?

Luzaki i kujony (Freaks and Geeks) to serial amerykański przełomu lat 1999-2000. Akcja serialu rozgrywa się w latach 80-tych. Spotykamy Lindsay Weir (Linda Cardellini), ułożoną dziewczynę, w której domu panują zasady i porządek. Lindsay, jak każda nastolatka, stara się odnaleźć samą siebie. Do tej pory grzeczna i ułożona, próbuje zaprzyjaźnić się z tak zwanymi luzakami, czyli z towarzystwem nie stroniącym od dobrej zabawy, muzyki i… łamania zasad narzucanych przez dorosłych. Nowymi przyjaciółmi staną się: niepokorny Daniel Desario, w którego postać wcielił się młodziutki James Franco, jego dziewczyna Kim – Busy Philipps, niespełniony perkusista Nick – Jason Segel oraz sarkastyczny i uparty Ken – Seth Rogen. Po drugiej stronie mamy może nie tyle kujonów (dylemat polskiego tłumaczenia), co geeków, zafascynowanych komiksami, fantastyką i wszelakiej maści konwentami. Wśród tych sympatycznych chłopaczków jest młodszy brat Lindsay – Sam (John Francis Daley) oraz jego dwóch kumpli Neal i Bill.

Drużyna Luzaków

Można powiedzieć, że fabuła serialu, tak jak mnóstwa innych produkcji, kręci się wokół życia szkolnego oraz czasu wolnego bohaterów. Jesteśmy świadkami rodzących się sympatii, miłości, pierwszych buntów. Nick marzy o byciu perkusistą, wbrew woli ojca, który widzi jego przyszłość w wojsku. Sam marzy o uroczej dziewczynie, która zdaje się być bardziej zainteresowana sportowcami. Lindsay bardzo podoba się Daniel, który tkwi w burzliwym związku z arogancką Kim.  Neal, Bill i Sam starają się zrobić wszystko, by zacząć być widocznymi dla dziewczyn. Wyjątkowy w tym serialu jest klimat. Mimo że to lata 80-te, szkoła w Michigan bardzo kojarzyła mi się z moją. Zaś dylematy grzecznej i ułożonej Lindsay mocno przypominały moje. Na jednej szali zasady, reguły, chęć nie zawiedzenia rodziców, z drugiej natomiast przygoda, ciekawość i niezwykły pociąg do uroczych łobuzów, jakim niewątpliwie jest Daniel Desario.

Drużyna Kujonów

Twórcą serialu jest znany miłośnikom nowej fali "dorosłych komedii" Judd Apatow, który razem z Paulem Feigiem wzbogacił scenariusz o historie z czasów szkolnych członków ekipy. Apatow do tej pory wyraża swój żal, że jego serial został skasowany zbyt wcześnie. W jednym z wywiadów powiedział: jego kariera to trwały akt zemsty na tych, którzy podjęli decyzję o zakończeniu serialu. Obsadzając w swych filmach  Franco, Rogena, Segela i innych udowadnia, że wszyscy się mylili co do początkujących wówczas aktorów. W 2000 roku serial miał „słabą” oglądalność – taką, o której dzisiaj marzą twórcy każdej produkcji. Oficjalnie wyemitowano tylko 12 odcinków, z 18 nakręconych. Mimo tego serial został doceniony przez widzów, zdobywając wysokie miejsca w rankingach na najlepsze seriale. W 2008 roku dzięki AOL TV Luzaki i kujony zyskały miano Best School Show of All Time. W innym rankingu serial znalazł się na pierwszym miejscu w kategorii produkcji “zbyt wcześnie skasowanych”.

Serial nigdy nie został wyemitowany w Polsce. Udostępniony jest na YouTube w języku angielskim, można też zamówić pakiet DVD lub wynieść się do USA i obejrzeć go na Netflix. Jeśli chcecie cofnąć się w czasie, poczuć się nieco nostalgicznie i spędzić 18 odcinków z całkiem fajną paczką, zachęcam serdecznie! Są lepsi niż ekipa z Beverly Hills!

Klaudyna
30 lipca 2014 - 17:53