CBBE w Fallout 4 nie dla konsol chyba że Bethesda weźmie się w garść - A Very Special Snowflake - 21 czerwca 2016

CBBE w Fallout 4 nie dla konsol, chyba że Bethesda weźmie się w garść

Caliente's Beautiful Bodies Enhancer (w skrócie CBBE), to modyfikacja, która uwydatnia kobiece kształty. Użytkownicy komputerów pobrali tę modyfikację do Fallout 4 już prawie półtora miliona razy. W The Elder Scrolls V: Skyrim liczba ta była już bliska dziesięciu milionom pobrań. Dzięki temu, że konsole mogą korzystać z modów, CBBE miało na nie trafić. Autor ostatecznie zrezygnował. Dlaczego?

Fallout 4: A Thief's End

CBBE dawało różne możliwości. Nie ukrywajmy, że najczęściej kojarzy się graczom z kobiecą nagością, ale mimo to kształty kobiecych postaci w zbrojach były bardziej wyraziste i mogliśmy lepiej modyfikować ciała naszych bohaterek. Ta nagość mogłaby być problemem, gdyby nie sama Caliente, bo autorka (a może jednak autor, bo w końcu to społeczność graczy i nikt nie wierzy, że może być kobietą) zdecydowała się pozbyć nagości i wydać specjalną wersję moda na PS4 i Xbox One.

Ale do tego nie doszło. Wszystko za sprawą kradzionych modyfikacji, które później udostępniano dla konsol. Nie pojawiały się tam prawa autorskie osób, które poświęcały często wiele godzin na dostarczenie czegoś nowego. Bethesda próbowała coś z tym zrobić, ale to nie wystarczyło, weszły w życie jakieś prawa, a złodziejom nadal wystarczy wcisnąć kilka przycisków. X, X, może Y (i do rymu!) mod na Xbox One.

Caliente poinformowała, że dopóki polityka Bethesdy się nie zmieni, by chronić autorów modyfikacji, to CBBE pozostanie tylko na Nexusie, czyli najbardziej znanej platformie służącej do udostępniania modów. W środowisku moderów zrobiło się na tyle głośno, że za Caliente stanęli pozostali moderzy, a społeczność, która korzysta z modyfikacji, także nagłaśnia sprawę. Choćby za sprawą plakatu czy też flagi z hasłem I don't support stolen mods.

A Very Special Snowflake
21 czerwca 2016 - 16:30