Gamescomowe wpadki. - Marcin Łukański - 25 sierpnia 2010

Gamescomowe wpadki.

Targi to miejsce pełne niespodzianek. Nigdy nie wiadomo, z której strony zaatakują kłopoty, co się zepsuje, co odmówi posłuszeństwa. A, że coś posłuszeństwa odmówi, jest pewne. Tym razem jednak skoncentruję się na tym, co nie do końca działało po drugiej stronie barykady - po stronie firm wystawiających się na gamescom.

W czasie naszych wizyt na różnych stoiskach dochodziło do wydarzeń zaskakujących. Jednak zaskakujący nie był sam fakt pojawienia się konkretnego problemu, ale to, że profesjonalna ekipa odpowiedzialna za "ustawienie" wszystkiego potrafiła nawalić w najbardziej podstawowych aspektach, a brak wyobraźni było widać w wielu przypadkach. Na wszystkim cierpiały dwie strony - my, bo traciliśmy więcej czasu, niż było przewidziane, oraz wystawcy, bo ich wizerunek oraz odbiór danej produkcji spadał na łeb i na szyję. "Rzućmy okiem" na kilka przypadków, które szczególnie zapadły mi w pamięci.

Gorąca Castlevania.

Po wejściu na stoisko, gdzie można było pograć w nową Castlevanie dało się zauważyć dwie rzeczy. Pierwsza, zdecydowanie bardziej sugestywna, to ogólna temperatura panująca w pomieszczeniu. Ujmując rzecz łagodnie - było gorąco. Zapewne twórcy chcieli oddać klimat panujący w mrocznych zamkach, ale zabrakło smrodu gnijących ciał i zawodzenia demonów. Nie zabrakło za to niedziałających konsol. To właśnie ta druga rzecz, którą można było zauważyć. Żaden sprzęt nie oparł się gorącej atmosferze - czy to PS3, czy to Xbox 360 - każda konsola wypięła zadek i powiedziała głośne, acz stanowcze "nie robię!". Co pewien czas do sali wpadał pracownik Konami i restartował poszczególne konsole. Metoda skuteczna, ale tylko na krótką metę. Po chwili ponownie kolejne konsole ogłaszały upadłość i wywieszały białą flagę. Nic dziwnego - nie dość, że w pomieszczeniu było piekielnie gorąco, to jeszcze sprzęt poupychany był do niewielkich "szafek" bez jakiejkolwiek wentylacji. Finalnie, nam również w czasie testowania wyłączyła się konsola. Nie ma lekko.

Gramy w Castlevania

Guild Wars 2, a serwerów sprawa.

Standy z grą Guild Wars 2 znajdowały się zaraz obok wielkiej sceny z nie mniej wielkimi telebimami. Ekipa z NCSoft chyba obrała sobie za cel zupełne zagłuszenie dźwięków dobiegających z gry i musieliśmy testować GW2 przy akompaniamencie ryków z kolumn. Nie pomagały nawet słuchawki podłączone do komputerów. Materiał z gry nagrywało sie tym gorzej, że gdy komentowałem rozgrywkę właściwie nie słyszałem własnego głosu. Ale pomińmy problemy z nagłośnieniem - taki już urok targów, że w niektórych miejscach dają czadu. Prawdziwy problem, który zakłócił nam nagrywanie Gramy pojawił się później. Wersja, którą oddano do testów posiadała kilka fragmentów rozgrywki z różnych poziomów doświadczenia. Jednym z tych elementów była walka z potężnym smokiem, na którą jednak trzeba było czekać jakieś 20 minut od rozpoczęcia zabawy. Przez owe 20 minut oczywiście zdążyłem omówić wszystkie ważniejsze elementy i grzecznie zacząłem czekać na atak smoka. Niestety, jak łatwo się domyślić, nie doczekałem się. Gdy już przebiegła bestia nadlatywała wszystkie serwery odmówiły posłuszeństwa, a na ekranie kilkudziesięciu stanowisk pojawił się drwiący błąd, który obwieszczał brutalne i przymusowe zakończenie zabawy. Tym sposobem Gramy z GW nagrywaliśmy w dość dużym odstępie czasowym - niestety nie mogłem sobie pozwolić na kolejną 30 minutową przygodę z GW i walkę ze smokiem dogrywałem kilka godzin później kręcąc inną osobę w czasie gry. W materiale możecie zauważyć gwałtowny przeskok między zwykłym etapem, a walką ze smokiem.

Gramy w Guild Wars 2

Po co dźwięk w grach muzycznych? tvgry.pl ratuje świat!

Activision doszło przed targami do rewolucyjnego wniosku - gry muzyczne tak naprawdę nie potrzebują dźwięku! Bo i po co, skoro wystarczy obserwować lecące w dół "nutki" i je "uderzać". Swojemu nowemu odkryciu dali wyraz na standach z Guitar Hero oraz DJ Hero. W przypadku tego pierwszego dźwięk dobywał się z telewizora. Nie muszę zapewne pisać, że przy ogólnym hałasie na halach niewiele było słychać. Będąc bardziej konkretnym - nic nie było słychać. Tym bardziej żałosne było to, że kilkanaście metrów obok był stand z Rock Bandam 3 z porządnym nagłośnieniem. Przed nagrywaniem gramy z Guitar Hero wpięliśmy się do wyjścia słuchawkowego, a nasza kamera robiła jako swego rodzaju wzmacniacz, do którego podłączyliśmy słuchawki i - dzięki temu - mogłem słyszeć w miarę wyraźnie, co tak naprawdę gram i czy w ogóle coś gram. Co ciekawe, na drugi dzień przy tym samym standzie z GH postawiono kolumienki, które zapewniały dogodny odsłuch w czasie zabawy. Czyżbyśmy spełnili rolę cennej inspiracji dla firmy?

Podobna, acz troszkę inna sytuacja miała miejsce przy standzie z DJ Hero. Nagrywając materiał z gry muzycznej chcieliśmy oczywiście przechwycić dźwięk w jak najlepszej jakości, a to można osiągnąć wpinając się do źródła dźwięku - najprościej do wyjścia słuchawkowego. Okazuje się jednak, że znalezienie wyjścia słuchawkowego to niezwykle trudne zadanie, w które musi zostać zaangażowanych kilka osób. Najpierw zapytaliśmy się o to dziewczyny z obsługi standów. Powiedziała żebyśmy chwilkę zaczekali, a ona zawoła osobę kompetentną. Super. No to czekamy na osobę kompetentną. Po jakiś 10 minutach przyprowadza śmiałka, który ma nam pomóc rozwiązać problem. W teorii, bo gdy dowiaduje się, jakie zadanie przed nim stoi (znalezienie wyjścia na słuchawki!!) przestraszony pędzi zawołać kolejną osobę! Czekamy zatem kolejne 10 minut na trzecią osobę, która ma rozwiązać tajemnicę zaginionego wyjścia słuchawkowego. Czekamy... czekamy... i jest! Nadciąga niczym wichura pan z brodą wyglądający na fachowca będącego w stanie rozwikłać naszą skomplikowaną techniczną zagadkę! Pomijam w tym miejscu fakt, że już sami zdążyliśmy sprawę zbadać i odkryliśmy, że takowego wyjścia gra nie posiada! Będąc jednak uprzejmym, skoro rozpętaliśmy taką wichurę w składzie Activision, poczekaliśmy na ostatecznego fachowca, który po dokładnych oględzinach stanowiska z DJ Hero stwierdził to co my - wyjścia słuchawkowego brak, muzyki nie ma jak nagrać. Zrezygnowani i zawiedzeni, że straciliśmy pół godziny na debaty z "fachowcami" poszliśmy szukać szczęścia w innym miejscu. Co jednak najciekawsze, na drugi dzień przy standzie z DJ Hero podłączono... wzmacniacz słuchawkowy! Tak oto ekipa tvgry.pl ponownie uratowała świat i stałą się inspiracją dla wystawców. Chyba zmienimy branżę.

Gramy w Guitar Hero: Warriors of Rock

Gramy w DJ Hero 2

Lagi po LANie

Przygotowanie sprawnych stanowisk do rozgrywki sieciowej to nie lada problem nawet dla osób, które daną grę tworzą. Pokazała to idealnie ekipa z EA w przypadku Medal of Honor. Około dziesięć konsol było podłączonych do wewnętrznej sieci LAN. Jak się okazało, o dziewięć za dużo. Elektroniczny żywioł nie do okiełznania, co finalnie sprowadziło się do lagów, wywalania graczy z serwerów oraz niemożliwości podłączenia się do rozgrywki. Dobry humor ekipy z EA jednak nie opuszczał i - niezrażeni tym, co się dzieje na sali - śmiali się i rozmawiali ze sobą w najlepsze. Co z tego, że połowa osób walczy z przejściem w grze kilku metrów, kilka osób czeka w napięciu, aż serwer ich łaskawie przyjmie, a pozostała część osób zupełnie nie wie co się dzieje i co w ogóle w tym miejscu robi. Po jakiś 20 minutach radosny spektakl dobiega końca, dostajemy koszulki i możemy iść precz. Gry nie zobaczyliśmy, ale za to dostaliśmy ciuchy. Miło, że tak o nas dbają.

Kolonia bugów

Moc nie zawsze jest z nami.

Gwiezdne Wojny to osobna para imperialnych kaloszy. Tutaj problem leżał nie tyle w przygotowaniu standów, bo z tego wywiązano się perfekcyjnie, co z ich obsługi. Na kiepską jakość naszego nagrania złożyło się kilka czynników. Pierwszy z nich idealnie odzwierciedla przysłowie „gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”. Przed nagraniem Gramy spytaliśmy się oczywiście, czy możemy nagrywać gameplay z ekranu. Typek się zgodził jednak zwrócił uwagę, aby co pewien czas kręcić nie tylko sam ekran, ale również otoczenie. Dobra nasza! Pędzimy do środka, rozstawiamy sprzęt i zauważamy kolejny problem. Dźwięk jest zdecydowanie za cicho. Prosimy więc kogoś z obsługi, żeby alt-tabować grę i zwiększyć systemowo poziom głośności (bo w menu gry stosownych ustawień nie było). Niestety okazało się, że czynność ta jest niedozwolona i musimy nagrać dźwięk w parszywej jakości. Myślenie dość ciekawe, bo nie dość, że traci na tym sam producent (materiał z ich gry jest kiepskiej jakości), to i oczywiście my (materiał z gry – uwaga – jest kiepskiej jakości). Problem pozostał nierozwiązany, no ale machnęliśmy ręką i bierzemy się za nagrywanie. Jeśli myślicie, że poszło gładko, to się solidnie mylicie. Inna osoba z obsługi wyraźnie stwierdziła, że planujemy sabotaż stanowiska i uznała za stosowne przerwać nam nagranie. Musieliśmy poświęcić 5 minut na tłumaczenie jej, że już dostaliśmy stosowne pozwolenie na kręceni. OK. Sukces. Następna osoba przekonana o naszej niewinności. Niestety bylibyśmy naiwni, myśląc, że to koniec problemów. Kolejny typek z ekipy wykazał się jednak większą niż pozostali przebiegłością, podkradł się do nas od tyłu i zaczął mnie umiejętnie odpychać (bo to ja kręciłem materiał). Pytam się o co chodzi, a ten, że nie można kręcić gameplaya. No to ja – niczym mantrę – powtarzam po raz kolejny, że mamy pozwolenie. Jednak gość okazał się wysoko-levelowym bossem z LucasArts i stwierdził, że mamy dwie minuty na dokończenie nagrywania.

Reasumując, nie dość, że nie mogliśmy pogłośnić dźwięku, w czasie nagrania przeszkadzano nam kilka razy, mimo że mieliśmy pozwolenie na zgrywanie gameplaya, a na koniec uprzejmie nas wygoniono. Finalnie, materiał jaki jest, każdy widzi. Pytanie, kto na tym bardziej traci. Producent, bo ich gra jest tragicznie zaprezentowana, czy my?

Gramy w Star Wars: The Old Republic

Co kręcisz, capie!

Problem z kręceniem materiałów video nie występuje bardzo często, ale jednak się pojawia. Najbardziej męczące jest ogólne niezrozumienie wśród obsługi standów. To, że z jedną osobą się dogadamy w sprawie nagrywania materiału, wcale nie oznacza, że sprawa jest załatwiona. Tak naprawdę najefektywniej byłoby zwołać wszystkich naokoło i uroczyście obwieścić im, że zaczynamy filmować. Kolejna sprawa, to fakt, że każdy inaczej rozumie polecenie „można kręcić, ale co pewien czas pokazywać coś więcej niż sam ekran”.  Jedni pozwolą na więcej czystego gameplaya, a znajdą się tacy, co podbiegają od razu, jak tylko zobaczą, że ustawiamy większy zoom na ekran telewizora. Nie muszę mówić, jak to denerwuje. Ostatnia sprawa, to problem dźwięku, a konkretniej jego kiepskiej jakości. Często wystawcy, widząc, że chcemy wpiąć jakiś niebezpiecznie wyglądający kabel do wejścia w telewizorze, wpadają w panikę i nie wiedzą co się naokoło dzieje. Ba – często, gdy tylko zaczniemy dokładniej oglądać telewizor i konsolę, podbiegają z przerażeniem w oczach. Niestety osoby zatrudniane przez firmy do obsługi standów bardzo często nie mają bladego pojęcia o tym, co robią. To coś w stylu pracowników w Saturnach i Media Marktach, którzy kompletnie nie znają się na rzeczach, które sprzedają. Wywołuje to liczne, często zbędne dyskusje, co finalnie powoduje, że materiał, który nagralibyśmy w 20/30 minut nagrywamy godzinę. Traci na tym każdy – wystawiający się, bo dłużej zajmujemy stand z grą i my, bo tracimy niepotrzebnie czas.

Mimo wszystko – do przodu.

Oczywiście przypadki, które tutaj opisałem, są przypadkami skrajnymi. Jest coraz lepiej i w większości w nagrywaniu materiałów nikt nie przeszkadza, a do dźwięku można się bardzo fajnie wpiąć. Mimo to, człowiek zawsze najbardziej zapamiętuje te negatywne przypadki i postanowiłem je w tym wpisie przedstawić. Szczególnie jednak cieszy to, że jesteśmy wyraźną inspiracją dla niektórych wystawiających się firm. Pokazuje to idealnie przypadek standów z Guitar Hero i DJ Hero. Oby było coraz lepiej, w końcu video to już codzienność, a targi powinny być jak żadne inne przygotowane na pomoc ekipom, które chcą materiały filmowe nagrać. Co jednak najważniejsze – idzie ku dobremu.

Marcin Łukański
25 sierpnia 2010 - 12:56
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
25.08.2010 13:26
Ychos
Ychos
43
Pretorianin

Na pewno jak ktoś wygania i nie pozwala kamerować jest denerwujące, i wybija z rytmu, ale osobiście mnie bardziej wkurzały by lagi :] A co do tego że niektórzy mają swoje za uszami to nikt nie jest święty, sami wchodziliście wyjściem hehe. BTW Pierwsza modelka z lewej na ostatnim zdjęciu, widać że to targi w Niemczech.

25.08.2010 14:00
oOShinOo
odpowiedz
oOShinOo
15
Pretorianin

To, że zatrudniają osoby niekompetentne, które w ogóle nie znają się na tym, co mają robić, nie jest dziwne. Oni tylko przyjeżdżają na targi i pokazują to, co do pokazania mają, są na ogół pewni, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik i prezentacja pójdzie bezproblemowo. Wszyscy są przewrażliwieni. Dostają dokładne wytyczne od pracodawcy i nie chcąc utracić pracy, rzucają się na wszystkich z kamerami. Najgorsze są lagi (do tego na LANie!). Mają do dyspozycji grupę fachowców odpowiedzialnych za daną produkcję. Znajdą się tam specjaliści od wszystkiego, a nie potrafią stworzyć jednego dobrego połączenia LAN. A jeszcze śmieszniejsze jest to, że mają gdzieś, że ludzie tak naprawdę nie mogę korzystać z tego, co twórcy mają do pokazania. Na szczęście na miejscu była polska ekipa, która uratowała targi (przynajmniej Activision). Jesteśmy z Was dumni.

25.08.2010 14:33
Lordareon
odpowiedz
Lordareon
68
harry potter

ja powiem tyle, ze oczywiscie kazdy ma prawo kategorycznie odmowic mozliwosci krecenia rozgrywki. w takich przypadkach nawet nie probowalismy - vide FIFA na stanowisku EA, Bethesda i pare innych przypadkow. niesamowicie irytujaca jest jednak sytuacja, w ktorej kazdy pracownik stoiska ma inne zdanie, miedzy nimi nie ma komunikacji, a calosc sprawia wrazenie kompletnie nieprzygotowanej na przyjmowanie w takim miejscu ekip co bardziej pewnych siebie. bo wiadomo, ze jak sie podejdzie do takich z podkulonym ogonem, to nic sie nie zdziala - duzo latwiej jest kogos wyprosic, niz faktycznie sie zastanowic nad tym, czy krecic wolno i w jakim zakresie. trzeba jednak uszanowac, ze w tym roku nasze wpinanie sie do dzwieku z gier bylo mniejszym szokiem niz w zeszlmy - pamietam jak na gamescomie 2009 wyrzucili nas z god of war 3, bo 'nie wolno przechwytywac dzwieku bezposrednio'. lepsza jest jakosc z dupy z dzwiekami otoczenia na pierwszym planie? wtedy jeszcze sie nad tym nie zastanowili :)

25.08.2010 20:39
odpowiedz
Nilfgaard
21
Chorąży

Trochę to dziwne że na takie targi wysyłają "lamusów" do prezentacji a nie jakieś kompetentne ekipy. A co do Media Marktu, to prawda, zapytałem się kiedyś czy mają Battlefielda 2 (mieli dość duże stoisko z grami), baba wpisała w kompa i stwierdziła że nie mają takiego czegoś (oczywiście wcześniej musiałem jej przeliterować jak to się pisze ale widać i tak zrobiła błędy). Sam jednak wolałem sprawdzić i gra leżała jak byk na wierzchu, no ale...

25.08.2010 21:22
odpowiedz
Vasto Lorde
13
Chorąży

Szokuje mnie takie postępowanie. Przecież targi są po to by zaprezentować produkt, więc to jest na szkodę producenta, zatrudniać niefachową ekipę ( , w której jak widać przydał by się jakiś dowodzący nią osobnik, który jest odpowiedzialny za kontakt z prasą i udzielanie pozwoleń na kręcenie ) po za tym powinni przecież zapewnić kręconemu materiałowi jak najlepszą jakość, czyli zadbać o dźwięk i jednak umożliwić kręcenie materiału, bo co im szkodzi pokazać fragment gry, ( nawet jeśli jest nie ukończona skoro do niej i tak jest dodany Wasz komentarz, a nie to co oni by sobie życzyli ), tym bardziej dziwi mnie to ich odganianie od kręcenia, skoro i tak przed premierą gry zazwyczaj wydawane jest demo czy coś w tym stylu.

Nie mówiąc już o zapleczu technicznym czy o hostessach, które jak gdzieś mówił Krzych powinny zachęcać sobą zwiedzających ( chyba na targach w TGS Lordareon mówił o tym, że są tam najlepsze, najbardziej fachowe hostessy ).

No, ale w końcu i tak to Wy nasi szaleni dziennikarze mieliście okazję nauczyć tych pseudo fachowców co nieco . :)

26.08.2010 05:39
CTSG
odpowiedz
CTSG
16
Pretorianin

Wiadomo - lepiej oplacic bande dorabiajacych studenciakow, niz wyslac na targi dobrze przygotowana ekipe, ktora ogarnia temat. Szkoda. Targi to przede wszystkim mozliwosc pokazania sie z dobrej strony. W tej branzy na wizerunku sie nie oszczedza. Organizatorzy zapominaja, ze osoby, ktore zatrudniaja z zewnatrz i nie sa zwiazane z firma/produkcja, wcale sie tym wizerunkiem nie przejmuja... Nie wspominajac juz o tym, ze to co dzieje sie na konwentowym backstage, to niekonczaca sie seria ciec kosztow i oszczedzania na wszystkim co mozliwe. Czesto te backstage'owe ciecia wylewaja sie na zewnatrz i wplywaja na zwiedzajacych. W sumie po obejrzeniu wszystkich waszych materialow z Gamescom'a, jedynie spiewajacy koles z Harmonix wywarl na mnie pozytywne wrazenie. ;] Coz, nie ma co liczyc na to, ze w najblizszym czasie standardy sie poprawia. Zbierajcie doswiadczenia i badzcie przygotowani na wszystko. Jesli nie organizatorzy, to wy dajcie z siebie wszystko. ;]

26.08.2010 15:13
Harry M
odpowiedz
Harry M
149
Master czaszka

Cóż...

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze