Z czego okrojono Mafię II cz. 1 - Stranger - 8 września 2010

Z czego okrojono Mafię II, cz. 1

Do dystrybucji elektronicznej trafiła dziś Wendeta Jimmy'ego, czyli pierwszy oficjalny dodatek do Mafii II (nie licząc ekskluzywnego DLC dla posiadaczy PS3). Wydawca za wersję na komputery osobiste żąda sobie niemałej kwoty ośmiu euro. Czy jest to zakup godny uwagi czy może raczej pieniądze wyrzucone zostaną w błoto?

Po zainstalowaniu dodatku w menu głównym gry wita nas nowa pozycja i po ukończeniu krótkiego wstępu w znanym z podstawki miejscu trafiamy na ulice Empire Bay. Sama struktura tego dodatku jest dokładnie tym, czego zabrakło we właściwej grze, czyli odpowiednikiem trybu Free Ride z jedynki. Po mieście można sobie więc do woli jeździć i choć nie wszystkie misje dostępne są od razu, to do tych aktualnie oferowanych można podchodzić w dowolnej kolejności. Główny bohater dysponuje wszystkimi znanymi z podstawowej wersji kryjówkami, a wraz z upływem czasu zmieniają się pory dnia i warunki pogodowe.

I to by było na tyle dobrych wieści. Od strony fabularnej całość leży i kwiczy. Nowy bohater jest kompletnie bezbarwny, a powiązania pomiędzy kolejnymi misjami praktycznie nie istnieją. Co więcej, poza jako takim filmikiem wprowadzającym, w grze nie ma cut-scenek i to nawet w postaci prostych filmików, które niewielkim nakładem kosztów można byłoby przygotować na silniku gry. Zamiast tego wprowadzeniem do każdej misji jest statyczna plansza, a wyświetlany tekst nie jest nawet czytany przez lektora.

Same misje również nie błyszczą. Co z tego, że jest ich kilkadziesiąt, skoro każdą można ukończyć w przeciągu kilku minut. Zadania są bardzo montonne, bo zazwyczaj albo trzeba ukraść jakieś auto albo kogoś pobić czy ostrzelać. Lenistwo producentów objawia się zresztą na każdym kroku, gdyż wiele etapów tworzono metodą kopiuj-wklej lub wyraźnie bazowano na zadaniach z podstawowej wersji. Doskonałym przykładem może być misja, w której Jimmy prowadzi dokładnie tę samą ciężarówkę, którą we właściwej grze Vito i Joe rozwozili kartony papierosów. Nikomu nawet nie chciało się podmienić modelu ciężarówki na inny?

Marną próbą wydłużenia czasu gry jest system zdobywania punktów za wykonywanie efektownych akcji (zabijanie wrogów, wysadzanie aut, niebezpieczna jazda) i podbijania mnożników. Za ukończenie każdego zadania otrzymuje się rangę (lepszą jeżeli Jimmy efekciarsko pozbył się przeciwników, szybko się uwinął i walczył na wysokim poziomie trudności), ale wątpię żeby komuś chciało się tracić czas i powtarzać te same nudne misje, tylko po to, by móc się pochwalić przed znajomymi lepszym rezultatem punktowym.

A więc, wyłudzacz kasy? Jak najbardziej. Zakup tego DLC w moim mniemaniu całkowicie mija się celem, gdyż dodatkowe zadania niczego ciekawego nie oferują, a tryb swobodnej eksploracji miasta (z całkowitym pominięciem wykonywania misji) można sobie odblokować dzięki amatorskiej modyfikacji. Mam nadzieję, że odzew graczy będzie w znacznej mierze negatywny, co zniechęci autorów do kolejnych tego typu eksperymentów lub zmusi ich do bardziej wytężonej pracy.

Stranger
8 września 2010 - 18:35

Komentarze Czytelników (25)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
08.09.2010 19:14
Stranger.
odpowiedz
Stranger.
156
Spookhouse

GRYOnline.plTeam

MrXX --> W pełni swobodnie nie można, bo zawsze masz z góry ustalone zadanie. :P Jedyna różnica jest taka czy dotarcie w dane miejsce zajmie Ci 5 czy 50 minut. ;) Walnąłem mały edit, nie powinno już być żadnych wątpliwości.

08.09.2010 19:15
niewirnik
odpowiedz
niewirnik
0
Pretorianin

PO ukończeniu głównego wątku - nie można.

08.09.2010 19:18
odpowiedz
zanonimizowany751827
2
Legionista

Zawsze byłem zdania, że DLC to zabójstwo dla branży. Ale łosi co je kupują nie brakuje więc nie ma bata aby z nich zrezygnowano. A Mafia 2 najlepiej obrazuje powolny acz konsekwenty upadek gier. I nie chodzi tylko o DLC ale o samą grę...

08.09.2010 19:19
Sassafrass
😜
odpowiedz
Sassafrass
15
Pretorianin

Helias16 -> Chodzi o to iż w Mafii II nie został zaimplementowany tryb Free Ride z pierwszej części (wpisz w Google "Free Ride, Mafia" i poczytaj). Tryb ten robił z gry bardziejszy sandbox, o to im chodzi.

08.09.2010 19:33
odpowiedz
Hosti
60
Konsul

Cóż zapewne niedługo wyjdą dlc z widokiem zza kierownicy czy rozbudowany o całe miasto 1 rozdzial (bo malowanie samochodów już jest w jakimś modzie :) Czyli coś co przed epoką DLC było by w grze, a teraz nie będzie i trzeba będzie dodatkowo zapłacić :)

Cieszę się też że gry-online mają takie same odczucie jak ja czy inni gracze i krytykując takie posunięcia, bardzo mnie to cieszy :)

08.09.2010 19:55
Coy2K
odpowiedz
Coy2K
110
Veteran

a na co mi swobodna eksploracja miasta skoro nic tam nie można robić ? chyba tylko po to żeby pokręcić się po okolicy w poszukiwaniu szybszego auta

08.09.2010 19:57
mmach1988
odpowiedz
mmach1988
93
Konsul

Ja DLC kupiłem (nie bluzgajcie mnie) i jestem zadowolony, ale rewelacji nie ma. Razi brak cut-scenek i dość mała różnorodność misji, ale jest dużo przyjemnego strzelania. Myśle, że 30zł to można przełknąć za to DLC, choć jest on głównie dla fanatyków Mafii II.

08.09.2010 20:02
😍
odpowiedz
MrXX
78
Generał

acharaj ---> "Zawsze byłem zdania, że DLC to zabójstwo dla branży" - bez obrazy ale to najgłupsze zdanie jakie dziś przeczytałem.

08.09.2010 20:03
Sassafrass
😜
odpowiedz
Sassafrass
15
Pretorianin

Coy2K - W trybie swobodnej eksploracji można wykonywać misje, zlecane tu i tam, rozsiane zapewne w całym mieście (przynajmniej tak przedstawiał się ten tryb w pierwszej części).

08.09.2010 22:19
odpowiedz
zanonimizowany751827
2
Legionista

MrXX

To może jeszcze napiszesz dlaczego... chętnie się dowiem co Cię tak poruszyło...

08.09.2010 22:51
Radanos
odpowiedz
Radanos
90
Tytanowy Janusz

MrXX chyba nie przeczytał całej twojej wypowiedzi ;)

08.09.2010 23:04
😁
odpowiedz
Rod
35
Niereformowalny Sceptyk

Bohater DLC do Mafii II wygląda jak Bruce Willis.

08.09.2010 23:06
odpowiedz
Neton
42
Centurion

A ja dostałem dodatek za damkę ;P ( Chciałem go kupić ale karty mi nie przyjęło a dodatek do konta dopisało ) I powiem że nie opłaca się. Dodatek dodaje 3 poziom u mechanika kilka malowań ( ogień itp ) wszystkie dostępne bronie w grze ( nie mg42 ) i nudne jak cholera misje. Nie polecam za takie pieniądze. Co najwyżej 12 zł można dać za takie coś.

09.09.2010 00:18
helias16
odpowiedz
helias16
92
Glorious PC gamer

Mafia 2 bardzo mi sie podoba ale jakoś to dlc mnie nie zachęca, jeśli wyjdą jakieś z przygodami vita albo joe na 100% zakupie bo gra jest tego warta

09.09.2010 00:22
odpowiedz
Dzikouak
26
Generał

Moim zdaniem "Jimmy's Vendetta" ma zdecydowanie lepsze misje niż podstawka (przynajmniej niektóe). Nie oznacza to jednak, że są one szczególnie dobre, ale przynajmniej są bardziej zróznicowane i miejscami mniej liniowe niż w podstawce. Są też dużo trudniejsze. Nie wiem też, czemu według autora "misje nie trzymają się kupy", skoro są one powiązane ramą fabularną wyjaśnioną we wprowadzeniu i przedstawianą w krótkich opisach. Pewnie, brak scenek i krótkość opisów dość brutalnie daje do zrozumienia, że autorzy gry poszli na łatwiznę, ale sensu fabule akurat nie brakuje.

Ciężko się też zgodzić z tym, że Jimmy jest postacią bezbarwną. Osobiście uważam, że jest lepiej zarysowany niż Vito Scaletta, mimo że prawie w ogóle się nie odzywa, a między misjami brakuje scenek przerywnikowych.

Dzięki niskiej cenie "Jimmy's Vendetta" nie jest większym wyłudzaczem pieniędzy niż podstawowa gra. Powiem więcej, gdyby w JV były wstawki filmowe (nie musiałoby to nawet dużo kosztować, bo fabuła samotnika planującego zemstę nie wymaga nawet dużej ilości postaci), to jest spora szansa, że DLC oceniłbym lepiej niż podstawkę. A tak - i tu źle i tam niedobrze.

@MrXX - W tym zdaniu jest więcej sensu niż się może wydawać. System sprzedaży DLC może skłaniać producentów to tworzenia gier krótszych i bardziej liniowych, w których dodatki będą wprowadzać nowe możliwości w odrębnych liniach fabularnych. Co prawda nie musi tak być ("Dragon Age" i "Red Dead Redemption" są dobrymi przykładami) ale niebezpieczeństwo zostaje.

Inna sprawa to to, że nawet gdyby w "Mafii" wprowadzono to, co jest w modzie swobodnej jazdy i dodatku "Jimmy's Vendetta", to sama gra jakościowo zyskałaby bardzo niewiele.

@Sassafrass - "Free Ride Mod" to _nie_jest_ tryb "swobodnej jazdy" z pierwszej części. Nie jest nim też dodatek "Jimmy's Vendetta". W "Mafii" tryb ten był czystym sandboksem, w którym można było wykonywać luźne misje i walczyć z losowo pojawiającymi się gangsterami. W JV są misje (w końcu to dodatek fabularny), ale nadal nie ma swobodnie wogów, za walkę z którymi można dostawać punkty. Nic nie wskazuje, aby "Mafia II" kiedykolwiek miała być, czy też miałą się stać czynkolwiek w posstaci sandboksa.

09.09.2010 00:22
Kadzik10
odpowiedz
Kadzik10
29
Chorąży

Najlepsze DLC jakie w życiu widziałem to epizody do GTA IV a DLC typu Jimmy's Vendetta twórcy moga sobie wsadzić w d... nos

09.09.2010 15:12
odpowiedz
Econochrist
110
Nadworny szyderca

Niestety, muszę ze smutkiem stwierdzić, iż Czesi nie popisali się.
Skończyłem Mafię i stwierdzam, że nie ma rewelacji.
Ot dobra gra z dobrą lecz nie porywającą opowieścią.
Owszem z rozpoczęciem gry emocje sięgały zenitu
jednakże systematycznie opadały z dalszym rozwojem fabuły.
Twórcy zmarnowali drzemiący potencjał, dodatkowo okroili
grę z materiałów które powinny się znajdować od początku.
Jestem bardzo zawiedziony tą produkcją. Miało być tak pięknie. . .
Jeśli chodzi o podobny styl gry to niestety GTA IV wraz z dodatkami spuszcza Mafii srogie lanie.
Przy produkcji Rockstara* spędziłem mnóstwo czasu, właściwie to od premiery Czwórki do teraz.
Nie uważam jak wielu, że gra jest monotonna, pozbawiona polotu, że jest po prostu nudna.
Ja zawsze bawię się w niej świetnie. To Mafia na dłuższą metę staje się monotonna gdzie 80%
gameplaya to jazda samochodami po mieście. Zmarnowany potencjał, pogrzebany w chciwości twórców.

Co do samego DLC to wszyscy powinni się uczyć od Rockstara* Zapłaciłem za Epizody niecałe 90 złotych
i opłacało się bo były to godziny rewelacyjnie spędzonego czasu. Właśnie tak powinny wyglądać płatne dodaki!

09.09.2010 16:24
Harry M
odpowiedz
Harry M
143
Master czaszka

Fajne :)

09.09.2010 17:04
Matekso
😜
odpowiedz
Matekso
96
Generał

w sumie nikt z nas nie powinien krytykować osób które kupują płatne DLC, bo w ten sposób sam siebie ośmiesza przed sobą. Np dlaczego jak mamy świeży chleb to kupujemy masło, bo czegoś nam brakuje do pełni zadowolenia, i tak gracze reagują w ten sam sposób, a czy to będzie masło dobre lub nie to tylko sprawa tego co za nie zapłacił, a reszta co nie chce masła musi obejść się suchym chlebem - proste.

A to że producenci kazali okroić grę z tego pokrojonego "chlebka" pewnie zadławią się suchą kromką, albo wypuszczą faktyczne DLC, lub zapowiedzą mafię 3 bo koniec cz.2 wiele na to wskazuje i aż prosi się o jeszcze jeden rozdział z happy-endem, a nie taką wyrwą jak ser szwajcarski - ps. autor komentarza w czasie pisania wątku, nie posilał się ani nie myślał o posiłku, ani po jego dodaniu - Pozdro

09.09.2010 22:28
Mepha
odpowiedz
Mepha
71
Mhroczny Pogromca

Czyli jednym słowem: bieda z nędzą :/

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze