Filmowe plany Pixara na najbliższe lata - Ender - 25 sierpnia 2011

Filmowe plany Pixara na najbliższe lata

Na zorganizowanym w amerykańskim Anheim konwencie D23, przeznaczonym dla fanów Disneya, przedstawiciele studia Pixar zdradzili swoje filmowe plany na najbliższe lata. Poza zapowiedzianymi już obrazami takim jak Brave i Monster University, producent Toy Story potwierdził, że prowadzi wstępne prace nad tytułem, który może okazać się piksarowym odpowiednikiem Incepcji oraz historią rozgrywającą się w świecie gier wideo.

Specjalna konferencja Pixara, którą zorganizowano podczas D23 była bezpośrednio związana z 25 rocznicą istnienia studia, którego początki sięgają 1979 roku, kiedy to jego założyciele pracowali w dziale technologii animacji komputerowych w Lucasfilm. Zespół zatrudniony w firmie George`a Lucasa przez blisko 7 lat pracował nad pierwszymi filmowymi wprawkami oraz efektami specjalnymi dla filmów takich jak Star Trek II: Gniew Khana czy Młody Sherlock Holmes. W 1986 roku prawie 50-osobowa zgrana drużyna grafików i inżyniertów opuściła Lucasfilm, a dopiero co założone przez nich studio został0 zakupione i dofinansowane przez Steve`a Jobsa, który w owym czasie właśnie opuścił Apple`a.

Co ciekawe, początkowo Pixar zajmował się projektowaniem sprzętu komputerowego i profesjonalnego oprogramowania dla przedsiębiorstw oraz rządowych agencji. Niestety stworzony prze firmę komputer Pixar Image Computer nie sprzedawał się zbyt dobrze i przynosił straty. W tym właśnie momencie, szef studia John Lasseter zaproponował by zrealizować trójwymiarowy krótkometrażowy film, który byłby pokazową prezentacją możliwości stworzonego przez firmę komputera. Ten niepozorny pomysł, który tlił się w głowie Lassetera już od wielu lat, zapoczątkował trwające do dziś pasmo sukcesów. Na początku lat 90. Jobs sprzedał odpowiedzialną za sprzęt komputerowy część studia, dzięki czemu Pixar mógł w pełni skupić się na animacji. Nawiązanie owocnej współpracy z Disney`em zaowocowało poswtaniem w 1995 roku Toy Story, którego sukces pociągnął za sobą kolejne takie jak Dawno temu w trawieGdzie jest Nemo?IniemamocniWall-eOdlot czy Auta. W 2006 roku Pixar ostatecznie stał się częścią koncernu medialnego Disney`a.

Auta 2, ostatni piksarowski film nie osiągnął jednak sukcesu poprzedników, przynosząc zyski niższe od spodziewanych oraz spotykając się po raz pierwszy z dużą ilością słabych recenzji, zarówno wśród widzów jak i krytyków. Pojawiły się więc obawy, że studiu zaczyna brakować pomysłów i w pogoni za łatwym zyskiem, podobnie jak Disney, zacznie produkować kolejne i to coraz gorsze sequele swoich popularnych tytułów. W czasie prezentacji planów filmowych, John Lasseter próbował bronić honoru swojej firmy zapowiadając, że jej kolejnej produkcje będą oparte na oryginalnych pomysłach. Obecność wśród zapowiadanych produkcji prequela Potworów i spółki, tłumaczył tym, że zespół scenarzystów znalazł naprawdę ciekawą historie, która powinna spodobać się widzom. Przekonajmy się więc jakie filmy Pixara zobaczymy w najbliższych latach.

(Wszystkie tytuły filmów pozostawiam w oryginalnym brzmieniu, nazwiska aktorów dotyczą oczywiście angielskiej wersji językowej, ale mogą być interesujące ponieważ często w filmach animowanych postacie są dopasowane wyglądem i charakterem do użyczającego mu głosu aktora.)

Brave

To film o którym w tej chwili wiemy najwięcej. Zobaczymy go też najszybciej z wymienionych, bowiem jego kinowa premiera planowana jest na 17 sierpnia przyszłego roku. Brave będzie pierwszym filmem fantasy w dorobku Pixara oraz pierwszym posiadającym kobiecą, a raczej dziewczęcą główną bohaterkę. Akcja opowieści, która zgodnie z zapowiedziami ma być baśnią czepiącą z dorobku braci Grimm, przeniesie nas do starożytnej Szkocji. Główna bohaterka, Merida (Kelly MacDonald) jest wyśmienitą łuczniczką i jedyna córka Króla Fergusa (Billy Connolly) oraz Królowej Elinor (Emma Thompson). Jak łatwo można się domyślić Merida niespecjalnie ceni sobie dworskie życie marząc o wielkich przygodach i wyzwaniach czekających na szkockich bezdrożach. Niestety nie podoba się to jej wyjątkowo troskliwemu ojcu i matce, którzy zgodnie z tradycją planują wyswatać ją z jednym z trzech potężnych Lordów: MacGuffinem (Kevin McKidd), Macintoshem (Craig Ferguson) lub Dingwallem (Robbie Coltrane). Nasza niepogodzona z losem bohaterka udaje się po pomoc do wiedźmy (Julie Walters), której zaklęcie ma uwolnić ją od groźby małżeństwa. Niestety, czar się nie udaje i sprowadza na królestwo niespodziewane zagrożenie, któremu zapobiec może jedynie Merida. W ten oto sposób rozpoczyna swoją przygodę o której tak zawsze marzyła. Okaże się ona inna i znacnie trudniejsza od budowanych przez lata wyobrażeń, ale pomoże jej znaleźć własną drogę w życiu oraz pogodzić się z rodziną i odrzucaną tradycją. Z pierwszego trailera udostępnionego już jakiś czas temu można wywnioskować, że Brave może być nieco poważniejszy i mroczniejszy od wzystkich dotychcasowych produkcji Pixara. Reżyserią filmu zajmuje się Mark Andrews (scenarzysta pierwsej serii Star Wars: Clone Wars z 2003 roku).

Wreck-It Ralph

Podczas gdy Toy Story opowiadało o nieznanym ludziom życiu zabawek, Wreck-It Ralph będzie robić to samo, ale w odniesieniu do postaci z gier komputerowych. Głównym bohaterem filmu będzie Ralph, czarny charakter w popularnej 8-bitowej grze z automatów, który znany jest głównie ze swojej miłości do niszczenia wszelkiej maści budynków w czym przeszkadza mu jego oponent Felix, który w kółko je naprawia i w ten sposób ratuje zagrożonych niszczycielską manią ludzi. Zazdrosny o popularność swojego nemezis, Ralph opuszcza swoją grę i udaje się w podróż po salonie arcade w poszukiwaniu tytułu, w którym mógłby zostać pozytywnym herosem. Poza oryginalnymi postaciami, w filmie pojawić się mają także bohaterowie ze znanych gier wideo. Na razie potwierdzono jedynie obecność duszków z Pac-Mana, ale z pewnością im bliżej będziemy premiery, tym lista postaci na gościnnych występach będzie dłuższa. Reżyserią zajmie się Rich Moore (reżyser wielu odcinków seriali takich jak Futurama i Simpsonowie). Film wejdzie do kin w listopadzie 2012 roku.

Tytułowy automat z grą

Small-fry (tytuł roboczy)

Krótkometrażówka z bohaterami Toy Story, która będzie zapewne wyświetlana w kinach przed którymś z pełnometrażowych filmów. Buzz zostaje zostawiony przez pomyłkę w fast-foodzie, podczas gdy jego miejsce zajmuje jego tania wersja dodawana do zestawu obiadowego dla dzieci. Co gorsza trafia jeszcze na zorganizowane w restauracji spotkanie grupy wsparcia dla porzuconych zabawek. Podczas gdy Woody i reszta przyjaciół będzie starała się opracować plan ratunkowy, Buzz będzie musiał znaleźć sposób na to jak wymknąć się z niechcianej sesji psychoterapii. Premiera w przyszłym roku.

Monster University

Film przedstawi nam perypetie Mike`a (Billy Crystal) i Sully`ego (John Goodman), dwóch głównych bohaterów Potworów i Spółki, jako młodych i niedoświadczonych studentów college`u. W owym czasie tą nierozłączną parę bohaterów trudno było nazwać przyjaciółmi. Chociaż znali się od szkoły podstawowej zawsze ze sobą ostro rywalizowali i na każdym kroku wchodzili sobie w drogę. Film ma pokazać jak udało się im przezwyciężyć wzajemną niechęć, a następnie zbudować prawdziwą przyjaźń i zaufanie. Na prezentacji pokazano projekty bohaterów, które zmieniono tak by dopasować je do ich wieku, Mike bedzie nosić na przykład aparat ortodontyczny, natomiast Sully będzie znacznie chudszy niz w oryginale. W filmie powróci też znany z pierwszej część Randal (Steve Buscemi). Reszta obsady z kolei będzie całkowicie nowa i znajdziemy wśród niej studentów i wykładowców wszelkiej maści, którzy w zabawny sposób będą pokazywać stereotypowy obraz życia w amerykańskim kampusie. Reżyserią zajmie się Pete Docter (reżyseria i scenariusz Odlot; reżyseria i scenariusz Potwory i spółka). Premiera w 2013 roku. 

Nowy projekt postaci Mike`a

Planes

Film jest spin-offem Aut, który nie trafi do dystrybucji kinowej i wydany zostanie od razu na płytach DVD i Blu-Ray. Jak sam tytuł wskazuje opowiadać będzie o przygodach zantropomorfizowanych samolotów. Bohaterem opowieści będzie Dusty, bojący się wysokości jednośmigłowiec z prowincji, marzący o uczestnictwie w międzynarodowych zawodach lotniczych. Planowana premiera wiosna 2013 roku.

Niezatytułowany film o dinozaurach

Film ma odpowiedzieć na pytanie, co by się stało gdyby asteroida, która przyniosła zagładę dinozaurom nigdy nie trafiła w ziemię? Poza tym nośnym hasłem i jednym szkicem koncepcyjnym, nie znamy więcej szczegółów. Film ma być reżyserowany przez Boba Petersona (reżyser i scenarzysta Odlot; scenarzysta Gdzie jest Nemo?) produkcją natomiast zajmie się John Walker (Iniemamocni, Stalowy Gigant). Premiera w 2013 roku.

Niezatytułowany film, który ma zabrać nas we wnętrze ludzkiego umysłu

Jedyną wskazówką dotycząca scenariusza tego obrazu jakiej udzieli twórcy jest to, że film będzie rozgrywał się wewnątrz ludzkiego umysłu i opowiadał o tym co się w nim dzieje kiedy podejmujemy jakieś decyzje. Reżyserią zajmie się Pete Docter, a produkcją Jonas Rivera (Odlot). Planowana premiera w 2014 roku.

Ender
25 sierpnia 2011 - 14:25