Komputerowe piractwo oficjalną religią w Szwecji - Ender - 5 stycznia 2012

Komputerowe piractwo oficjalną religią w Szwecji

Komputerowe piractwo religią? Tak, ale na razie tylko w Szwecji. Tamtejsza agencja rządowa Kammarkollegiet, odpowiedzialna za rejestracje związków wyznaniowych, oficjalnie uznała kościół Kopimistów wierzących, że dzielenie się bez ograniczeń plikami i informacjami w internecie jest drogą do zbawienia. Wyznawcom i fundatorom nowej religii przysługują wszystkie przywileje i obowiązki, które zawarte są w szwedzkim prawie i konstytucji.

Tegoroczna decyzja szwedzkich władz jest owocem trzeciej i tym razem udanej próby zarejestrowania związku, który został założony w 2010 roku przez Isaka Gersona, wówczas 19-letniego studenta filozofii. Pierwszy prorok kopimizmu miał nadzieje, że prawo do ochrony swobód religijnych zapewni bezpieczeństwo osobom dzielącym się danymi w sieci.

Według prostej filozofii powołanego do życia kościoła, każda informacja jest święta i cenna sama w sobie, a jej multiplikacja wielokrotnie podnosi jej wartość. Wychodząc z tego założenia, akt kopiowania i dzielenia się z innymi jego owocami uznawany jest za najważniejszy sakrament nowej religii. Za święte symbole jej wyznawcy uznają zaś skróty klawiaturowe CTRL+C i CTRL+V, będące oczywistymi ikonami tej czynności.

Tuż po ogłoszeniu wydanym przez Kammarkollegiet, strona internetowa liczącej obecnie ponad trzy tysiące wiernych organizacji przeżyła prawdziwe oblężenie i odmówiła posłuszeństwa. Obecnie wyświetla jedynie krótkie oświadczenie po szwedzku oraz angielsku, w którym Gerson komentuje decyzje agencji:

"Uznanie przez państwo Szwedzkie jest ogromnym krokiem dla wszystkich kopimistów. Miejmy nadzieje, że pierwszym na długiej drodze do dnia, w którym będziemy mogli kultywować naszą wiarę bez obawy przed szykanami i karami."

Kościół zachęca potencjalnych nowych wyznawców do odczekania paru dni na to, by opadał medialny kurz wokół całej sprawy. W krótkim przesłaniu kopimiści dodają też, że nie trzeba formalnie należeć do kościoła, by stać się jednym ze współbraci. Wystarczy, że wyrazimy w duchu chęć przynależności do tej wspólnoty i będziemy postępować zgodnie z narzuconymi przez nią zasadami.

Wbrew nadziejom Gersona i jego trzódki, akceptacja nowej religii nie sprawi jednak, że dzielenie się nielegalnymi plikami będzie w pełni dozwolone dla jej wyznawców. Wątpliwe jest to by jakikolwiek sąd uznał, że prawo zabraniające tego typu praktyk godzi w swobody religijne i jest niczym innym jak prześladowaniem 3-tysięcznej mniejszości wyznaniowej. Tak czy inaczej, formalne uznanie kościoła otwiera wiele furtek dla jego przyszłej działalności.

To nie pierwszy przypadek gdy grupa zdeterminowanych osób stara się uznanie dla fikcyjnej religii. W krajach anglojęzycznych, fani Star Wars już od dawna walczą na przykład o uznanie Jediizmu, dokumentując przypadki dyskryminacji ze względu na wiarę oraz przyznając się do swojego wyznania podczas spisów powszechnych. Wiele z tych prób kończy się ostatecznie sukcesem. W rejestrach sądowych dziesiątek demokratycznych państw roi się od rozmaitych związków wyznaniowych, założonych w oznace protestu, z przekory lub dla żartu. Ich dogmaty i ceremonie opierają się na dziwacznych i absurdalnych pomysłach, które często trudno nawet wprowadzić w życie.

Warto jeszcze przypomnieć, że to właśnie w Szwecji w 2006 roku powstała pierwsza na świecie partia piratów, której udało się wprowadzić do Parlamentu Europejskiego kilku posłów i stać trzecią co do wielkości szwedzką organizacją polityczną. Przez ostatnie lata podobne byty, domagające się zmiany prawa i wolności przepływu informacji, powstały na cały świecie, a w 2010 roku utworzyły nawet wspólną platformę współpracy, w postaci Międzynarodowej Partii Piratów.

Sam temat wolności wymiany plików i ograniczeń w sieci, jest w tej chwili wyjątkowo gorący, a to za sprawą amerykańskiego projektu regulacji, mających na celu uderzenie w internetowe piractwo, znanego pod nazwą SOPA (Stop Online Piracy Act).  

Ender
5 stycznia 2012 - 19:28
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
05.01.2012 21:46
keeveek
76
Konsul

Jeżeli uważają, że informacją należy się dzielić bez ograniczeń, to mam nadzieję, że nie będą mieli nic przeciwko jak w internecie pojawią się ich nagie zdjęcia i prywatne emaile?

05.01.2012 22:15
odpowiedz
Bruniu
34
Pretorianin
05.01.2012 22:23
Kłosiu
😊
odpowiedz
Kłosiu
170
Legend

Jakby na to nie patrzeć, to właśnie względnie nieograniczone kopiowanie i brak praw autorskich w średniowieczu zrobiło z Europy najbardziej rozwinięty region planety. Odnoszę wrażenie, że coraz większe ograniczenie tego procederu koreluje z coraz większym zostawaniem Europy z tyłu.
Z kolei Chiny, gdzie prawami autorskimi co najwyżej się podcierają, awansują na światowe mocarstwo pociągające za sznurki :).

05.01.2012 22:25
😁
odpowiedz
koobon
82
Legend

Uwielbiam Szwecję, serio!

05.01.2012 22:26
odpowiedz
zanonimizowany807046
4
Generał

W końcu jakaś religia dla mnie. Mam nadzieję, że wkrótce będą organizować pielgrzymki do Zatoki (nad Zatokę?).

05.01.2012 22:59
Mikki03
odpowiedz
Mikki03
43
Centurion

@up, no dokładnie, pewnie nie będzie im przeszkadzało jak ktoś skorzysta sobie z ich kont bankowych.

05.01.2012 23:06
dzony600
odpowiedz
dzony600
41
ru ru ru rurkowców

to już będzie kradzież, a nie piractwo

05.01.2012 23:31
Mada Fakir
odpowiedz
Mada Fakir
87
Sweet Transvestite

I staraj się tu być poprawny politycznie i nie urazić niczyich uczuć religijnych, teraz nawet piratów hejtować nie wolno.. :/

06.01.2012 01:24
odpowiedz
Lukxxx
180
Generał

Problem jak zwykle wywołany przez (totalitarne) państwo, które ma obsesję paranoidalną i musi wiedzieć jakie to religie wyznają jej obywatele, a potem te religie "zarejestrować"...

06.01.2012 09:18
maciek16180
odpowiedz
maciek16180
54
Konsul

Co za kraj. Mają już gildię złodziei. Ciekawe kiedy wprowadzą oficjalnych zabójców :-)

06.01.2012 09:30
odpowiedz
zanonimizowany821702
5
Konsul

Teraz karanie piratów komputerowych będzie uznane za prześladowanie na tle religijnym. Ale ponieważ w Europie prześladowanie religijne to trochę za mało, poszedłbym o krok dalej i założył Parię Piratów Gejów.

06.01.2012 11:06
Oburzony
odpowiedz
Oburzony
58
PC Gamer

@Kłosiu

Jakby na to nie patrzeć, to właśnie względnie nieograniczone kopiowanie i brak praw autorskich w średniowieczu zrobiło z Europy najbardziej rozwinięty region planety.

Nie wiem jaką Ty historię czytałeś ale od Europy bardziej zacofana w średniowieczu była chyba tylko Ameryka i Australia. To samo z prawami autorskimi... herezja i zakazane księgi nie były w ten sposób określane bez powodu. Co do rozwoju i ilości kopii i tłumaczeń w Średniowieczu świat Islamu zdecydowanie królował i to dzięki niemu zawdzięczamy dziś tłumaczenia dzieł Starogreckich i innych pradawnych ksiąg z regionu Morza Śródziemnego.

Co do religii... może czas założyć coś takiego w Polsce?

06.01.2012 12:48
Defan
odpowiedz
Defan
34
Chorąży

Kiedyś czytałem artykuł o tym, że jakiś czas temu w Szwecji Pani Pastor, wraz ze swoją partnerką, adoptowała dziecko. Nie wiem jak Wy, ale dla mnie hardcore xD

06.01.2012 13:03
😁
odpowiedz
zanonimizowany645553
3
Senator

Szwecja przebiła Holandie...

Podziwiam ich opieke socjalną, szkolnictwo i gospodarkę ale poza tym ten kraj jest chory...

07.01.2012 17:16
Lothers
odpowiedz
Lothers
153
Senator

Po prostu pokonują idiotyczny system poprawności politycznej jego własną bronią. Myślałem o rejestracji podobnego ruchu, aczkolwiek o innych celach w Polsce.

24.07.2013 13:38
odpowiedz
Tian
2
Junior

jestem ciekaw ilu z was piratow chcialoby pracowac miesiacami nad programami, grami ktore tak namietnie sciagacie za darmo i nie dostawac za to ani grosza ;P gdyby ludzie mieli tworzyc te wszystkie programy i gry w przerwach od fizycznej pracy to nie doczekalibyscie sie niczego co mamy dzis

24.07.2013 14:02
odpowiedz
Aurelius
71
Weteran

[1] W rzeczywistości głupi komentarz.
Ich prywatne maile są już przecież dostępne w sieci, zwłaszcza dla różnych agencji amerykańskich. Ich zdjęcia również, także nagie (jeśli sobie je zrobili). Prywatność w sieci to mit przecież i jest niedostępna dla zwykłego użytkownika Internetu.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze