Costume Quest na Steamie – powrót studia Double Fine na pecety - Hed - 15 października 2011

Costume Quest na Steamie – powrót studia Double Fine na pecety

Double Fine zaskoczyło wszystkich wydaniem pecetowej wersji swojej uroczej gry Costume Quest. Produkcja dostępna do tej pory tylko na Xboksie 360 i PlayStation 3 trafiła na Steama. Tym samym, twórcy takich pamiętnych hitów jak Psychonauts wracają na komputery.

Do wczoraj pecetowi fani Double Fine mogli co najwyżej pomarzyć o zagraniu w mniejsze perełki studia. Przypadek Costume Quest budzi jednak nadzieję, na to, że także pozostałe gry zostaną przeniesione na komputery, a ekipa Tima Schafera przestanie ignorować tę platformę.

Double Fine to jeden z ciekawszych producentów gier na rynku. Studio założone przez współtwórcę Monkey Island nieustannie stawia na pomysłowość, dobry humor i trudną do uchwycenia staroszkolność. Ostatnią duża produkcją dewelopera był Brutal Legend.

Po wydaniu Brutal Legend, który swoją drogą nie miał lekko (pamiętajmy o zmianie wydawcy), Tim Schafer zarządził burzę mózgów i wybrał najciekawsze projekty. W ten sposób powstała seria mniejszych produkcji skierowanych na Xbox LIVE i PlayStation Network.

Posiadacze konsol mogli cieszyć się grami Costume Quest oraz Stacking i Trenched/Iron Brigade. W Stacking przenosimy się do świata matrioszek i rozwiązujemy zagadki przy użyciu lalek. Trenched to połączenie tower defense z grą akcji w równie unikatowych realiach.

Trenched zaliczył spore opóźnienie w Europie ze względu na problemy prawne związane z istnieniem gry planszowej o podobnym tytule. Po kilku tygodniach milczenia, autorzy ogłosili, że produkcja zmieni nazwę na Iron Brigade i niedługo trafi na Stary kontynent.

Nie wiemy jeszcze, czy kolejne gry Double Fine pojawią się na Steamie, ale trzeba przyznać, że doskonale pasują na tę platformę. Przy dobrej promocji Stacking i szczególnie Iron Brigade mają szanse osiągnąć sukces. A to otworzyłoby drogę dla przyszłych projektów.

Twórcy nie kryją tego, że chcieliby przenosić swoje gry na komputery. W dość zabawnym komunikacie prasowym (które słyną z czerstwości i marketingowego bełkotu), zasugerowano, że praca nad kolejnymi projektami na pecety jest w toku.

Szczerze mówiąc, życzyłbym sobie tego z prostego powodu. Nie chodzi bynajmniej o utarcie nosa konsolowcom, czy moje osobiste preferencje platformowe. Im więcej kanałów dystrybucji Double Fine dostanie, tym więcej zarobi. Im więcej zarobi, tym lepsze będą gry.

To, że studio Double Fine potrzebuje środków jest oczywistością. Same konwersje na pecety gier studia nie pojawiają sie podobno właśnie z braku funduszy i wsparcia wydawców. W przypadku Costume Quest pomogła fanowska ekipa z Dracogen Strategic Investments.

 

Costume Quest to sympatyczna i humorystyczna opowieść o perypetiach pewnego rodzeństwa podczas święta Halloween. To także typowa dla studia Tima Schafera porcja ciepła, żartów i gatunkowych parodii. Całość jest bowiem stylizowana na japońską produkcję RPG.

Grę można kupić na Steamie za 14 euro. Przejście Costume Quest zajmuje co najmniej kilka godzin i dostarcza sporo pozytywnych emocji. Wersja pecetowa zawiera bonusowo całkiem fajny pakiet DLC Grubbins on Ice, czyli nową przygodę z zadaniami i innymi dodatkami.  

Hed
15 października 2011 - 17:14