Na moim blogu staram się pisać głównie o grach niezależnych, więc promocja przygotowana przez Steama nie mogła się tutaj nie pojawić. To kolejna okazja na to, aby kupić kilkadziesiąt świetnych tytułów za grosze: a wśród nich mojego ulubionego Super Meat Boy’a.
W przypadku produkcji małych i nieznanych szerszej publice cena odgrywa istotną rolę – nie wiemy przecież, czy są one warte naszych pieniędzy. Postanowiłem więc zrobić przegląd najciekawszych niezależnych hitów dostępnych w promocji.
Doskonałe tower defense
Orcs Must Die! – świetna produkcja łącząca tower defense z akcją. Gra TPP, w której bronimy podziemi przed orkami za pomocą pułapek i broni. Tylko z rozgrywką solową! Na pierwszy rzut oka podobna do Dungeon Defenders. Porównanie obu gier przygotowałem w tym miejscu. Cena: 5,49 euro (ok. 25 zł)
Dungeon Defenders – kolejna ciekawa produkcja łącząca akcję i tower defense. Tym razem w wersji z rozbudowanym trybem kooperacji dla czterech osób i patentami rodem z Diablo (nabijanie poziomów, zbieranie dziesiątek przedmiotów). Porównanie tego tytułu z Orcs Must Die! znajdziecie w tym miejscu. Cena: 5,99 euro (ok. 27 zł)
Anomaly: Warzone Earth – polska gra wywraca gatunek tower defense do góry nogami – tak naprawdę otrzymujemy tu coś określane jako tower ofense. Zadaniem gracza jest przedostać się przez obronę wroga. Cena: 4,99 euro (ok. 23 zł)
Najlepsze platformówki solowe
VVVVVV – całkowicie minimalistyczna platformówka 2D, w której postać może poruszać się po podłożu i suficie. Na tej koncepcji autor, Terry Cavanagh, zbudował jedną z najciekawszych produkcji tego typu, wzbogaconą o zabawną fabułę i motyw eksplorowania otwartego świata. Cena: 2,49 euro (ok. 12 zł)
LIMBO – mroczna platformówka, która zyskała rozgłos dzięki świetnemu sterowaniu, nietypowej oprawie wizualnej i unikatowemu klimatowi. W grze wcielamy się w chłopca przemierzającego lokacje pełne pułapek, zagadek i przerażających istot. LIMBO to jeden z prawdziwych klasyków. Cena: 4,99 euro (ok. 23 zł)
Bastion – Kid włączył przeglądarkę i uruchomił stronę Steama. Wiedział, że zaraz dokona zakupu, przez który spędzi przed ekranem kilka kolejnych godzin, z zaciekawieniem śledząc swoje własne przygody. Bastion. Jedna z najlepszych gier niezależnych w historii, trafiła na jego konto.Cena: 9,37 euro (ok. 43 zł)
Inside a Star-filled Sky – gra nietypowa, oryginalna i specyficzna. Nic dziwnego, jej autorem jest Jason Rohrer, znany w środowisku twórców niezależnych. Ciekawy motyw polega na tym, że produkcja zawiera nieskończoną liczbę poziomów – kolejne kreujemy niejako sami, zbierając różne modyfikacje. Cena: 2 euro (ok. 9 zł)
Gry wieloosobowe
Terraria – jeden z hitów niezależnych ostatnich miesięcy. Platformówka 2D z trybem kooperacji i motywem eksplorowania losowo generowanego świata. Produkcja potrafi wciągnąć na długie godziny, o ile tylko jesteśmy w stanie zaakceptować stylistykę retro. Cena: 4,99 euro (ok. 23 zł) + także jako 4-Pack
Capsized – naprawdę przyjemna i kolorowa platformówka, w której wcielamy się kosmicznego podróżnika eksplorującego nieznany świat. Gra łączy elementy eksplorowania lokacji, skakania po platformach i walki. A wszystko to wygląda i brzmi soczyście. Cena: 2,50 euro (ok. 12 zł)
Gatling Gears – o tej grze można napisać, że została wykonana poprawnie. Byłoby to jednak krzywdzące, bo Gatling Gears gwarantuje sporo dobrej zabawy, jeśli tylko mamy z kim pograć. W produkcji kierujemy machinami bojowymi i walczymy z kolejnymi przeciwnikami. Cena: 4,99 euro (ok. 23 zł)
Monday Night Combat – hit z konsoli Xbox 360, w którym połączono strzelankę z elementami tower defense. Całość została utrzymana w stylistyce telewizyjnego turnieju. Przez swoją komiksową oprawę, gra przypomina Team Fortress 2, ale tak naprawdę nie ma z nią nic wspólnego. Cena: 4,49 euro (ok. 20 zł)
Rock of Ages – przezabawne połączenie czegoś w rodzaju tower defense z grą zręcznościową. W jednej rundzie budujemy wieżyczki, a w drugiej niszczymy obronę wroga za pomocą gigantycznej kuli pędzącej w dół. W grze znajdziemy kampanię solową ze świetnymi przerywnikami animowanymi. Cena: 3,99 euro (ok. 18 zł)
Gry logiczne i muzyczne, które trzeba sprawdzić
Osmos – w Osmos poruszamy się cząsteczką, która musi pochłonąć mniejsze obiekty, aby urosnąć w siłę. Twórcy połączyli tę mechanikę znaną z kilku innych gier ze świetnym wykonaniem, wymagającymi poziomami oraz klimatyczną ścieżką dźwiękową (ambient). Cena: 1,75 euro (ok. 8 zł)
AudioSurf – doskonale znana i lubiana gra muzyczna, w której poziomy są tworzone na podstawie naszej ulubionej muzyki. Wystarczy wczytać plik z twardego dysku i wybrać jeden z trybów zabawy. Świetny pomysł i wykonanie czynią z AudioSufr jedną z najlepszych produkcji w gatunku. Cena: 4,99 euro (ok. 23 zł)
BIT.TRIP BEAT – muzycznie perfekcyjna gra zręcznościowa z prostym sterowaniem. Podczas zabawy odbijamy kolejne elementy w rytm muzyki. Bardzo szybko rozgrywka nabiera tempa. Cena: 3,99 euro (ok. 18 zł)
Najlepsze przygodówki
Trauma – ciekawa produkcja stworzona przez Krystiana Majewskiego. Autor wykorzystał do jej stworzenia zdjęcia i połączył je w intrygującą opowieść. Nie brakuje w niej smutku i tajemniczości. Całość nie jest żadnym przełomem dla gatunku, ale broni się oryginalnym podejściem do tematu. Cena: 1,25 euro (ok. 6 zł)
Time Gentlemen, Please! i Ben There, Dan That! Special Edition – kultowe przygodówki niezależne, które humorem dorównują takim hitom sprzed lat jak Monkey Island. Oprawa wizualna nie jest może najlepsza, ale jakość dialogów i zwariowane pomysły rekompensują braki. Cena: 1 euro (ok. 4,50 zł)
Gemini Rue – ta przygodówka w klimatach noir przebiła się do mainstreamowych mediów i spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. I bardzo dobrze, bo to przyjemna i ciekawie napisana produkcja, rozgrywająca się w futurystycznym mieście. Cena: 3,99 euro (ok. 18 zł)
Machinarium – jedna z moich ulubionych przygodówek i gier ostatnich lat. Wcielamy się w niej w robota, który przemierza zmechanizowany świat. Cechą charakterystyczną produkcji studia Amanita jest oczywiście wyszukana oprawa wizualna i genialna muzyka. Cena: 3,74 euro (ok. 17 zł)
Gry RPG pierwszej klasy
Cthulhu Saves the World & Breath of Death VII – dwie archaicznie wyglądające produkcje, które parodiują gatunek jRPGów i gwarantują spory ubaw za grosze. Seria zadebiutowała na konsoli Xbox 360, ale dopiero na pecetach i Steamie odnalazła swoją widownię. Cena: 0,68 euro (ok. 3 zł)
Avadon: The Black Fortress – jeśli nazywacie się graczami hardcorowymi i nie macie tej produkcji w kolekcji, możecie przestać nazywać się graczami hardcorowymi. Studio Spiderweb Software tworzy rozbudowane, wielowątkowe i klasyczne produkcje RPG. Tutaj dostajemy właśnie te elementy. Cena: 3,49 euro (ok. 16 zł)
Serious Sam: The Random Encounter – kolejna parodia gatunku jRPG, tym razem w klimatach Serious Sama. Bohater przenosi się do przyszłości, aby jeszcze raz utrzeć nowa obcym. Na uwagę w grze zasługuje system walki – połączenie strzelanki z rozgrywką turową. Cena: 1,99 euro (ok. 9 zł)
Świetne gry akcji
Zeno Clash – intrygująca produkcja chilijskiego studia Ace Team, w której przenosimy się do dziwacznego świata, aby stłuc na kwaśne jabłko członków własnej rodziny. Gra zaskakuje nawiązaniami do sztuki i rozbudowanym systemem walki wręcz, które nieczęsto pojawiają się w tytułach FPP. Cena: 5,99 euro (ok. 27 zł)
E.Y.E: Divine Cybermancy – prawdziwe szaleństwo i narkotyk dla fanów cyberpunku. Zapomnijcie o Deus Ex. W E.Y.E. dostajemy absurdalnie odważne pomysły, tryb kooperacji dla kilkunastu osób, mnóstwo broni i specjalnych zdolności. Jeden z niewątpliwych hitów niezależnych tego roku. Cena: 9,99 euro (ok. 45zł)
Hard Reset – polska klasyczna strzelanka pierwszoosobowa w klimatach cyberpunkowych. Produkcja pojawiła się znikąd, zebrała różnorakie oceny w recenzjach i zachwyciła niejednego gracza. To na pewno solidna porcja akcji. Cena: 13,99 euro (ok. 64 zł)
Najciekawsze strategie
Star Ruler – strategia kosmiczna, w której zajmujemy się rozwojem międzygalaktycznego imperium. Jedną z niewątpliwych zalet tej produkcji są: wysoki poziom skomplikowania oraz proceduralnie generowany wszechświat z nieograniczoną liczbą planet. Będzie co robić! Cena: 2,99 euro (ok. 14 zł)
AI War: Fleet Command – jeszcze jedna świetna strategia kosmiczna, przygotowana przez ambitne studio Arcen. W grze dowodzimy olbrzymią flotą. Gra cechuje się zaawansowaną sztuczną inteligencją i proceduralnie generowanym światem. Zawiera także tryb kooperacji. Cena: 3,49 euro (ok. 16 zł)
Frozen Synapse – niezwykła taktyczna gra, w której prowadzimy oddział żołnierzy. Twórcy połączyli system turowy z rozgrywką w czasie rzeczywistym – gracze najpierw planują swoje ruchy i testują różne warianty, a potem realizują taktyki w prawdziwym starciu. Cena: 11,49 euro (ok. 52 zł)
Eufloria – właściwie trudno nazwać tę grę pełnoprawną strategią (szczególnie w porównaniu do powyższych tytułów). Niemniej jednak, dowodzimy w niej armią pyłków, która eksploruje kolejne światy i podejmuje walkę z inną „frakcją”. Relaksująca oprawa audiowizualna. Cena: 5,49 euro (ok. 25 zł)
Oto chyba wszystkie moje typy.Dajcie znać o innych Waszym zdaniem ciekawych produkcjach przecenionych na Steamie.