Niezależnie #10 – Q.U.B.E. At a Distance Pushcat Elfsquad7 i inne - Hed - 4 grudnia 2011

Niezależnie #10 – Q.U.B.E., At a Distance, Pushcat, Elfsquad7 i inne

Dziesiąty przegląd informacji ze świata gier niezależnych to przede wszystkim ujawnienie dat premier dwóch ciekawych produkcji: gry przypominającej Portala - Q.U.B.E. oraz nowego dzieła twórcy VVVVVVAt a Distance. Piszę też o paru okołogrowych wydarzeniach z branży (Privates, Indie Game: The Movie) i dwóch nowych tytułach: Pushcat oraz Elfsquad7.

Q.U.B.E. - następna Portala?

Q.U.B.E., pierwszy projekt sfinansowany przez niezależny fundusz Indie Fund, zostanie wydany 16 grudnia tego roku. Produkcja trafi do sklepów Steam, Desura oraz Playism, a będzie kosztowała 10,99 euro. Co ciekawe, produkcja powstała bez udziału programisty na bazie gotowych rozwiązań z Unreal Development Kit.

Q.U.B.E. (a właściwe Quick Understanding of Block Extrusion) to pierwszoosobowa gra zręcznościowo-logiczna, w której trafimy do labiryntu zbudowanego z białych sześcianów. Podczas zabawy będziemy manipulować kolorowymi elementami otoczenia na wiele sposobów. Stylistycznie przypomina to Portala, co oczywiście nastraja pozytywnie.

At a Distance - psychodela dla dwojga

At a Distance, czyli produkcja Terry’ego Cavanagha, zadebiutuje 7 grudnia. Gra została stworzona z myślą o wystawie, więc jest nietypowa i psychodeliczna. Tak czy inaczej, autor zamierza udostępnić ją za darmo, więc nic nie stanie na przeszkodzie, aby ją ściągnąć. Do zagrania będziemy jednak potrzebowali drugiego gracza z pecetem podpiętym do sieci lokalnej!

Cavanagh jest znany ze świetnej platformówki VVVVVV i wielu innych niezależnych tytułów. W At a Distance producent postawił po raz kolejny na eksperymentalną rozgrywkę i specyficzną oprawę wizualną. Jeden z graczy znajduje się w labiryncie z zagadkami. Drugi może wpływać na układ łamigłówek. Niezbędna jest więc pełna kooperacja między uczestnikami zabawy.

Privates - edukcja seksualna z jajem

Platformówka Privates otrzymała nagrodę BAFTA w kategorii najlepszej produkcji edukacyjnej. To spory sukces studia Size Five Games, które pamiętamy z przygodówek Ben There, Dan That! oraz Time Gentlemen, Please!. Dan Marshall, założyciel dewelopera, był zaskoczony i zaszczycony nominacją – wywiad z nim znajdziecie na moim blogu.

Privates to humorystyczne podejście do tak trudnego dnia niektórych tematu edukacji seksualnej. W grze przenosimy się do ludzkich miejsc intymnych, aby walczyć z infekcjami i chorobami. Size Five Games jest znane z poczucia humoru, więc osoby władające językiem angielskim będą miały ubaw. Privates można ściągnąć za darmo tutaj.

Pushcat - Boulder Dash + Bejeweled

Pushcat to niezależna przeróbka klasycznego Boulder Dasha, do której dorzucono domieszkę Bejeweled (w postaci wielu kolorowych klejnotów). Gra jest tworzona przez małe studio Zut przy współpracy z grafikiem z Army of Trolls. Twórcy dopiero rozkręcają interes – informacje o produkcji będą pojawiały się na Twitterze. Zapraszam na radosny zwiastun.

Elfsquad7 – nowa gra studia Stardock

Studio Stardock jest znane z wielu lubianych strategii – jednym z przykładów jest Galactic Civilizations. Z tym większym zdziwieniem przedstawiam grę zręcznościową z trybem kooperacji Elfsquad7, która została wydana na kanale Xbox LIVE Indie Games (Xbox 360). Mała kolorowa produkcja kosztuje zaledwie dolara (80 punktów Microsoftu).

W grze musimy uratować święta przed niejakim Kevinem, robotem budującym zabawki, który oszalał. Rozgrywka jest banalna – łapiemy prezenty spadające z góry ekranu, uprzednio zawijając je w papier za pomocą pocisków. Pomysł prosty, ale wykonanie, świąteczna stylistyka i obecność czteroosobowego trybu kooperacji mogą zwiększyć atrakcyjność gry.

Indie Royale i Humble Introversion Bundle

Zostało już tylko kilka godzin, aby kupić pakiet Indie Royale i ponad dwa dni, aby nabyć zestaw Humble Introversion Bundle. Pierwsza z paczek zawiera gry Really Big Sky, Runespell: Overture, Cthulhu Saves the World, Eufloria oraz bonusowo Breath of Death VII. Informacje o Indie Royale znajdzie na stronie akcji.

W Humble Introversion Bundle dostajemy gry Uplink, Darwinia, DEFCON, Multiwinia oraz bonusowo Aquaria oraz Crayon Physicx Deluxe i kilka innych dodatków. Organizatorzy paczki zapowiedzieli też, że niedługo pojawi się Humble Indie Bundle #4, czyli zestaw gier różnych niezależnych deweloperów.

Na skróty

Terraria otrzymała patcha 1.1, który przynosi mnóstwo zmian i nowości. Sprawdźcie zwiastun i oficjalną stronę.

Marathon, klasyczna seria stworzona przez Bungie, jest dostępna za darmo w sieci (Aleph One). Od wielu lat! W tym miesiącu jednak wypuszczono aktualizację konwersji tworzonej przez fanów - otrzymujemy trzy gry (Marathon, Marathon 2: Durandal, Marathon Infinity) wzbogacone o grafikę HD, rozgrywkę online i inne funkcje.

Indie Game: The Movie zostanie pokazany po raz pierwszy na festiwalu Sundance. W dokumencie poznamy historie takich gier jak Super Meat Boy, Fez, czy Braid.

Gunpoint – twórcy tej platformówki o włamywaniu się i skradaniu opublikowali kolejne filmy prezentujące rozgrywkę.

The Missing Ink to jedna z dziwniejszych gier MMO w produkcji. To przynajmniej chcą przekazać jej twórcy w zwiastunie, w którym ujawniono aż sekundę rozgrywki.

Pokazano zwiastun Beatbuddy, muzycznej gry akcji, w której przechodząc poziomy odkryjemy ukryte w nich piosenki.

CraftStudio jest nowym pomysłem na zutylizowanie popularności Minecrafta. Twórcy gry zamierzają połączyć rozgrywkę znaną z dzieła studia Mojang z edytorem pokroju Game Makera. Więcej informacji o tym ciekawym projekcie znajdziecie tutaj.

Gra przeglądu: Fractal: Make Blooms Not War

Producent: Cipher Prime Studios Cena: 5,99 euro Dostępność: Steam (PC/Mac)

Odpalcie poniższy zwiastun i poczujcie te bajeczne kolorki zestawione z relaksującą muzyką. Fractal to niezwykle przyjemna gra logiczna, stworzona przez studio Cipher Prime (Auditorium, Pulse: Volume One). Doskonała kontra na bezśnieżną, szarą zimę.

 

Powyższy przegląd to próba zebrania najważniejszych informacji o grach indie w jednym miejscu. Jeśli jesteś niezależnym twórcą i chcesz pochwalić się swoją grą, daj znać!

Hed
4 grudnia 2011 - 15:25