Te aplikacje warto mieć na Windows Phone 8.1 - promilus - 2 września 2014

Te aplikacje warto mieć na Windows Phone 8.1

Od ponad roku bawię się Nokią, która pracuje na systemie Microsoftu. Android może i jest gigantem, który zawłaszczył sobie rynek, to ja jednak jestem pełen uznania dla Windowsa. Po pierwsze dlatego, bo jest zupełnie inny, a po drugie dlatego, bo jest  piekielnie szybki. Instalowałem na nim już wiele aplikacji. Oto, co moim zdaniem warto mieć na swoim Windows Phone 8.1.

Toolkit

To właściwie jest wiele aplikacji w jednej - prawdziwy kombajn. Znalazły się tutaj (będzie długa wyliczanka): linijka, kompas, kątomierz, poziomica, latarka, lusterko, lupa, konwerter przeróżnych jednostek, przelicznik walut, miernik hałasu, dyktafon, timer, stoper, czas na świecie, licznik prędkości. Cała aplikacja jest pięknie zaprojektowana i z pewnością można ją zaliczyć do jednej z ładniejszych. Prosta w obsłudze, a jednocześnie ma wiele opcji, dzięki którym dostosujemy ją pod siebie. Każdą z funkcji można przypiąć bezpośrednio do ekranu startowego. Wady? Darmowa wersja ma reklamy, brak języka polskiego.

Co było grane

Jedziesz busem i słyszysz w radiu piosenkę. Już nie musisz grzebać po sieci, by ją znaleźć. Wystarczy jedno kliknięcie. Aplikacja pokazuje aktualnie grane utwory w wielu stacjach radiowych. Można także skorzystać z wyszukiwarki, jeśli chcemy sprawdzić piosenkę, która leciała np. pół godziny temu. Jedna wada, której chyba ostatecznie nigdy nie zlikwidują: nie ma kilku radiostacji – głównie małych, lokalnych.

Gazeta.pl LIVE

Jedna z najlepszych polskich aplikacji newsowych. Poza typowymi informacjami, są też automatycznie odświeżane relacje na żywo. Można ustawić swoje miasto i przeglądać lokalne wiadomości. Zostały także wyróżnione poszczególne kategorie wiadomości (ich kolejność można zmieniać). Gazeta udostępniła funkcję powiadomień o najważniejszych wydarzeniach. Kafelek średniej i największej wielkości wyświetla na ekranie głównym zdjęcie i tytuł ważnego newsa. Wady? Chyba tylko fakt, że wiadomości są jedynie z gazety.pl

Sport.pl LIVE

Siostrzana aplikacja Gazety.pl. Wygląd jest bardzo podobny. Poza newsami i relacjami na żywo, tym razem możemy przeglądać wyniki sportowe i terminarz różnych rozgrywek. Wybrane wydarzenia można zaznaczyć, a w odpowiednim czasie aplikacja nam o nich przypomni. Minus? Nie wyświetla zdjęcia i najważniejszego newsa na kafelku, co jest dosyć niezrozumiałe, bo Gazeta.pl LIVE to potrafi.

Moja Gazetka

Aplikacja zbiera wszystkie, lub zdecydowaną większość gazetek popularnych sklepów, a także kupony do KFC i McDonald’s. Promocje są aktualne i dokładnie oznaczone, od kiedy do kiedy obowiązują. Można przeglądać po poszczególnych sklepach lub  kategoriach. Brakuje mi tutaj tylko wyróżnionych promocji np. głosami użytkowników. Oszczędziłoby to czas, gdy np. szukamy czegoś konkretnego i liczymy na najlepszą promocję.

McDonald’s Polska

Zapytacie, po co ta aplikacja, skoro poprzednia już ma kupony. Otóż, zdarza się, że w samej aplikacji są dodatkowe promocje np. gratisowe frytki :D Zawiera ona w sobie także całe menu i pokazuje najbliższego Maca.

Shopping List

Gdy już przejrzymy gazetki to tutaj możemy wynotować listę zakupów. Proste i ładne. Zakupione rzeczy można skreślać jednym ruchem ręki. Nie posiada opcji wpisywania cen produktów i automatycznego przeliczania. To można znaleźć w innych aplikacjach. Mnie jednak ta ujęła prostotą i sprawnym udawaniem zwykłej kartki z listą zakupów.

Note Plus

Narzędzie głównie do krótkich notatek. Banalnie proste i umożliwiające przypinanie poszczególnych notatek do ekranu startowego. Idealne dla kogoś, kto chce szybko coś zanotować. Może się spodobać także nieco bardziej wymagającym, bo umożliwia kategoryzację i dodawanie zdjęć.

Repertuar kin

Kolejna aplikacja, która wygrywa prostotą. Wystarczy ustawić miasto, by później w kilka sekund sprawdzić, co kina grają dzisiaj, jutro i pojutrze. Można poczytać opisy filmów.

SkyMap Free

Aplikacja dla tych, którzy lubią patrzeć w gwiazdy. Wystarczy włączyć aplikację i skierować aparat w stronę nieba, by na ekranie zobaczyć jak nazywa sie to, na co właśnie patrzymy. Można także skorzystać z wyszukiwarki obiektów na niebie.

Transportoid

Idealna dla niezmotoryzowanych. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w wielu polskich miastach. Można dodawać ulubione linie i przystanki.

Weather Flow

Moim zdaniem najlepsza pogodynka na Windows Phone. Ma całkiem niezłą sprawdzalność, wyświetla ładny kafelek z aktualną pogodą i pokazuje, co będzie się działo z nią w najbliższych godzinach i dniach. Można ustawić pogodę jako ekran blokady. Niestety jest płatna, ale można ją mieć za zaledwie kilka złotych.

Naturalnie na Windows Phone jest jeszcze cała masa przydatnych aplikacji, sam mam zainstalowane z 3 razy więcej niż tutaj wymieniłem W tekście nie ma aplikacji odpowiadającej za robienie zdjęć i ich obróbkę, bo nie mogłem się zdecydować, która jest najlepsza;) Nie ma aplikacji banku, bo sam używam tylko tej od mBanku (rozczarowująca), a jest ich sporo więcej. Nie ma aplikacji stron z video na życzenie, bo sam filmów w ten sposób nie oglądam. Nie ma Facebooka i Endomondo, bo kto normalnie ich używa to i tu je zainstaluje..

Wbrew pewnym stereotypom, na Windows Phone jest całkiem duży wybór aplikacji. Ponoć jest to ułamek tego, co ma Android, ale i tak jestem zadowolony z obecnego stanu. Nadal zdarza się, że niektóre strony olewają Windows Phone i robią aplikację tylko pod Andka, ale jest tak coraz rzadziej.

promilus
2 września 2014 - 22:41