Unboxing - coś co nie miało prawa się udać a stało się hitem. - SpY - 26 listopada 2014

Unboxing - coś co nie miało prawa się udać, a stało się hitem.

Nie oszukujmy się - zakupy chyba każdemu sprawiają przyjemność. Nie ma przecież nic lepszego niż w ciągu 2-3 godzin wydać 1/3 swoich miesięcznych wypocin, prawda? Nie wiem dlaczego, ale otwieranie zakupionych gadżetów zawsze sprawiało mi wielką przyjemność. Absolutnie nikt inny nie może tego robić przede mną, jeśli zależy mu na życiu...

Nigdy jednak nie wpadłbym na to, że kogoś może ciekawić w jaki sposób to robię i jakie świstki producent konsoli dołączył do pudła. Osobiście nie nakręciłem nigdy żadnego materiału z odpakowywania czegokolwiek, jednak już jakiś czas temu bardzo mnie to zjawisko zainteresowało. Na tyle, że z ciekawością oglądam jak ktoś inny otwiera interesujący mnie przedmiot. Chore, nielogiczne, głupie.


Krótka historia

Unboxing traktowałem do tej pory jak każdy inny, równie idiotyczny internetowy trend w stylu "Harlem Shake" czy "Ice Bucket Challange". Wygląda jednak na to, że stało się to już stałym elementem społeczności internetowej, który tak szybko na mocy nie straci. Pierwsze materiały zaczęły pojawiać się w roku 2006 i nie miały wiele wspólnego z teraźniejszymi. Dotyczyły głównie telefonów komórkowych, a informacje w nich zawarte były krótkie, ale bardzo konkretne.  Z czasem przywiązywano uwagę do niemal wszystkich elementów, łącznie z kopertą firmy kurierskiej. Prawdziwą popularność unboxing zaczął zdobywać mniej więcej od roku 2011. Przed kamerą zaczęto odpakowywać dosłownie wszystko.


Różne oblicza, ale jaki w tym wszystkim sens?

Pisząc "dosłownie wszystko" właśnie to miałem na myśli. W odpowiedzi na popularne "jutubowe" kanały, powstały również satyryczne, wyśmiewające cały pomysł i rytuał odpakowania. Bez problemu możemy znaleźć między innymi unboxing jajka, papieru toaletowego,parówki, majonezu, pasztetu, podpasek, chleba i wiele, wiele innych.

Ludzie zdecydowanie dzielą się na dwa rodzaje - jedni, którzy jak najszybciej chcą przebrnąć przez stertę styropianu, makulatury i opakowań, aby dostać się do właściwej perełki i drudzy, którzy skrupulatnie sprawdzają każdy detal, aby jak najdłużej delektować się tą chwilą. Unboxing - co oczywiste - powstał specjalnie dla tych drugich. I wiecie co? Zaczynam to powoli rozumieć.

Początkowo, gdy tylko dowiedziałem się na czym to wszystko polega, omijałem takie materiały szerokim łukiem. Wydawało mi się to zwyczajnie głupie i pozbawione sensu. Do czasu, gdy trafiłem na przedmiot, którym sam byłem bardzo zainteresowany. Ze skupieniem obejrzałem każdą sekundę, a potem kolejny film, następny i następny...

Co dziwne, najwięcej radochy sprawiło mi oglądanie przedmiotów na które mnie zwyczajnie nie stać. Mogłem przez krótką chwilę poczuć się tak, jakbym był ich właścicielem. To wbrew pozorom bardzo ważne, ponieważ pozwala nam na chwilowe zaspokojenie danej potrzeby.

Sama idea unboxingu nie jest więc tak durna jak może się początkowo wydawać. Zwłaszcza, gdy "prowadzący" zna się na rzeczy, i potrafi o niej opowiedzieć w sposób ciekawy i profesjonalny, niejednokrotnie pomagając nam w decyzji czy w produkt się zaopatrzyć czy lepiej sobie darować. Zwłaszcza iż coraz częściej odpakowywanie łączone jest z testami zakupionych przedmiotów. Stało się to na tyle istotne, że producenci pchają się drzwiami i oknami do popularnych "jutuberów", aby ci odpakowali ich produkt na swoim kanale.

Niestety, jak to bywa w internecie, każdy chce dodać od siebie swoje trzy grosze i udowodnić, że w niczym nie jest gorszy. Przez to powstają ni to głupie, ni to śmieszne materiały, które nic pożytecznego z pewnością nie wnoszą.


~SpY GaminG
facebook.com/SpYGaminGPL

SpY
26 listopada 2014 - 11:26
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
26.11.2014 21:34
ROJO.
ROJO.
143
Magia Kontrastu

idiotyczny internetowy trend w stylu "Ice Bucket Challange

Ty człowieku wiesz w ogóle z czym była związana ta akcja?

26.11.2014 21:37
Bezi2598
odpowiedz
Bezi2598
100
Legend
Wideo

Tak, nowy trend na FB, każdy polewał się wodą. Pierwotna idea akcji szybko się rozmyła.

Pierwotną ideą tego wyzwania jest oblanie się kubłem zimnej wody i dotacja symbolicznej kwoty na fundację, ludzi chorych na ALS. Jak zawsze musiało to pójść w złą stronę.
Ludzie zaczęli się oblewać zimną wodą na pokaz na facebooku i wmawiając sobie - oblałem się czyli nie muszę płacić.

A co do tematu to aż mi się przypomniało:
https://www.youtube.com/watch?v=mpwp9SAS7LI

26.11.2014 21:39
graczo1818
odpowiedz
graczo1818
57
Uciekinier

Można rzec że moda na ICE BUCKET odpłynęła razem z Titanikiem na pokładzie.

26.11.2014 21:41
Face SHit
odpowiedz
Face SHit
89
To ja mam Małego Wanse

[1]
A czy kolega wie jak większość uczestników tej akcji brało w niej udział? Celem akcji była wplata pieniążków na fundacje walki z chorobą. Niestety młodzież odbierała ją głównie jako głupią modę na oblewanie się wodą, zapominając o co chodziło naprawdę. Więc get lost.

26.11.2014 21:56
tmk13
odpowiedz
tmk13
214
Generał

Ludzie zaczęli, większość uczestników, aha:)

Moim zdaniem celem ice bucket challenge było przede wszystkim "szerzenie świadomości" o ALS, by przy okazji wspomóc różne organizacje pomocowe. Nawet jeśli ktoś się oblewał na pokaz to ktoś z jego znajomych mógł się tematem zainteresować, a część z tych zainteresowanych mogła wpłacić kasę jakiejś fundacji. A część z tych fundacji mogła nawet wykorzystać te pieniądze uczciwie. Profit!
Zatem, nazywanie tej akcji idiotyczną jest, moim zdaniem, dosyć nie fair.

26.11.2014 21:58
Bezi2598
odpowiedz
Bezi2598
100
Legend

Nikt nie nazwał tej akcji idiotyczną.

idiotyczny internetowy trend

26.11.2014 22:08
tmk13
👍
odpowiedz
tmk13
214
Generał

Wybacz. Powinienem był napisać:
Nazywanie trendu internetowego ice bucket challenge idiotycznym jest dosyć nie fair.

26.11.2014 22:38
berial6
odpowiedz
berial6
117
Donut Hole

wydać 1/3 swoich miesięcznych wypocin, prawda? Co to znaczy?

Co w unboxingach jest dziwnego? Niektórzy chcą wiedzieć, czy np. warto kupić kolekcjonerkę. Przecież na tych infografikach od producentów najczęściej nic nie widać, albo proporcje obiektów w środku są zachwiane.
Lekko bezcelowy tekst zakończony dygresją na temat niepotrzebności unboxingów w internecie. Ależ to przewrotne.

26.11.2014 22:42
Bezi2598
odpowiedz
Bezi2598
100
Legend

Tekst jest raczej o przydatności unboxingów.

26.11.2014 23:12
ROJO.
odpowiedz
ROJO.
143
Magia Kontrastu

tmk13 (5)
Zgadzam się w 100%

27.11.2014 10:40
SpYGaminG
odpowiedz
SpYGaminG
5
Legionista

ROJO. - Tak, wiem z czym IBC się wiązał. Sama idea była jak najbardziej pozytywna i potrzebna. I Bogu dzięki, że chociaż na chwilę ludzie o tym usłyszeli, a co ważniejsze - wpłacali pieniądze. Bardziej chodziło mi o modę na oblewanie się wodą wśród ludzi, których jedynym zamiarem było popisać się przed grupką znajomych. W tym czasie docierałem do takich materiałów, że ręce i nogi opadały...

27.11.2014 13:39
odpowiedz
[email protected]
0
Centurion

Witam
Dzisiaj dzięki filmikom z unboxingów różnego sprzetu, mozna poczuć się niemal jak w szmateksie dla facetów.

27.11.2014 18:55
Bezi2598
odpowiedz
Bezi2598
100
Legend

Czytanie ze zrozumieniem się kłania? W tekście nie jest napisane o tej konkretnej akcji charytatywnej tylko o głupim internetowym trendzie. Polewanie się wodą na FB =/= akcja charytatywna.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze