Przewodnik po tegorocznych festiwalach i koncertach rockowych w Polsce - Pilar - 14 stycznia 2015

Przewodnik po tegorocznych festiwalach i koncertach rockowych w Polsce

Jeszcze raptem kilka lat temu mogliśmy usłyszeć liczne głosy, jakoby to Polska była traktowana przez największe sławy muzyki rockowej jako kraj trzeciego świata, do którego przyjeżdża się na jeden koncert i to raz na kilka lat. Dzięki aktywności organizatorów z Łodzi, Warszawy, Gdańska, Krakowa czy Poznania (ale i okazjonalnie kilku innych miast) oraz obecności pięknych aren w tychże metropoliach, sytuacja znacznie się poprawiła, a fan muzyki rockowej nie musi się w naszym kraju czuć zepchnięty na margines. Przyszykujcie portfel, przeglądając poniższą nieco subiektywną listę najciekawszych festiwali lub koncertów rockowych i metalowych, które odbędą się w Polsce w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Będzie się działo!

Starałem się uporządkować nadchodzące muzyczne wydarzenia według ich „wagi”, to jest potencjalnej atrakcyjności koncertu, biorąc pod uwagę głównie to, w jakiej dany zespół jest formie oraz zwyczajnie jego popularność.  Dla każdego na czele tego rodzaju listy powinno stać coś innego, ba, gdybym miał ułożyć ją ściśle pod siebie, również wyglądałaby ona inaczej. Zaczynamy.

WAGA PIÓRKOWA:

Sabaton

Tych panów już każdy zna, potrafili oni sprytnie zdobyć swoją twórczością całą rzeszę fanów między naszymi granicami. Nie zmienia to jednak faktu, że poza Polakami i kilkoma innymi, sentymentalnymi narodami, Sabaton wcale nie cieszy się ogromną popularnością. Lata świetności power metalu już raczej minęły, co nie przeszkadza Szwedom przyjeżdżać do nas kilka razy w roku, odstawiając świetne show, podczas którego każdego rozpiera duma ze swoich korzeni. Można spodziewać się promocji ich ostatniej płyty „Heroes”, na której znalazło się miejsce na opowieść choćby o Rotmistrzu Pileckim, ale kto pragnie usłyszeć „40:1” czy „Uprising” raczej nie powinien się zawieść.

KIEDY I GDZIE? 20 STYCZNIA POZNAŃ (MTP 2), 22 STYCZNIA KRAKÓW (Hala Wisły), 23 STYCZNIA WARSZAWA (Torwar), 24 STYCZNIA WROCŁAW (Hala Orbita)  

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Philm

Zazwyczaj nie można powiedzieć zbyt wiele dobrego o zespole, który reklamowany jest hasłem „to formacja tego kolesia z [wstaw nazwę jakiegoś niezwykle popularnego rockbandu]”, bo skoro nie wyrobił on sobie marki do tego poziomu, aby przeskoczyć nawiązania do kariery jednego ze swoich członków, prawdopodobnie nie jest warty uwagi. Jeżeli Wasze skojarzenia z Philm koncentrują się na tym, że występuje w nim znany ze Slayera Dave Lombardo, o którego umiejętnościach jesteśmy już przekonani, uwierzcie mi, że potrzebujecie dać szansę utalentowanej reszcie zespołu. Ich druga i póki co ostatnia płyta „Fire From The Evening Sun” pełna jest naprawdę całej masy ciekawej, metalowej alternatywy, w której każdy bawi się konwencją na swój sposób.

KIEDY I GDZIE? 12 MARCA GDAŃSK (B90), 13 MARCA POZNAŃ (Blue Note), 14 MARCA WARSZAWA (Hybrydy)

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Red Fang

Nad Wisłę przyjadą również Amerykanie z heavy-stonero-metalowego Red Fang, będący w branży od roku 2005. Do tej pory udało im się wydać trzy płyty, z których ostatnia wspięła się nawet na pozycję 66 w dwusetce Billboardu, choć trzeba przyznać, że nie jest to zespół, działający w niszy, która punktuje w każdym konkursie i zdobywa swoją muzyką radiowych słuchaczy. Najłatwiej porównać ich do Kyussa i Orange Goblin, przy czym Red Fang zachowuje nieco czystsze brzmienie gitar, szczególnie w porównaniu z grupą Hommego i Garcii. Dodatkowym argumentem, aby wybrać się na ten koncert jest wsparcie świetnego Turbowolfa, grającego w przypadku obydwu koncertów przed gwiazdą wieczoru.  

KIEDY I GDZIE? 26 KWIETNIA WROCŁAW (Alibi), 27 KWIETNIA KRAKÓW (Fabryka)

GDZIE KUPIĆ BILETY? 

WAGA LEKKA:

Queen + Adam Lambert

Nominacja w tym przedziale wagowym może budzić pewne kontrowersje, ale wielu nie traktuje tego projektu poważnie. Ciężko przeciwstawić pięknego, gładkiego Adama Lamberta z jednym z najbardziej charyzmatycznych frontmenów w historii muzyki popularnej, ale trzeba przyznać, że porwanie się na takie zadanie sugeruje, że ma on jaja większe niż ktokolwiek by się po nim spodziewał. Unikając jednak dalszych rozważań o zawartości spodenek finalisty jednej z edycji American Idol, skupmy się na tym, czym jeszcze jest Queen + Adam Lambert. Znalazło się w nim (i całe szczęście) miejsce dla filarów brytyjskiej formacji, czyli Briana Maya i Rogera Taylora, przy czym nie udało się niestety pozyskać brakującego elementu w postaci John Deacona. Kto wybierze się na ten spektakl bez większych oczekiwań, chcąc po prostu usłyszeć „Bohemian Rhapsody” czy „We Will Rock You”, prawdopodobnie się nie zawiedzie. Nie oczekujcie jednak reaktywacji godnej samego króla.

KIEDY I GDZIE? 21 LUTEGO KRAKÓW (Kraków Arena)

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Black Label Society

Jeszcze niedawno wariowałbym na tę wieść, ale co za dużo to nie zdrowo – widziałem przecież Zakka i paczkę w czerwcu, zobaczę ich na tegorocznym Woodstocku, a portfel samoistnie nie poszerza przecież swojej zawartości. Kto jednak nie miał okazji być świadkiem występu formacji jednego z gitarzystów, którzy zrewolucjonizowali sposób grania na tym instrumencie na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiatych, powinien zabrać się za to natychmiast. Niezwykła, braterska społeczność, jaka wykształciła się wokół tego zespołu w Polsce pozwala poczuć się naprawdę rodzinnie, jeżeli tylko uda Wam się wyjść cało z przepychanek w mosh-picie z ludźmi o posturze stereotypowego motocyklisty. Nic dziwnego, w końcu frontmenem jest Zakk Wylde, wyglądający, jakby mógł przenieść harleya na własnych ramionach.

KIEDY I GDZIE? 11 MARCA GDAŃSK (B90), 12 MARCA KRAKÓW (Studio)

GDZIE KUPIĆ BILETY? 

At the Gates

I znowu Szwedzi, tym razem jednak z death metalowego At the Gates, powracającego do świata żywych po wielu latach absencji. Szczerze przyznam, że mimo tego, że znam raptem kilka piosenek tych panów, jestem niezwykle podekscytowany perspektywą zobaczenia ich na żywo podczas festiwalu, na który sam mam zamiar się wybrać (a jest to francuski Hellfest, jeżeli kogoś by to wyjątkowo interesowało). Powodem takiego stanu rzeczy jest natłok pozytywnych słów, jakie słyszałem o ich ostatniej płycie – „At War With Reality”, która jest pierwszym studyjnym nagraniem tych panów od roku 1995.

KIEDY I GDZIE? 22 MAJA WARSZAWA (Progresja), 23 MAJA KRAKÓW (Studio)  

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Testament

W czasach, kiedy Slayer nie bywa ostatnio samym sobą, Metallica znacznie oddaliła się od gatunku swoich korzeni, Megadeth walczy z pustkami w składzie, a jedyny Anthrax stara się podtrzymywać ducha thrash metalu, padają głosy, że Testament powinien być jednym z zespołów, które zasilą Wielką Czwórkę. Oczywiście, są to słowa na wyrost, kapela Chucka Billy’ego raczej nigdy nie doczeka się takiego rozgłosu, jak którakolwiek z powyższych legend, ale dla fanów thrashu ich obecność w Polsce jest prawdopodobnie jedną z najbardziej ekscytujących wieści 2015 roku.

KIEDY I GDZIE? 2 CZERWCA GDAŃSK (B90), 3 CZERWCA KRAKÓW (Fabryka)  

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Seven Festival

Organizując muzyczny festiwal w Polsce ciężko nie znaleźć się w cieniu Przystanku Woodstock - rzuca on nowe światło na ten termin nie tylko w naszym kraju, ale i wielu innych. Węgorzewskiemu Seven udaje się jednak "nie robić obciachu" większym kuzynom i zwyczajnie odwalić dobrą robotę, ściągając naprawdę porządne zespoły dla fanów mocniejszego grania. Kto w tym roku odwiedzi Mazury? Póki co zapowiedziano obecność Vadera, Kabanosa czy Arch Enemy.  

KIEDY I GDZIE? 10-12 LIPCA WĘGORZEWO

GDZIE KUPIĆ BILETY?

WAGA ŚREDNIA:

Lynyrd Skynyrd

Mój ulubiony southern-rockowy zespół, nierozłącznie kojarzony z braćmi Van Zant (szczególnie tragicznie zmarłym Ronnie’m) i inspirujący choćby wyżej wymienionego Zakka Wylde przy jego bliźniaczym projekcie „Pride&Glory”. Amerykanie są znani jako autorzy takich hitów jak „Sweet Home Alabama”, „Simple Man”, „Tuesday’s Gone” czy w końcu znanego z gitarowej orgii w outro „Freebird”. Warto nadmienić, że mimo działalności trwającej od końcówki lat sześćdziesiątych (biorąc pod uwagę dziesięcioletnią przerwę spowodowaną katastrofą samolotu i śmiercią znacznej części kapeli), Lynyrd Skynyrd zawita do Polski poraz pierwszy. Kusi mnie, oj kusi ten „gig”.   

KIEDY I GDZIE? 3 MAJA WARSZAWA (Torwar)

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Scorpions

Naprawdę ciężko uwierzyć, że w tym roku panowie z niemieckiego Scorpions świętują pięćdziesięciolecie i wciąż tak świetnie się trzymają. Mówię to bez cienia przesady czy nadmiernego entuzjazmu spowodowanego tym, że ich też wkrótce zobaczę, ale posłuchajcie sobie w jakim stanie jest głos urodzonego raptem trzy lata po zakończeniu drugiej wojny światowej Klausa Meine. Czarować nie przestaje również jeden z najbardziej utalentowanych braterskich dwójek, jakie człowiek jest w stanie odnaleźć w muzyce rockowej – Rudolf Schenker, a także nasz rodak, ponoszący odpowiedzialność za gitarę basową – Paweł Mąciwoda. Mimo wielkiego wkładu w dziedzictwo muzyki rockowej, jest to niewątpliwie trochę niedoceniany zespół, a już na pewno widziany w nieprawidłowym świetle przez natłok ckliwych ballad, jakich się w swojej karierze dopuścił (choć mocy "Wind of Change" nie da się zaprzeczyć).

KIEDY I GDZIE? 9 MAJA W ŁODZI (Atlas Arena)

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Def Leppard

Przydałoby się, aby wystąpili w klasycznym duecie z Motley Crue, które ponoć właśnie odbywa swoją ostatnią trasę koncertową w historii, ale Brytyjczycy z Sheffield niewątpliwie poradzą sobie bez swoich glamowych kolegów (nie, żeby nadmiernie stawiali na współpracę między sobą do tej pory, po prostu boli mnie serduszko, że już nie zobaczymy w Polsce Crue). Mówimy tu o jednych z przodowników wciskania się w ciasne, trochę zbyt damskie jak na mój gust, ciuszki, ale i także o filarach Nowej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu, do której nie zaliczamy przecież jakichś ogórków. Def Leppard ma na swoim koncie takie klasyki jak płyta „Hysteria” z 1987 roku, stemplująca potęgę hard rocka lat osiemdziesiątych i najeżona hitami, wśród których należy wyróżnić „Pour Some Sugar on Me” czy „Love Bites”.

KIEDY I GDZIE? 19 MAJA WARSZAWA (Torwar)

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Rise Against

Przy kanonadzie indie rockowych zespołów z Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych, jak Kings of Leon i Arctic Monkeys, nagle zacząłem odnosić wrażenie, że zniknęło miejsce w muzycznym biznesie dla Rise Against (mimo tego, że gra on rytmy trochę ostrzejsze). Złoci chłopcy z Chicago będą w stanie już niedługo udowodnić mi i innym niedowiarkom, że ich muzyka, a szczególnie ostatni album „The Black Market”, którego naświetlania możemy się spodziewać, dalej jest godna uwagi i potrafi poderwać do zabawy.

KIEDY I GDZIE? 10 CZERWCA WARSZAWA (Torwar)

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Orange Warsaw Festival

Choć biłem się z myślami, postanowiłem, że nieco bardziej alternatywne propozycje również zasługują na obecność na tej liście. Do takich z pewnością należy jeden z najsławniejszych polskich festiwali obecnej muzycznej ery, czyli warszawski OWF. Rockowe korzenie mają przecież występujące tam gwiazdy: Muse, Incubus czy Parkway Drive, przeplatane nieco delikatniejszymi propozycjami, jak Mela Koteluk czy Bastille. Fani niezwykle wpadającej w ucho muzyki radiowej będą wniebowzięci! (mówię to bez cienia ironii, gdybym dysponował nieograniczonym budżetem chętnie bym się do stolicy wybrał). 

KIEDY I GDZIE? 12-14 CZERWCA SŁUŻEWIEC 

GDZIE KUPIĆ BILETY? 

Open'er Festival 

Dla wyżej podpisanego, jeszcze bardziej atrakcyjna propozycja - gdyński Open'er, którego w tym roku poprowadzi Alt-J, który miał okazję zapoznać się z nadmorską publiką podczas edycji festiwalu z roku 2013, ale także Kasabian i Eagles of Death Metal. Co prawda większość artystów nie została jeszcze zapowiedziana, ale spora część fanów prawdopodobnie już czuje się usatysfakcjonowana. 

KIEDY I GDZIE? 1-4 LIPCA GDYNIA

GDZIE KUPIĆ BILETY?


Przystanek Woodstock

Na nim i jego uczestnikach internet potrafi nie pozostawić suchej nitki, ale co roku Woodstockowicze zdają nie robić sobie z tego absolutnie nic, zjawiając się w Kostrzynie nad Odrą w setkach tysięcy niczym podczas legendarnego, hipiskowskiego festiwalu. Choć póki co o tegorocznej edycji nie mamy zbyt wielu formalnych informacji (poza tym, że wystąpi wspomniane wyżej Black Label Society czy Within Temptation), możemy być pewni tego: niezmiennie będzie to pokojowa, daleka od słowa "higieniczna" (ale to tyczy się większości kilkudniowych openairów) i zdecydowanie niezwykle rozrywkowa impreza, jedna z najlepszych i największych tego typu w całej Europie.     

KIEDY I GDZIE? 30 LIPCA - 1 SIERPNIA KOSTRZYN NAD ODRĄ 

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Deep Purple

Gdybyśmy cofnęli się do roku 1972, koncert Deep Purple samotnie stałby na czele tego zestawienia. W tamtym roku formacja, której styl był głównie w rękach Iana Gillana i Ritchiego Blackmore’a, osiągnęła absolutny szczyt swojej dyspozycji, którego przez wiele lat nie uda im się powtórzyć. „Zniżka formy”, jak można nazywać odniesienie do legendarnego „Made in Japan” z obecnej perspektywy czasu, jest jednak niemiarodajna, bo mówimy tutaj o samym Deep Purple – jednym z najsłynniejszych brytyjskich zespołów w historii, stojącym niegdyś na równi z Led Zeppelin. Ci panowie nawet w słabszy dzień grają na poziomie nieosiągalnym dla większości zespołów.    

KIEDY I GDZIE? 25 PAŹDZIERNIKA ŁÓDŹ (Atlas Arena)

GDZIE KUPIĆ BILETY?

WAGA CIĘŻKA:

Impact Fest

W zeszłym roku Impact dał nam jedną z ostatnich szans, aby obejrzeć na żywo Black Sabbath i przebicie gwiazdy tej skali było po prostu niemożliwe. Większość fanów ciężkiej muzyki wyjdzie jednak z tegorocznej edycji co najmniej zadowolona: łódzki festiwal ugości tym razem niezwykle popularny Slipknot i równie efektownych Godsmack z Hollywood Undead. Biorąc pod uwagę promocyjną cenę tego przedsięwzięcia, bowiem można się w jego przypadku zamknąć w dwustu złotych, naprawdę ciężko przejść obok Impactu obojętnie. Ktoś z Was się wybiera?

KIEDY I GDZIE? 9 CZERWCA ŁÓDŹ (Atlas Arena)

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Judas Priest

Kowale heavy-metalu, którzy wpłynęli na niego prawdopodobnie bardziej niż jakikolwiek inny zespół w historii. Jasne – kształtu tego typu muzyce nadało Black Sabbath, ale Judas Priest przekształciło ich ciężką, nieprzystępną twórczość w coś znacznie bardziej wzniosłego i szlachetnego, oszlifowawszy ich starzejące się idee. Kolejni weterani w tym zestawieniu, bo będący na scenach całego świata od roku 1969, a mimo to kojarzy ich się z przypadającą na lata osiemdziesiąte New Wave of British Heavy Metal. Przeglądając ich dyskografię możemy dojść do wniosku, że nie ma tutaj żadnego problemu z brakiem materiału, z którego można by skleić jakąś setlistę, ale można spodziewać się po Judasach przewagi klasyków, jak „Metal Gods”, „Breaking the Law”, „You’ve Got Another Thing Commin’” czy „Victim of Changes", zmieszanych z częścią ich przyzwoitej, ostatniej płyty – „Redeemer of Souls”.  

KIEDY I GDZIE? 27 CZERWCA ŁÓDŹ (Atlas Arena)

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Festiwal Legend Rocka (ZZ Top, Carlos Santana)

Amfiteatr w Dolinie Charlotty poczęstuje nas w lipcu prawdziwym hitem – zaproszono bowiem samego Carlosa Santanę wraz z legendarnym ZZ Top, zespołem, na widok włosów którego Roszpunka pochlipuje w kącie. Obydwie grupy łączone są z nurtem klasycznego rocka, wciąż przypominając o tym, jakie wrażenia i hasła przyświecały muzycznej doktrynie rock’n’roll drzewiej. Wszystko to odbędzie się, jak zwykle, w naprawdę rajskim otoczeniu – Dolina Charlotty zdaje się być absolutnie malowniczym miejscem, które może niekoniecznie w tym roku, ale w którymś z następnych, będę musiał odwiedzić.

KIEDY I GDZIE? 3 LIPCA DOLINA CHARLOTTY

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Motörhead

Istniało zagrożenie, że Lemmy będzie musiał odpuścić sobie koncertowanie, ale w swoim stylu wykaraskał się ze zdrowotnych opresji, mogąc niemalże wrócić do swojego rutynowego, destrukcyjnego trybu życia. Ten przez dziesiątki lat napędzał twórczość kultowego brytyjskiego zespołu, który to właśnie zaszczyci nas swoją obecnością na wakacje. Co prawda Kilmister i spółka od początków swojej kariery grają mniej więcej tę samą muzykę, nie ma prawdopodobnie żadnego fana metalu, który nie poczułby dreszczy, widząc odzianego w kapelusz Lemmy’ego, „strzelającego” ze swojego basu. Po prostu nie można ich nie lubić.

KIEDY I GDZIE? 6 LIPCA WARSZAWA (Torwar)

GDZIE KUPIĆ BILETY?

AC/DC

Na końcu, ale tylko z przyczyn chronologicznych – nie uważam, żeby w swojej kategorii wagowej AC/DC wymagało dodatkowego wyróżnienia. Właściwie to, choć nie chcę przepełnić tej notki dziegciem, zwyczajnie uważam ich za zespół przereklamowany, dryfujący na fali swojej dawnej świetności („Highway to Hell” i generalnie era ze Scottem jest nieziemska, nie zrozumcie mnie źle), nie poszukując czegokolwiek nowego w swojej muzyce... Ale czy to źle? Nikt nie spodziewa się, że Angus Young i Brian Johnson wkroczą na scenę w towarzystwie operetki, wymaga się od nich mocy, bombardowania klasycznymi kompozycjami rockowymi i energii, która sprawia, że człowiek wątpi w ich prawdziwy wiek. Wciąż nie potrafię dostrzec logiki w połączeniu ich nerwowego trybu życia z nadmiernymi ilościami spożytych używek, zestawionych ze zdolnością do wylewania z siebie hektolitrów potu podczas każdego z występów. Że im się jeszcze chce? Jeżeli wszędzie czeka na nich taka publika, jak w Polsce, pewnie tak.

KIEDY I GDZIE? 25 LIPCA WARSZAWA (Stadion Narodowy)

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Mógłbym w jakimś szaleńczym manewrze poćwiartować ten artykuł, ale zwyczajnie nie jestem takim rodzajem człowieka. Pragnę, abyście mogli znaleźć wszystko w jednym miejscu, tak, jak chciałoby się mieć te wszystkie areny widoczne z okna. Niestety, dobrze wiemy, że wybrać się na każde z tych widowisk będzie niezwykle trudno, ale niewątpliwie Wam tego życzę. No więc, na którym z powyższych koncertów zawitają czytelnicy Gameplay.pl? Dajcie znać w komentarzach, wytykając również, o czym zapomniałem (bo zwyczajnie nie wierzę, że mogłem czegoś nie opuścić).  

Pilar
14 stycznia 2015 - 20:15