Paradise Kiss tom 1 - recenzja mangi. - Froszti - 5 października 2023

Paradise Kiss tom 1 - recenzja mangi.

Paradise Kiss to seria, która kiedyś już była dostępna na naszym rynku, teraz powraca z nowym wydaniem. Tytuł został stworzony przez Ai Yazawę, znaną chociażby z takiego hitu jak Nana. Jest to więc pozycja skierowana do miłośników komiksowych romansów z wyczuwalną nutką dramatu.

Paradise Kiss tom 1 przenosi nas w świat mody i nastolatków, przedstawiając życie licealistki Yukari Hayasaki zmagającej się z presją nauki i apodyktyczną matką. Pewnego dnia jej los krzyżuje się z grupą dość ekscentrycznych studentów Technikum Artystycznego Yazawa. To wydarzenie wiele namiesza w jej życiu, mogąc tym samym mocno odmienić jej przyszłość. Jest ona bowiem świadkiem pasji i zapału twórczego członków Paradise Kiss, a tego właśnie brakowało w jej egzystencji. Dzięki temu zaczyna ona odkrywać własne zainteresowania i pragnienia, wychodzić ze swojej strefy komfortu i dowiadywać się więcej o sobie poprzez interakcje z grupą.

To, co naprawdę wyróżnia Paradise Kiss, to umiejętność głębokiego wnikania w emocje i motywacje bohaterów. Każda postać jest ciekawie wykreowana, ma swoje własne, unikalne dziwactwa i problemy. Szczególnie urzekająca jest przemiana Yukari z wycofanej nastolatki w pewną siebie młodą kobietę. Jej wewnętrzne konflikty i rozwój są pięknie ukazane, dzięki czemu można z nią łatwo się utożsamić. Kolejnym ważnym i godnym uwagi aspektem tytułu jest przedstawienie mody. Tytuł zapewnia wyjątkowy wgląd w ten świat oraz pasję i kreatywność towarzyszącą tworzeniu ubrań.

Sama historia jest przy tym dobrze i ciekawie prowadzona, tak aby trzymać czytelnika w emocjonalnym napięciu. Tempo opowieści jest dobrze wyważone, co pozwala czytelnikowi całkowicie zanurzyć się w narracji. Dialog toczy się naturalnie, oddając istotę osobowości każdej postaci. Włączenie terminologii związanej z modą jest płynnie zintegrowane, dzięki czemu jest zarówno edukacyjne, jak i wciągające.

Grafika w mandze jest dość specyficzna (charakterystyczny styl Ai Yazawa), ale potrafi przykuć uwagę odbiorcy. Projekty postaci są wyjątkowe i stylowe, a elementy mody są dość szczegółowo pokazane, tak samo, jak emocje bohaterów malujące się na ich twarzach. Specyfika rysunków sprawi jednak, że niektórzy czytelnicy mogą uznać ten styl graficzny za nieco przestarzały w porównaniu z bardziej współczesną mangą.

Ogólnie rzecz biorąc, Paradise Kiss tom 1 jest doskonałą lekturą. To pełna ciepła opowieść o odkrywaniu swoich pasji i realizowaniu ich. Polecam każdemu miłośnikowi romantyczno-dramatycznych historii, które nigdy się nie starzeją.

Urzekający początek serii, która przenosi nas w świat mody, zgłębiając przy tym tematy tożsamości, miłości i ambicji. To obowiązkowa lektura dla fanów twórczości Ai Yazawy i wszystkich zainteresowanych dojrzałą mangą shoujo.

Manga do kupienia w sklepie Waneko

Froszti
5 października 2023 - 12:13