Grooveshark - słuchaj muzyki za darmo! - CTSG - 24 września 2010

Grooveshark - słuchaj muzyki za darmo!

Ściąganie nielegalnej muzyki z internetu nie budzi w naszym kraju większych kontrowersji. Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje jakieś społeczne przyzwolenie dla tego typu występków. Może dzieje się tak dlatego, że wysokie ceny płyt nie pozostawiają nam większego wyboru, może podoba nam się prostota dostępu do takiej muzyki, a może zwyczajnie jesteśmy kombinatorami i idziemy na skróty kiedy tylko się da. Pomyślałem więc, że spodoba Wam się to, co oferuje portal Grooveshark. A co oferuje? W dużym skrócie - bierze za nas odpowiedzialność prawną. Jeśli posiadane pliki .mp3 nie dają wam spać po nocach i szukacie spokoju ducha, zapraszam do lektury.

Czym jest Grooveshark?

Strona grooveshark.com powstała w pierwszym kwartale 2007 roku i na początku zajmowała się cyfrową dystrybucją muzyki. Uwagę internautów przykuła jednak dopiero na pod koniec 2008 roku, kiedy zmieniła się strategia firmy i strona stała się podobną do znanej nam z last.fm szafą muzyczną. Oznacza to, że możemy wyszukać na niej ulubionych wykonawców i odsłuchać utworów bez ściągania ich na dysk. Strona oferuje tworzenie playlist, zapamiętywanie ulubionych nagrań, tworzenie stacji radiowych bazujących na naszych gustach. No ale znamy to wszystko z innych portali. Cóż więc czyni Grooveshark miejscem wyjątkowym? OGROMNA baza muzyczna. Szacuje się, że miesięcznie dodawane jest 50-60 milionów utworów. Nawet jeśli część z nich się powtarza (źle uzupełnione tagi), to i tak jest to więcej, niż w życiu przesłucham. ;] Muszę przyznać, że Grooveshark przesło wszystkie moje odwieczne testy baz muzycznych - znalazło jedyną płytę Burnman'a, płytę demo Bear VS. Shark oraz pierwszą EPkę Million Dead, czyli smaczki bardzo trudne do znalezienia. Użytkownicy dostają do dyspozycji dosyć czytelny interface, przypomijnający nieco iTunes, do którego bardzo szybko można się przyzwyczaić. Istnieje możliwość śledzenia aktywności znajomych oraz połączenia konta Grooveshark z kontem Facebook.

Grooveshark z wyglądu przypomina nieco iTunes.

Jak to działa? Czy to legalne?

Jest wiele kontrowersji dotyczących legalności Groovesharka. Oczywiste jest, że w którymś miejscu ktoś nastawia kark. Zapoznałem się ze stanowiskiem firmy Escape Media Group Inc. (właściciel Groovesharka) oraz licznymi analizami internautów i z radością stwierdzam, że ci z Was którzy stronę odwiedzają tylko po to, żeby posłychać muzyki nie mają się czego bać. Warto tutaj wspomnieć, że cała baza muzyczna Groovesharka to piosenki załadowane na serwer przez użytkowników, którzy świadomie lub też nie przyznają się do posiadania praw autorskich do tych utworów. Wynika z tego, że to właśnie użytkownicy dzielący się swoimi zbiorami muzycznymi łamią prawo, a serwis Grooveshark sprytnie przymyka na to oko. Mimo licznych spraw sądowych i pozwów pod adresem EMG, firma zawsze wychodzi z nich bez szwanku. Nie istnieją też przypadki pozwów pod adresem konkretnych uzytkowników. Wygląda na to, że Groovesharka nie da się łatwo zatrzymać. Osobiście mam nadzieję, że pozwy niedługo przerodzą się w ugody, a może i w propozycje współpracy. Kompromis powinien okazać się korzystny dla wszystkich zainteresowanych.

Przykładowa playlista.

M'kay. Coś jeszcze?

Serwis oferuje obecnie kilka wersji językowych, ale na polską będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Przeglądając screenshoty z aplikacji widzę, że strona często się zmienia i często jest aktualizowana, można więc liczyć na dynamiczny rozwój. Fani dobrze otagowanych utworów mogą być nieco niezadowoleni - użytkownicy wrzucający utowry na stronę nie zawsze przykładają uwagę do poprawnego tagowania. Na szczęście Grooveshark zapowiada wprowadzenie funkcji znanej z last.fm - poprawiania tagów. Strona jak nie trudno się domyślić oferuje pakiet VIP, który można kupić za pieniądze. Posiadacze tego pakietu mogą cieszyć się stroną bez reklam, scrobblowaniem utworów na last.fm, specjalną ikonką VIP przy swoim avatarze, dostepem do testowych funkcji strony, aplikacją desktopową (przypominającą Last.fm Player) oraz mobilną. Pakiet VIP kosztuje 3$ miesięcznie.

Osobiście Grooveshark spodobał mi się na tyle, że zastanawiam się nad przeniesieniem mojej subskrypcji z last.fm. Mam nadzieję, że kontrowersje związane z legalnością zostaną rozwiązane pokojowo. Jeśli strona przetrwa kolejny rok, to życzę jej fuzji (nie, nie dominacji) z last.fm. Piszcie co o tym myślicie, chętnie posłucham co macie do powiedzenia. :]

CTSG
24 września 2010 - 07:57
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
24.09.2010 10:05
Patriko
18
Legionista

Baza rzeczywiście imponująca. Interfejs prosty i bardzo logiczny. Ze wszystkich opcji najbardziej spodobała mi się możliwość losowego wstawiania utworów do mojej playlisty. Taka alternatywa gdy mam ochotę posłuchać shoutcast radia. Bardzo mi sie podoba

24.09.2010 11:04
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
213
fsm

GRYOnline.plTeam

Good find! Ładnie wygląda i jest dużo rzeczy. No i ta playlista.... czadzik :) DO pracy jak znalazł. Dzięki.

24.09.2010 11:31
odpowiedz
zanonimizowany726463
9
Centurion

heh nie wiem jak to się stało, że dopiero teraz się dowiedziałem o tym Groovesharku. Dobry bajer. Dzieki również.

24.09.2010 11:35
MajkiPL
odpowiedz
MajkiPL
13
Legionista

Osobiście portal spodobał mi się bardzo!
Łatwość w obsłudze, ładnie to wygląda, no i oczywiście ogromna baza utworów ! :>
Rozmyślam nad pakietem VIP :D choć jeszcze chyba poczekam, zobacze jak będzie to wyglądało z biegiem czasu

25.09.2010 03:18
👍
odpowiedz
zanonimizowany696839
50
Pretorianin

Stokrotne dzięki dla za namiar. Nie ma to jak posłuchać Aphexa i Squarepushera "za darmo".

25.09.2010 04:07
odpowiedz
zanonimizowany293901
40
Legend

Lista oczywiście obszerna. W końcu uzupełniana nie przez serwis, a przez użytkowników. Takim sposobem, to ja sam mógłbym tam zuploadować jakieś 700GB muzyki...
Toć korzystanie z tego serwisu jest tożsame z zassaniem interesującego nas materiału z sieci i słuchaniu go sobie w spokoju bez pozostawiania śladu w sieci...

25.09.2010 10:29
Kapela-rules
odpowiedz
Kapela-rules
88
stary wyjadacz

Jedna ważna kwestia o której autor zapomniał wspomnieć:
Pobieranie muzyki/filmów/teledysków/serial/anime (wszelakich utworów audio-wizualnych) u nas jest w pełni legalne.
Więc "ściąganie mp3" nie jest nielegalne jak to co niektórzy próbują nam wmówić, nielegalne jest udostępnianie tego.
Oczywiście z programami i grami już tak nie jest, pobieranie i udostępnianie jest nielegalne.
A stronka o ile dobrze pamiętam to była na wykop.pl spory czas temu

25.09.2010 12:54
odpowiedz
zanonimizowany669467
53
Konsul

Wiem o tej stronie od dawna. Niestety jakiś czas temu przestała działać w przeglądarce PS3, a może znów działa - trzeba sprawdzić.

04.10.2010 12:18
Rock Alone
odpowiedz
Rock Alone
43
Konsul

Wolę LastFM jednak. Niby działa na zasadzie radia i nie ma takiej swobody wybierania utworów, ale fantastycznie zlicza odsłuchane utwory. Nie interesują mnie statystyki, ale coś fascynuje mnie w przeglądaniu tego, jakiej muzyki słuchałem 10 lat temu, a tu będę miał chyba taką możliwość (za jakieś 7 lat dopiero, ale cóż...)

14.10.2010 16:53
czekers
odpowiedz
czekers
28
Legend

SPOTIFY > GROOVESHARK

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze