Klasyki Xbox LIVE - Rez HD - Hed - 10 grudnia 2010

Klasyki Xbox LIVE - Rez HD

Pierwszymi skojarzeniami związanymi z hasłem „gry muzyczne” są zwykle takie serie jak Guitar Hero, czy Rock Band. Ten gatunek jest jednak znacznie bogatszy, czego najlepszym przykładem jest dzieło Tetsuy'ego Mizuguchiego - Rez HD.

Rez HD jest przeróbką hitu z 2001 roku, który przez lata urósł do miana prawdziwego klasyka. Przenosimy się w nim do cybernetycznego świata zainspirowanego twórczością malarza Wassily’ego Kandinsky'ego i wcielamy w hakera walczącego ze sztuczną inteligencją. Komputerowy umysł został przeładowany informacjami i zamierza zniszczyć sam siebie.

W jaki sposób pokonać zabezpieczenia sztucznej inteligencji? Praca hakera w Rez HD została zobrazowana w bardzo dynamiczny sposób. Gra jest strzelanką, w której przelatujemy przez kolejne lokacje i niszczymy cyfrowych ochroniarzy. W każdej ze stref możemy dodatkowo zbierać ulepszenia postaci oraz pociski niszczące wszystkie obiekty na ekranie („overdrive”).

Pokonanie wszystkich przeciwników nie oznacza przejścia gry, bo podstawowym zadaniem gracza jest odszukanie specjalnych bram do kolejnych „warstw” każdej z lokacji. Tylko po pełnym „przeanalizowaniu” struktury czterech poziomów możemy dotrzeć do samego centrum sztucznej inteligencji, żeby zrestartować system i uratować wirtualny świat przed zagładą.

Rozgrywka w Rez HD jest prosta do opanowania, chociaż niektóre poziomy są  trudne i wymagają kilku podejść. Konieczność powtarzania układów nie jest jednak nieprzyjemna, bo gra gwarantuje niesamowite doznania audiowizualne. Na potrzeby produkcji twórcy zebrali genialne kawałki elektroniczne, które niejako współtworzymy niszcząc kolejnych przeciwników.

Produkcja Mizuguchiego należy do nurtu gier artystycznych, ale zawiera solidne pokłady rozgrywki. Dzięki temu wycieczka do świata Rez HD jest jednym z ciekawszych doznań jakie oferuje Xbox LIVE. Grę znajdziecie na stronie Xbox.com w cenie 800 punktów Microsoftu. Warto dodać, że Mizuguchi pracuje nad projektem  korzystającym z Kinecta - Child of Eden.

 

Hed
10 grudnia 2010 - 10:50