Happy birthday Legend of Zelda! - TommiK - 20 lutego 2011

Happy birthday, Legend of Zelda!

Jeszcze we wrześniu świętowaliśmy 25-lecie wydania pierwszej gry z serii Super Mario, a już wita nas kolejny jubileusz związany z Nintendo. 21 lutego 1986 roku swoją premierę miała pierwsza odsłona serii The Legend of Zelda, wydana początkowo jako tytuł startowy konsoli Famicom, znanej poza Japonią przede wszystkim jako NES. Wszystkiego najlepszego!


The Legend of Zelda to jedna z najpopularniejszych serii w historii gier i składa się z 15 części, które łącznie sprzedały się w nakładzie 60 milionów egzemplarzy. Ojcami serii są dwaj Japończycy - Shigeru Miyamoto i Takashi Tezuka, którym również zawdzięczamy m.in. Super Mario.

Pierwszą inspiracją dla gry były wędrówki, jakie młody Miyamoto odbywał wśród wzgórz, jezior, jaskiń i wsi w pobliżu rodzinnego Kyoto. Jak później wspomniał, jednym z najmocniej zapamiętanych zdarzeń było odkrycie wejścia do jaskini pośrodku lasu. Mimo początkowego zawahania, Shigeru wszedł, a wnętrze jaskini badał przy pomocy lampy. Również on zdecydował o tytule serii, który pochodzi od imienia żony amerykańskiego pisarza F. Scott Fitzgeralda.

Moje najlepsze skojarzenia z serią wiążą się z Twilight Princess, do której wracam na konsoli Gamecube. Ciągle też planuję zakup dobrze zachowanego kartridża z pierwszą częścią, by móc pograć w nią na NES. A jakie Wy macie wspomnienia związane z Zeldą?

TommiK
20 lutego 2011 - 17:27

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
20.02.2011 19:04
CHESTER80
👍
CHESTER80
92
Nintendomaniak

Z serią poznałem się późno. W styczniu 2007 za jakieś kosmiczne 260zł kupiłem na aukcji nowiutką Twilight Princess na GameCuba. Moja pierwsza Zelda. I ulubiona z tych co grałem. Hyrule wessało mnie na dobre 80 godzin. Dla mnie ta gra to ideał action-adventure. Ogromny i ciekawy świat, świetnie zaprojektowane dungeony, wygodne sterowanie i ten klimat, nie do podrobienia. Później zapoznałem się z Wind Wakerem i Ocariną. Genialne gry. Grałem też w Minish Cup który przekonał mnie że małe gierki też mogą być wielkie. Obecnie nie mogę się doczekać na jakieś nowe informacje dot. Skyward Sword. Ciekawe czy gra wyjdzie w tym roku. Dla niej znów kupię sprzęt Nintendo. Z początku byłem sceptycznie nastawiony do oprawy (po pokazie na E3 rok temu), ale pooglądałem jeszcze raz filmiki i screeny, poczytałem o inspiracjach i jestem spokojny.

Sto lat Zelda!

20.02.2011 19:06
hopkins
odpowiedz
hopkins
168
Zaczarowany

Ooo Zelda ma urodziny wtedy kiedy ja :)

20.02.2011 21:06
GaidenNinja
odpowiedz
GaidenNinja
5
Generał

Kiedyś grałem w 1 zeldę ale jakoś bez szału, nigdy nie miałem okazji zagłębić się w inne części,.

21.02.2011 08:25
😍
odpowiedz
ziom08
8
Junior

Bardzo lubię zelde (Jak i pokemony Ogólnie lubię chyba wszystkie twory nintendo dla niej kupiłem wiia (choć jeszcze jej nie mam)