Niezależnie #4 (10.10 – 16.10) – Blackwell Deception Sideway Botanicula - Hed - 16 października 2011

Niezależnie #4 (10.10 – 16.10) – Blackwell Deception, Sideway, Botanicula

W minionym tygodniu pojawiło się parę ciekawych produkcji niezależnych, jak np. nowa przygodówka autorów Gemini Rue oraz hip-hopowa platformówka Sideway. Nie zabrakło kilku intrygujących zwiastunów (Botanicula), wspominek (Octodad) i zapowiedzi (BIT.TRIP Runner 2). Zapraszam na przegląd, w którym stężenie niezależności jest bardzo wysokie.

Blackwell Deception

Pojawił się czwarty epizod gry przygodówkowej Blackwell Deception, za którą odpowiada studio Wadjet Eye Games, czyli autorzy słynnego Gemini Rue. Produkcja jest dostępna w wersji na DVD ($24,99) lub cyfrowej ($14,99) na oficjalnej stronie dewelopera. Fani przygodówek dostają opowieść najwyższej jakości, która zbiera wysokie oceny.

W Blackwell Deception śledzimy losy niejakiej Rosy, medium, która potrafi komunikować się z duchami. Kobieta próbuje pomóc zagubionym duszom wraz ze swoim kompanem: duchem Joey. Ostatnia część serii rozpoczyna się od tajemniczej śmierci w Nowym Jorku i jak zwykle serwuje bardzo klimatyczne tła, klasyczną rozgrywkę oraz ciekawą fabułę.

To the Moon

Znamy datę premiery gry RPG To the Moon. Produkcja przypominająca klasyki ze SNES-a zostanie wydana 1 listopada tego roku. Dodatkową zachętą może być fakt, że muzykę do tego tytułu tworzą Laura Shigihara i Kan Gao, ekipa, która pracowała przy Plants vs. Zombies. Autorzy poświęcili grze aż półtorej roku.

W To the Moon wcielimy się w doktorów Rosalene i Watts, którzy wejdą do umysłu swojego pacjenta Johnny’ego, aby spełnić jego ostatnie życzenie przed śmiercią. Całość jest połączeniem motywów rodem z przygodówek z elementami RPG: nie zabraknie więc eksploracji, dialogów i łamigłówek.

Botanicula

Twórcy ze studia Amanita Design (Samorost, Machinarium) opublikowali zwiastun swojej nowej produkcji: Botanicula. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że gra wygląda i brzmi świetnie. Czeski deweloper znany z artystycznie nienagannych tytułów najwyraźniej podąża dalej obraną ścieżką i nie zmienia podejścia do tworzenia gier.

W Botanicula wcielimy się w piątkę istot mieszkających na drzewie, które w obliczu inwazji pasożytów wyruszą na ratunek ostatniemu nasionku. Autorzy nie ujawnili jeszcze zbyt wielu szczegółów dotyczących samej rozgrywki: wiemy, że dostaniemy klasyczną przygodówkę z motywem eksploracji. Muzykę do gry przygotuje zespół DVA.

BIT.TRIP Runner 2

Gaijin Games pracuje nad kolejną odsłoną serii BIT.TRIP, zatytułowaną Runner 2: Future Legend of Rhythm Alien. Produkcja ma rozwinąć pomysły znane z pierwowzoru i wprowadzić nową stylistykę wizualną. Autorzy opublikowali kilka małych obrazków prezentujących między innymi drzewa (!) i zabawny filmik z „burzy mózgów” na temat gry.

BIT.TRIP Runner to reprezentant popularnego gatunku platformówek, w których biegniemy w jedną stronę i omijamy przeszkody. W produkcji studia Gaijin Games postawiono na podkreślenie roli muzyki oraz rytmu i humorystyczną oprawę. Głównym bohaterem gry jest CommanderVideo, pozostawiający za sobą charakterystyczny, tęczowy ślad.

Sideway

Na PlayStation 3 zadebiutowała ciekawa platformówka Sideway, stworzona przez studia Fuel Entertainment i Playbrains. Gra kosztuje 36 złotych, a w przyszłości powinna trafić także na pecety. Użytkownicy PlayStation 3 mający wątpliwości odnośnie gry, mogą ściągnąć jej demo z PlayStation Store.

Sideway opiera się na ciekawym pomyśle: w grze wcielamy się w chłopca, który zamienia się w graffiti. Kolejne poziomy to mury miejskich budynków, asfalt i beton, zapełnione różnymi obrazami i napisami. Co ciekawe, w poszukiwaniu przejścia możemy prześlizgiwać się po wszystkich dostępnych płaszczyznach: dachu, podłodze i ścianach.

Octodad

Twórcy słynnego Octodada, czyli zaawansowanego symulatora bycia rodzicem, podsumowali swoje wrażenia odnośnie projektu. Autorzy są zdania, że udało im się zebrać dobrą ekipę, wykorzystać nawzajem własne pomysły, solidnie przetestować rozgrywkę i stworzyć odpowiednio „głupawą” oprawę wizualno-muzyczną.

Producent nie jest zadowolony z systemu fizyki oraz ogólnego kształtu gry, która miała być dużo bardziej rozbudowana. Wewnątrz studia zabrakło też wyciągania wniosków ze spotkań i rozmów oraz wczesnego eliminowania błędów. Poza tym, autorzy stracili sporo czasu na granie w... Minecrafta. Tak czy inaczej, gra zyskała rozgłos i „dwójka” jest w drodze.

Zwiastuny i inne linki:

Kilka ciekawych linków.

 • Retention [premiera] – przygodówka stworzona z fotografii.
 • SONAR [demo] – survival horror w stylu roguelike i z bardzo prostą oprawą. Czy boicie się białych pikseli?
 • The Bridge [demo] – powolna platformówka w stylu And Yet It Moves.
 • Waves [demo i zwiastun] – klasyczna strzelanka, w której odpieramy hordy przeciwników.
 • Ittle Dew [zwiastun] – urocza gra logiczna o przesuwaniu bloków i rozwiązywaniu zagadek.
 • Unstoppable [zwiastun] – gra akcji z humorystyczną oprawą i tematyką. Widok z góry rodem z pierwszego Grand Theft Auto.
 • Mari0 [zwiastun] – połączenie klasycznego Mario z Portalem.
 • Lone Survivor [zwiastun] – dwuwymiarowy survival horror, w którym samotny śmiałek przemierza miasto opanowane przez potwory.
 • Robo5 [zwiastun] – platformówka logiczna o przygodach robota.
 • The Archer [zwiastun] – platformówka o tytułowym łuczniku.
 • Gratuitous Tank Battles [zwiastun] – tower defense, w którym atakujemy i bronimy.  
 • Worms Crazy Golf [zwiastun] – połączenie Wormsów i golfa!

Gra przeglądu: Octopede

Data premiery: już jest | Cena: 1 dolar (w promocji) | Dostępność: oficjalna strona (demo)

Któż z nas nie zna kultowego Snake’a, jednej z gier, które potrafią pochłaniać na długie godziny. Octopede to odświeżona i mocno podrasowana wersja klasycznego hitu. Twórcy z Orbital Games postarali się o odpowiednio futurystyczną i neonową grafikę oraz kilka nowych pomysłów. Nie jest to oczywiście żadna rewolucja, ale za tak niską cenę warto spróbować.

 

Powyższy przegląd to próba zebrania najważniejszych informacji o grach indie w jednym miejscu. Wszelkie uwagi na temat formy tekstu i tego, co Was interesuje są mile widziane.

Hed
16 października 2011 - 14:55

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz