Czy tak będzie wyglądać fizyka GTA V? - siwy - 30 października 2012

Czy tak będzie wyglądać fizyka GTA V?

Plotek i niepotwierdzonych informacji na temat nowej odsłony flagowej serii gier od Rockstar Games pojawia się coraz więcej. Sieć zalewana jest przez mnóstwo niesprawdzonych newsów, głupich wypowiedzi analityków(wróżących z magicznej kuli) i fanów GTA mających nadzieje i zmyślających sobie różne rzeczy. Do tego dochodzą te tabloidowe tytuły artykułów mające wywołać sensacje i przyciągnąć czytelnika całości, a w rzeczywistości wpis okazuje się nudnymi rozważaniami i nic nie wnoszącym gdybaniem na temat tego jak będzie wyglądać nowa cześć Grand Theft Auto. Mój tekst posiada właśnie taki tabloidowy tytuł,  jednak co do oceny zawartości merytorycznej zalecam poczekać jego do końca, prościej mówiąc zapraszam do przeczytania całości.

Aby uczynić ten wpis rzetelnym od razu powiem, że obrazek zamieszony na wstępie nie ma nic wspólnego z GTA 5, ani trochę. To stopklatka z filmiku pokazującego możliwości silnika CryEngine3, pokazu dokonuje ekipa ze studia BeamNG. Są to ludzie odpowiedzialni za grę Rigs of Rods, w której mieliśmy do czynienia z ich autorskim silnikiem. W obu przypadkach Ci zdolni ludzie kładą nacisk na jak najlepsze odwzorowanie fizyki towarzyszącej przy poruszaniu i rozbijaniu się pojazdów.

Jeden z filmów prezentujących możliwości tych ludzi, a przede wszystkim silnika:

Ale co to ma wspólnego z GTA V? – mógłby zapytać ktoś czytający ten tekst.

A no to, że znalazło się kilka osób, którzy podkradli filmiki od BeamNG i wrzucili na swój kanał pod nazwami sugerującymi, że jest materiał pokazujący możliwości fizyki, mającej rzekomo znaleźć się w GTA V. Na jednym z takich „dzieł” autor wyłączył dodawanie komentarzy, ale na kilku pozostałych  można zauważyć, że ludzie się nabierają i dają wiarę temu co widzą w tytule/opisie. Oczywiście są użytkownicy, którzy próbuje przebić się z komentarzami co tak naprawdę prezentuje filmik, ale mają marne szanse w starciu z zaślepionymi osobami, którzy łyknęli ten… żart, trolling – trudno mi to określić.

Jeśli to żart to mamy tu do czynienia z humorem niskich lotów, jeśli to trolling to jest on robiony przez jakiegoś gimbusa dla innych gimbusów – czyli również ma żenująco niski poziom. Może to także być próba wybicie swojego kanału na YT i ewentualnie czerpanie z tego jakiś korzyści(ach te zarabianie na You tube). Ale obojętnie od tego co autor takiego przekłamania miał na myśli ktoś tu jest stratny. Nie mam na myśli setki użytkowników, którzy w to uwierzyli(nie potrafią korzystać z oficjalnych źródeł to niech tracą), chodzi mi tu  o pracowników BeamNG. Wykonali( i wykonują cały czas, bo wszystko cały jest doszlifowywane) świetną robotę, a ich zasługi są im trochę odbierane i Oni sami są niedoceniani. Ale z drugiej strony nie ma co dramatyzować, że są jakoś stratni. Znajdzie bowiem się odsetek ludzi, którzy wykażą się inteligencją i sprawdzą jak rzeczywiście prezentuje się sprawa. W odkryciu prawdy pomoże logo BeamNG umieszczone na końcu filmików(nie wszystkim chciało się je usuwać).

A prawda jest taka, że nigdy nie zobaczymy tego co wykonali autorzy Rigs of Road przy pomocy Cry Engine w GTA 5, arcydzieło od BeamNG jest zbyt realistyczne jak na GTA, a przede wszystkim Rockstar ma swój autorski silnik, który ciągle rozwija. Nie zobaczymy nawet nic podobnego bo producenci Grand Theft Auto mają setki innych aspektów, które wymagają większego wkładu pracy i przemyśleń niż fizyka związana z poruszaniem się pojazdów.

Póki GTA V nie będzie miało swojej premiery możemy się spodziewać wielu niesprawdzonych rewelacji na temat gry pochodzącej z różnych źródeł. Aby uniknąć dezinformacji i robienia sobie złudnej nadziei na coś czego nie będzie warto sięgać po sprawdzone wiadomości z oficjalnych kanałów informacyjnych Rockstar Games.

PS. Polecam sprawdzić jak prezentuje się Rigs of Rods i pokazówka BeamNG na CryEngine 3. W przypadku tego drugiego musimy się póki co zadowolić tylko filmikami.

siwy
30 października 2012 - 14:19