O! A to już dziesiątka? Rzut okiem na Windowsa 10 w wersji Technical Preview - siwy - 4 października 2014

O! A to już dziesiątka? Rzut okiem na Windowsa 10 w wersji Technical Preview

Zgodnie z prawami natury i planem wydawniczym Billa Gatesa oraz jego kolegów zbliża się nowy Windows. Zbliża się już tak bardzo, że Microsoft postanowił wydać wersję Technical Preview, którą może sprawdzić każdy. Ogólnie nigdy mnie nie bawiły żadne beta testy czy inne wczesne dostępy, ale z racji tego, że ostatnio bardzo podoba mi się kierunek w jakim zmierza korporacja z Redmond to postanowiłem wykorzystać swojego serwisowego laptopa i zainstalować na nim Windowsa 10. I jak wyszło? I jak będzie? Czy to będzie strzał w dziesiątkę?

Zacznijmy od takich nudnych informacji dla nerdów. System zainstalowałem na 5 letnim laptopie Toshiba L300, a bulid systemu o jakim mowa ma numer 9841. Cały wpis będzie miał wydźwięk pozytywny, bo i autor jest bardzo zadowolony z tej nowej próbki systemu.

Microsoft udostępnia obraz ISO do pobrania, wraz z kluczem służącym do aktywacji. Przy procesie instalacji na pewno się nie zgubimy gdyż jest to coś co znamy z poprzednich wydań systemu. Wszystko przebiega szybko i sprawnie, nie ma problemów ze sterownikami i kompatybilnością sprzętu (już Windows 7 osiągnął pod tym względem wysoki poziom).

Po uruchomieniu systemu użytkownicy Windowsa 8.1 będą się czuli niemal jak w domu. Wszystko wygląda prawie identycznie. Jednak już po kilku sekundach znajdziemy niespodzianki. Pierwszą zmianą jaka rzuca się w oczy jest… MENU START! Tak! Menu start oficjalnie powróciło.

TADAM! Menu Start

Już nie będzie trzeba tracić tych 3-5 minut na znalezienie i odszukanie programu, który przywróci menu start z Windowsa 7, tak jak to miało miejsce w 8/8.1. Tym razem wszystko mamy w standardzie.

Menu Start - Lista aplikacji

Słynne już Menu start wygląda bardzo schludnie, zawiera w sobie malutkie nawiązania do kafli i ciężko go od razu nie polubić.

Microsoft jest zdania, że ktoś mógł te kafelki jednak polubić i daję nam możliwość wyboru. Odznaczenie jednej opcji pozwala nam wybrać czy chcemy Menu Start czy kafelkowe menu startowe znane z Windowsa 8. Bardzo dobra opcja, ale trzeba powiedzieć, że tak powinno to wyglądać i działać od początku, czyli od premiery Windowsa 8.

Właściwości paska narzędzi, w których możemy decydować o tym co chcemy. Kafelki/menu start

Oczywiście mamy do czynienie z wczesną wersją systemu i wiele się może zmienić, ale wątpię, że Microsoft zmieni zdanie w tym przypadku. Windows 10 ma być taki sam dla całej gamy urządzeń (od telefony przez tablety po komputery), więc taka funkcja wydaję się logiczna.

A co znaczy ta ikonka?

Drugą zauważalną zmianą jest obsługa kilku wirtualnych pulpitów. Czyli funkcja, która Linuksiarze znają od wieków. Możemy sobie nasz pulpit sklonować kilka razy i na każdym otworzyć zupełnie coś innego. Do przełączania między tymi pulpitami Windows wybrał skrót TAB+Win. Korzystam z różnych dystrybucji linuxa i nigdy jakoś często nie używałem z tej funkcji, ale możemy się cieszyć, że w Windowsie także się ona w końcu pojawiła.

Czy to ptak? Czy to samolot? Czy to Linux? Nie! To wirtualnie pulpity systemu Windows 10

Trzecia taką malutką zmianą jest funkcja kopiuj-wklej w wierszu poleceń.

I z widocznych na pierwszy rzut oka zmian to chyba tyle, ale spokojnie do premiery Windowsa 10 jest jeszcze trochę czasu i jestem przekonany, że programiści Microsoftu jeszcze coś wykombinują. Pozostaję mieć nadzieje, że będą to jakieś dobre pomysły.

Eksplorator plików

Na ten moment nie można powiedzieć zbyt wiele, jest to po prostu Windows 8.1 na sterydach. Ale nie będę się czepiał, że to jakiś skok na kasę czy brak postępu. Równie dobrze można się czepiać, że Windows Me wyglądał tak jak Windows 98, a też trzeba było za niego zapłacić.

Po kilku godzinach użytkowania system nie dał po sobie poznać, że jest w jakiejś wczesnej wersji (pewnie dlatego, że czerpię garściami z poprzedników, a one posiadają sprawdzone i działające rozwiązania). Ale czy to znaczy, że technical preview można zainstalować i używać jako główny system?

Wysuwana belka z prawej strony także wygląda znajomo.

Nigdy w życiu – to wersja nie służy do tego. Radzę spokojnie poczekać na premierę. Chyba, że ktoś tak jak ja ma wolny sprzęt, dysk czy warunki do stworzenia maszyny wirtualnej. Wtedy, owszem warto zobaczyć na własne oczy co tam Microsoft wymyślił. Ale nie spodziewajmy się tu rewolucji.

Ten pasek (i ten prostokąt z datą i godziną) także został przeniesiony 1:1

Po prezentacji systemu w Internecie zrobiła się burza, że nic się nie zmieniło, że Microsoft nie potrafi liczyć, i że chcą nas wydymać na kasę wydając nowy system. A ja sobie kupię 10 jak wyjdzie. I powiem więcej – nie będę się czuł przez nikogo skrzywdzony. Wydaje mi się, że ta fala krytyki na nowe systemy Windows wynika z tego, że ludzie spodziewają się z każdą nową wersją takiej rewolucji jak przeskok z XP do Visty. A tymczasem między 8.1, a 10 mamy różnice w postaci powrotu menu start, wirtualnych pulpitów i usprawnień wiersza poleceń.Ciągle otwarta jest jeszcze sprawa z nowymi bibliotekami DirectX.

A tutaj Panel sterowania... Nie, to nie jest panel sterowania, to takie menu gdzie zmieniamy ustawienia. Szkoda, że Windows nie może się zdecydować na jedno miejsce gdzie zmieniamy ustawienia. Problem pojawił się z nadejściem Windowsa 8.

A jak już jesteśmy przy zmianach „w środku” to warto zaznaczyć, że kolejne edycje Windowsa to nie tylko wygląd. To także polepszone bezpieczeństwo, zwiększona wydajność i mniejsza awaryjność. Ja wiem, że to zdanie brzmi jak żywcem wyciągnięte z folderu reklamowego, ale w rzeczywistości tak jest, każda odsłona jest lepsza niż poprzednia pod względami bezpieczeństwa, wydajności i podatności na awarię.

A tu już prawdziwy, klasyczny panel sterowania.

Jest jeszcze kwestia tekstów „co drugi Windows jest dobry”. Bzdura, totalna bzdura. Osoby wypowiadające to zdanie nie mają zielonego pojęcia o czym mówią. Nawet mówiąc to w żartach robią z siebie kretyna. Sytuacja przedstawia się tak:

  • Windows Xp był dobry po wielu poprawkach, Servica Packach – sporo czasu od premiery dało się na nim komfortowo pracować.
  • Windows Vista była dobra po premierze, a po paru poprawkach stała się świetna ( o czym kiedyś pisałem).
  • Windows 7 jest świetny.
  • Windows 8.1 jest świetny.
  • Windows 10 wszystko zapowiada się, że będzie jeszcze lepiej niż wyżej.
A tu równie klasyczne właściwości systemu

Windows Vista był świetną podstawką do tego co widzimy teraz, aby zobrazować jedność 4 ostatnich systemów pozwolę wylistować numerację w rodzinie NT.

  • 6.0 – Windows Vista.
  • 6.1 – Windows 7.
  • 6.2 – Windows 8.
  • 6.3 – Windows 8.1.
  • 6.4 – Windows 10.

Pozostaje tylko czekać na kolejne zapowiedzi i aktualizację informacji na temat dziesiątki. Z bardzo wielką nadzieją patrzę na ten system i mam nadzieję, że zgodnie z zapowiedzią na wszystkich urządzeniach będę miał to samo.

Cóż wracam do zabawy z Windowsem 10.

Zapraszam do zadawania pytań, chętnie sprawdzę wszystkie poruszone kwestie na żywym organizmie i odpowiem. 

siwy
4 października 2014 - 20:47
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
04.10.2014 23:22
Sasori666
Sasori666
144
Korneliusz

Odpada. Lipne menu star wróciło ;/ Bu odpalić program będzie trzeba kliknać dwa razy, teraz klikam raz na i mam programy przed sobą. Zmiana nie wielka, ale po co mam wracać do mniej wygodnego interfejsu.

04.10.2014 23:55
kęsik
👍
odpowiedz
kęsik
106
Legend

Wygląda ohydnie. Ale nie ma co się dziwić, w końcu to Win 10. Specjalnie pominęli Win 9, żeby móc wydać dwa słabe Windowsy pod rząd. Może Win 11 będzie wreszcie tym udanym. Nie mam zamiaru przenosić się z Win 7 na ten syf.

Jest jeszcze kwestia tekstów „co drugi Windows jest dobry”. Bzdura, totalna bzdura.

Zapomniałeś dodać, że według ciebie. Nie próbuj nam wmawiać, że A to B a B to A. Vista i 8/8.1 to syfy i nie zmienisz tego.

Windows Vista była dobra po premierze, a po paru poprawkach stała się świetna.
Windows 8.1 jest świetny.

Gdyby rzeczywiście były takie dobre to pewnie więcej niż 12% komputerów by z nich korzystało nie? A skoro korzysta z nich właśnie te ledwo 12% to znaczy, że raczej nie są świetne.

05.10.2014 00:01
odpowiedz
BloodPrince
128
Senator

Widzę, że zła passa "Minecrosofta" nie skończyła się na xone...

05.10.2014 00:06
Bezi2598
odpowiedz
Bezi2598
101
Legend

Vista i 8/8.1 to syfy i nie zmienisz tego.

Czyli siódemka to też syf, bo ósemka to w sumie to samo co siódemka tylko usprawniona i z nowym interfejsem, który można przywrócić na stary. Ja się dopiero przesiadłem na ósęmkę, dziesiątka ma być dla posiadaczy ósemki udostępniona za darmo, ja tutaj problemu nie widzę.

Dopiero się na 8.1 przesiadłem i komputer chodzi nieco szybciej, a interfejs mam identyczny jak na siódemce. W sumie nic by mi się nie stało gdybym został przy siódemce, ale na pewno nie będę siedział przy siódemce tyle co przy XP. Mówienie, że Windows 8.1 to syf jednocześnie mówiąc, że siódemka rządzi to oznaka głupoty.

05.10.2014 00:20
Battle_Axe
odpowiedz
Battle_Axe
51
Krasnolud

Niewątpliwe największym plusem Windowsa10 oprócz oczywistego usprawnienia i przyspieszenia działania systemu będą nowe biblioteki DirectX. Jestem ciekaw czy dzięki temu wielordzeniowe procesory zostaną wreszcie wykorzystane we właściwy sposób. Jedyna rzecz, której się obawiam to problem z odpalaniem starych gier, bo o ile na Win7 nie było większych problemów tak przy 10 może być inaczej. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

05.10.2014 00:29
Marcinkiewiczius
👍
odpowiedz
Marcinkiewiczius
156
Hautameki
Wideo

Zainstalowałem Windows 10 Technical Preview na drugiej partycji i stwierdzam, że ten system ma duży potencjał. Microsoft przed Windows 8 dążył do ujednolicenia interfejsów i to się udało. Jednak w Windows 10 ma być i na smartfonach/tabletach/laptopach i na komputerach (Xbox One także?). To byłoby coś wspaniałego :)

Czekam na dalszy rozwój tego systemu. Oby Windows 10 był darmowy dla posiadaczy Windows 8.1 i Windows Phone 8.1 :)

Dodatkowo, bardzo podoba mnie się ta opcja:
https://www.youtube.com/watch?v=F_O-LrGL-YQ&list=UUVGOyzms_XJNk_DHqrffXCw

05.10.2014 00:53
temp2
👍
odpowiedz
temp2
103
ARET

Po prezentacji systemu w Internecie zrobiła się burza, że nic się nie zmieniło, że Microsoft nie potrafi liczyć, i że chcą nas wydymać na kasę wydając nowy system.

05.10.2014 09:06
siwy346
😁
odpowiedz
siwy346
105
addicted to music

kęsik-> W normalnym świecie w ogóle bym z Tobą nie rozmawiał bo gadasz głupoty i w ogóle nie masz pojęcia na temat. Ale tu jest internet i jest obawa, że ktoś przeczyta te Twoje kretynizmy i zacznie też tak uważać.

Zapomniałeś dodać, że według ciebie. Nie próbuj nam wmawiać, że A to B a B to A. Vista i 8/8.1 to syfy i nie zmienisz tego.
Sam jesteś syf... Zapewniam Cię, że każdy ogarnięty człowiek ma takie zdanie.
Zarówno Vista jak i ósemka to dobre stabilne i bezpieczne systemy.
Z Vistą był tylko ten problem, że ludzie się zasiedzieli na xpeku, niespełniani wymagań i instalowali ją na śmieciowym sprzęcie. Od samej premiery był to bardzo system, a po Service Packu 2 mamy praktycznie to samo w Windowsie 7.
Natomiast 8/8.1 to tylko kwestia lekko zmodyfikowanego wyglądu, ale jak już mówiłem to można zmienić.

No więc stary skoro dla Ciebie 8/8.1(ciągle nie powiedziałeś czemu vista była zła) to syf tylko ze względu na wygląd (kafelki) to jesteś jakiś zacofany. udajesz, że się znasz, bo gdybyś się naprawdę znał to przywrócenie funkcjonalności menu start nie było dla Ciebie problemem. Ja Ci z głowy potrafię wymienić co najmniej dwa programy do tego.

Gdyby rzeczywiście były takie dobre to pewnie więcej niż 12% komputerów by z nich korzystało nie? A skoro korzysta z nich właśnie te ledwo 12% to znaczy, że raczej nie są świetne.
Jak możesz podawać udział w rynku systemu, który nie jest w sprzedaży? Po drugie ósemka jest ofiarą takich ograniczonych jak Ty. "Kurcze ten wygląd jest gupi = 8 to syf". To jest chore co Ty mówisz.... Po trzecie dawaj link, a nie sobie rzucisz liczbę i zadowolony.

Nie wiem czy wiesz, ale Twoja ukochana siódemka jest w 90 procentach zawarta w Windowsie Vista, Windowsie 8 i nawet 10.
Musisz zrozumieć, że systemy nie są budowane od podstaw. Linia Windows zawsze czerpała garściami od poprzedników. I prawdę mówiąc od Visty do 10 zmiany dotyczą tylko kosmetyki którą i tak możesz sobie dowolnie konfigurować (albo programami z zewnątrz, albo za pomocą narzędzi wbudowanych w system). Więc stary o co Ci chodzi?

Nie wiem czy pisząc to Twoje teorie robisz komuś na złość czy jesteś nędznym trolem, ale apeluje do Ciebie abyś przestał tak pisać.
Jeszcze jeden taki post, a za każdym razem będę Cię zgłaszam do czerwonego wątku za prowokację, wprowadzenie ludzi w błąd i obniżanie merytorycznego poziomu forum.

I tu nawet nie chodzi, że Cię nie lubię czy nie pozwalam Ci mieć własnego zdania. Ty po prostu jesteś w błędzie, ale się nie przyznasz do tego. Gadanie w stylu "Vista i 8 to syf, bo ja tak sądzę i tak jest" to objaw jakiegoś schorzenia. Nie masz żadnych argumentów na poparcie tezy, a kiedy inni Ci dają jakieś argumenty to nawet nie potrafisz się do nich odnieść. Taki to z Ciebie mądrala.

Już przy przewidywaniu premiery GTA 5 na pc pokazałeś, że coś z Tobą nie tak. Przestań się pogrążać dalej... Twoje opinie nie są nic warte, a... a idź Pan w cholerę...

Sasori666-> W 10 masz wybór pomiędzy kafelkami, a menu start.

05.10.2014 14:06
Bezi2598
odpowiedz
Bezi2598
101
Legend
Image

To ja mam pytanie odnośnie menu start. Czy można przywrócić po prawej stronie tradycyjne menu z panelem sterowania, mój komputer, moje dokumenty itd.?

Żeby było tak jak na screenie.

05.10.2014 14:11
ilprincipino
odpowiedz
ilprincipino
58
Senator

najlepsze w tym wszystkim jest to, ze takie kesiki oceniaja win 8.1, a widzieli go tylko na jpgach

05.10.2014 14:23
siwy346
odpowiedz
siwy346
105
addicted to music
Image

Bezi2598->Nie, ale do startu możesz sobie przypiąć co Ci się tylko podoba. Różne foldery, aplikacje, czy nawet skrót do panelu sterowania.

Zaraz Ci zrobię zrzut na dowód. :)

05.10.2014 14:29
NewGravedigger
odpowiedz
NewGravedigger
142
spokooj grabarza

Kesik cały czas żyje eksplozją nuklearną pod WTC w 2001 r. stąd te głupoty.

05.10.2014 14:35
Bezi2598
odpowiedz
Bezi2598
101
Legend

A to ok. Chodziło mi tylko o szybki dostęp do panelu sterowania.

05.10.2014 14:39
siwy346
odpowiedz
siwy346
105
addicted to music
Image

To miejsce gdzie przypinamy kafelki do menu start rozszerza się na całą szerokość ekranu, a gdy zbraknie miejsca to na dole (pod kafelkami) pojawia się pasek do przewijania lewo-prawo.

Rozmiar kafelków możemy zmieniać, aczkolwiek tych folderów nie możemy zrobić takiej samej wielkości jak np wbudowane aplikację. W sumie po co.

Te dwie pierwsze ikonki na pasku (wyszukiwanie i wirtualne pulpity) są nie do ruszenia, nie możemy ich odpiąć, ani zmienić ich kolejności.

07.10.2014 10:52
Hansvonb
odpowiedz
Hansvonb
190
Res ad triarios venit

Zgadzam się że Vista była bardzo dobrym systemem. Co do W8 to bebechy jeszcze lepsze jak w W7, natomiast użytkowo lekki koszmar był do momentu update'u 1 - teraz daje się korzystać bez większego zgrzytania zębami.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze