Kto macha pędzlem? Franco Brosnan Hopkins na ścianie - Klaudyna - 6 marca 2013

Kto macha pędzlem? Franco, Brosnan, Hopkins na ścianie

Zdarza się, że artyści próbują swoich sił w innych dziedzinach sztuki, niż ta, której poświęcają się na co dzień. Pisałam już o aktorach, którzy muzykują. Przyszedł czas, by przedstawić malarstwo niektórych aktorów i muzyków. Jedni zasługują na szczególną uwagę ze względu na prawdziwe zdolności, inni nigdy nie zostaliby zauważeni, gdyby nie znane i szanowane w innym obszarze nazwisko. Czyj obraz powiesilibyście w domu? Davida Bowiego? Anthony'ego Hopkinsa? A może Ringo Starra?

Miles Davis

Miles Davis zwykł mawiać, że sztuka jest dla niego formą terapii, dzięki której jego mózg jest czymś zajęty w chwili, gdy nie poświęca się muzyce. Wśród dosyć pokaźnego zbioru większość obrazów to dzieła abstrakcyjne, niektóre geometryczne. Davis zazwyczaj korzystał z ołówka lub farb. Kolekcję obejrzeć można TU.


David Bowie

Nikogo nie powinno dziwić, że na tej liście znalazł się David Bowie, bowiem ten pan działał chyba we wszystkich dziedzinach sztuki. Znamy go przede wszystkim jako muzyka, ale zaistniał również jako aktor, pisywał do magazynu Modern Painter. Brał też udział w wielkiej mistyfikacji w świecie sztuki. Wraz z kolegami wymyślili postać zapomnianego artysty - Nata Tate. Żart był wymierzony w świat poważnych krytyków sztuki. Twórcy Nata Tate'a chcieli, by na salonach mówiono "tak, oczywiście wiem, kto to jest Nat Tate, znam go". Niestety niewielu dało się nabrać. Obrazy Bowiego (w moim odczuciu) są bardzo zróżnicowane. Istnieje możliwość, że każdy w tym zbiorze znajdzie coś dla siebie. Muzyk ma na koncie kilka wystaw w różnych częściach świata. Sprzedawał również swą twórczość na cele charytatywne.


Jane Seymour

Kto by pomyślał, że Dr Quinn jest malarką? Aktorka specjalizuje się w motywach kwiatowych i bardzo dobrze jej to wychodzi. Bardzo podobają mi się obrazy korespondujące z twórczością Moneta - obrazy artysty zinterpretowane na własny sposób, lecz rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Prace Jane Seymour można obejrzeć na jej własnej stronie.


Anthony Hopkins

Kolejny mój faworyt. Media określają go mianem człowieka renesansu i coś w tym jest. Szanowany aktor, który próbował swoich sił jako reżyser, scenarzysta. Pisze również muzykę. Hopkins mówi, że obrazy odzwierciedlają stan jego ducha. Jeśli trafisz na obraz, z którego wylewa się niepokój, najprawdopodobniej aktor z takim nastrojem go tworzył. W jednym z wywiadów twierdzi, że osiągnął już wewnętrzny spokój i czuje się spełnionym człowiekiem. Obecnie strona aktora ze sztuką jest w przebudowie. Namiastkę jego twórczości można obejrzeć tutaj, zaś polecam gorąco sympatyczny artykuł tutaj.


John Lennon

Proste obrazki, często humorystyczne, autorstwa Lennona można dziś kupić w cenie od 2 do 10 tysięcy dolarów. Muzyk zaczął rysować w młodym wieku - robił ilustracje do swoich wierszy oraz opowiadań.


Joni Mitchell 

Joni Mitchell mówi o sobie, że na pierwszym miejscu jest malarką, a dopiero na drugim muzykiem. Tworzy od dziecka. Na stronie artystki można obejrzeć jej najwcześniejszą pracę z datą 1947 - Joni miała wówczas 3 lata. Na jej twórczość wpłynęli postimpresjoniści (Gaugin, Van Gogh), lecz ona chciała malować świat takim, jakim jest.


Ringo Starr

To jest koszmar. Nie powinno się tego oglądać. Nie powinno się tego pokazywać światu. Też w swoim komputerze mam Painta, ale najwyraźniej nie robię z niego użytku... Przesadzam? Osądźcie sami - strona Ringo Starra.


Courtney Love

Zatytuowanie wystawy And She’s Not Even Pretty mówi w zasadzie wszystko. Mnie to nie rusza. Ani nie zachwyca, ani nie bulwersuje - nie wywołuje żadnych emocji. Może Wam bardziej przypadnie do gustu. Obrazy można podziwiać tu (najpierw trzeba zjechać na sam dół strony - tam są obrazki).


Marilyn Manson

Przyznam się już na starcie - twórczość muzyczna Mansona nie należy do moich ulubionych. Łatwiej jest mi się zachwycić jego akwarelami. Manson wystawiał swoje prace w Los Angeles, Berlinie, Paryżu oraz Wiedniu. Wiele jego prac zostało sprzedanych. Prócz portfolio na stronie artysty można obejrzeć prace, które można nabyć - ceny zaczynają się od 300 dolarów. Najwyższa kwota to 3000$.


Brandon Boyd

Brandon Boyd, wokalista Incubusa, tworzy bardzo przyjemne dla oka grafiki. Jego zdolności można było podziwiać w samorysującym się teledysku do Drive oraz na okładkach do płyt A Crow Left Of The Murder oraz Monuments and Melodies. Nie wiem, jak się nazywa technika, którą Brandon stosuje w swoich pracach, lecz wygląda to spektakularnie. Więcej można zobaczyć tutaj.


Macaulay Culkin

Nie będę się długo rozwodzić nad sztuką Kevina samego w domu. Gdy zobaczyłam te obrazy po raz pierwszy, pomyślałam - "masakra". Jednak na drugi rzut oka wydają się być... genialne! Zwłaszcza, gdy przeczyta się opisy. Zastanawiacie się co przedstawia obraz powyżej? No przecież, że Gwiazdę Śmierci, Macaulay'a Culkina z kubistyczną twarzą oraz sobowtóra Stevena Tylera. Dobrej zabawy życzę pod tym linkiem (Kurt Cobain boski!).


James Franco

James Franco jest bardzo wykstzałconym człowiekiem. Zrobił licencjat z twórczego piania pisania na UCLA, jest magistrem sztuki na Columbii, robi doktorat z anglistyki na Yale. Również maluje. Uwielbiam Franco jako aktora, zaś jego... sztuka wywołuje na mojej twarzy szeroki uśmiech i jestem prawie na 100% przekonana, że tylko dlatego, gdyż go lubię. Galeria dzieł Franco - tu.


Viggo Mortensen

Twórczość Viggo Mortensena jest owiana tajemnicą. Nie znalazłam żadnych porządnych informacji o jego artstycznej działaności. Nie wpadłam na żadną większą galerię, prezentującą jego prace. Znalazłam czetry obrazy i nic poza tym. I w związku z tą tajemniczością oraz z powodu, że jest coś ujmującego w jego pracach, postanowiłam umieścić go na tej liście. Więcej tutaj.


Pierce Brosnan

I na koniec Pierce Brosnan. Co ja mam powiedzieć... wesoła to twórczość jest i bardzo kolorowa. Ale za obraz wąsatego Juliana nie dałabym 2000$. Ani 995$ za Płaczącego Macho...

To jak, jesteście już koneserami sztuki? :)

Klaudyna
6 marca 2013 - 11:24