Grandpa’s Table – nowa perełka od twórców Sokoban Garden (nie tylko na Androida!) - Hed - 3 maja 2013

Grandpa’s Table – nowa perełka od twórców Sokoban Garden (nie tylko na Androida!)

Dwuosobowe polskie studio Kivano pracuje nad nową grą mobilną: Grandpa’s Table. Dlaczego o tym piszę? Bo Izabela i Jakub, ze swoim wiernym Kotem Dyrektorem, mają na koncie prostą, ale bardzo przyjemną adaptację sokobana zatytułowaną Sokoban Garden (na gameplay.pl pisał o niej Qualltin). Mam niemal trzydziestkę na karku, więc sokobana ogrywałem pierwszy raz pewnie z dwie dekady temu, ale ten tytuł i tak umilił mi oczekiwanie w kolejce na poczcie, czy innych sytuacjach.

Grandpa's Table - nowa polska gra autorów Sokoban Garden.

To daje powody, żeby wypatrywać następnego tytułu – oczekuję po nim podobnego poziomu wykonania oraz przyjemnej grafiki i muzyki. Twórcy zdradzili mi parę szczegółów projektu, który w skrócie jest skierowany do ludzi szukających odprężenia. Przechodząc do konkretów: wiem, kiedy ruszy beta, kiedy można spodziewać się pełnej wersji oraz na jakie platformy gra  w ogóle trafi.  Wiem także jakie Kivano ma plany na przyszłość. Podpowiem, że są one ambitne.

Zacznijmy od początku: czym będzie Grandpa’s Table? Oddaję głos Kivano: „Kiedy zaczynaliśmy pracę nad nią, mieliśmy w głowie właśnie takie marzenie, o wyjątkowo spokojnej, klimatycznej małej gierce, w którą możesz sobie spokojnie pograć po ciężkim dniu pracy zasiadając w głębokim miękkim fotelu aby poprzestawiać po wirtualnym stole kolorowe kamyki”. Grandpa’s Table to gra logiczna 3D oparta na kaflach i polegająca na „umiejętnym grupowaniu kamyków w jednym kolorze”.

Projektując Grandpa’s Table Kivano stawia na prostotę zasad oraz odprężającą, ładną oprawę wizualną, co pokazuje powyższy obrazek. Na razie to jedyne „spojrzenie” na grę, jakie mogę zaoferować, ale wkrótce dostaniemy więcej szczegółów. Prace zbliżają się ku końcowi, więc najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu Kivano będzie szukać betatesterów, którzy sprawdzą grę. Premiera powinna nastąpić w drugiej połowie maja – taki przynajmniej jest plan.

I tu przechodzimy do czegoś, co trochę mnie zaskoczyło. Chodzi o to, że Grandpa’s Table nie jest wyłącznie tytułem na Androida. To prawda, że ta wersja pojawi się w pierwszej kolejności. Później studio wypuści także konwersję na pecety, która zapewne trafi na jedną z platform dystrybucji cyfrowej. Twórcy myślą głównie o Desurze, bo, jak sądzę, łatwiej dostać się na nią niż na Steama, gdzie po starcie usługi Greenlight trzeba mieć sporą społeczność, aby przeforsować grę.  

Ta informacja jest o tyle istotna, że Kivano ma dalekosiężne plany stworzenia czegoś większego. Dwójka autorów jest świadoma tego, że nie może od razu rzucać się na głębokie wody, więc stopniowo buduje doświadczenia i technologię, cały czas rozwijając kod w zakresie gier 3D. Od prostych tytułów w stylu Sokoban Garden studio chce przejść do bardziej skomplikowanych rzeczy. Brzmi to bardzo rozsądnie i miejmy nadzieję, że za parę lat zaowocuje rzeczywiście czymś większym.

Tak wygląda główne, interatywne menu Grandpa's Table.

W ramach ciekawostki mogę dodać, że powyższy obrazek to interaktywne menu główne gry, w którym większość obiektów będzie reprezentowała różne funkcje. Radio pozwoli wyciszyć lub włączyć muzykę, a dokument leżący koło kubka z kawą przeniesie do planszy z informacją o autorach.

Jak wygląda sama gra nie wiem, ale myślę, że będzie równie przyjemna. Głównymi zaletami Sokoban Garden były dla mnie szybkość działania, stabilność oraz bardzo wygodne sterowanie. Izabela z Kivano dodała tylko, że po premierze na pewno pojawi się filmik prezentujący poszczególne etapy tworzenia gry, podobnie jak to miało miejsce w przypadku gry o biedronce (materiał wrzuciłem powyżej dla zainteresowanych podmieniłem go na materiał o stworzeniu interfejsu użytkownika w Grandpa's Table).

Finalizowanie prac nad Grandpa’s Table nie oznacza, że Kivano zrezygnuje z dalszego rozwijania Sokoban Garden. Producenci wciąż pracują nad usprawnieniem sterowania oraz nowymi poziomami. Parę miesięcy temu do gry dodano także opcjonalne mikropłatności – od razu mówię, że są one raczej formą podziękowania i nie trzeba z nich korzystać (kupuje się wyłączenie reklam albo podpowiedzi). W grę wciąż można grać całkowicie za darmo, do czego zresztą zachęcam.

Biedrona z Sokoban Garden dostanie jeszcze parę poprawek i poziomów.

Przechodząc do podsumowania, sprawdźcie Sokoban Garden i wypatrujcie Grandpa’s Table. W morzu beznadziei jaką jest Google Play - z milionem wydmuszek oraz automatów do kasowania graczy na małe sumy - te dwa tytuły są naprawdę perełkami. Nawet jeśli nie wprawią nikogo w osłupienie.

Inne materiały:

Hed
3 maja 2013 - 15:01

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz