Wilk Pośród Nas / Epizod I 'Jaśmin' - Satyr - 7 kwietnia 2014

Wilk Pośród Nas / Epizod I "Jaśmin"

Gatunek: przygodówka, point-and-click, fantasy/ rok wydania: 2013/ Platforma: PC

Na kolejne dzieło od Telltale Games ostrzyłem sobie ząbki już od momentu ukazania się pierwszych zapowiedzi. Czas oczekiwania uległ jednak lekkiemu wydłużeniu, a wszystko dlatego, iż postanowiłem zagrać w The Wolf Among Us w polskiej wersji językowej. Z pomocą wielu graczom oczekującym spolszczenia przyszła ekipa tłumaczy z serwisu Graj Po Polsku wspierana przez GameSub. Gdy ich polonizacyjny projekt dobiegł końca, zasiadłem przed komputerem, zainstalowałem patcha, pstryknąłem palcami, po czym historię przedstawioną w grze Wilk Pośród Nas (tytuł po polonizacji) zacząłem chłonąć jak gąbka wodę.

O co z tym Wilkiem chodzi?

Słowem wstępu…a właściwie to sypnę garścią podstawowych informacji, aby wiadomo było z czym w ogóle tego tytułowego Wilka się je. A zatem…bohaterami tej produkcji są baśniowe istoty, które zostały wygnane ze swoich krain. Zbiegły one do naszego świata gdzie, za pomocą czaru zwanego urodą maskującą, skrywają swoje prawdziwe oblicza starając się normalnie żyć. Na straży społeczności “Baśniowców” próbując odkupić swoje winy czuwa wielki zły wilk…tak, ten sam który zjadł babcię czerwonego kapturka i zniszczył domy świnek. Tak oto wilk…ekhm…Szeryf Bigby rozwiązuje problemy i rozmaite spory swoich ziomków, a zarazem pilnuje, aby zwierzo i stworopodobni baśniowce zaopatrywali się w urodę maskującą niezbędną do ukrywania ich społeczności przed światem. Pewnego dnia jednak szeregi baśniowych istot zostają uszczuplone, bowiem jedna z nich pada ofiarą brutalnego morderstwa. Od tego właśnie dnia dane nam jest przejęcie kontroli nad Szeryfem Bigbym i rozwikłanie zagadki tajemniczego morderstwa.

Warto zaznaczyć, że cała produkcja bazuje na licencji komiksowej serii Fables stworzonej przez Billa Willinghama. Zatem tak jak w przypadku The Walking Dead mamy tu do czynienia z przeniesieniem konkretnego komiksowego uniwersum w świat gier komputerowych, przy jednoczesnym oprawieniu go właśnie w tę specyficzną komiksową grafikę.

Napęd na cztery łapy ustępuje nowojorskim taksówkom...poza tym trzeba zachować pozory.

Fani sposobu rozgrywki znanego z The Walking Dead będą w siódmym niebie, bowiem Telltale Games zaprezentowało dokładnie ten sam świetny styl rozgrywki, osadzony jednak w zupełnie innym uniwersum. Kluczowe są tu zatem: fabuła, bohaterowie, dialogi oraz decyzje gracza podjęte poprzez konkretne działanie, czy też zwyczajnie oparte o wybór konkretnej opcji dialogowej. Sam gameplay jest dosyć ubogi, gdyż poza quick time eventami i wyborem opcji dialogowych ogranicza się on do przerw pomiędzy nimi, a ukazaną historią i przedstawiony jest w stylu starych dobrych przygodówek point-and-click. W skrócie…historia, napędzana konkretnymi wydarzeniami, quick time eventami, dialogami oraz naszymi wyborami brnie do przodu, by co jakiś czas przystopować i rzucić gracza w jakąś scenerię. Wtedy to trzeba pozbierać przedmioty, rozwiązać zagadkę, czy też stawić czoła jakiemuś problemowi blokującemu dalszy rozwój fabuły. Rzecz jasna można też dodatkowo rozejrzeć się w celu znalezienia elementów zdradzających ciekawostki na temat świata przedstawionego w grze.

“Jaśmin” – opinia

Nie wiem jeszcze jak prezentować się będą pozostałe cztery odcinki Wilka Pośród Nas, ale jeśli utrzymają one poziom epizodu premierowego to będziemy mieli bardzo mocnego kandydata do gry roku! Pierwszy odcinek zaserwował mi świetną historię, która wciągnęła mnie tak, że przez dwie godziny (a dokładniej 2 godziny 10 minut) ani na metr nie ruszyłem się sprzed komputera. Ten fragment opowieści łyknąłem w całości od początku do końca. Ciekawa i wciągająca historia z szybkimi zwrotami akcji, niejednokrotnie wyposażonymi w przyjemne dla oka quick time eventy, naprawdę robi wrażenie! Do tego kreacja postaci…ahh mógłbym się tu długo rozpływać. Postacie żyją, mają swój unikalny charakter, sposób bycia…są po prostu charyzmatyczne i zapadają w pamięć. Nienawidzę postaci sztampowych i pustych niczym kartki papieru, toteż kreacja postaci w Wilku Pośród Nas jest balsamem dla mej duszy. Urzeka również klimat gry i jej styl graficzny. Znane baśniowe postacie przeniesione w realia Nowego Jorku dostosowują się społeczeństwa żyjącego w prawdziwym świecie i podłapują jego brzydkie nawyki i najgorsze cechy. Bohaterowie bywają agresywni, brutalni i nie hamują się w rzucaniu mięsem. Czasy ich świetności przeminęły, a to kim byli jest teraz nieistotne i każdy na swój sposób znosi brutalną rzeczywistość. Zły wilk zostaje szeryfem, księżniczki stają się prostytutkami, a herosi upadłymi moczymordami.

Poznajcie upadłego bohatera nadużywającego alkoholu - Myśliwy w pełnej "krasie"!

Po dwóch godzinach zabawy z Wilkiem (jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało) poczułem niedosyt spowodowany nagłym zakończeniem. Odcinek pierwszy był rewelacyjny, a urwał się w takim momencie, że najchętniej rozszarpałbym twórców na strzępy! Trzeba jednak pamiętać, że to przecież oni zrobili tę świetną grę. Pozostaje więc zacisnąć zęby i uzbroić się w cierpliwość, akceptując epizodyczne wypuszczanie odcinków przez twórców. Zabieg ten jest ciekawym elementem marketingowym mającym nakręcać graczy na kolejne odcinki. Cóż więcej można rzec? Działa!

W tej grze a przynajmniej w jej pierwszym epizodzie nie ma rzeczy, które mi się nie podobają. Przeszedłem niniejszy odcinek dwa razy i powiedzieć muszę, że mimo wysiłku nie jestem w stanie wskazać rzeczy, która nie podoba mi się aż tak, aby za jej sprawą odjąć Wilkowi ze skali oceny. Być może coś takiego znajdzie się po premierze czterech kolejnych odcinków, ale na chwilę obecną dla mnie Wilk Pośród Nas jest nieskazitelny i prezentuje wszystko to co w tego typu rozgrywce najlepsze! Okazjonalnych smaczków dodaje też doskonale przygotowana nieoficjalna polska wersja językowa.

Jakież to...polskie

Na kolejne odcinki czekam z niecierpliwością! Powiem szczerze, że miałem wielkie nadzieje, że The Wolf Among Us zaprezentuje poziom chociaż zbliżony do tego z The Walking Dead. Poprzeczka jednak została podniesiona do góry, bowiem po ukończeniu premierowego epizodu jestem niemalże pewien, że wyżej omawiana produkcja ma szansę nie tylko dorównać, ale i przewyższyć pierwsze wielkie dzieło studia Telltale Games!

OCENA WEDŁUG LEŚNEGO DEMONA

10/10

PLUSY:
+ Fabuła
+ Klimatyczna grafika
+ Postacie
+ Zwroty akcji
+ Wybory

MINUSY:
- Hmm...dla niecierpliwych konieczność czekania na kontynuację

UWAGI:
*Każdy odcinek tej produkcji zostanie zrecenzowany i oceniony osobno. Następnie opublikowane zostanie podsumowanie, w którym oceniona zostanie cała produkcja. Ostateczna ocena gry będzie średnią ocen wszystkich odcinków.

Grafika: mat. własne
- SATYR 

Satyr
7 kwietnia 2014 - 12:32