Dzień Kota - najbardziej znane koty w kulturze masowej - DM - 17 lutego 2015

Dzień Kota - najbardziej znane koty w kulturze masowej

Koty - tajemnicze, niezależne, mają swój charakter, humory, chadzają własnymi drogami. Od początku ich udomowienia są bohaterami baśni, opowieści, utożsamiane z istotą boską lub wręcz przeciwnie - tępione jako symbol złych mocy i czarów. Z okazji przypadającego właśnie dziś Dnia Kota, przyjrzyjmy się najsłynniejszym kocim osobnikom, które na stałe weszły do współczesnej popkultury - czy to w książkach lub filmach, czy też od niedawna - jako bohaterowie Internetu.

Najnowszy wizerunek  Kota w Butach

Kot w butach
Najstarsza wersja tej baśni pochodzi od włoskiego pisarza z 1550 roku, jednak najbardziej znana stała się trochę późniejsza wersja, napisana przez francuza Charlesa Perraulta. Adaptacje bajki i odniesienia do sprytnego i wygadanego kota, który pomaga swojemu niezbyt zamożnemu właścicielowi zdobyć bogactwo i rękę księżniczki pojawiały się w kilkukrotnie na ekranie, np. w jednym z odcinków „Pokemonów”, jednak największą sławę przyniósł mu występ w filmie „Shrek”. Epizodyczna rola charyzmatycznego kota, któremu głosu udzielał Wojciech Malajkat (Antonio Banderas w oryginale), szybko zdobyła uznanie i sympatię widzów. Skwitowanie ataku kaszlem słowem „kłaczek” weszło już do naszego języka potocznego, a sam kot „uniezależnił” się od Shreka i doczekał swojego pełnometrażowego filmu.

Diaboliczny kot z "Mistrza i Małgorzaty"

Behemot („Mistrz i Małgorzata”)
To nie tyle kot, co demon służący szatanowi - ale w powieści Michaiła Bułhakowa przyjmuje on właśnie postać kota - dość szczególnego: chodzącego na dwóch łapach jak człowiek, mówiącego, ze skłonnością do picia wódki, grania w szachy, żartów czy dość sarkastycznych komentarzy.

Kot z Cheshire

Cheshire Cat - Kot z Cheshire
Kultowy zwierzak z książki „Alicja w Krainie Czarów”, którego cechami szczególnymi był szeroki uśmiech i zdolność znikania i pojawiania się - jest wręcz wszechobecny w naszej popkulturze. Wystąpił praktycznie w każdej formie mediów, był również przedmiotem rozpraw naukowych. Określenie „Cheshire cat” pochodzi z końca XVIII wieku i odnosi się do szerokiego uśmiechania się, z widokiem zębów i dziąseł. Tworząc słynnego kota - autor „Alicji” Lewis Carroll prawdopodobnie inspirował się płaskorzeźbami uśmiechniętych kotów na kościele w swojej rodzinnej miejscowości. Poza licznymi adaptacjami „Alicji”, w których kot z Cheshire pokazywany jest na różne sposoby (inne kolory futra, jako postać negatywna, pozytywna) - Cheshire Cat pojawia się też w grach komputerowych.

Kot z Cheshire w grze Alice: Madness Returns

Obowiązkowo spotykamy go oczywiście w American McGee’s Alice i Alice:Madness Returns - gdzie udziela nam wskazówek i pomaga. Jeden z bohaterów Bayonetty - Luka, nosi ksywkę Cheshire. Dzięki linie z hakiem, ma on zdolność szybkiego znikania i pojawiania się w różnych miejscach. Kot z Cheshire występuje też epizodycznie w Jazz Jack Rabbit 2 czy Kinect Disney Adventures, w komiksach DC, Marvella i Mandze. Pojawia się w tekstach piosenek rockowych, jego imieniem nazywane są puby w Wielkiej Brytanii, jest także metaforą wyjaśnienia niektórych zjawisk naukowych.

Kot Feliks

Kot Feliks (Felix the Cat)
Obecny w amerykańskiej kulturze od 1919 roku, czarno-biały kocur  zaistniał w niemych filmach animowanych, by z czasem również przemówić własnym głosem. Był bohaterem setek kreskówek, filmów, komiksów oraz gry komputerowej z 1992 roku. Jego popularność oraz imię, które pochodzi od łacińskiego słowa „szczęście” sprawiły, iż chętnie przyjmowano jego wizerunek jako symbol czy maskotkę. Feliks towarzyszył m.in. Charlsowi Lindbergowi w historycznym locie przez Atlantyk, zdobił ogony dywizjonu bombowców VB-2B (przemianowany dziś na dywizjon myśliwców VFA-31, Feliks nadal obecny jest na ogonach samolotów F-18). Charakterystyczny kocur występował w odcinkach seriali „Simpsonowie”, „Futurama”, czy w filmie „Kto wrobił królika Rogera”. Przyjmuje się też, że to jego postać zainspirowała twórców jeża Sonica, między którymi widać pewne podobieństwo.

Feliks na ogonie samolotu F-18

Garfield
Komiks ze słynnym grubym, rudym kotem powstał w 1978 roku. Jego twórca - Jim Davis - stworzył go na podobieństwo swojego dziadka, od którego zapożyczył nie tylko imię (James A. Garfield Davis), ale też i cechy charakteru. Garfield to chyba najbogatszy obecnie kot - rocznie zarabia od 750 milionów do miliarda dolarów. Znany z długiej listy rzeczy, których nie cierpi bądź uwielbia (podobnie jak większość z nas) - wystąpił  w kilkunastu filmach telewizyjnych, serialach animowanych, filmach kinowych i grach komputerowych. Paski z komiksem można przeczytać w około 2000 gazet na świecie (również u nas - w  „Gazecie Wyborczej”?).

Koty z kreskówek
Kot - nieudolny łowca jest częstym bohaterem amerykańskich kreskówek. Najbardziej znani to oczywiście Tom z „Tom i Jerry” oraz kot Sylvester z filmów Looney Tunes. Co ciekawe - Tom na początku nazywał się Jasper, a Sylvester - Thomas. Jasper jednak szybko stał się Tomem, a Thomas Sylvesterem - by uniknąć pozwu od wytwórni MGM. Sylvester może poszczycić się trochę większą obecnością w mediach od Toma. Jest bohaterem wielu filmów, gier, gościnnie pojawia się w „Family Guy”, widnieje w godle 45 Dywizjonu Rozpoznawczego amerykańskich sił powietrznych.
Każdy z nas na pewno kojarzy też najbardziej znanego kota wśród najmłodszych - „Hello Kitty”. Popularny wizerunek białego kociaka po raz pierwszy pojawił się na portmonetce w 1974 roku. „Hello Kitty” to kot japońskiej rasy Japanese Bobtail, który od XIX wieku przynosi Japończykom szczęście w postaci figurki Maneki-neko.  


Era Internetu
Kultowe koty to nie tylko domena starych książek i filmów rysunkowych. Wraz z duchem czasu, dzięki najnowszemu medium - Internetowi - sławę na miarę „Kota w butach” osiągnęło kilka innych kocurów. Często kojarzymy ich wygląd, znaczenie - ale nie mamy pojęcia kim naprawdę są koci celebryci.

Grumpy Cat („kot zrzęda”)
Naprawdę nazywa się Tardar Sauce i jest chyba najbardziej znaną „kocią twarzą”. Marsz ku sławie rozpoczął się we wrześniu 2012 roku, kiedy pierwszy raz na serwisie Reddit pojawiło się zdjęcie kota (a właściwie kotki) z niezbyt zadowoloną miną. Charakterystyczny wyraz pyszczka powstał w wyniku genetycznej wady powiązanej z karłowatością. Tardar jest mniejsza niż inne koty, ma również wadliwą budowę łap. Począwszy od internetowego mema - Grumpy Cat jest teraz instytucją samą w sobie, przynoszącą dochody - wszelkie produkty z jej wizerunkiem są teraz licencjonowane. W Boże Narodzenie 2014 w telewizji pojawił się film komediowy „Grumpy Cat's Worst Christmas Ever”, kotka była gościem niezliczonych programów, „udzielała” wywiadów dla „Forbes’a”, pojawiła się na okładkach „New York Magazine” i pierwszej stronie „Wall Street Journal”. Na Facebooku Grumpy Cat może pochwalić się liczbą ponad 7 milionów fanów. Stacja MSNBC uznała Grumpy Cat za najbardziej wpływowego kota na świecie w roku 2012.

„Oh Long Johnson”
W tym przypadku sam kot pozostaje trochę anonimowy, ale film z kotem zawodzącym „ludzkim” głosem  stał się internetowym fenomenem. Nagrany jeszcze w erze VHS klip, miał swoją premierę już w 1998 roku, w programie „America’s Funniest Home Video”. Popularność rozpoczęła się od umieszczenia filmu w serwisie YouTube w 2006 roku. „Wymawiane” przez kota wyrażenia, jak „Oh Long Johnson”, „oh don piano” - zadomowiły się na dobre w angielskim języku potocznym, ale największym chyba sukcesem „gadającego kota” jest występ w jednym z odcinków serialu „South Park”. 226 odcinek -  „Faith Hilling” - poświęcony jest internetowym memom, a kot „Oh Long Johnson” jest tam dowodem rosnącej inteligencji kotów, co może zagrozić ludzkości.

Nyan Cat
Ten kot to jeden z przykładów, jak dziwne rzeczy mogą stać się popularne w internecie. Animowany GIF z lecącym kotem, który zamiast tułowia ma chlebek Pop-Tart, a później video na YouTubie z japońską piosenką w tle wdrapało się na 5 miejsce najpopularniejszych klipów w 2011 roku. W sieci popularne są tapety, dzwonki i aplikacje na smartfony z lecącym kotkiem.

Colonel Meow

Inne popularne koty
Niektóre koty nie odcisnęły tak swojej obecności w popkulturze, ale dzięki internetowi stały się całkiem sławne. Jednym z nich jest Cooper - kot fotograf, który cały czas podróżuje z małym aparatem podpiętym do obroży, który wykonuje zdjęcia automatycznie co dwie minuty. Świat widziany oczami kota stał się tak popularny, że Cooper doczekał się wystawy swoich prac w prawdziwej galerii.
Colonel Meow - tak nazywał się (odszedł w styczniu 2014 roku) kot, który został wpisany do list rekordów Guinessa za posiadanie najdłuższego futra (ok. 23cm). Groźny i surowy wyraz pyska (niczym żołnierza Kilrathi z Wing Commandera) na zdjęciach  na Facebooku i Instagramie zapewnił mu setki tysięcy fanów.
Sławny na YouTubie jest  kot Maru - liczba wyświetleń każdego klipu z łatwością przebija milion. Na Instagramie popularny jest  kot aktora Normana Reedusa - Eye In The Dark.

CATS
Na koniec jeden z największych kocich fenomenów popkultury, choć nie tak bardzo popularny w Polsce. Musical Andrew Lloyda Webbera „Koty” pobił rekordy najdłużej prezentowanych musicali na scenie  Broadwayu i West Endu. Opowiada o kocim plemieniu Jellicles i jednej nocy, podczas której podejmowana jest decyzja, który kot będzie mógł przejść do kociego nieba i rozpocząć nowe życie. Z musicalu pochodzi jedna z najbardziej znanych piosenek - „Memory”.
Jeśli pominąłem jakąś kocią sławę - dajcie znać w komentarzach. A może wasz pupil jest na tyle charakterystyczny i wyjątkowy, że z łatwością mógłby zostać drugim Grumpy Cat? :) Zachęcam do wklejania zdjęć - może jakiś zostanie sławny już dziś? :)

DM
17 lutego 2015 - 10:31

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.02.2015 12:28
koobun
odpowiedz
koobun
42
wieszak

A co z Choupette Lagerfelda?

17.02.2015 12:31
Dragon_666
odpowiedz
Dragon_666
68
Get Twiztid
Image

Koty, eh te koty.

17.02.2015 12:53
AIDIDPl
odpowiedz
AIDIDPl
129
PC-towiec

A gdzie Catwoman?

17.02.2015 12:57
Flyby
odpowiedz
Flyby
190
Outsider

Dzień Kota?! To dlatego mój Pikuś skomli i drapie się się jak wściekły.. Pewnie go męczą duchy moich kotów, co były przed nim. Wszystkie były piękne, kochane i jedyne w swoim rodzaju..

17.02.2015 13:11
odpowiedz
zanonimizowany453591
62
Senator

Gdzie Longcat?

17.02.2015 13:20
Flyby
😊
odpowiedz
Flyby
190
Outsider
Image

To ja zaprezentuję M'rissi - mojego kota ze Skyrima

17.02.2015 14:57
ROJO.
odpowiedz
ROJO.
142
Magia Kontrastu

Gdzie Catwalk ?

17.02.2015 15:57
Gambrinus84
odpowiedz
Gambrinus84
108
GOL

tvgry.plRedakcja

No i kot Schrödingera by się przydał. ;)

17.02.2015 16:02
odpowiedz
zanonimizowany652110
37
Generał

Brakuje też naszego rodzimego kota Filemona!

17.02.2015 16:35
DM
odpowiedz
DM
166
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

fakt - o Filemonie zapomniałem, Schrödingera powoli wchodzi do popkultury dzięki BBT, ale tylko jako nazwa, którą mało kto rozumie :)
Można by pewnie debatować kiedy kot jest już sławny i zaistniał w masowej kulturze, a kiedy jeszcze nie :)

17.02.2015 16:44
koobun
odpowiedz
koobun
42
wieszak

Schrödingera powoli wchodzi do popkultury (...) ale tylko jako nazwa
Trudno żeby wchodził inaczej.

17.02.2015 21:59
Harry M
😃
odpowiedz
Harry M
143
Master czaszka

A gdzie mój kot?

18.02.2015 13:26
😈
odpowiedz
Marassex
64
Centurion

A gdzie gazeta CATS ?

18.02.2015 13:54
Stitch001
😜
odpowiedz
Stitch001
165
Witcher

A Tomasz Kot gdzie? Raczej też jest sławny

18.02.2015 15:59
James_007
odpowiedz
James_007
171
Septimus

to ja jeszcze proponuje kota Boba :)

18.02.2015 16:05
klaudyna
odpowiedz
klaudyna
60
Pretorianin

To ja dorzucę jeszcze od siebie nietuzinkowego kotka - Lil BUB :)

18.02.2015 22:44
yadin
odpowiedz
yadin
102
Legend

Uwielbiam koty za niezależność, zwinność i inteligencję. Uwielbiam. Podoba mi się, że jak kot komuś nie ufa, to jest to jego prywatna sprawa.

19.02.2015 00:47
WrednySierściuch
👍
odpowiedz
WrednySierściuch
103
No gods no masters!
Image
Wideo

Artykuł pierwszorzędny, dość długi i poruszający tematykę w dość szerokim zakresie.

Co można byłoby poprawić/czego brakuje:

wymieniony kot Behemot („Mistrz i Małgorzata”) to niestety myślenie życzeniowe autora, książka ta jest jako tako znana tylko w kulturze wschodnio-europejskiej, ba nawet w takiej Polsce większość populacji pewnie nie będzie tego kota kojarzyć
Nie ma też on praktycznie żadnych odniesień popkulturowych

Czego brakuje !ZGROZA!

Kot Prot (ta nazwa to dopiero zgroza!) lub poprawniej "The Cat in the Hat"
Skoro jest Kot w butach, to czemu nie Kot w Kapeluszu.
Wbrew pozorom ta postać z książek Dr Seussa jest jednym z najbardziej rozpoznawanych kotów na świecie!
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Cat_in_the_Hat
Ma też swój film aktorski
http://www.filmweb.pl/Kot


Heathcliff
po polsku uh, eh Łebski Harry -.-'
http://en.wikipedia.org/wiki/Heathcliff_%28comic_strip%29
Naprawdę popularny kot z serii komiksów, kreskówek a także filmu aktorskiego (który jest "w produkcji od 2012" i słuch po nim zaginął :p )
Niestety ma on wielkiego pecha bo wygląda BARDZO podobnie jak jego konkurent Garfield.
Oczywiście Garfield to sadysta/kot domowy i samotnik a Heathcliff to cwaniak/kot uliczny zarządzający swoim "gangiem" wiec podobieństwo na wyglądzie się kończy

Porównanie wyglądu obydwu kotów
http://th03.deviantart.net/fs71/PRE/f/2012/292/b/6/garfield_and_heathcliff_by_barontremaynecaple-d5iavn0.jpg

Honorowa wzmianka należy się także Top Cat czyli kolejnemu "kotu ulicznemu" który oprócz kreskówek dorobił się też filmu kinowego (ale animowanego) w 2012
https://www.youtube.com/watch?v=ftoSOKJ7-Gs

Następnie, koty prawdziwe ale gadające ludzkim głosem
Salem - kot nastoletniej wiedzmy Sabriny (z serii Sabrina the Teenage Witch)
https://www.youtube.com/watch?v=AiUaJIxbm1Y

i polskojęzyczny kot Rademenes z serialu Siedem Życzeń
http://pl.wikipedia.org/wiki/Siedem_%C5%BCycze%C5%84
https://www.youtube.com/watch?v=SYJ08TAWG4Q


Koty z memów

Temat bardzo dobrze opisany już w artykule -ale ponownie zabrakło jednego z najbardziej znanych kotów! (bo Grumpy cat czy "box cat"-czyli Maru to jednak są czasy bardziej współczesne, btw Maru jest odpowiedzilany za wszelkie nawiązania do "kotów mieszkających w pudełkach")

Chodzi oczywiście o "Keyboard Cat"
http://en.wikipedia.org/wiki/Keyboard_Cat
https://www.youtube.com/watch?v=J---aiyznGQ
tu np w świetnej reklamie
https://www.youtube.com/watch?v=4hlqjLuBVNk
"często nazywany najstarszym memem internetowym", parodiowany i kopiowany w TONIE metrycznej mediów, ostatnio np keyboard cat pojawił się w filmie kinowym *Wojownicze Żółwie Ninja* (2014)

Na osobną wzmiankę zasługują tu także "cat girls" jako pieruńsko popularny gatunek w popkulturze, obecnie ciężko znaleźć jakieś azjatyckie MMO (czy połowę Visual novel) gdzie takiej rasy nie ma. Przykład na cat girls wrzucono np w [7]
btw jak można tak oszpecić khajitkę :(

19.02.2015 10:44
odpowiedz
mmalinowski
1
Junior

grumpy cat :D

19.02.2015 12:10
Flyby
😍
odpowiedz
Flyby
190
Outsider

"btw jak można tak oszpecić khajitkę :(" [19]

Aby to zrozumieć, WrednySierściuchu, trzeba znać historię M'rrissi ;) To ofiara eksperymentów magicznych niecnych Thalmorczyków ;( Nie tylko ludzie są okrutni wobec kotów ;(
Tak, M'rrissi została oszpecona celowo..

..aa, i w jej wypadku twórczość Azjatów akurat nie pasuje ;)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze