Dzień Kota - najbardziej znane koty w kulturze masowej - DM - 17 lutego 2015

Dzień Kota - najbardziej znane koty w kulturze masowej

Koty - tajemnicze, niezależne, mają swój charakter, humory, chadzają własnymi drogami. Od początku ich udomowienia są bohaterami baśni, opowieści, utożsamiane z istotą boską lub wręcz przeciwnie - tępione jako symbol złych mocy i czarów. Z okazji przypadającego właśnie dziś Dnia Kota, przyjrzyjmy się najsłynniejszym kocim osobnikom, które na stałe weszły do współczesnej popkultury - czy to w książkach lub filmach, czy też od niedawna - jako bohaterowie Internetu.

Najnowszy wizerunek  Kota w Butach

Kot w butach
Najstarsza wersja tej baśni pochodzi od włoskiego pisarza z 1550 roku, jednak najbardziej znana stała się trochę późniejsza wersja, napisana przez francuza Charlesa Perraulta. Adaptacje bajki i odniesienia do sprytnego i wygadanego kota, który pomaga swojemu niezbyt zamożnemu właścicielowi zdobyć bogactwo i rękę księżniczki pojawiały się w kilkukrotnie na ekranie, np. w jednym z odcinków „Pokemonów”, jednak największą sławę przyniósł mu występ w filmie „Shrek”. Epizodyczna rola charyzmatycznego kota, któremu głosu udzielał Wojciech Malajkat (Antonio Banderas w oryginale), szybko zdobyła uznanie i sympatię widzów. Skwitowanie ataku kaszlem słowem „kłaczek” weszło już do naszego języka potocznego, a sam kot „uniezależnił” się od Shreka i doczekał swojego pełnometrażowego filmu.

Diaboliczny kot z "Mistrza i Małgorzaty"

Behemot („Mistrz i Małgorzata”)
To nie tyle kot, co demon służący szatanowi - ale w powieści Michaiła Bułhakowa przyjmuje on właśnie postać kota - dość szczególnego: chodzącego na dwóch łapach jak człowiek, mówiącego, ze skłonnością do picia wódki, grania w szachy, żartów czy dość sarkastycznych komentarzy.

Kot z Cheshire

Cheshire Cat - Kot z Cheshire
Kultowy zwierzak z książki „Alicja w Krainie Czarów”, którego cechami szczególnymi był szeroki uśmiech i zdolność znikania i pojawiania się - jest wręcz wszechobecny w naszej popkulturze. Wystąpił praktycznie w każdej formie mediów, był również przedmiotem rozpraw naukowych. Określenie „Cheshire cat” pochodzi z końca XVIII wieku i odnosi się do szerokiego uśmiechania się, z widokiem zębów i dziąseł. Tworząc słynnego kota - autor „Alicji” Lewis Carroll prawdopodobnie inspirował się płaskorzeźbami uśmiechniętych kotów na kościele w swojej rodzinnej miejscowości. Poza licznymi adaptacjami „Alicji”, w których kot z Cheshire pokazywany jest na różne sposoby (inne kolory futra, jako postać negatywna, pozytywna) - Cheshire Cat pojawia się też w grach komputerowych.

Kot z Cheshire w grze Alice: Madness Returns

Obowiązkowo spotykamy go oczywiście w American McGee’s Alice i Alice:Madness Returns - gdzie udziela nam wskazówek i pomaga. Jeden z bohaterów Bayonetty - Luka, nosi ksywkę Cheshire. Dzięki linie z hakiem, ma on zdolność szybkiego znikania i pojawiania się w różnych miejscach. Kot z Cheshire występuje też epizodycznie w Jazz Jack Rabbit 2 czy Kinect Disney Adventures, w komiksach DC, Marvella i Mandze. Pojawia się w tekstach piosenek rockowych, jego imieniem nazywane są puby w Wielkiej Brytanii, jest także metaforą wyjaśnienia niektórych zjawisk naukowych.

Kot Feliks

Kot Feliks (Felix the Cat)
Obecny w amerykańskiej kulturze od 1919 roku, czarno-biały kocur  zaistniał w niemych filmach animowanych, by z czasem również przemówić własnym głosem. Był bohaterem setek kreskówek, filmów, komiksów oraz gry komputerowej z 1992 roku. Jego popularność oraz imię, które pochodzi od łacińskiego słowa „szczęście” sprawiły, iż chętnie przyjmowano jego wizerunek jako symbol czy maskotkę. Feliks towarzyszył m.in. Charlsowi Lindbergowi w historycznym locie przez Atlantyk, zdobił ogony dywizjonu bombowców VB-2B (przemianowany dziś na dywizjon myśliwców VFA-31, Feliks nadal obecny jest na ogonach samolotów F-18). Charakterystyczny kocur występował w odcinkach seriali „Simpsonowie”, „Futurama”, czy w filmie „Kto wrobił królika Rogera”. Przyjmuje się też, że to jego postać zainspirowała twórców jeża Sonica, między którymi widać pewne podobieństwo.

Feliks na ogonie samolotu F-18

Garfield
Komiks ze słynnym grubym, rudym kotem powstał w 1978 roku. Jego twórca - Jim Davis - stworzył go na podobieństwo swojego dziadka, od którego zapożyczył nie tylko imię (James A. Garfield Davis), ale też i cechy charakteru. Garfield to chyba najbogatszy obecnie kot - rocznie zarabia od 750 milionów do miliarda dolarów. Znany z długiej listy rzeczy, których nie cierpi bądź uwielbia (podobnie jak większość z nas) - wystąpił  w kilkunastu filmach telewizyjnych, serialach animowanych, filmach kinowych i grach komputerowych. Paski z komiksem można przeczytać w około 2000 gazet na świecie (również u nas - w  „Gazecie Wyborczej”?).

Koty z kreskówek
Kot - nieudolny łowca jest częstym bohaterem amerykańskich kreskówek. Najbardziej znani to oczywiście Tom z „Tom i Jerry” oraz kot Sylvester z filmów Looney Tunes. Co ciekawe - Tom na początku nazywał się Jasper, a Sylvester - Thomas. Jasper jednak szybko stał się Tomem, a Thomas Sylvesterem - by uniknąć pozwu od wytwórni MGM. Sylvester może poszczycić się trochę większą obecnością w mediach od Toma. Jest bohaterem wielu filmów, gier, gościnnie pojawia się w „Family Guy”, widnieje w godle 45 Dywizjonu Rozpoznawczego amerykańskich sił powietrznych.
Każdy z nas na pewno kojarzy też najbardziej znanego kota wśród najmłodszych - „Hello Kitty”. Popularny wizerunek białego kociaka po raz pierwszy pojawił się na portmonetce w 1974 roku. „Hello Kitty” to kot japońskiej rasy Japanese Bobtail, który od XIX wieku przynosi Japończykom szczęście w postaci figurki Maneki-neko.  


Era Internetu
Kultowe koty to nie tylko domena starych książek i filmów rysunkowych. Wraz z duchem czasu, dzięki najnowszemu medium - Internetowi - sławę na miarę „Kota w butach” osiągnęło kilka innych kocurów. Często kojarzymy ich wygląd, znaczenie - ale nie mamy pojęcia kim naprawdę są koci celebryci.

Grumpy Cat („kot zrzęda”)
Naprawdę nazywa się Tardar Sauce i jest chyba najbardziej znaną „kocią twarzą”. Marsz ku sławie rozpoczął się we wrześniu 2012 roku, kiedy pierwszy raz na serwisie Reddit pojawiło się zdjęcie kota (a właściwie kotki) z niezbyt zadowoloną miną. Charakterystyczny wyraz pyszczka powstał w wyniku genetycznej wady powiązanej z karłowatością. Tardar jest mniejsza niż inne koty, ma również wadliwą budowę łap. Począwszy od internetowego mema - Grumpy Cat jest teraz instytucją samą w sobie, przynoszącą dochody - wszelkie produkty z jej wizerunkiem są teraz licencjonowane. W Boże Narodzenie 2014 w telewizji pojawił się film komediowy „Grumpy Cat's Worst Christmas Ever”, kotka była gościem niezliczonych programów, „udzielała” wywiadów dla „Forbes’a”, pojawiła się na okładkach „New York Magazine” i pierwszej stronie „Wall Street Journal”. Na Facebooku Grumpy Cat może pochwalić się liczbą ponad 7 milionów fanów. Stacja MSNBC uznała Grumpy Cat za najbardziej wpływowego kota na świecie w roku 2012.

„Oh Long Johnson”
W tym przypadku sam kot pozostaje trochę anonimowy, ale film z kotem zawodzącym „ludzkim” głosem  stał się internetowym fenomenem. Nagrany jeszcze w erze VHS klip, miał swoją premierę już w 1998 roku, w programie „America’s Funniest Home Video”. Popularność rozpoczęła się od umieszczenia filmu w serwisie YouTube w 2006 roku. „Wymawiane” przez kota wyrażenia, jak „Oh Long Johnson”, „oh don piano” - zadomowiły się na dobre w angielskim języku potocznym, ale największym chyba sukcesem „gadającego kota” jest występ w jednym z odcinków serialu „South Park”. 226 odcinek -  „Faith Hilling” - poświęcony jest internetowym memom, a kot „Oh Long Johnson” jest tam dowodem rosnącej inteligencji kotów, co może zagrozić ludzkości.

Nyan Cat
Ten kot to jeden z przykładów, jak dziwne rzeczy mogą stać się popularne w internecie. Animowany GIF z lecącym kotem, który zamiast tułowia ma chlebek Pop-Tart, a później video na YouTubie z japońską piosenką w tle wdrapało się na 5 miejsce najpopularniejszych klipów w 2011 roku. W sieci popularne są tapety, dzwonki i aplikacje na smartfony z lecącym kotkiem.

Colonel Meow

Inne popularne koty
Niektóre koty nie odcisnęły tak swojej obecności w popkulturze, ale dzięki internetowi stały się całkiem sławne. Jednym z nich jest Cooper - kot fotograf, który cały czas podróżuje z małym aparatem podpiętym do obroży, który wykonuje zdjęcia automatycznie co dwie minuty. Świat widziany oczami kota stał się tak popularny, że Cooper doczekał się wystawy swoich prac w prawdziwej galerii.
Colonel Meow - tak nazywał się (odszedł w styczniu 2014 roku) kot, który został wpisany do list rekordów Guinessa za posiadanie najdłuższego futra (ok. 23cm). Groźny i surowy wyraz pyska (niczym żołnierza Kilrathi z Wing Commandera) na zdjęciach  na Facebooku i Instagramie zapewnił mu setki tysięcy fanów.
Sławny na YouTubie jest  kot Maru - liczba wyświetleń każdego klipu z łatwością przebija milion. Na Instagramie popularny jest  kot aktora Normana Reedusa - Eye In The Dark.

CATS
Na koniec jeden z największych kocich fenomenów popkultury, choć nie tak bardzo popularny w Polsce. Musical Andrew Lloyda Webbera „Koty” pobił rekordy najdłużej prezentowanych musicali na scenie  Broadwayu i West Endu. Opowiada o kocim plemieniu Jellicles i jednej nocy, podczas której podejmowana jest decyzja, który kot będzie mógł przejść do kociego nieba i rozpocząć nowe życie. Z musicalu pochodzi jedna z najbardziej znanych piosenek - „Memory”.
Jeśli pominąłem jakąś kocią sławę - dajcie znać w komentarzach. A może wasz pupil jest na tyle charakterystyczny i wyjątkowy, że z łatwością mógłby zostać drugim Grumpy Cat? :) Zachęcam do wklejania zdjęć - może jakiś zostanie sławny już dziś? :)

DM
17 lutego 2015 - 10:31