Wszystkie Easter Eggi odniesienia do filmów i gier ukryta fabuła w Tom Clancy’s The Division - DM - 14 kwietnia 2016

Wszystkie Easter Eggi, odniesienia do filmów i gier, ukryta fabuła w Tom Clancy’s The Division

Wprawdzie okres Wielkanocy i Wielkanocnych jaj niedawno minął, ale tylko w kalendarzu. Easter Eggi w świecie gier odkrywamy niezależnie od pory roku, świąt i pogody. Wydana niedawno produkcja Tom Clancy’s The Division, tworzona przez liczący sobie setki osób zespół, wypełniona jest odniesieniami do ich ulubionych gier i filmów, a jedno odnosi się nawet do ukrytego wątku fabularnego w grze!


Wiele światowych serwisów pospieszyło się ze swoją listą, publikując ją zaledwie kilka dni po premierze, przez co w każdej z nich brakuje wielu świetnych smaczków znajdywanych dopiero po dłuższych i bardziej dokładnych spacerach po bardzo dobrze oddanym wirtualnym Nowym Jorku. Rozeznanie utrudnia też fakt, że w przypadku The Division niektórzy gracze celowo fałszują obrazki i filmiki, tworząc samodzielnie nieistniejące Easter Eggi. Jaś Fasola i gogle Sama Fishera to nie wszystko - oto lista kilkunastu najciekawszych i najpopularniejszych nawiązań (choć na pewno kryje się ich trochę więcej). Zacznijmy od dobrze znanych, by stopniowo przejść do tych bardziej ukrytych!

1. Studio Ubisoftu
Lokacja: kryjówka w dzielnicy Turtle Bay
W każdej dzielnicy znajdziemy „metę” - jakieś pomieszczenie służące za kryjówkę, miejsce do spotkania innych graczy, uzupełnienia zapasów. Autorzy wykazali się sporą pomysłowością umieszczając je w bardzo różnorodnych wnętrzach - kinie, podziemiach kościoła, luksusowym hotelu, przychodni - jedno z nich jest wydaje się jednak dość wyrwane z kontekstu. To fikcyjne studio Ubisoftu, pełne niedziałających komputerów, plakatów gry Grow Home i z wielką reklamą nadchodzącej produkcji For Honor. Ciekawy komunikat napisany markerem znajduje się tablicy , ogłaszający końcowy termin końca jakiegoś projektu na listopad - niedotrzymana data premiery The Division?

2. Inne gry Ubisoftu
Studio deweloperskie to nie wszystkie ślady po grach Ubisoftu. W kilku miejscach - apartamentach i kryjówkach natkniemy się na pudełka z grami planszowymi Grow Home i Raving Rabbids. O wiele więcej wysiłku i czasu zajęło graczom znalezienie loga serii Far Cry, które znajduje się we wnętrzu jednego z niedostępnych do zwiedzania biurowców i widać je tylko przez szybę. Budynek ten znajdziemy pomiędzy E47th, a E49th Street, zaraz przy brzegu mapy i 1st Ave. Najprostszy do odkrycia Easter Egg to oczywiście gogle Sama Fishera, leżące w naszej bazie na stanowisku Fay Lau.

USS Astrid - nawiązanie do gry Ground Control

3. Wcześniejsze gry Massive Entertainment
Autorzy gry - studio Massive Entertainment ze szwedzkiego Malmö zaakcentował na parę sposobów swoje wcześniejsze dokonania, a uwagę skupili głównie na statkach! Swoje miasto uczcili na olbrzymich kontenerowcach stojących w zatoce, a gdy w startowej lokacji na Manhattanie udamy się za karuzelę, zobaczymy przycumowany po przeciwnej stronie okręt SS Astrid. To nic innego, jak nawiązanie do stworzonego przez Szwedów popularnego kiedyś RTSa - Ground Control, w którym nasz statek-matka nosił nazwę CSS Astrid. W sklepie z elektroniką przy W22nd i 8th Ave. możemy dostrzec pudełka z inną grą Massive - World in Conflict, a według samych twórców - gdzieś zawarto jeszcze odniesienia do głównych bohaterów tej produkcji - Parkera i Bannona.

4. Syn pisarza Toma Clancy jako osoba zaginiona
Lokacja: prawie każda tablica z fotografiami osób zaginionych
Miasto po wielkiej katastrofie to miejsce gdzie ludzie szukają bezskutecznie swoich bliskich. W wielu miejscach porozstawiane są tablice ze spreparowanymi ogłoszeniami o zaginionych. Wśród różnych osób wyróżnia się Thom Clancy - „z niemym H” w imieniu, jak głosi dopisek. To nikt inny jak Thomas Clancy III - syn słynnego pisarza i to we własnej osobie na załączonym zdjęciu. Tom sam zajmuje się tworzeniem gier indie, pisze opowiadania, a w The Division jest „zakochany”!

5.  Batman i Shia LaBeouf - inne odniesienia na plakatach osób zaginionych
Lokacja: prawie każda tablica z fotografiami osób zaginionych
Z jakiegoś powodu niektóre wizerunki osób to rysunki, reszta to fotografie, a w kilku powtarzających się opisach zdjęcia podmieniane są na inne. Przy większości dopisek brzmi po prostu „widziany ostatnio na Manhattanie”, inne mają jednak bardziej oryginalne sekwencje. Czasem brzmią enigmatycznie, czasem bezpośrednio nawiązują do popkultury - być może jacyś twórcy zawarli tam swoje osobiste nawiązania do ludzi, których znają. Mamy więc cytat z Batmana „Why so serious”, odniesienie do popularnej w USA kreskówki dla dorosłych Rick & Morty cytatem „Wuba luba dub-dub”, słynne „Just do it!” wskazujące tu nie na reklamę Nike, a hasło z przemówień motywacyjnych aktora Shia LaBeoufa.

6. Shaun of the Dead
Lokacja: Echo niedaleko krzyżówki 9th Ave. i W23rd Street
Wiele Easter Eggów ukrytych jest w tzw. echach - holograficznych projekcjach wydarzeń z przeszłości, które agenci mogą oglądać dzięki specjalnym soczewkom kontaktowym. To akurat odnosi się do brytyjskiej komedii o zombie - Shaun of the Dead. W jednej ze scen, bohater Shaun grany przez Simona Pegga postanawia uciekać na skróty przez płot. Ogrodzenie załamuje się pod nim, a Shaun ląduje niezbyt zgrabnie na ziemi, co dokładnie przedstawia Echo, którego bohaterem jest - Shaun Peckham.

7. Breaking Bad i Better Call Saul
Lokacja: Echo na dachu w dzielnicy Clinton, niedaleko kryjówki Wolves Den
W podobny sposób nawiązano do bohaterów popularnego serialu Breaking Bad. Wspinając się na jeden z dachów w dzielnicy Clinton, natkniemy się na imprezę z okazji końca świata! Wśród bawiących się anonimowych osób zobaczymy Williama White’a, Jonathanna Pinkmana i Saula Hammonda. Imiona zostały zmienione celowo, za to opisy poszczególnych bohaterów nie zostawiają już żadnych wątpliwości - White jako nauczyciel chemii i Pinkman - kryminalista sprzedający towar na imprezie - wszystko pasuje jak ulał.

8. Adventure Time i Sons of Anarchy
Lokacja: skwer przy W29th Street pomiędzy 8th i 9th Ave.
Bohaterów popularnej kreskówki Adventure Time zobaczymy na jednym z kunsztownie wykonanych murali w wirtualnym Nowym Jorku, natomiast plakat nawiązujący do serialu Sons of Anarchy rozwieszony jest na billboardach oraz reklamowany na autobusach miejskich.

9. Jaś Fasola
Lokacja: Avenue C przy skraju mapy, wewnętrzna część pętli
To odniesienie jest akurat trochę makabryczne, ale podobnych obrazów znajdziemy w grze o wiele więcej. Ten akurat nawiązuje do słynnej sceny, w której Rowan Atkinson transportuje swój zakupiony na wyprzedaży fotel na dachu Mini Morrisa, sterując autem z dachu. W grze na nowszym samochodzie i bardzo podobnym fotelu znajduje się niestety zabity żołnierz JTF.

10. Teenage Mutant Ninja Turtles
Lokacja: róg 31st i 7th oraz pomiędzy 45th i 43rd, blisko 2nd Ave.
Wojownicze Żółwie Ninja grasowały w swoich uniwersum po Manhattanie, dlatego i w jego post apokaliptycznej wersji  możemy natknąć się na ich ślady. W dwóch miejscach znajdziemy pudełka po pizzy, ulubionej potrawy walecznych żółwi, a każdemu z nich towarzyszy charakterystyczna dla ninja broń - miecze i nunchaku.

żródło: whatculture.com

11. The Simpsons
Lokacja: otoczenie kryjówki Wolves Den
Na murze budynku niedaleko kryjówki Wolves Den znajdziemy mural wielkiego pączka z charakterystyczną kolorową posypką - takie jak te w serialu The Simpsons. Podobne pączki leżą też na stolikach niektórych postaci w kryjówkach.

12. Świąteczna ciężarówka Coca Coli
W grze nie znajdziemy żadnych licencjonowanych towarów, oprócz broni - dlatego świąteczna ciężarówka zawiera napój o innej nazwie, ale jej wygląd nie pozostawia wątpliwości co do swojego pierwowzoru.

13. Uncharted i Nathan Drake
Lokacja: Echo w apartamencie przy  E36th Street i Park Ave.
Fani przygód Nathana Drake’a natkną się na swojego bohatera w jednym z apartamentów. W pokoju, który przypomina krwawą łaźnię, aktywując Echo zobaczymy walczącą postać Nate’a Dragona. Choć imię jest tu już dość znacznie zmienione, to zawód - historyk oraz informacja o związku z kradzieżami muzealnych eksponatów sugerują właśnie bohatera serii Uncharted. Pewien niepokój może jedynie budzić status: "nieżyjący".

14. Szczury - Lovecraft
Lokacja: Narożnik Broadway i 25th Street
W czasie wędrówki po Nowym Jorku w The Division dominują powtarzające się elementy otoczenia, tym bardziej szokujący jest ukryty w ciemnej alejce, skąpany w krwi stół pełen zabitych szczurów - niczym makabryczny ołtarz jakiegoś kultu. Niektórzy widzą w tym odniesienie do gry Dishonored, ale to raczej nawiązanie do jednego z opowiadań H.P. Lovecrafta - Szczury w murach (The Rats in the Wall).

15. The Walking Dead - Lucille
Lokacja: posterunek policji przy E17th Street
Przeszukując zakamarki posterunku przy wschodniej 17 ulicy, a dokładniej areszt, przy jednej z cel natkniemy się na kij bejzbolowy owinięty drutem kolczastym. To prawdopodobnie Lucille należąca do Negana w świecie The Walking Dead. Fani serialu telewizyjnego zetknęli się z nim niedawno, sporo po premierze gry, ale specyficzny rekwizyt znany jest czytelnikom komiksu już od jakiegoś czasu. (taki sam kij leży też obok "tronu" LaRae Barrett w misji fabularnej).

16. Manekiny - Jestem Legendą
Lokacja: front stacji Grand Central
The Division to nie pierwsza produkcja przedstawiająca Nowy Jork po zagładzie. Całkiem wymownie udało się to w filmie Jestem Legendą. To samo miasto, zaraza, poszukiwanie szczepionki - ilość podobieństw jest tak duża, że Easter Egg z tego filmu był chyba oczywisty. Napotkamy go pod koniec misji fabularnych, po wykonaniu zadania na stacji Grand Central. W Jestem Legendą, grający główną rolę Will Smith przekonany o tym, że jest jednym człowiekiem w Nowym Jorku, zauważa stojącą przed stacją kolejową Grand Central i pomnikiem Corneliusa Vanderbilta dziwną postać. Strzela do niej, a ta okazuje się być tylko ubranym manekinem. W grze natkniemy się na sklepowego modela w bardzo podobnym stroju i niemal w tym samym miejscu - schowanego tylko trochę pod rusztowaniem, na lewo od statuy Corneliusa.

Will Smith i manekin przed Grand Central

17. Manekiny - Doktor Who
Lokacja: piwnica w misji Lexington Event Centre
Jeden manekin w pustym Nowym Jorku mógł przestraszyć Willa Smitha ale nie gracza. Tego samego nie da się powiedzieć o kolejnym nawiązaniu do sklepowych sylwetek - tym razem w naprawdę dość przerażającej scenerii. W misji Lexingtone Event Center w pewnym momencie odwiedzimy piwnicę. Na początku zobaczymy grupę manekinów od tyłu, co jeszcze nic nie sugeruje - po chwili jednak obejdziemy pomieszczenie tak, że trafimy tam od drugiej strony. naszym oczom ukaże się martwy żołnierz JTF i stłoczone wokół niego manekiny z nożami w dłoniach! Robota Rikersów? Nie zupełnie! To odniesienie do popularnego serialu science fiction - Doktor Who. W 2005 seria zaliczyła restart, a pierwszy odcinek „Rose” opowiadał właśnie krwiożerczych, plastikowych manekinach, które zaatakowały w piwnicy sklepu dziewczynę - tytułową Różę.

18. Polowanie na Czerwony Październik
Lokacja: Misja Russian Consulate
The Division mając w tytule nazwisko słynnego pisarza, składa hołd Tomowi Clancy i jego pierwszej opublikowanej powieści - Polowaniu na Czerwony Październik. Podczas wykonywania misji Russian Consulate, walcząc w gustownych wnętrzach rosyjskiej placówki dyplomatycznej, warto rzucić okiem na jedno z akwariów. Jedną z dekoracji jest w nim model sowieckiego okrętu podwodnego klasy Tajfun - czyli Czerwonego Października z książki i filmu o tym samym tytule.  

19. Akademia Policyjna - „Pod Błękitną Ostrygą”
Lokacja: Misja Police Academy
Jeśli znamy na pamięć przygody Mahoneya, Tackleberrego, kapitana Harrisa. Proctora i innych z siedmiu filmów o akademii policyjnej, to misja nosząca dokładnie ten sam tytuł może sugerować, że warto tu uważnie poszperać. Easter Egg jest malutki, ale dość wymowny. Na samym końcu, kiedy uruchomimy kamery CCTV w pomieszczeniu kontrolnym, obok klawiatury można dostrzec zapałki/wizytówkę z charakterystycznym logiem baru „Pod Błękitną Ostrygą”.

20. New York Collapse
Lokacja: apartament Gordona Amhersta
Na koniec został w pewnym sensie Easter Egg, choć mam nadzieję, że to bardziej wskazówka, która z czasem rozwinie historie opowiadane w grze. Chodzi mianowicie o książkę New York Collapse - przewodnik o tym, jak przetrwać apokalipsę w wielkim mieście. Kartki z tego przewodnika możemy zebrać jako znajdźki w grze, jednak ich ilość oraz sposób prezentacji jest po prostu fatalny i nie wzbudza w graczu żadnej ciekawości. To bardzo dziwne, ponieważ owa książka została wydana w przepiękny sposób w formie papierowej równocześnie z premierą gry i w pewnym stopniu wzbogaca jej uniwersum.

Samej książce towarzyszą dodatki: mapa, bilet na metro, ulotki, plakat z poszukiwaną osobą, kartka ze starej książki - wszystko skrywa jakąś tajemnicę


Sama treść i wskazówki przetrwania nie są zbyt porywające - istotą książki są zapiski jej właścicielki - April Kelleher, robione na marginesie. Wykonywane przez ponad miesiąc czasu, dokumentują początki katastrofy i stopniowy upadek Nowego Jorku z punktu widzenia zwykłej (choć nie do końca) mieszkanki. Oprócz poszczególnych kartek rozsianych po całym mieście oraz kilku Ech, których bohaterką jest właśnie April Kelleher - egzemplarz książki możemy zauważyć jedynie w mieszkaniu Gordona Amhersta, w czasie wykonywania stosownej misji fabularnej. Zwykłe nawiązanie, czy ścisły związek z wątkiem książki, który kończy się dość nieoczekiwanie małym cliffhangerem? (jeśli kogoś interesują szczegóły - zapraszam poniżej)

Każde wolne miejsce na stronie to dziennik April - różne długopisy oznaczają róże okresy prowadzenia zapisków, większość tajnego przekazu z książki możemy wyczytać z jej notatek


!!! Uwaga spoilery!!!


Treść książki jako przewodnika na przetrwanie katastrofy w mieście choć w niektórych momentach ciekawa - nie jest zbyt porywająca jak wspomniałem, ale razem z April szybko dowiadujemy się, że to nie jest zwykła pozycja do czytania. Bohaterka przekonuje się, że nigdzie w mieście nie można znaleźć innych tytułów tego samego autora, choć są one wyszczególnione i z coraz większym przerażeniem odkrywa, że w prawie każdym rozdziale kryje się pewna szarada lub łamigłówka z ukrytym przesłaniem. W zasadzie cała książka to jeden wielki szyfr - już na pierwszych kartkach ukryto hasło - „Uciekaj z Manhattanu”, a kolejne w bardzo precyzyjny sposób informują o tym, że pieniądze mogą być „trucizną”, najbardziej grożącą zagładą ludzkości jest śmiertelny wirus, a rząd może próbować przywrócić porządek za pomocą tajnych agentów. Do tego dochodzi fakt, że New York Collapse to prezent urodzinowy dla April, podarowany dla żartu przez jej męża Billa - naukowca pracującego w laboratorium biologicznym, również nad wirusami. Bill zaraz przed wybuchem epidemii zostaje zastrzelony na ulicy na oczach April przez zawodowych zamachowców.

April Kelleher nie mogąc liczyć na pomoc policji, odcięta od swojego domu na Brooklynie próbuje jakoś przetrwać na pogrążonym w coraz większym chaosie Manhattanie i dowiedzieć się dlaczego zabito Billa, traktując marginesy książki jako miejsce na swój dziennik. W między czasie pokonuje chorobę, jest porwana przez Rikersów i ocalona przez agenta Division, który oddaje za nią życie, z gry dowiadujemy się też, że spotyka jednego z jej bohaterów - Aarona Keenera. Miesiąc zapisków, analiz i pewnego rodzaju jednostronnego dialogu samotnej April z autorem książki prowadzi ją w końcu do wniosków, iż pisarz dobrze wiedział o nadchodzącej katastrofie, ukrył w tekście wiele wskazówek (być może tylko dla niej), swą prawdziwą tożsamość, a nawet adres. Pod koniec relacji jedynym pragnieniem April jest spotkać autora - Warrena Merchanta (lub jakkolwiek inaczej się nazywa) i wypytać go o wszystko. Udaje się do jego mieszkania, by w tym jednym miejscu, na drzwiach odkryć plakat z osobą zaginioną - ze swoim własnym zdjęciem!
Kim jest autor? Co się stało z April? Kto zabił jej męża?

Na razie nie wiadomo… W grze po odblokowaniu ostatniej misji w laboratorium Amhersta i ukrytego Echa, Fay Lau z bazy zwraca uwagę na postać April i stwierdza mimochodem, że „coś jest w tej dziewczynie - będzie trzeba to sprawdzić”. Pozostaje mieć nadzieję, że The Division nie poszło w ślady Destiny i nie chodzi tu o szczątki głębszej historii, która została porzucona w trakcie prac nad grą i zmieniona na to co dostaliśmy.

April w tekście często wspomina doktora Liu - mężczyznę, kolegę Billa, który przebywa w bazie na terenie poczty, którą dobrze znamy gry. Czy Liu z czasem ewoluował w postać Fay Lau?


Wielu graczy liczy na rozwinięcie wątku w przyszłych DLC, na forach powstały całe społeczności dekodujące szyfry z książki - wykorzystano nawet glicze, by udać się do poszczególnych lokacji ujętych w zapiskach April, które znajdują się poza mapą. Mieszkanie Warrena Merchanta, a w zasadzie sam budynek istotnie jest w grze, nawet bardziej oteksturowany niż otoczenie, z kamerami CCTV, ale nic poza tym. Czy Massive odkryje przed graczami dalsze elementy historii - zobaczymy!

DM
14 kwietnia 2016 - 00:05