Najnowsze Zwei - gra dla fanów starej Zeldy i Secret of Mana! - Pita - 30 stycznia 2018

Najnowsze Zwei - gra dla fanów starej Zeldy i Secret of Mana!

Najnowsza odsłona Zwei jest kolejną z licznych, nieodkrytych serii Falcoma, najlepiej znanego z Ys i serii The Legend of Heroes. Mam ogromną słabość do tej firmy, a w szczególności jej RPG-ów akcji, które są dla mnie idealnym połączeniem gier szybkich i uroczych.

Zawdzięczają to według mnie głównie swojej dynamice - YS zawsze był dla mnie przede wszystkim tytułem akcji, a dopiero potem RPG, a najnowsze Xanadu fantastycznie łączyło inspiracje zarówno Diablo jak i Vagrant Story.

Zwei to seria, z którą nie miałem wcześniej do czynienia.  Pierwsze skojarzenie - The Legend of Mana! Generalne skojarze z The Legend of Mana to dla mnie jak najbardziej pozytywne skojarzenia. Oryginalnie wydana w 2001 roku (ale obecna wersja bazowana jest na reedycjach), gra doskonale radzi sobie ze swoim pojawieniem się na zachodzie dopiero teraz - ponieważ ma ten niesamowicie przyjemny sznyt gier z pierwszego PlayStation.

Gier, które lubiły eksperymentować. W przypadku Zwei eksperymentów jest wiele - niecodzienne sterowanie. System doświadczenia oparty o jedzenie. Wybieranie sobie towarzysza w postaci pieska czy kotka. Kierowanie dwoma bohaterami, czy (o ile oczy mnie nie zmyliły) łączenie grafiki 2D z elementami oprawy w trzech wymiarach.

Wcielamy się w rolę rodzeństwa o innych umiejętnościach i to przełączanie się między nimi załatwi większość naszych trudów. Gra jest pełna potyczek - i doskonale sobie radzi z podziałem na walkę na dystans i z zwarciu, oferując prosty system combo, różnorodnych wrogów i świetnych bossów.

Przepiękne tła oraz prosty, az przyjemny system walki to sól  chleb tego tytułu. Nie ma tutaj absolutnie nic rewolucyjnego, ale masa mini-gier, świetna oprawa i sporo dobrej walki tworzą bardzo przyjemny miks. I chociaż powoływałem się tutaj na pierwsze PlayStation to obdzierając grę z jej oprawy, mini-gier, czy wysokiej jakości muzyki przypomina ona najbardziej RPG-i/japońskie przygodówki z Super Nintendo. Zelda oraz Secret of Mana ewidentnie były inspiracją dla tego tytułu.

Falcom potrafi budować przygody. Gry takie, które powodują, że czujesz się znów dzieckiem, nawet jeżeli "nie miałeś tak" od dawna przy obcowaniu z kulturą. Tytuły świeże. Przygodowe. Ładne graficznie oraz muzycznie, w sposób przede wszystkim artystyczny, nie technologiczny.

W istocie Zwei to bardzo prosta gra, która moim zdaniem przypadnie do gustu ludziom tęskniącym za tytułami w stylu Secret of Mana - prostymi, pięknymi, lekkimi . Grając w nią czuję się trochę jak dziad stękający za starymi, dobrymi czasami (chociaż obecne czasy dla mnie jako gracza są świetne). Bo ta gra przypomina mi bardziej szalone, twórcze czasy, gdy gospodarka na świecie miała się lepiej, w grach było mniej polityki, dużo eksperymentowano… czasy, gdy zaczynałem przygodę z grami wideo.

Bardzo polecam, szczególnie zmęczonym głośnymi tytułami!

PS: Na GOG obecnie jest wyprzedaż jRPGów, chwytajcie je!

PS2: a gra dostępna jest tutaj

Pita
30 stycznia 2018 - 08:30