W to warto grać: Ciekawe wznowienia |#1 2019 - Pita - 24 stycznia 2019

W to warto grać: Ciekawe wznowienia |#1, 2019

W dzisiejszym odcinku o wznowieniach, które można było pominąć zupełnie przez nieuwagę.  W końcu tyle tego wychodzi!

***
KILLER7 (Killer7, 2005/2018)| Dostępne na PS2/NGC/PC | TEKST DOTYCZY WERSJI PC

https://youtu.be/CFGlYkkWUo0

killer7 jest dziwny. Dziwnie piękny. Ta wielowątkowa, rozgrywająca się na kilku planach historia to gra należąca do tego rzadkiego gatunku gier, które są zarówno dobre jak też ciekawe.  A grafika HD (bo PC), widescreen (bo PC) i nieskończony dobór padów (bo PC) jej tylko pomaga. W niedawnym patchu dodano też napisy, co jest nowością, względem poprzednich wydań.

Można rzec, że to odważne, awangardowe, dziwaczne połączenie strzelanki na szynach, FPS-a, horroru oraz przygodówki należy do klasyki gier dziwnych i jako taka przetrwała próbę czasu. Można rzecz, że Suda51 oraz Mikami stworzyli tytuł niezwykle niepokojący, trudny w odbiorze, nieprzeciętny. Można rzecz, że nie warto w niego grać jeżeli nie chcemy mu się poświęcać w pełni, natomiast ów poświęcenie jest tego jak najbardziej warte. Można, można, można. 
 
Wiele rzecz można o tym, tylko ja nie będę ukrywał, że ta gra mnie fascynuje. Jest aż taka dobra, pełna, spójna w swej wielkości co trudna, toporna, niewybaczająca.  I właśnie dlatego tak bardzo mi się podoba. Nie ma takiej drugiej gry. Warto ją zobaczyć, żeby zobaczyć jak można pisać scenariusze do gier wideo, jak reżyserować doznania obsługiwane kilkoma klawiszami, jak bawić się cofanie się w sposób dobry. Steam zbiera wspaniałe łakocie z przeszłości - nie da się ukryć, że to emulacja, natomiast emulacja nad wyraz sprawna. 

I  jest to przeżycie bardzo growe, tylko dla gier osiągalne. 

Słowem - killer7 wylądował na PC, więc wreszcie w niego zagraj. 

Warto przeczytać/obejrzeć:
http://endlessrunner.net/piecdziesiat-jeden/
https://gamefaqs.gamespot.com/gamecube/562551-killer7/faqs/38193

***
 
DYNASTY WARRIORS 7 (真・三國無双6 Shin Sangokumusō 6, 2011/2018)| Dostępne na PS3/X360/PC | TEKST DOTYCZY WERSJI PC


Ciężko w to może uwierzyć, lecz uważam, ze Dynasty Warriors 7 to jedna z ciekawszych fabuł w grach wideo od lat - chociaż nie ma może wątków na poziomie Planescape lub Nier Automata, że tak posłużę się sztandarami. Jest natomiast świetna interpretacja Romansu Trzech Królestw, dobra reżyseria i zniewalająca muzyka.

Oczywiście, nowsze odsłony mają lepszą rozgrywkę, żadna jednak nie ma tak dobrze opowiedzianej historii.

I teraz w to (czyli dla niewtajemniczonych - wciąż fajną siekankę, a tutaj na dodatek ze świetną fabułą!) zagrać za grosze, z większością DLC, na Steamie, w 60 klatkach. Warto. Bardzo warto.

Warto przeczytać/obejrzeć:

***

MEGA MAN LEGACY COLLECTION 1 (Rockman Classics Collection (ロックマン クラシックス コレクション), 2015/2018)| Dostępne na PS4/XO/NS/3DS/PC| TEKST DOTYCZY KAŻDEJ WERSJI


Od najnowszego patcha ta kolekcja sześciu NES-owych, radosnych, dopracowanych i ponadczasowych gier dostała funkcję dotychczas dostępną tylko na Nintendo Switch. Mianowicie możliwość przewijania gry do tyłu, jak na wielu emulatorach. I chociaż prawdziwie te gry odkrywa się jako gracz, jako designer, jako recenzent kończąc je w sposób klasyczny, to "przewijanie w tył"… przydaje się. No cóż, dzięki niemu wiele osób przekona się jakie to niesamowite gry.

Shovel Knight miał od kogo czerpać, Mario z kim rywalizować, X po kim zbierać spuściznę - polecam chociażby dla Mega Mana 2 i obserwowania jak fantastyczny jest tam pomysł na tutoriale bez słowa. I dla pixel-artów oraz muzyki. I dla level designu. I bonusów. I...

Warto przeczytać/obejrzeć:
 
Pita
24 stycznia 2019 - 11:58