Historia serii 2# - Uncharted cz. 2 - Ozzy - 13 lutego 2018

Historia serii 2# - Uncharted cz. 2

Dwie pierwsze odsłony Uncharted podbiły serca fanów przygodowych gier akcji na całym świecie. Tylko kwestią czasu było ukazanie się na rynku kolejnej części serii. Oszustwo Drake’a zostało wydane w listopadzie 2011 roku. Akcja gry toczy się cztery lata po wydarzeniach z drugiej części. Tym razem Nathan Drake wyrusza na Półwysep Arabski, gdzie poszukuje Ubar, czyli zaginionego miasta z islamskich wierzeń, którego przed laty starał się odnaleźć jego przodek, sir Francis Drake. Nie znamy przyczyn, dlaczego korsarz zaprzestał poszukiwań, jednak Nathan nie spocznie, dopóki nie odkryje tajemnicy Atlantydy Pustyni.

Poza warstwą wizualną oraz zwiększeniem przewagi zagadek logicznych i elementów platformowych nad strzelaninami, niewiele się zmieniło w porównaniu do wcześniejszych części. Nadal mamy do czynienia z klimatem gry, znanym nam do tej pory z poprzednich odsłon. Twórcy zapewne stwierdzili, że nie ma co na siłę poprawiać świetnej gry i poszli za ciosem oferując nam widowiskową przygodę.

Jeśli chodzi o nowości, to twórcy skupili się na rozbudowaniu trybu wieloosobowego. W trójce mamy do dyspozycji o wiele więcej map, rodzajów broni, skórek czy też ulepszeń do wyboru. Znajdziemy tutaj także więcej trybów w stosunku do poprzedniej odsłony serii.

Po raz kolejny gra zebrała bardzo pochlebne recenzje. W serwisie Metacritic jej ocena to 92 punkty. Do tej pory na całym świecie sprzedało się ponad 6,5 miliona kopii.

Gry o przygodach NAthana Drake'a były tworzone nie tylko przez Naughty Dog. Uncharted: Złota Otchłań zostało wydane w grudniu 2011 roku w Japonii i w lutym 2012 roku w USA, Europie oraz Australii. Tytuł pojawił się na konsolę PlayStation Vita i został wyprodukowany przez Bend Studio.

Głównym bohaterem gry nadal jest Nathan Drake, a akcja toczy się kilka lat przed Fortuną Drake’a. Nathan bierze udział w wyprawie mającej zbadać przyczyny masakry na członkach hiszpańskiej ekspedycji, która 400 lat wcześniej poszukiwała mitycznej Złotej Otchłani.

W serwisie metacritic gra otrzymała ocenę na poziomie 80 punktów i była jednym z tytułów startowych dla konsoli PlayStation Vita.

Wraz z pojawieniem się na rynku konsol nowej generacji, Sony wypuściło zbiorcze, odświeżone wydanie trzech pierwszych części Uncharted i ma ono podtytuł “Kolekcja Nathana Drake’a. Wszystkie trzy części zostały odświeżone pod względem wizualnym, poprawiona została też optymalizacja. Gry działają w rozdzielczości Full HD i wyświetlane są w 60 klatkach na sekundę.

Gracze mają do dyspozycji całość kampanii dla pojedynczego gracza z dodatkowymi poziomami trudności. Jednak posiadając to wydanie nie mamy dostępu do trybów wieloosobowych. Za stworzenie tej edycji odpowiedzialne jest studio Bluepoint Games.

Uncharted: Kres Złodzieja to pierwsza pełnoprawna gra Naughty Dog, która pojawiła się na PlayStation 4. Ze względu na chęć maksymalnego dopracowania gry, premiera była kilka razy przesuwana, jednak ostatecznie zadebiutowała na rynku w maju 2016 roku.

Akcja tytułu rozgrywa się trzy lata po wydarzeniach z trzeciej części. Nathan Drake wyrusza na Madagaskar w poszukiwaniu Libertalii, czyli legendarnego miasta, które miało być kolonią piratów.

Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, gra nie różni się zbytnio od poprzednich części. Oczywiście ze względu na możliwości nowej platformy warstwa wizualna oraz płynność rozgrywki bardzo mocno się poprawiły, jednak trzon pozostał ten sam.

W trakcie tworzenia gry studio opuściła m.in. główna scenarzystka serii, czyli Amy Hennig a jej miejsce zajęli Neil Druckmann i Bruce Straley pracujący wcześniej przy The Last of Us. Zmiany nie wpłynęły jednak znacząco na samą grę, ponieważ średnia ocen na Metacritic to 93 punkty a tytuł sprzedał się na całym świecie w ilości prawie 9,5 miliona egzemplarzy co jest rekordem serii.

Najnowszą grą Naughty Dog jest wydane w sierpniu 2017 roku Zaginione Dziecictwo. Nie jest to pełnoprawny tytuł, tylko samodzielny dodatek do Kresu Złodzieja. Pierwszy raz od początku cyklu, głównym bohaterem nie jest Nathan Drake. W grze sterujemy znaną z poprzednich odsłon Chloe Frazer, która wraz z Nadine Ross wyrusza do Indii w poszukiwaniu starożytnego artefaktu, a jest nim Gałąź Ganeśi. Jeśli chodzi o warstwę wizualną i mechanikę gry jest to kalka Uncharted 4.

Twórcy jednak trochę poeksperymentowali, ponieważ w produkcji znajduje się fragment, który możemy nazwać "misją z otwartym światem". Nie mamy tutaj z góry nałożonej kolejności wykonania poszczególnych elementów zadania i możemy dostać się w każdy zakątek danego obszaru. Później jednak gra wraca na dobrze nam znane liniowe tory.

Warto także dodać, że został udostępniony tryb multiplayer, który jest wspólny dla Kresu Złodzieja i Zaginionego Dziedzictwa.

 

Twórcy zapewniali, że Kres Złodzieja to ostatnia "duża' część cyklu, jednak nic nie jest przesądzone. Może kiedyś pojawi się "piątka" z innym bohaterem w roli głównej. Może w wir przygody rzuci się kolejne pokolenie i będziemy mogli sterować poczynaniami Cassie? Pożyjemy, zobaczymy.


Ozzy
13 lutego 2018 - 14:42