Biblioteka lodu #1 - Improbite - 14 lutego 2018

Biblioteka lodu #1

Pomyślicie sobie pewnie teraz „Jak Improbite może polecać książki?”. Fakt tego jeszcze na moim blogu nie było. To coś nowego i nawet dla mnie, ale próbowanie nowych rzeczy to coś, co dodaje naszemu życiu smak, więc i na mnie przyszła pora na coś nowego, zwłaszcza tutaj.

Chciałbym przedstawić wam kilka książek, które ostatnio przeczytałem i są one o różnej tematyce, więc myślę, że każdy z was znajdzie coś, co go zainteresuje.

  1. Assassin’s Creed: Renesans Olivier Bowden

Ostatnio nie grałem w żadną z odsłon serii, ale postanowiłem wrócić jeszcze raz do świata naszego młodego włoskiego skrytobójcy. Polecam w szczególności osobom, które jeszcze jakimś cudem nie grały w II odsłonę cyklu. Może i momentami nie powala, jeśli chodzi o całokształt i pomysły fabuły, ale na rozgrzewkę z książkową serią nadaje się idealnie.

  1. Rozmyślania – Marek Aureliusz

Książka, którą dostałem kompletnie z przypadku, ale była na mojej liście do przeczytania od bardzo, bardzo dawna. Sięgnąłem po nią, ponieważ każdemu przyda się odrobina filozofii czy dogmatów, które pomogą nakierować pewne drogi swojego życia. Książka może i wygląda na dość specyficzną, ale jest to jedna z najszybciej przeczytanych przeze mnie pozycji i często do niej wracam, kiedy potrzebuję prostych wskazówek, które wrzucają mnie w tryb refleksji.

  1. Harry Potter: Kamień filozoficzny – J. K. Rowling

Powiedziałbym, że dzisiaj to klasyka, która jednocześnie powołała do życia serię filmów o przygodach młodego czarodzieja, który ma miliony fanów na całym świecie.

  1. Kod Leonarda Da Vinci – Dan Brown

Legenda Świętego Grala znamy chyba wszyscy. Jak nie wersję z przygód Indiany Jones’a to na pewno gdzieś ją słyszeli. (Jeśli grali w pierwszą część Wiedźmina od CDProjektu, wyłapali nawiązanie w jednym z zadań). Historia tajemniczego morderstwa kustosza Luwru, który chronił sekret większy, niż wszyscy możemy sobie wyobrazić. Sekret ten może zagrozić egzystencji całego kościoła, jaki znamy. Możecie to zobaczyć także w wersji filmowej w produkcji o tym samym tytule z 2006 roku w reżyserii Rona Howarda.

  1. Mroczny rynek. Hakerzy i nowa mafia. – Misha Glenny

Książka, która jest w moim przypadku dosłownym odzwierciedleniem przysłowia „by nie oceniać książki po okładce”, bo właśnie to ona przykuła moją uwagę. Przyznaję, nie jestem specjalistą w dziedzinie, której dotyczy. Wiedziałem bardzo mało zanim się za nią zabrałem. Jednak po jej lekturze przynajmniej wiem, jak rozpracowywano czarne rynki w świecie cyberprzestępczości. Powiedzmy, że to moja taka odnoga wiedzy, której i ja sam by po sobie się nie spodziewał. Niemniej, jednak, jeśli ktoś jest ciekaw jak działa takie amerykańskie podziemie czarnorynkowe (głównie cyber) to polecam gorąco.

  1. Ego to twój wróg Ryan Holiday

Prace tego autora śledzę już od dawna. Pierwszy raz o nim usłyszałem na blogu Andrzeja Tucholskiego, który właśnie w jednym ze swoich materiałów mówił właśnie o tej książce. W skrócie książka podzielona jest na 3 kategorie, które są podzielone dodatkowo na 10 przypadków, które opowiadają o wpływie tego elementu naszej psychiki na nas samych i czasem nawet podpowiada jak zmienić niektóre elementy. W dodatku cała książka jest tak ciekawie napisana, że nie da się od niej oderwać. (Przynajmniej ja tak miałem!)  

  1. Miecz Przeznaczenia – Andrzej Sapkowski

Wielokrotnie przygody naszego wiedźmina ratowały mnie z opresji, kiedy niemiłosiernie się nudziłem. Czy naprawdę wszystkim zebranym tutaj graczom trzeba opisywać, o czym to jest? Wydaje mi się, że seria gier, którą zrobili ludzie z CDProjekt, mówi sama za siebie.

  1. Narratologia – Paweł Tkaczyk

Książka, która odmieniła moje podejście, do tego jak wiele rzeczy można zawrzeć w historii, jak można nią manipulować i jak ją w ogóle stworzyć by była porywająca. Jak sam autor o niej napisał: Umiejętność opowiadania historii jest w tobie od zawsze. Opanują ją i rozwiń. I niech to będzie obrona, dlaczego jest w tym rankingu.

  1. ?

To pozycja, która ma za zadanie otworzyć dialog z wami. Chciałbym wiedzieć jakie książki wy czytacie, co polecacie i czego nie.

Miłego czytania i mam nadzieję, że któraś z pozycji, którą wam podsunąłem, wciągnie was, a wy wyciągniecie z niej jakąś naukę, która pomoże wam w odkryciu jeszcze czegoś lepszego lub pokazaniu, na co takiego warto zwrócić uwagę w przyszłości.

Improbite
14 lutego 2018 - 22:54
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
15.02.2018 22:12
squaresofter
squaresofter
37
W co gracie w weekend?

gameplay.pl

Marek Aureliusz to jeden z moich ulubionych myślicieli. Jeśli jesteś zafascynowany stoicyzmem, to polecam Ci także pisma innego rzymskiego stoika, czyli Seneki.
Z innych filozofów moim ulubieńcem jest twórca idealizmu oraz mitu o Atlantydzie, Platon.

Jeśli chodzi o literaturę bardziej popularną to polecam całą heksalogię Franka Herberta o piaszczystej planecie zatytułowaną Diuna. Nie polecam jedynie wypocin jego syna, który niepotrzebnie starał się kontynuować ten cykl po śmierci ojca.

post wyedytowany przez squaresofter 2018-02-15 22:13:42
15.02.2018 22:56
Cobrasss
odpowiedz
Cobrasss
158
Senator

Mało czytam choć przed świętami podchodziłem do Czerwonego Kapitana którego mi kupiła dziewczyna i przyznam niczego sobie kryminał.
Choć moim ulubionym gatunkiem literackim są Przygodowe i tutaj mogę od razu polecić cykl powieści o Tomku Wilmowskim.

16.02.2018 19:35
improbite
odpowiedz
improbite
13
Legionista

#2 dorzucę pewnie w weekend, a jak nie to w poniedziałek. ;)

post wyedytowany przez improbite 2018-02-16 19:37:41