To jest dobre: Archon Classic - Pita - 27 czerwca 2018

To jest dobre: Archon Classic

Znalezione obrazy dla zapytania archon classic

Legendarne połączenie szachów i prostej zręcznościówki doczekało się wielu kontynuacji. Archon Classic jest chyba moją ulubioną.

W Archona nie grałem jako dziecko. Nie grałem nawet jako rumiany młodzieniec. Zainteresowałem się tym tytułem niedawno - bo lubię gry taktyczne. Lubię Hearts of Iron i Tactics Ogre. Kocham Final Fantasy Tactics, Fire Emblem i Heroes of Might & Magic. Lubię go i szachy, warcaby i ich wirtualne wersje.


Archon idealnie trafia dla mnie jako tytuł o prostych założeniach, braku przesadzonej ilości elementów RPG, a zarazem coś co sprawdza się jako gra wideo. Plansza, tura moja i przeciwnika, walki w real-time postaci o różnych możliwościach.


Walki są bardzo taktyczne, bo wymagają myślenia, lecz także bardzo dynamiczne bo wymagają zręczności w przypadku bezpośredniej konfrontacji. Na planszy o regułach podobnych do szachów mamy jednostki, które w przypadku bezpośredniej konfrontacji posiadają różne umiejetności. W zasadzie tyle i aż tyle!

Znalezione obrazy dla zapytania archon classic


Koncepcja prosta i w swojej prostocie genialna - wywodząc się jeszcze z 8-bitów doskonale poradziła sobie z ograniczenia. I do diabła inspirowała. Szybko sprawdziłem wszystkie popularniejsze wersje (NES-owa mnie oczarowała), zahaczyłem nawet o Unholy Wars, ale to Archon Classic wydaje się takim “wszystko w jednym”, które posiada i dużą kampanię, i rozbudowany multiplayer, czy nawet dwa tryby graficznie. O historii serii zresztą można przeczytać więcej na niezastąpionym Hardcore Gaming 101, które zachęciło mnie do wypróbowania gry.


I chociaż nie wygląda dzisiaj za dobrze, to sam koncept jest istnym evergreenem.


Evergreenem, który chciałbym widzieć częściej - Kombat Chess w Mortal Kombat Deception było silnie inspirowane pomysłem Archona i uważam, że taki tryb powinien znajdować się w większej ilości bijatyk. Tekken, Street Fighter, czy The King of Fighters miałyby w moim przekonaniu wtedy jeszcze większy potencjał e-sportowy - przyciągając widzów, którzy potrzebują gier o dłuższych pojedynkach. Tyle dygresji.


Znalezione obrazy dla zapytania archon classic


Co wspaniałe to fakt, że Archon Classic ma demo, które jest tak naprawdę prawie pełną zawartością, z ograniczonym limitem gry dziennej. Co jest natomiast smutne to fakt, że Archon Classic to jedna z tych gier na Steama, które po przejściu platformy na złotówki… jest niedostępna w Polsce.


Można ją kupić natomiast w kilku sklepach. Co polecam.

Pita
27 czerwca 2018 - 22:10
gry

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz