Chainsaw Man tom 13 - recenzja mangi. - Froszti - 8 stycznia 2024

Chainsaw Man tom 13 - recenzja mangi.

Poprzednia odsłona serii rozpoczęła zupełnie nowy etap historii z nowymi bohaterami na pierwszym planie. W Chainsaw Man tom 13 autor kontynuuje ten trend, ponownie skupiając się na nastoletniej bohaterce, w której życiu naprawdę wiele się dzieje, a to oznacza dla czytelnika porcję intensywnej akcji.

Denji nieustępliwie próbuje odkryć przed światem swoją prawdziwą tożsamość. W tych dążeniach ciągle powstrzymuje go jego obserwator Yoshida. Nie oni jednak stanowią o sile trzynastej odsłony serii. Na pierwszym planie scenariusza ponownie znajduje się bowiem Asa Mitaka. Nastolatka zacieśnia więź z Yuuko, co prowadzi do wspólnego odkrycia pewnych skrywanych sekretów. Szybko okazuje się ponadto, że dziewczynę opętał pewien demon, a to z kolei prowadzi do naprawdę intensywnych wydarzeń.

Dwunasta część serii stawiała głównie na zaprezentowanie nowego etapu opowieści i związanych z tym nowych bohaterów. Skoro wymagany wstęp mamy już za sobą to Fujimoto Tatsuki w Chainsaw Man tom 13 mógł sięgnąć po pewne dobrze znane fanom schematy, opierające się na widowiskowości, brutalności i szaleństwie. Tych trzech elementów z pewnością tu nie brakuje, chociaż manga rozkręca się powoli. Jeśli jednak przebrnie się przez kilka pierwszych „spokojnych” stron, to później już do samego końca z kadrów komiksu wylewa się posoka i adrenalina.

Toczące się tu walki nie są oczywiście jedyną wartością dodaną tomiku. Autor całkiem sprawnie rozwija postać Mitaki, pokazując jej stopniową przemianę. Ciągle wokół niej piętrzą się jednak różne niedopowiedzenia i tajemnice, co dodatkowo zachęca czytelnika do dalszego śledzenia serii.

Nie wszystko jest tu jednak idealne i do pewnych rzeczy można mieć pewne zastrzeżenia. Jednym z minusów są dość przeciętnie zaprezentowane relacje pomiędzy pojawiającymi się bohaterami. Jak na razie są one według mnie dość płytkie i nie wykorzystują w pełni swojego potencjału. Brakuje tu również charakterystycznego dla serii czarnego humoru. W dwóch tomach nowego arcu humor jest dość sporadyczny, a jeżeli się już pojawia, to jest on dość nijaki.

Niezmienna jest za to forma wizualna serii, która cały czas trzyma ten sam wysoki poziom. Owszem niektóre sceny (zwłaszcza walk) są trochę za bardzo chaotyczne i mocno surowe, ale do tego przywykł już chyba każdy fan cyklu i w pewnym sensie nadaje to tytułowi wyrazistości.

Chainsaw Man tom 13 jest więc pozycją, która powinna nie tylko zadowolić fanów, ale również mocno zachęcić ich do szybkiego sięgnięcia po kolejny tom.


Manga do znalezienia w sklepie wydawnictwa Waneko.

Froszti
8 stycznia 2024 - 14:19