Co to znaczy epicki? - eJay - 4 sierpnia 2010

Co to znaczy epicki?

Ostatnimi czasy spotykam się coraz częściej ze słowem "epicki" albo "epa". Przykładowo mój znajomy stwierdził, że wszystkie filmiki zrobione przez Blizzarda są "epickie", a najnowszy film Jamesa Camerona pt. Avatar  to jedna, wielka epa. Ja wiem doskonale o co mu chodziło, niemniej uważam, że obecne pokolenie graczy dość łatwo daje się wmanewrować w pewien trend posługiwania się nieznanymi zwrotami.

Wystarczy bowiem zajrzeć do zwykłego Słownika Języka Polskiego w wersji online i przeczytać, że "epicki" pochodzi od słowa "epika", które oznacza "jeden z trzech rodzajów literackich obejmujący utwory, których dominującą formą wypowiedzi jest narracja i opis". O co więc dokładnie tu chodzi?

 

Kadr z filmu "Królestwo niebieskie" - epa pełną gębą


Moim zdaniem wpadliśmy w pewną pułapkę naiwności. Łatwo uwierzyliśmy, że barwiąc nasz język rzadkimi zwrotami zostaniemy ocenieni nader wysoko pod kątem inteligencji. A tak nie jest, uważam wręcz przeciwnie - jeżeli jesteśmy w stanie stosować proste, mało skomplikowane środki  komunikacji i tym samym dotrzeć do "ludzia" to wypadamy o wiele lepiej w ich oczach, niż zmyślając jakieś wydumane frazesy, o których mamy pojęcie jak o niedzielnym obiedzie kosmitów z planety XIHJS298 w układzie Alpha Centauri. Górnolotne, wypełnione po brzegi bogatym słowotwórstwem teksty zostawiam krajowej inteligencji, jej wychodzi to zdecydowanie najlepiej w przeciwienstwie do takiego grafomana jak ja. Inna sprawa, że "epa" to przejaw naszych czasów, tak jak kiedyś na kapuśniak dziadkowie mówili po prostu rumpuć. Każda geenracja ma swoje teksty. Zresztą zróbcie eksperyment, zaczepcie jakąś starszą osobę na ulicy i powiedzcie, że wasze miasto jest "epiczne". W 98,9% przypadków nie zrozumieją Was, gwarantuję.

Pytanie brzmi - czemu w ogóle ma służyć rodzina słowa "epika" w kontekście oceniania filmów, gier, muzyki itd.? W moim mniemaniu sprzyja to podkreśleniu wartkości tych pozycji o wybitnie emocjonalnym zabarwieniu, na które składa się połączenie obrazu i dźwięku. Mimo, że w rzeczywistości oznacza to coś innego, słowo "epa" brzmi monumentalnie i prężnie. Przykładowo dla mnie finał Mass Effecta jest bez dwóch zdań epicki bo Shepard z ekipą rozpoczyna osobistą krucjatę przy akompaniamencie znakomitej muzyki i w rewelacyjnie zrealizowanym środowisku. Z drugiej strony jazda po opustoszałym mieście w Need for Speed: Most Wanted nie posiada już epy, bo gra po 30 minutach robi się nudna jak flaki z olejem. I tu wraca problem indywidualnej oceny - dla jednego epę posiada Puzzle Quest 5, a dla drugiego Cheesmaster 7000, inny gracz z kolei za epiczny uważa jakiś fragment z Heavy Rain. I wszyscy mogą mieć rację, wszak tak te gry odbierają! Ale czy dzisiaj, gdy język polski został skutecznie zasyfiony i z-engliszowany kogoś obchodzi, że epicki znaczy coś innego? Mam nadzieję, że tak.

 

eJay
4 sierpnia 2010 - 18:31
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
23.08.2010 16:33
zanonimizowany687367
19
Centurion

nie słuchajcie go on nie rozumie czarnych:P

23.08.2010 16:36
s1ntex
odpowiedz
s1ntex
42
Senator

Było.

23.08.2010 16:37
Egzek
odpowiedz
Egzek
44
Harbinger

Spoilery ME2 ?

03.09.2010 16:34
Radanos
odpowiedz
Radanos
96
Szczęść Boże

Ech - Epicki itd. jest po prostu nieprawidłowym przetłumaczeniem angielskiego Epic. Nie, chwila moment to w naszym języku jest już podobne słowo "Epika", a "Epicki" itd. są prawidłowo przetłumaczone, ale w polskim słowniku nie ma już dla niego miejsca.

03.09.2010 17:26
HETRIX22
odpowiedz
HETRIX22
157
PLEBS

Słowo EPICKI wzieło się z języka angielskiego ("epic" które znaczy COŚ WIEKIEGO), narodziło się nowe słowo którego brakuje w naszym słowniku czyli "epicki"Są słowa które wyglądają tak samo, ale znaczą coś innego m. in. Zamek: zamek jako budynek -- zamek od drzwi, czy to dość nowe słowo, ale o popularnym znaczeniu "epicki". Wszystko? Wszystko !