Cena Nintendo 3DS odstrasza Japończyków? - Jiker - 12 października 2010

Cena Nintendo 3DS odstrasza Japończyków?

Grającym Polakom wydaje się, że Japończyk na konsolę jest w stanie przeznaczyć nawet ostatniego jena. Jak się jednak okazuje, cena Nintendo 3DS - ustalona w Japonii na poziomie 25 tysięcy jenów, czyli około 850 złotych - jest dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni całkiem wygórowana. Czy do tego stopnia, że część z nich odłoży zakup nowej platformy Nintendo na później?

Konsole Nintendo drukują pieniądze - skuteczne antidotum na żale Japończyków? ;)

Z badań japońskiego serwisu GetNews.jp (przeprowadzonych na grupie 1003 Japończyków,) wynika, że blisko 80% uważa najnowszy sprzęt do grania Nintendo za drogi. Jedynie 16,4% z nich wydało osąd, że cena konsoli została ustalona na rozsądnym poziomie.

Cena konsoli Nintendo 3DS jest:

 • całkiem wysoka – 32,2%
 • wysoka– 28,3%
 • za wysoka – 19,2%
 • na rozsądnym poziomie– 16.4%
 • całkiem tania– 2%
 • tania – 0,9%
 • za tania– 1%

Obstawiam, że wiele z badanych osób uznało cenę 3DS za zbyt wysoką lub wysoką z powodu różnicy pomiędzy nią, a ceną Nintendo DSi oraz Nintendo DSi LL, czyli poprzednich konsol przenośnych Nintendo. Obecnie Japończycy mogą je bowiem zakupić za 15 tysięcy i 18 tysięcy jenów, czyli równowartość 525 i 630 złotych. Oznacza to, że 3DS będzie od nich droższy o nawet 325 złotych. A że Japończycy zazwyczaj skrupulatnie liczą pieniądze, wyniki sondażu nie powinny nas tak znowu bardzo dziwić.

Odpowiadając jednak na pytanie zadane w pierwszym akapicie tego wpisu stwierdzam, że: nie. Wydaje mi się bowiem, że w miarę zbliżania się do dnia premiery Nintendo 3DS coraz większa liczba Japończyków deklarujących miłość do gier będzie się przekonywać do nowej platformy Nintendo, by wreszcie w dniu premiery (zapowiedzianej na 26 lutego 2011 roku) wydać odpowiednią sumę i cieszyć się dopracowanymi grami oferującymi wsparcie dla technologii 3D. Nie zdziwię się, jeśli rezultaty sprzedaży z pierwszych kilku dni pójdą w miliony egzemplarzy. Miłość Japończyków do Nintendo jest przecież bezgraniczna.

  Jiker
  12 października 2010 - 18:10

  Cena Nintendo 3DS (około 850 złotych) jest...

  zbyt wysoka. 36,4 %

  wysoka. 49,7 %

  w sam raz. 12,6 %

  niska. 1,4 %