Z czego wykastrowano Mafię II? - UV - 3 grudnia 2010

Z czego wykastrowano Mafię II?

Planowałem o tym napisać dawno temu - w końcu temat nie jest nowy - ale po przemyśleniu sprawy postanowiłem poczekać z publikacją niniejszego artykułu kilka miesięcy. Powód? Liczyłem na to, że większość rzeczy usuniętych z podstawowej wersji, zostanie dodanych w płatnych rozszerzeniach DLC. Teraz gdy ostatni z nich pojawił się wreszcie na rynku i wiemy co oferują, możemy dokładnie sprawdzić, jaką grą mogłaby być Mafia II, gdyby większość planowanych w procesie produkcji atrakcji znalazła się w finalnej edycji gry.

Na początek kilka słów komentarza ode mnie. Nie uważam, że Mafia II jest zła. Wprost przeciwnie – podtrzymuje pozytywne zdanie, które wyraziłem w sierpniowej recenzji. Dziś skończyłem grę po raz drugi i bawiłem się naprawdę świetnie. Owszem, niedociągnięcia są widoczne gołym okiem, ale mimo swoich wad nadal jest to produkt wart uwagi.

Jeden%20z%20pierwszych%20obrazk%F3w%20z%20gry.%20W%20pe%u0142nej%20wersji%20gry%20o%20takiej%20kurtce%20mo%u017Cna%20by%u0142o%20pomarzy%u0107.
Jeden z pierwszych obrazków z gry, które pojawiły się w sieci. W pełnej wersji gry o takiej kurtce można było pomarzyć.

Czy Mafia II byłaby produktem lepszym, gdyby wszystko to, co opiszę poniżej, zostało w niej zawarte? Nie ma żadnych wątpliwości, że tak. Czesi mieli kilka naprawdę fajnych pomysłów (vide pozwolenie na broń) i szkoda, że ostatecznie ich nie zaimplementowano. Gra byłaby bardziej rozbudowana i dłuższa, co również odbiło by się korzystnie na następczyni kultowej „jedynki”.

Co zatem usunięto z drugiej Mafii?


Zakończenia

Pod koniec czerwca w sieci pojawiła się informacja, że twórcy gry postanowili zrezygnować z alternatywnych zakończeń i zamiast czterech różnych finałów, przygotowali jeden, za to ich zdaniem najlepszy. W rzeczywistości wycięto trzy epilogi, które powinny następować po wydarzeniach w obserwatorium! Żeby było jeszcze ciekawiej, dopiero po wyświetleniu któregoś z nich, na ekranie miał pojawić się wieńczący zmagania napis „Koniec”. W finalnej wersji gry faktycznego „końca” nie ma. Po ostatnim filmiku oglądamy napisy i po dłuższej chwili wracamy do menu głównego.

 Trzy brakujące epilogi to:

 • Najwyższy czas (18 października 1953)
 • Przyjaciele na śmierć i życie (22 lipca 1955)
 • Rodzinna firma (18 stycznia 1954)

Prolog

Rozpoczynający zmagania epizod we Włoszech był pierwotnie zdecydowanie dłuższy. Misja Stary kraj figuruje na liście scenariuszy dopiero jako ósma z kolei, co oznacza, że Scaletta miał w miasteczku San Celeste znacznie więcej do roboty:

 • Zaginiony w akcji
 • Błyskawiczny kurs sycylijskiego
 • Zabawa w chowanego
 • Człowiek honoru
 • Poczucie obowiązku
 • Wsparcie/Poczucie obowiązku wer. 2 (alternatywa, jeśli wyjdą wszyscy razem)
 • Szwadron śmierci
 • Władza ludu
 • Stary Kraj


Misje poboczne

Tutaj dokonano największych cięć. W Mafii II zachowała się tylko jedna misja poboczna (w polskiej wersji określana mianem fuchy), a dotyczyła ona obrony prostytutki przed gburowatym młodzieńcem, który wjechał w tył samochodu należącego do kobiety. Lektura plików tekstowych uświadamia nas, że dodatkowe zadania zlecało kilku ważnych bohaterów niezależnych: Mike Bruski ze złomowiska, Derek Papallardo z portu, Charlie - właściciel sieci warsztatów samochodowych oraz Eddie Scarpa, podwładny Carla Falcone. Część z nich pojawiła się w dodatkach DLC, np. misję Drogi samochód dla Charliego można zrobić w rozszerzeniu Joe’s Adventures.

Niektóre usunięte misje poboczne zapowiadały się bardzo ciekawie, bo poruszały wątki pominięte w pełnej wersji gry, np. stosunki Scaletty z kobietami. Z drugiego rozdziału (Nie ma to jak w domu) skasowano np. zadanie związane z Monique – jego celem było wyjście z dziewczyną do kina w dzielnicy Midtown. Ślady po tej misji zostały jedynie w plikach tekstowych.

Przykładem wykastrowania podstawowej wersji gry może być też misja, w której Vito musiał zniszczyć samochody stojące w garażu - jej obszerny fragment zaprezentowano po raz pierwszy na wspomnianym już filmie z targów Gamescom. Ostatecznie zadanie to wylądowało w dodatku Joe's Adventures, ale w stosunku do oryginału zostało ono znacznie okrojone. Zainteresowanym polecam obejrzenie poniższego filmu.


Pozwolenie na broń

W Mafii II nie można chodzić po ulicach z wyciągniętą pukawką, bo popadamy w konflikt z prawem – kiedy policjant zobaczy Scalettę z pistoletem w ręku, natychmiast stara się go zaaresztować. Tymczasem w roboczej wersji gry Vito mógł zaopatrzyć się w dokument uprawniający do noszenia broni palnej, który na dodatek można było pokazać stróżom prawa. Potwierdzają to nie tylko pliki tekstowe gry, ale również pamiętny zwiastun Mafii z ubiegłorocznych targów Gamescom. Możliwość zaprezentowania wspomnianych papierów gliniarzowi (Show your LTC, w polskiej wersji Pokaż pozwolenie na broń)  pojawia się wśród dostępnych opcji, co można zobaczyć na poniższym obrazku.

Policjantowi%20mo%u017Cna%20by%u0142o%20pokaza%u0107%20pozwolenie%20na%20posiadanie%20broni.
Policjantowi można było pokazać pozwolenie na posiadanie broni.

Z ukrytych w plikach Mafii II tekstów wynika, że licencję na broń (zapewne podrobioną) załatwił Scalettcie Giuseppe:

Odbierz pozwolenie na broń od Giuseppe.


Reputację

Autorzy zaimplementowali w Mafii II system reputacji, który na bieżąco oceniał działania Scaletty. Jak działał? Na to pytanie odpowiada nam sama gra, bo choć jej autorzy ostatecznie cały mechanizm zablokowali, to jednak zapomnieli usunąć z plików tekstowych przyporządkowanych mu treści. W polskiej wersji językowej odpowiedni komunikat  przedstawia się następująco:

Szacunek, jakim się cieszysz, rośnie w miarę wykonywania misji i robót. Im wyższy poziom szacunku, tym niższe są dla ciebie ceny w sklepach, mandaty i łapówki. Szacunek zmniejszy się, jeśli będziesz zabijał policjantów, cywili oraz popełniał inne przestępstwa. Równocześnie wzrosną dla ciebie ceny.

O poziomie reputacji gracz informowany był podczas zmagań, w plikach do dziś ukryta jest fraza:

Szacunek: %d/100

Największe kary czekały za zabicie cywilów, o czym również informował stosowny komunikat:

Zabiłeś niewinnych ludzi. Twoja reputacja spada.


Inne ciekawe rzeczy

W plikach tekstowych można znaleźć o wiele więcej informacji na temat rzeczy, które zostały w grze zaimplementowane, ale z różnych względów nie trafiły do ostatecznej wersji. Poniżej znajdziecie moim zdaniem te najciekawsze:

 • Vito mógł nauczyć się otwierać sejfy, co zapewne wiązało się z możliwością okradania domów, sklepów, bądź innych instytucji.
 • Na liście broni pojawiają się niedostępne w pełnej wersji gry akcesoria: nóż, kastet, klucz francuski, rurka, tasak, łom, pałka, butelka i kij bejsbolowy. Wygląda na to, że Vito mógł walczyć praktycznie wszystkim, co znalazł pod ręką, a moduł odpowiedzialny za walkę w zwarciu był bardziej rozbudowany.
 • Scaletta mógł czytać gazety – stąd pewnie spora liczba kiosków w Empire Bay, które pojawiają się w pełnej wersji gry.
 • Istniała opcja sprzedaży paliwa z cystern na stacjach benzynowych. Być może było to związane z jakąś misją.
 • Mike Bruski kupował od Scaletty kradzione samochody. W celu sprzedaży odprowadzało się je do specjalnego garażu, prawdopodobnie na złomowisku (w pełnej wersji można jedynie niszczyć pojazdy w prasie, co jest równoznaczne z otrzymaniem zapłaty).
 • W Mafii II strzelać uczymy się na złomowisku Bruskiego. Autorzy zaprojektowali również odrębny tutorial, który pozwalał poćwiczyć na strzelnicy.
 • Czesi eksperymentowali z trybem multiplayer. W plikach tekstowych zachowały się komendy wyświetlane w trakcie walk zespołowych.
 • Vito mógł korzystać z taksówek jak normalny pasażer. Pierwotnie w rozdziale Nie ma jak w domu podróż taksówką nie odbywała się automatycznie, Scaletta musiał przywołać pojazd na ulicy i włożyć walizkę do bagażnika.
 • Mafia II oferowała pierwotnie nie trzy, a cztery poziomy trudności. W pełnej wersji zabrakło ostatniego, ekstremalnego. Cytat: Zastanów się dwa razy, nim wybierzesz poziom ekstremalny. Będzie on olbrzymim wyzwaniem nawet dla graczy, którzy o strzelankach wiedzą wszystko.
 • Gra pozwalała strzelać zza kierownicy samochodu. W opcjach można było nawet przyporządkować tej funkcji odrębny klawisz.
UV
3 grudnia 2010 - 09:06

Komentarze Czytelników (44)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
04.12.2010 10:21
odpowiedz
Likfidator
116
Senator

Po prostu inwestorzy zdecydowali pociąć grę na części, bo myśleli, że dzięki temu zarobią więcej.
Prawda jest jednak taka, że pełna podstawowa wersja sprzedałaby się o wiele lepiej, a w przyszłości np. na STEAMowej przecenie po 5-7$ zarobiliby więcej niż na dodatkach DLC.

A tak pozostał tylko niesmak, po zepsutej grze. Zresztą atmosfera produkcji tej gry też nie była zbyt ciekawa, biorąc pod uwagę, że wiele osób zrezygnowało z pracy nad nią.

04.12.2010 11:20
U.V. Impaler
odpowiedz
U.V. Impaler
187
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

Dorzuciłem info o prologu. ;)

04.12.2010 12:21
raziel88ck
😊
odpowiedz
raziel88ck
150
Reaver is the Key!

Ponizej wypisalem co jeszcze zostalo wyciete, a nie zostalo uwzglednione przez autora watku.

Brakuje kilku rzeczy np. wyciety tryb freeride znany z jedynki, a takze okrojone uszkodzenia wizualnego samochodow. Takze 3 poziom tuningu zostal wyciety z podstawki, jednak pojawil sie on w dlc i uzupelnil rowniez w podstawowej grze ten element. Niektore samochody oraz ubrania rowniez zostaly wyciete, ale pojawily sie w dlc. Glowne misje w Joe's Adventures, a naliczylem ich 6 prawdopodobnie rowniez zostaly wyciete z podstawki.

04.12.2010 12:27
😐
odpowiedz
knowing
56
make believe

Mógł być mega killer, a wyszła im gra "tylko" dobra. Szkoda, mam nadzieję, że w następnej mafii nie wytną pół gry ( i nie będziemy na nią czekać kolejne 10 lat ;)

04.12.2010 13:59
odpowiedz
TCPiP
72
Pretorianin

Myślę, że to wszystko było zrobione celowo. Mafia 3 z pewnością wyjdzie ale kiedy?..

04.12.2010 16:13
😒
odpowiedz
War Mashine
11
Legionista

TCPiP, dokładnie to samo chciałem napisać teraz wszystko idzie na bicie kasy nie to co kiedyś

04.12.2010 16:22
Kreek
odpowiedz
Kreek
65
Senator

O tych okrojeniach wiedziałem już w sierpniu - gra mogła być naprawdę dobra, wyszedł średniak...

04.12.2010 16:27
odpowiedz
War Mashine
11
Legionista

Ostatnia nadzieja w tym, że rockstar games nie pójdzie tym tropem i kolejne gta czy red dead będzie dalej tak obfity

04.12.2010 16:54
😡
odpowiedz
bartass23
8
Legionista

I scena w kościele z trailera!!

04.12.2010 21:27
Matekso
odpowiedz
Matekso
96
Generał

pytanie od mateksa do --> U.Viego, czy po zagraniu w Mafię 2, DLC Joe adventure, Jimmy zemsta i zdrada, i przetestowaniu pakietu aut i ubrań tuningu - moge w końcu definitywnie usunąć grę z dysku, czy warto pozostaje mi czekać na kolejne DLC??? Mafia już mi zalega a nie chce na nowo tego wszystkiego instalować.

04.12.2010 21:28
Matekso
odpowiedz
Matekso
96
Generał

pytanie od mateksa do --> U.Viego, czy po zagraniu w Mafię 2, DLC Joe adventure, Jimmy zemsta i zdrada, i przetestowaniu pakietu aut i ubrań tuningu - moge w końcu definitywnie usunąć grę z dysku, czy warto pozostaje mi czekać na kolejne DLC??? Mafia już mi zalega a nie chce na nowo tego wszystkiego instalować.

04.12.2010 21:34
Matekso
odpowiedz
Matekso
96
Generał

a i gdzie kolej nadziemna po co cholera zrobili całą linię metra i kolei? kino by się przydało, mini gierki kręgle poker dla bardziej obeznanych w temacie graczy i coś łatwego jak tor wyścigowy. Licencja miała sens na bron w ogóle kwestia zarabiania pięniędzy w grze była nie jasna nigdy nie wiedziałem ile mam pieniędzy- a tak czy owak gotówka w tej grze była zbędna sklep można było po obrabowaniu okraść zabić policję myjnie jedzenie tez nie potrzebne gra choć zachwyca detalami nie jest grą spełnioną. Tak bardzo było potrzebne metro taksówki mi tego brakowało- bezsensowne strzelanie z broni gdzie używałem aż tylko Thompsona i revolvera bo po granaty to za dużo trza się najedzić tak samo molotov- żąl

05.12.2010 13:31
odpowiedz
MrPablonek
1
Junior

Największy smutas z tego wszystkiego wynika po prostu z czasu w jakim ta gra była tworzona... od pierwszej części mafii minęło 8 lat... wyobraźmy sobie teraz co by było gdyby rockstar kolejne GTA robiło przez !8 lat! ;)
marzenia marzeniami ale tak czy siak Mafia 2 ma u mnie takie no... 7+/10 :)

05.12.2010 19:51
😜
odpowiedz
pyzior
66
Pretorianin

Jak na trójce aż tak bardzo będą chceili zarobić to pudełko będą osobno sprzedawać a osobno płytki...

08.12.2010 18:09
li_s
odpowiedz
li_s
20
Konsul

Dla mnie Mafia II jest największym rozczarowaniem roku.

08.12.2010 18:12
Petron900
odpowiedz
Petron900
27
Keelah se lai

Porażka roku dobrze że się wstrzymałem z kupnem.

10.12.2010 21:00
vegeta024
odpowiedz
vegeta024
29
Chorąży

Ludzie weźcie się pieprznijcie w łeb, może to wam pomoże. "Porażka roku, niewypał" nie mam pojęcia czego wy żeście się spodziewali. Prawda, wykastrowali grę ale do jasnej cholery jak można mówić o Mafii 2 jako o kaszanie roku?! Historia, MUZYKA, grafika, optymalizacja(PC) są wspaniałe, a jeżeli ktoś myślał że druga część jest w stanie przebić pierwowzór to jest kimś bardzo naiwnym, bo wątpię że jakaś gra przebiję Mafie 1 klimatem i historią. Jeszcze jedno: wszyscy to się cieszyli że Mafia 2 będzie liniowa i pozbawiona różnych urozmaiceń (minigry) dzięki czemu nie będzie przypominała serię GTA, mimo to teraz wszyscy najeżdżają że takich elementów w grze nie ma. Przypominam: MAFIA 2 nie jest kolejną częścią GTA i (co najważniejsze) nie stara się nią być.
Przepraszam za słownictwo ale już nie mogę czytać tych głupot. Wiem że moja wypowiedź będzie oburzeniem dla większości ale cóż, taka jest prawda. Jeżeli za dużo się od gry oczekuje przed premierą, a po premierze nie jest ona IDEALNA, to od razu jest uważana za porażkę. Modlę się żeby ta sama sytuacja nie powtórzyła się z Wiedźminem 2 bo jak naiwniacy się nasłuchają wypowiedzi to zaczną sobie wyobrażać nie wiadomo co, a później gdy gra dostanie np. 8.5/10 a nie 10/10 to od razu jest uważana za gniota.
PEACE

10.02.2013 18:15
odpowiedz
lapa442
20
Legionista

wiecie co od samego początku jak tylko zobaczyłem mafie 2 to wiedziałem ze przerobili dużo rzeczy w polskiej wersji i wycieli i to wiem dla czego ale nie powiem bo i tak nie uwierzycie

16.03.2013 15:11
05.02.2016 19:07
odpowiedz
mafia3
8
Legionista

gdzie mozna znalezc pliki testowe

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze