Twórcy gier wróżą z kryształowej kuli czyli o tym jak Deus Ex przypadkiem przewidział zamach na World Trade Center - UV - 24 października 2013

Twórcy gier wróżą z kryształowej kuli, czyli o tym, jak Deus Ex przypadkiem przewidział zamach na World Trade Center

Przeglądając wiadomości dotyczące Toma Clancy’ego, natknąłem się przed kilkoma dniami na interesujące zestawienie. Zawierało ono spis wydarzeń znanych z historii najnowszej, które ów zmarły niedawno pisarz zdołał przewidzieć w swoich książkach. Za jeden z takich przykładów posłużył we wspomnianym artykule konflikt pomiędzy Gruzją, a Rosją, stanowiący tło fabularne w grze Ghost Recon. Kilkudniowe starcie obu państw faktycznie miało miejsce siedem lat później i mimo, że odniesienie to jest moim zdaniem odrobinę naciągane, z ciekawości zacząłem sprawdzać, czy w naszej ukochanej gałęzi rozrywki zdarzyły się inne, podobne przypadki.

Wyniki tych pobieżnych badań nieco mnie rozczarowały, bo jak się okazało, konkretne przykłady można policzyć na palcach jednej ręki. Twórcy gier komputerowych wydają się być mało przewidujący, a prezentowane w produktach rozrywkowych wizje najbliższej przyszłości rzadko kiedy pokrywają się z tym, co później rzeczywiście ma miejsce. Niemniej dwa przypadki zasługują na uwagę i to właśnie im poświęcona jest niniejsza notka. Jeśli jesteście świadomi istnienia innych, ale naprawdę konkretnych, podzielcie się nimi w komentarzach. Chętnie wzbogacę listę o sensowne propozycje.


Homefront

Pierwsze warte uwagi odwołanie do najnowszej historii znajdziemy w grze Homefront, wydanej w marcu 2011 roku przez nieistniejącą już firmę THQ. Jej autorzy postanowili uczynić z Korei Północnej liczące się mocarstwo, zdolne zaatakować osłabionych sytuacją gospodarczą Amerykanów na ich własnej ziemi. Żeby wytłumaczyć nagły wzrost potęgi tego państwa, twórcy przygotowali efektowną introdukcję zawierającą rozbudowane tło fabularne. I to właśnie tam byliśmy świadkami wydarzenia, które niedługo po premierze strzelaniny, faktycznie miało miejsce.

Tw%F3rcy%20Homefront%20przygotowali%20nawet%20wydanie%20gazety%20z%20informacj%u0105%20o%20%u015Bmierci%20przyw%F3dcy%20Korei%20P%F3%u0142nocnej.
Twórcy przygotowali nawet wydanie gazety z informacją o śmierci przywódcy Korei Północnej.

Chodzi oczywiście o śmierć przywódcy Korei Północnej, Kim Jong-ila. Scenarzyści Homefronta mieli nieco ułatwione zadanie, bo w tamtym czasie pogłoski o jego pogarszającym się stanie zdrowia nie były niczym nadzwyczajnym. Mimo to trafnie udało im się przewidzieć, że zgon lidera nastąpi jeszcze w 2011 roku. Koreańskie media podały oficjalnie taką informację 19 grudnia, dziewięć miesięcy po amerykańskiej premierze gry.

Homefront celnie trafił też w kwestii wskazania następcy Kim Jong-ila, choć tutaj o przypadku nie ma mowy. Najmłodszy syn przywódcy, Kim Jong-un, został bowiem namaszczony przez ojca na to stanowisko już w 2009 roku i można było się spodziewać, że to on faktycznie przejmie po nim schedę. Co ciekawe, scenarzyści uznali, że zmiana warty nastąpi dopiero w 2013 roku, a więc dwa lata po śmierci dotychczasowego lidera. W rzeczywistości Kim Jong-un objął stanowisko 19 grudnia 2011 roku, czyli tego samo dnia, gdy koreańskie media przekazały narodowi druzgoczącą wiadomość.


Deus Ex

Drugim i znacznie ciekawszym przykładem przewidywania wydarzeń z przyszłości przez gry komputerowe jest casus kultowej gry Deus Ex, która trafiła do sklepów 26 czerwca 2000 roku. Tutaj o wszystkim zadecydował przypadek, choć jestem pewien, że gdyby autorzy wiedzieli, jakie konsekwencje nieść będzie podjęta przez nich decyzja, nigdy nie dopuściliby do takiego obrotu sprawy. Rzecz nawiązuje do pamiętnych wydarzeń z dnia 11 września 2001 roku, kiedy to w wyniku zamachu terrorystom udało się zniszczyć jeden z symboli Nowego Jorku – dwie wieże wchodzące w skład Światowego Centrum Handlu (World Trade Center).

Tworząc grę Deus Ex, jej autorzy natknęli się na problem przy próbie odtworzenia panoramy Wielkiego Jabłka, którą można podziwiać już w pierwszej misji, podczas pobytu na Liberty Island. Metropolia miała być widoczna w oddali, ale przygotowana na tę potrzebę tekstura okazała się zbyt pamięciożerna, by umieścić ją w oryginalnej formie. Harvey Smith zdecydował się więc poczynić drastycznie cięcia. Wziął tylko jeden z niewielkich wycinków grafiki, a następnie skopiował go i odwrócił, by w ten sposób poszerzyć horyzont. Pech chciał, że do wybranego fragmentu nie załapały się wieże World Trade Center i obu charakterystycznych budowli zabrakło w finalnej wersji gry.

Liberty%20Island%20w%20Deus%20Ex.%20W%20tle%20Nowy%20Jork.
Liberty Island w Deus Ex. W tle Nowy Jork.

Niektórzy członkowie studia Ion Storm wyrazili niezadowolenie z takiego obrotu sprawy, ale Smith miał  przygotowaną odpowiednią wymówkę: Kiedy ludzie zaczęli narzekać, wyjaśniliśmy, że wieże zostały zniszczone w atakach terrorystycznych. Takie tłumaczenie miało sens, bo zgodnie z fabułą gry, Statua Wolności widoczna na Liberty Island również została uszkodzona w zamachu - bomba urwała pomnikowi głowę. Smith oczywiście nie mógł wiedzieć, że kilkanaście miesięcy później World Trade Center faktycznie przestanie istnieć, a za zburzenie konstrukcji odpowiadać będą ekstremiści.

Co ciekawe, w drugiej odsłonie cyklu Deus Ex również zwiedzamy Liberty Island. Tym razem jednak autorzy gry nie odważyli się pokazać miasta. Akwen wokół wyspy spowija tak gęsta mgła, że Nowego Jorku w ogóle nie widać.

UV
24 października 2013 - 14:12
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
23.10.2013 20:05
claudespeed18
👍
claudespeed18
164
Liberty City Finest

bardzo ciekawe, nie znałem tego o Deusie

chciałbym zobaczyć minę tego gościa podczas wiadomości 11 września ;)

Akwen wokół wyspy spowija tak gęsta mgła, że Nowego Jorku w ogóle nie widać.

hmm, czyli wróżą epidemię? mgłę z zombiakami? Cloverfield? :]

23.10.2013 21:31
odpowiedz
Diablo_cb
3
Junior

Odniesienie może i trochę naciągane, ale dawnymi czasy byłem wielkim fanem Ghost Recon'a (z 2001 roku) i gdy tylko w 2008 roku pojawiły się pierwsze doniesienia o konflikcie między Rosją o Gruzją przypomniałem sobie misje w Osetii a w szczególności to intro - [link]

23.10.2013 21:36
odpowiedz
Night Prowler
71
Konsul

Akurat Deus Ex (część pierwsza) to cała kopalnia istnych "przepowiedni" które co gorsza zaczynają się powoli aczkolwiek sukcesywnie sprawdzać...

23.10.2013 21:38
SpecShadow
odpowiedz
SpecShadow
86
Silence of the LAMs

Tym razem jednak autorzy gry nie odważyli się pokazać miasta. Akwen wokół wyspy spowija tak gęsta mgła, że Nowego Jorku w ogóle nie widać.

Tutaj chyba mogliśmy podziękować konsolom poprzedniej generacji i portom z nich na silniku UE2, gdzie poziomy zarówno w DE:IW jak i Thief 3 były klaustrofobiczne.

Generalnie za to pokochałem Deus Ex - za klimat nawiązujący do Archiwum X (który niedługo czeka wznowienie!! :D ) i wątek teorii spiskowych.
Nie wspominając o muzyce i innych...

23.10.2013 22:01
odpowiedz
zanonimizowany166638
152
Legend

O Deus Ex wiedziałem. Sam pisałem o tym na forum parę lat temu i okazało się, że nie byłem jedynym, który to dostrzegł.

W Homefront nawet kiedyś grałem, ale nie skojarzyłem tego faktu. Może dlatego, że w grze niewiele jest rzeczy godnych zapamiętania.

23.10.2013 22:05
odpowiedz
Likfidator
120
Senator

A co z Microsoft Flight Simulator 2000?
Cytując GOLa:
Po wydarzeniach jakie miały miejsce w ciągu ostatnich dni w Nowym Jorku pojawiły się pewne głosy, jakoby zamachowcy mogli wykorzystać do nauki pilotażu grę spod znaku producenta Winows’ów, mianowicie Microsoft Flight Simulator 2000.

Cała sprawa jest tym bardziej poważna, gdyż w intrze do wyżej wymienionej gry, pewien pan latając samolotem nad Manhattanem kluczy pomiędzy wieżami World Trade Center, a na ostrzeżenie swojej żony, że może się rozbić, odpowiada – cool.

W obliczu tragedii jaka się rozegrała, „żart” zawarty w MS FS2000 jest co najmniej niesmaczny, jednak eksperci zajmujący się śledztwem twierdzą, że być może właśnie z tej gry pochodził pomysł ataku. Są to oczywiście jedynie przypuszczenia. Na tym jednak nie koniec. W MS FS2000 znajdziemy dokładny opis pilotażu dużych maszyn (Boening 737, 767) właśnie nad Manhattanem. Biorąc pod uwagę, że gra ta jest uważana za najlepszy symulator cywilnych samolotów dostępny dla przeciętnego człowieka, istnieje pewna szansa, że miała (gra) coś wspólnego z tymi tragicznymi wydarzeniami.

Na koniec chciałbym zaznaczyć, iż jest to jedynie czysta spekulacja, być może nie mająca z rzeczywistością nic wspólnego.

Inna sprawa, że te wszystkie "przepowiednie" sprawdzają się dopiero po fakcie. Wcale nie trudno znaleźć jakieś starsze materiały, które "przewidziały" jakieś wydarzenie, szczególnie gdy wiele rzeczy można swobodnie zinterpretować.

24.10.2013 15:32
odpowiedz
LukZaspa
49
Centurion

"terrorystom udało się zniszczyć jeden z symboli Nowego Jorku – dwie wieże" Trzy wieże, bo oprócz Twin Towers zawaliło się WTC7, które było mniejsze od siostrzyczek, więc niewielu pamięta...

24.10.2013 20:53
odpowiedz
Dhavos
15
Legionista

WTC zniszczyli amerykanie a nie terrorysci

25.10.2013 10:58
Koktajl Mrozacy Mozg
odpowiedz
Koktajl Mrozacy Mozg
173
VR Evangelist

Ale Max kolonko ktory widzi wszedzie gdzies jakis spisek czy to z jajek i prezydentem czy to gazem w Syrii wystrzelonym z 2 wyrzutni, ale wersja WTC jest tylko jedna - atak terrorystow

25.10.2013 11:29
odpowiedz
zanonimizowany940327
4
Pretorianin

no to nieźle, co do ataków terrorystycznych i ofiar śmiertelnych Amerykanie są winni sobie sami - przemoc wywołuję przemoc, a islam - religia dopuszczająca nienawiść do nieprzyjaciół - zachęca do zabijania "niewiernych". Poza tym w każdym kraju, który Amerykanie "wyzwolili" dochodzi do coraz większym prześladowań chrześcijan, także przewiduję, że wkrótce USA dostanie mocniej niż tylko tych kilka tysięcy istnień i 2/3 wieże.

26.10.2013 12:07
odpowiedz
zanonimizowany643492
23
Chorąży

Nie chcę pisać o tym kto faktycznie zawinił w sprawie World Trade Center ale chce zaznaczyc ze to byli nie jacys zwykli "ekstremisci" tylko islamscy ekstremisci , widze poprawnosc polityczna dopadla i gameplay.pl . Prosze pisac chociaz z na ogol zgodnymi i znanymi faktami :)

26.10.2013 12:10
odpowiedz
zanonimizowany626335
17
Generał

A Może Modern Warfare też się wydarzy w niedalekiej przyszłości? Kto wie???

26.10.2013 16:55
odpowiedz
Tikajdo
1
Junior

Co do wydarzeń, które przewidzieli twórcy gier - w grze "Republika. Rewolucja" pod koniec zostaje obalony pomnik wielkiego dyktatora. Identycznie jak ta scena wyglądało obalanie pomnika Sadamma Hussajna w Bagdadzie, które zdarzyło się parę miesięcy potem. Gra powstawała zresztą wtedy, kiedy Ameryce nie śniło się o obaleniu Hussajna.

26.10.2013 17:29
Beaverus
odpowiedz
Beaverus
175
Bounty Hunter

Ma ktoś linka nt. Clanciego co jeszcze przwidział o którym pisze autor ?

26.10.2013 22:13
odpowiedz
juniorsky
7
Legionista

to nie terroryści zaplanowali zamach na WTC tylko ówczesny rząd ;) takie małe sprostowanie ;)

27.10.2013 00:43
odpowiedz
kuzyn123
86
Pretorianin

Koktajl Mrozacy Mozg

Troll czy debil?

27.10.2013 02:55
Cobrasss
odpowiedz
Cobrasss
158
Senator

Paszport Neo w filmie Matrix kończy się.....11.09.2001

10.09.2014 21:16
odpowiedz
bookfaceToGownooo
0
Pretorianin

i tak na tych wiezach tylko zarobili burzac je sobie samemu

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze