Najwięksi e-sportowcy: Fatal1ty (USA) - TommiK - 4 lutego 2011

Najwięksi e-sportowcy: Fatal1ty (USA)

Jeżeli kiedykolwiek usłyszeliście od rodziców lub innego autorytetu, że grając marnujecie czas, to macie pełne prawo wątpić w słuszność tego stwierdzenia. Jako dowód potraktujcie  chociażby nowy cykl felietonów, w których przybliżę sylwetki największych postaci e-sportu - ludzi, którzy odnieśli sukces w profesjonalnym gamingu i tym samym pokazali, że granie może być traktowane jako sport.

Nie znam lepszego kandydata na inaugurację tej serii felietonów, niż Jonathan Wendel. Fatal1ty, bo pod takim pseudonimem jest bardziej znany, to dziś ikona e-sportu, który swój talent do grania przekuł na sukces finansowy i jednocześnie wykorzystał w szerzeniu zainteresowania gamingiem.

Urodzony w 1981 roku w USA, w wieku pięciu lat otrzymał od taty prezent w postaci komputera oraz konsoli NES. Jako 15-latek przyjął nick Fatal1ty, nawiązujący do brutalnego wykańczania przeciwników w serii Mortal Kombat. Profesjonalna kariera zawodnika zaczęła się od III miejsca na turnieju Cyberathlete Professional League (CPL), za które zgarnął 4000$ nagrody. Chwilę później wziął udział w turnieju w Szwecji, na którym zmierzył się w Quake III z 12 najlepszymi zawodnikami na świecie, wygrywając wszystkie 18 meczy, oczywiście zajmując I miejsce. Dwa miesiące później ponownie wziął udział w CPL, kosząc główną nagrodę w wysokości 40 tysięcy dolarów. Jednym z jego największych sukcesów była wygrana CPL World Tour Championship w Nowym Jorku sześć lat temu, która przyniosła też rekordową jak na turnieje wygraną - 150 000 $.

Uczestnictwo w rozgrywkach stało się zaledwie częścią działalności Wendela. Na wczesnym etapie kariery rozpoczął produkcję sygnowanych swoim nickiem podkładek pod myszy, a dzięki zarobkom zaczął organizować własne turnieje, w tym rozgrywkę pod Wielim Murem Chińskim, w którym nagrodą było 125 000 $. Od czterech lat jest komentatorem Championship Gaming Series dla stacji telewizyjnych trafiających do 120 milionów domostw w Stanach Zjednoczonych. Dziś współpracuje z największymi producentami sprzętu PC, w tym Creative, OCZ i ASRock, sygnując swoim pseudonimem headsety, karty dźwiękowe, zasilacze, płyty główne, czy nawet pełne zestawy komputerowe.

W 2007 roku Jonathan został uhonorowany pierwszą w historii Nagrodą za Dokonania w Karierze, przyznaną przez eSports. Trafił również do Księgi Rekordów Guinessa za zdobycie 672 fragów w ciągu godzinnej potyczki z pięcioma przeciwnikami.

Swoją działalnością Fatal1ty starał się również wpłynąć na powszechny wizerunek gracza, który niekoniecznie musi być nerdem przyssanym do ekranu komputera. Od najmłodszych lat uprawia sporty tradycyjne, w tym tenis i golf, a naturalny trening ciała poprawia refleks i koordynację dłoń-oko.  Miał bardzo dobre oceny jako uczeń szkoły średniej, choć później przerwał studia, gdy zaczął odnosić sukcesy w turniejach. Dziś jest zdobywcą najwyższych tytułów w pięciu grach: Doom 3, Alien vs. Predator 2, Unreal Tournament 2003, Quake III oraz Painkiller. Kilkugodzinne treningi w tych grach uzupełnia oglądaniem i analizą nagrań własnych meczy.

Zainteresowanych jeszcze większą ilością informacji odsyłam pod:

Próbka możliwości mistrza:

W następnym odcinku zapewne przyjrzymy się sylwetce jednego z mistrzów StarCrafta.

Chętnie zapoznam się z Waszymi  opiniami nt. takich felietonów.

Przy okazji zapraszam do śledzenia mojego bloga poprzez Facebook - znajdziecie tam różne ciekawostki nie tylko ze świata gier.  Strona działa od niedawna, ale powoli się rozkręca. Okienko feeda znajdziecie po prawej, ew. klikając w link: OldSchoolClimate

TommiK
4 lutego 2011 - 20:32