Mass Effect 2: The Arrival - Przybyłem zobaczyłem oceniłem - Łosiu - 31 lipca 2011

Mass Effect 2: The Arrival - Przybyłem, zobaczyłem, oceniłem

Łosiu ocenia: Mass Effect 2: The Arrival
64

Niewiele ponad rok po premierze Mass Effect 2 panowie z BioWare wydali ostatni fabularny dodatek DLC o tytule Arrival. Dodatek szczególny z dwóch powodów. Po pierwsze wyruszamy na misję samodzielnie, bez swojej drużyny. Po drugie wg twórców to swego rodzaju pomost pomiędzy drugą a trzecią częścią sagi i dlatego też zapoznanie się z nim jest niemal musowe. Czy aby na pewno? Kupiłem, zagrałem i mam mieszane uczucia. Złe to to nie jest, ale do wybitnych też nie należy. Z tym musem to też nie tak do końca.

NA PLUS:

  • W sumie jest troszkę inaczej niż dotychczas, bo działamy w pojedynkę. Coś bardziej w stylu Rambo - o skradance tu mowy nie ma.
  • Przyjemna mini-fabułka, która nawet mnie wciągnęła, bezpośrednio związana z Reapperami. Do tego jeden niezły zwrot akcji.
  • Z dotychczasowych informacji o ME3 wiemy, że grę rozpocznie proces komandora Sheparda. To DLC wyjaśnia czego on dotyczy i o co jest oskarżony nasz bohater.

NA MINUS:

  • Dość krótkie (skończenie zabrało mi chyba z godzinę, a szczególnie się nie spieszyłem).
  • Żadnych nowinek gameplayowych – fura strzelania i tyla.
  • Poza tym, że tłumaczy przyczyny procesu Sheparda, to nic nie wnosi do fabuły całej serii i ogólnie jest zbędne. Nic nie stracicie omijając Arrival.

I to koniec – krótko, bo i sam dodatek krótki i poza fabułą, nie ma w nim nic nowego względem tego co znamy z ME2 i poprzednich DLC.

Zagrać albo nie zagrać - oto jest pytanie...
Łosiu
31 lipca 2011 - 19:00

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
31.07.2011 19:18
Scott P.
👍
Scott P.
99
Generał

Zagrać, ale tylko jak wyjdzie w wersji GOTY. Dla tych co nie chcą czekać na te wersje radze obejrzeć na youtube. A tak poza tym to wie ktoś czy kiedykolwiek wyjdzie Mass Effect 2 GOTY.

31.07.2011 19:37
odpowiedz
Phenomen - HOUGH
7
Chorąży

Proszę o gramy z tego dodatku :) No chyba , że już jest ale wątpie.

31.07.2011 19:56
👍
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

Jak wyjdzie wersja GOTY to wtedy kupię. Ale i tak muszę najpierw zagrać w "jedynkę", na szczęście we wtorek będzie w CDA to nadrobię xD

31.07.2011 20:00
raziel88ck
😉
odpowiedz
raziel88ck
151
Reaver is the Key!

Cóż, DLC faktycznie nie jest za specjalne, spodziewałem się czegoś lepszego, zwłaszcza po Lair of the Shadow Broker. Nie wiem czy BioWare opadł z sił czy co, ale ich ostatnie dzieła nie napawają optymizmem.

31.07.2011 20:52
odpowiedz
śmigli
37
Generał

Znacznie gorszy od Lair of the Shadow Broker. W sumie nie ma co komentować, moim zdaniem, Łosiu napisał wszystko co można o tym DLC powiedzieć.

31.07.2011 21:03
odpowiedz
kostek125
12
Legionista

Mi się tam podobało chociaż trzeba powiedzieć że krótkie

31.07.2011 22:28
Darth Mario
odpowiedz
Darth Mario
54
Pretorianin

Mam pytanie odnośnie dodatku, jako, że aktualnie przechodzę dwójkę. Fabuła fabułą, ale czy w dodatku podejmujemy jakieś decyzje, których reperkusje odczuć nam będzie dane w trójce? Chodzi mi o to, że skoro wiadomo już, że Shepard na początku gry będzie sądzony za czyny z "Arrival", można dojść do wniosku, że do wydarzeń z DLC "dojdzie" tak czy siak, niezależnie od naszego udziału. Chętnie bym zagrał w dodatek, ale jeśli nie dokonuje się w nim jakichś znaczących wyborów... prościej przeczytać streszczenie/obejrzeć cutscenki na YT. "Lair of the Shadow Broker" (wysoko oceniony przez autora powyższego tekstu) ma ponoć mieć znaczący wpływ na przyszłe wydarzenia, więc skoro, tak jak "Arrival", jest w kategorii "DLC pomostowych", można się spodziewać, że i tu podejmiemy kluczowe decyzje. Kwestia druga - czy da się to jakoś podpiąć do polskiej wersji gry? Wiem, że Shadow Broker i Arrival nie są z nią (a także z czeską i węgierską wersją) kompatybilne, ale słyszałem, że fani jakoś pokonali te przeszkody. Owszem, po zarejestrowaniu gry można chyba pobrać za darmo wersję oryginalną, ale nie widzi mi się ściąganie 14GB i przechodzenie gry od nowa (bo wątpię, by save'y działały między edycjami językowymi). Pytam, bo nie wiem czy warto wydawać kupę kasy na te punkty BW, skoro te dość drogie dodatki teoretycznie nie będą działać, a jeden z nich może być fabularnie nieistotny. Ehh... czasem żałuję, że dwójki również nie wydało CDP... Z góry dziękuję za odpowiedź ;) Szkoda tylko, że ów "pomost" zapowiada się na średniawe One-Man Army vs the Reapers.

31.07.2011 23:09
odpowiedz
Quintii
24
Centurion

@Up Powiem tak, BioWare samo mówiło że nie chce karać ludzi za brak dlc czyli niemożliwym było umożliwienie podjęcia w nim (Arrival) jakiś ważnych decyzji... Dodatek pod względem fabularnym bardzo ciekawy, acz krótki i raczej liniowy (co jest uzasadnione), wykonany na wysokim poziomie (soundtrack, oprawa artystyczna, zróżnicowanie rozgrywki, wykonanie techniczne, dialogi fabuła), lecz przedstawia on historię która ma wprowadzać gracza w sytuację polityczną jaka będzie panować w trójce. Osobiście dodatek bardzo mi się podobał, cudów nie ma.

31.07.2011 23:37
odpowiedz
zanonimizowany645553
3
Senator

"Lair of the Shadow Broker" (wysoko oceniony przez autora powyższego tekstu) ma ponoć mieć znaczący wpływ na przyszłe wydarzenia

Meh, tylko teoretycznie i nie taki znaczący. Nie wiem czy grałeś więc umieszczę w spoilerze:

spoiler start

Po prostu Liara zostaje Handlarzem Cieni(czli handlarzem informacji jeżeli nie wiesz kim jest Shadow Broker, potrafi zdobyć i dowiedzieć się o rzeczach które są teoretycznie nie możliwe do zdobycia/dowiedzenia się, ma duże wpływy w galaktyce, ma dostęp do wszystkiego można powiedzieć.)

spoiler stop

Teoretycznie jest to dosyć ważne na tle fabuły(ale daleki jestem od twierdzeń w stylu "siły w galaktyce zostają przegrupowane" które niektórzy na tym forum po zagraniu wygłaszali (lol...bez przesady z tymi siłami). W praktyce w trójce albo w ogóle nie będzie o tym nic albo pozmienia się kilka dialogów z Liarą...Ot, ważny wybór w LotSB...

01.08.2011 09:03
Darth Mario
odpowiedz
Darth Mario
54
Pretorianin

[8]/[9], Dzięki za odpowiedź ;) Skoro takie jest podejście BioWare, to chyba nie będę na siłę gonił za tymi DLC.

02.08.2011 04:44
odpowiedz
MrFrost
78
Pretorianin

Z doświadcznia wiem,że żadne DLC fabularne do ME2 nie miało wpływu na przebieg kampani głównej.To tylko spin offy mające czysto informacyjno rozrywkową rolę.Jeżeli nie zagrasz to nic nie stracisz.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze